بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادرار که به مثانه بیش فعال هم معروف است به این معنی است که فرد به طور تصادفی ادرارش نشت می کند. بی اختیاری انواع مختلفی دارد و با دریافت شرح حال و معاینه بیمار تا حدودی مشخص می شود اما تشخیص قطعی آن از طریق تست نوار مثانه انجام می شود. در این مقاله از مدافون به موضوع بی اختیاری ادراری و انواع آن پرداخته ایم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بی اختیاری ادرار شامل این انواع می باشد:

بی اختیاری ادراری استرسی

در این بی اختیاری با افزایش فشار داخل شکمی مثل عطسه، سرفه، خنده و در موارد شدید در بالا و پایین رفتن از پله، ریزش ادرار اتفاق می افتد.

بی اختیاری ادراری فوریتی

این نوع از بی‌اختیاری هنگامی رخ می‌دهد که مثانه منقبض شده بدون اینکه بیمار عمداً قصد انجام آن را داشته باشد و به وی فرصت رسیدن به دستشویی را نمی‌دهد.

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری مختلط

در این حالت، بیمار هر دو نوع بی اختیاری ادراری بالا را دارد. درمان این نوع بی اختیاری ادراری دشوارتر از بی اختیاری های بالا می باشد.

در درمان بی اختیاری های مختلط ابتدا بی اختیاری فوریتی درمان می شود.

اگر نیاز به مشاوره با متخصص کلیه و مجاری ادراری آنلاین دارید، در مدافون، مجموعه ای از بهترین پزشکان آنلاین آماده پاسخگویی هستند:

درمان بی اختیاری ادراری

روش های مختلفی برای درمان بی اختیاری ادراری وجود دارد که شامل این موارد است.

تغییرات سبک زندگی

 • کاهش وزن
 • قطع دخانیات
 • محدودیت مصرف مایعات
 • کم کردن مصرف کافئین
 • رژیم غذایی مناسب
 • بررسی داروهای مصرفی
 • درمان یبوست
 • درمان مشکلات قلبی، ریوی
 • مصرف دارو

درمان های محافظه کارانه

همزمان یا پیش از شروع درمان محافظه کارانه ابتدا درمان ها و تغییرات سبک زندگی بالا باید در بیمار انجام شود.

پس از حل این مشکلات، یکی از درمان های محافظه کارانه این است که بیمار در زمان های مشخص به دستشویی مراجعه و هر 2-3 ساعت یک بار مثانه اش را خالی کند. همچنین بیمار باید میزان مصرف مایعات را نیز کنترل کند. در خیلی از موارد این درمان، موجب بهبود بی اختیاری ادراری استرسی هم می شود.

اگر بی اختیاری استرسی با این موارد برطرف نشد، بیمار کاندیدای جراحی بی اختیاری است.

تست نوار مثانه

در بیمارانی که به درمان های محافظه کارانه درمان بی اختیاری جواب نداده اند، از تستی به نام نوار مثانه که توسط دستگاه یورودینامیک انجام می شود، استفاده می شود. در این تست، فاز پر شدن (ذخیره شدن ادرار) و فاز دفع ادرار شبیه سازی می شود و این امر کمک به شناخت اختلال دفع ادرار در بیمار می کند. 

تست نوار مثانه تشخیص و درمان قطعی بی اختیاری ادراری را مشخص می کند. این تست همچنین نوع بی اختیاری که فوریتی است یا استرسی را مشخص می کند. انجام این تست آمادگی خاصی نمی خواهد. این تست ممکن است که موجب سوزش ادرار شود که پس از چند روز و با مصرف مایعات بیشتر این مشکل رفع می شود.

تست نوار مثانه

علت بی اختیاری ادرار

در طول ادرار عضلات مثانه سفت می شوند تا ادرار را به مجاری لوله ای شکل ادرار منتقل کند. در عین حال عضلات اطراف مجاری ادراری شل می شوند و اجازه می دهند ادرار از بدن خارج شود.

زمانی که عضلات اطراف و داخل مثانه آن طور که باید کار نکنند، ادرار ممکن است نشت کند و در نتیجه بی اختیاری ادرار ایجاد شود.

دلایلی که برای بی اختیاری ادرار وجود دارد:

 • برخی داروها
 • عفونت ادراری
 • عفونت یا تحریک واژن
 • یبوست
 • عضلات ضعیف مثانه یا کف لگن
 • عضلات مثانه بیش فعال
 • آسیب به اعصاب کنترل کننده مثانه در اثر بیماری هایی مانند MS، دیابت یا بیماری پارکینسون
 • بیماری هایی مانند آرتریت که ممکن است رسیدن به دستشویی را دشوار کند
 • افتادگی اندام لگن

افتادگی اندام لگن زمانی است که اندام های لگن (مثانه، راست روده یا رحم) از محل طبیعی خود به داخل واژن یا مقعد جابه جا می شوند. هنگامی که اندام های لگنی در جای خود قرار ندارند، مثانه و مجاری ادرار نمی توانند به طور طبیعی کار کنند که ممکن است باعث نشت ادرار شود.

بی اختیاری ادراری در زنان

عوامل خطر در بی اختیاری ادراری خانم ها

افزایش سن

افزایش سن به عنوان یک عامل خطرساز مهم مطرح است. با ورود به سن یائسگی در خانم ها و کاهش سطح هورمون های جنسی، شلی عضلات و تاندون های لگنی بیشتر شده که طبیعتا بروز بی اختیاری ادرار استرسی را افزایش می دهد.

همچنین در دهه 7 و 8 زندگی، به علت تغییرات بافتی در عضله مثانه اختلالات انقباضی در عضلات مثانه شایع تر شده و بی اختیاری ادراری فوریتی افزایش می یابد.

از طرف دیگر بیماری های همراه در سنین پیری مانند دیابت، فشار خون، نارسایی قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی، اختلالات مغزی مانند دمانس، پارکینسون، افزایش می یابند. استفاده از داروهای متعدد برای این بیماری ها، موجب افزایش بی اختیاری ادراری در سنین پیری می شود.

حاملگی

در طول حاملگی، با افزایش سن حاملگی، احتمال بروز بی اختیاری ادرار به ویژه بی اختیاری استرسی بیشتر می شود. پس از زایمان در صورتی که در سه ماه اول در صورتی که ورزش های کف لگن به طور مرتب انجام شود، بی اختیاری کاهش پیدا می کند.

درمان های هورمونی

مصرف داروهای استروژن خوراکی یا بدون پروژسترون شیوع بی اختیاری ادراری در خانم های میانسال را افزایش می دهد ولی استفاده از استروژن موضعی به صورت کرم واژینال، اثری روی تشدید بی اختیاری ادرار ندارد.

چاقی

چاقی روی شدت همه انواع بی اختیاری ادراری تاثیر تشدید کننده دارد. در واقع اگر شاخص توده بدنی بالاتر از 30 باشد، شیوع بی اختیاری ادراری را دو برابر می کند که البته با کاهش وزن، بهبود شرایط به طور واضح مشخص می شود.

در مقاله زیر می توانید شاخص توده بدنی خود را حساب کرده و با پیشنهادهایی ساده و کاربردی وزن خود را کاهش دهید:

سیگار کشیدن

ارتباط واضحی بین سیگار کشیدن و بی اختیاری ادراری وجود دارد. سیگار باعث تشدید بیماری های مزمن ریوی، سرفه های مکرر، عفونت ریوی و در نتیجه افزایش بروز بی اختیاری استرسی می شود.

رژیم غذایی

رابطه مستقیمی بین نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه و بی  اختیاری ادراری فوریتی وجود دارد.

بیماری های طبی

دیابت و افسردگی، دو تا از مهم ترین بیماری هایی هستند که  با بی اختیاری ادراری ارتباط واضح دارند. دیابت در هر دو نوع تیپ 1 و 2  باعث افزایش بروز بی اختیاری ادراری می شود. هر چند که در تیپ 2 این موضوع بیشتر است.

تفاوت بی اختیاری ادرار و احتباس ادرار

احتباس ادرار به معنی ناتوانی در تخلیه کامل مثانه می باشد. تشخیص احتباس ادرار معمولا بر اساس اندازه گیری میزان ادرار در مثانه پس از ادرار انجام می شود.

بی اختیاری ادرار به این معنی است که فرد به طور تصادفی ادرارش نشت می کند. بی اختیاری ادرار که به مثانه بیش فعال هم معروف است در افراد مسن، خصوصا زنان شایع تر است. در بی اختیار ادرار، بیمار هنگام فشار و استرس به مثانه مانند عطسه و سرفه و یا به صورت غیرارادی دچار نشت ادرار می شود.

شروع احتباس ادرار می تواند ناگهانی یا تدریجی باشد.

احتباس ادراری ناگهانی

هنگامی که احتباس به طور ناگهانی شروع می شود علائمش شامل ناتوانی در ادرار کردن و درد زیر شکم است.

احتباس ادراری تدریجی

زمانی که احتباس ادراری به صورت تدریجی شروع می شود، بیمار علائمی مانند از دست دادن کنترل مثانه، درد خفیف پایین شکم و جریان ضعیف ادرار را ممکن است داشته باشد.

کسانی که به مدت طولانی احتباس ادراری دارند، در خطر عفونت ادراری قرار دارند.

علت احتباس ادراری

علت های مختلفی برای احتباس ادراری وجود دارد که عبارتند از

 • مشکلات عصبی ناشی از دیابت، ضربه، بیماری های نخاعی، سکته مغزی یا مسمومیت با فلزات سنگین
 • برخی داروها مانند آنتی کولینرژیک ها، آنتی هیستامین ها، ضدافسردگی های سه حلقه ای، ضداحتقان ها، سیکلوبنزاپرین، دیازپام، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، آمفتامین ها و مواد مخدر
 • ضعف عضلات مثانه
 • هایپرپلازی خوش خیم پروستات
 • بزرگی پروستات
 • تنگی مجرای ادرار
 • سنگ مثانه
 • سیستوسل
 • یبوست
 • تومور

اگر شما هم تجربه ای در خصوص بی اختیاری ادرار دارید، در بخش نظرات، تجربه و دیدگاه خود را مطرح کنید.

در ویدئوی زیر اطلاعات بیشتری درباره بی اختیاری و احتباس ادراری در اختیار شما قرار گرفته است

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 37

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *