بیماری پارکینسون، پیشگیری، علائم و درمان

بیماری پارکینسون، بیماری است که بیشتر در آقایان دیده می شود. این بیماری معمولا در سن بالای 55-60 سالگی رخ می دهد. درصد کمی از بیماران در سن پایین تر به این بیماری مبتلا می شوند.

این بیماری به نوعی نه یک بیماری خطرناک و نه یک بیماری پیش پا افتاده است. این بیماری بر خلاف بسیاری از بیماری های نورولوژی در نهایت باعث زمین گیر شدن بیمار، نیاز به ولیچر و کوتاه شدن طول عمر نمی شود مگر اینکه خیلی پیشرفته شود.

پارکینسون در سنین پایین

همان طور که گفته شد بیماری پارکینسون یا Parkinson معمولا از 55-60 سالگی به بالا رخ می دهد، درصد کمی از بیماران ممکن است که در سن پایین تر از 55 سالگی دچار این بیماری شوند که عوامل مختلفی در آن نقش دارند که مهم ترین آن ژنتیک است.

بیماری پارکینسون

عوامل خطر در بیماری پارکینسون

جنسیت

مردان بیش از زنان به پارکینسون مبتلا می شوند.

سن

با بالا رفتن سن احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می یابد.

ژنتیک

یکی دیگر از عواملی که می تواند خطر ابتلا به این بیماری را بالا ببرد، ژنتیک است.

ضربه های مکرر به سر

افرادی که شغل و یا ورزشی انجام می دهند که باعث ضربه مکرر به سر می شود مانند بوکس بیشتر در خطر ابتلا به پارکینسون هستند.

استفاده از سموم

افردای که بیشتر در معرض سموم قرار دارند مانند کشاورزان، بیشتر در ریسک این بیماری هستند. دیده شده است که این بیماری در افرادی که در روستاها زندگی می کنند، بیشتر است.

مصرف بعضی داروها و مواد مخدر

بعضی از مواد مخدر و داروهای غیر مجاز می توانند ریسک ابتلا به پارکینسون را افزایش دهند.

دکتر مغز و اعصاب

در صورت نیاز به مشاوره با یک پزشک متخصص مغز و اعصاب در خصوص پارکینسون به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره با پزشک متخصص مغز و اعصاب آنلاین

پیشگیری از پارکینسون

تحقیقات نشان داده است که انجام فعالیت های بدنی، ریسک ابتلا به پارکینسون را کاهش می دهد. با انجام ورزش و فعالیت بدنی، هم ابتلا و هم شدت این بیماری کاهش پیدا می کند. بنابراین به شما توصیه می کنیم که ورزش و تحرک بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

علائم پارکینسون

این بیماری سه علامت مهم دارد که عبارتند از

لرزش

لرزش ممکن است که در بعضی بیماران وجود داشته باشد و در بعضی خیر. لرزش لزوما اولین نشانه این بیماری نیست. این علامت بیش از کندی و سفتی مورد توجه بیماران قرار می گیرد.

کندی

این علامت شایع ترین علامت بیماری پارکینسون هست و همیشه در بین علامت های این بیماری وجود دارد. این کندی می تواند شامل سخت شدن بستن دکمه های لباس، کند راه رفتن، مشکل در صحبت کردن و یا تغییر دستخط باشد. بدون وجود این علامت، تشخیص پارکیسنون برای شخص داده نمی شود.

سفتی

هنگامی که ماهیچه و عضله در برابر حرکت مقاومت می کنند می تواند از نشانه های پارکینسون باشد.این سفتی و خشکی غیرارادی است.

تفاوت لرزش پارکینسون با سایر لرزش ها

  • لرزش بیماری پارکینسون معمولا یک طرفه است اما لرزش هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می دهند دو طرفه هستند.
  • لرزش پارکینسون معمولا در حالت استراحت رخ می دهد مثلا بیمار در حال استراحت است که این لرزش رخ می دهد اما لرزش هایی که بر اثر بالا رفتن سن رخ می دهد معمولا در حالت فعالیت پیش می آید.

درمان پارکینسون

متاسفانه در حال حاضر، درمان قطعی بیماری پارکینسون وجود ندارد. داروهایی برای افراد مبتلا وجود دارد که باید تا آخر عمر آن را مصرف کنند. داروی اصلی بیماری پارکیسنون لوودوپا است که برای تسكين علائم و بهبود كنترل عضلات در این بیماری به کار برده می شود. این دارو کاملا بی خطر بوده و حتی در بیماران با نارسایی کلیه هم قابل استفاده است. این بیماری جز بیماری های مغز و اعصاب است که خوشبختانه دارویی جهت کنترل علائم برای آن وجود دارد. مصرف دارو، تاثیری در روند پیشرفت بیماری ندارد و تنها موجب کم شدن علائم آن می شود.

این بیماری به درمان دارویی تا سال های زیاد اثر خوبی نشان می دهد و حتی در بعضی بیماران تا 30 سال می توان با استفاده از دارو، علائم را کنترل کرد.

در مراحل پیشرفته این بیماری، درمان هایی مانند کاشت الکترود مغزی وجود دارد که البته برای تعداد کمی از بیماران می توان از آن استفاده کرد. پمپ تزریقی نیز روش دیگری است که در درمان پارکینسون پیشرفته به کار برده می شود.

تنها موردی که در کم کردن سرعت رشد بیماری موثر است، ورزش و تحرک بدنی است.دارو می تواند موجب بهبود تعادل بیمار، افزایش سرعت راه رفتن او و… می شود.

دکتر سارا نجفی، در مقاله زیر توضیحات کاملی در خصوص بیماری ام اس داده است. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

ورزش و بیماری پارکینسون

به بیماران توصیه می شود که در حالتی که دروضعیت روشن هستند (یعنی پس از مصرف دارو که علائم کمتر شده است) ورزش انجام دهند. ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دو میدانی، شنا، دوچرخه و ورزش جدیدی به نام تایچی به بیماران مبتلا به پارکینسون توصیه می شود.

تشخیص بیماری پارکینسون

تشخیص این بیماری معمولا به صورت کلینیکی است و بر اساس همان سه شرایط لرزش، کندی و سفتی انجام می شود. در شرایطی که تردید وجود داشته باشد، ممکن است که درخواست MRI یا روش تشخیصی اختصاصی استفاده شود.

انجمن پارکینسون

انجمن پارکینسون از تیر ماه 1400 فعالیت خود را آغاز کرد و سعی می کند که این بیماری را به عنوان بیماری خاص تحت پوشش بیمه قرار دهد. اما در حال حاضر داروها و خدمات بازتوانی مانند کاردرمانی، گفتاردرمانی و… جز خدمات تحت پوشش بیمه ای نیست. در صورت تمایل می توانید به لینک زیر مراجعه کرده و عضو این انجمن شوید.

انجمن پارکینسون

سوالات پزشکی پارکینسون

پدر من 62 ساله و مبتلا به پارکیسنون است. آیا ورزش برای او موثر است؟

بله توصیه می شود که پس از مصرف دارو که بیمار کمترین علائم را دارد و اصطلاحا در وضعیت روشن قرار دارد ورزش کند.

آیا پارکینسون با اختلال حواس همراه است؟

همیشه نه ولی می تواند همراه باشد. در بعضی از بیماران همراه با پارکینسون، فراموشی هم رخ می دهد.

مادر من مبتلا به پارکینسون است. آیا شما توصیه می کنید که یک نفر همیشه کنار وی باشد؟

بستگی به مرحله بیماری دارد. اگر بیمار در مرحله ای از بیماری قرار دارد که غیروابسته است، تعادل دارد و زمین نمی خورد و می تواند کارهایش را خودش انجام دهد، نیازی نیست اما اگر برای راه رفتن نیاز به عصا و کمک دارد، مسلما توصیه می شود که برای ورزش کردن هم یک نفر پیش وی باشد که زمین نخورد.

خانم دکتر، پدر من از داروی لوودوپا استفاده می کند اما جدیدا دارو اثری ندارد و انگار که به آن مقاومت به وجود آمده است.

این دارو به گونه ای نیست که به آن مقاومت یا اعتیاد به وجود بیاید بلکه در واقع بیماری در حال پیشرفت است.

پدر من مبتلا به سفتی و کندی حرکت است، آیا فیزیوتراپی به او کمکی می کند؟

نمی توانیم بگوییم که کمک خاصی می کند و یا بی اثر است اما ورزش و کاردرمانی گزینه بهتری است. خصوص کاردرمانی در مشکل عدم تعادل بسیار کمک کننده است.

خانمی 25 ساله هستم که پدرم به بیماری پارکینسون مبتلا است. من قصد باردار شدن دارم، هم نگران هستم که خودم به این بیماری مبتلا شوم و هم فرزندم. آیا راه حلی دارد؟

خبر خوب این است که این بیماری در 90 درصد مواقع غیرژنتیکی است. در افرادی که زیر 55 سال به این بیماری مبتلا می شوند معمولا زمینه ژنتیکی وجود دارد. اگر پدر شما در سن بالا به این بیماری مبتلا شده است و شخص دیگری در خانواده به این بیماری مبتلا نیست، احتمال ابتلای شما و فرزندتان به پارکینسون خیلی خیلی کم است.

پدر من کندی حرکت و لرزش دارد. چندین بار سی تی اسکن انجام داده ایم اما گفته اند که هنوز تشخیص قطعی پارکینسون نداده اند، چه کار باید بکنیم؟

ممکن است که بیمار شما علائمی غیرمعمولی داشته باشد که بین بیماری پارکینسون و شبه پارکینسون نیاز به تشخیص باشد. در بیماری شبه پارکینسون، علائم لرزش، سفتی و کندی وجود دارد اما علائم دیگری نیزدیده می شود. تشخیص بین پارکینسون و شبه پارکینسون معمولا سخت است.

من دختری 22 ساله هستم که وقتی عصبانی می شوم، دستم لرزش پیدا می کند. آیا ممکن است جز علائم اولیه پارکینسون باشد؟

خیر این لرزش بر اثر عصبانیت است و ممکن است در هر فردی رخ دهد. به شما توصیه می شود که تست تیروئید بدهید و اگر مشکلی نباشد، جای هیچ نگرانی نیست.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 526

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *