عفونت ادراری در زنان

در این مقاله به موضوع عفونت ادراری در بانوان پرداخته‌ایم. این مقاله توسط دکتر میترا کازرونی، متخصص زنان و زایمان تهیه ‌شده‌است.

انواع:

عفونت مجاری ادراری تحتانی

علائم این نوع عفونت عبارتند از

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • احساس فوریت در دفع ادرار
 • احساس پری مثانه و عدم تخلیه کامل
 • احساس ناراحتی و درد
 • تکرر ادرار
 • ادرار بدبو
 • درد در لگن

عفونت مجاری ادراری فوقانی یا کلیه

علائم این نوع عفونت عبارتند از:

 • احساس ضعف و بی حالی
 • درد در پشت و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • تهوع و استفراغ

عفونت ادراری در بانوان به دلیل آناتومی سیستم ادراری آنها، بسیار شایع‌تر از مردان است. اغلب زنان چندین نوبت ابتلا به این بیماری را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. همچنین این بیماری در زنان در اغلب موارد راحت تر از مردان درمان می‌شود.

هر دو نوع عفونت ادراری از اهمیت زیادی برای بانوان خصوصا در بارداری برخوردار است و نیاز است که حتما سریعا به آن رسیدگی شود. عوارض این بیماری بر روی مادر و جنین، زیاد بوده و حتما باید به آن رسیدگی شود.

عفونت ادراری در بانوان و دختران

تفاوت عفونت ادراری و عفونت‌های واژینال

بسیاری از عفونت‌هایی که به عنوان عفونت ادراری در بانوان شناخته می‌شود ناشی از عفونت مجاری ادراری نیست. بسیاری از آنها ممکن است که عفونت‌های دستگاه تناسلی یا واژینال باشد که بعضی از علائم این دو عفونت با هم مشترک است. برای مثال سوزش ادراری. اما برخی از علائم این دو عفونت وجه تمایز آنها با یکدیگر است.

علائم عفونت در مجاری ادراری فوقانی :

 • تب
 • درد
 • تهوع استفراغ
 • تکرر ادرار

علائم عفونت در دستگاه تناسلی :

 • ترشحات واژینال
 • سوزش و خارش و ناراحتی در قسمت تناسلی

در مقاله زیر، دکتر سارا نجفی، اطلاعات کاملی درباره انواع عفونت واژینال ارائه کرده است: انواع عفونت واژینال

گروه‌های خطر در عفونت ادراری

این بیماری به‌طور معمول از طریق دارودرمانی به آسانی درمان می‌شود اما در افراد زیر خطر بیشتری به همراه دارد. خانم‌هایی که:

 • باردار هستند
 • بیماری زمینه ای مانند دیابت کنترل نشده دارند
 • مدت طولانی داروی کورتون مصرف می‌کنند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • جراحی بر روی دستگاه تناسلی انجام داده اند
 • هر نوع ناهنجاری در سیستم مجاری ادراری مانند سنگ کلیه دارند

استفاده از برخی از روش های پیشگیری از بارداری مانند استفاده از دیافراگم یا اسپرم کش ها، ریسک عفونت ادراری را افزایش می‌دهند. همچنین تغییرات هورمونی پس از یائسگی و کاهش سطح هورمون استروژن در بدن، ریسک این بیماری در زنان را بیشتر می‌کند. زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، موارد بیشتری از این بیماری را در زندگی خود تجربه می‌کنند.

دکتر مطهره ربیع پور، متخصص کودکان، در مقاله زیر درباره عفونت ادراری در کودکان توضیح داده است: عفونت ادراری در کودکان

ترشحات ناحیه واژینال

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، معمولا در عفونت‌های مجاری ادراری فوقانی ترشحات دیده نمی‌شود و ترشحات بیشتر ناشی از عفونت‌های تناسلی و واژینال است. ترشحاتی که بدون بو، بدون رنگ، بدون علائم آزاردهنده باشد، طبیعی است.

دکتر زنان آنلاین

در اپلیکیشن مدافون، می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان مشاوره آنلاین پزشکی دریافت کنید.

آشنایی با دکترهای زنان آنلاین در مدافون

عفونت ادراری و واژینال در خانم‌های مجرد

قعطا شیوع عفونت‌های واژینال و ادراری در زنان متاهل بیش از خانم‌های مجرد است اما این به معنی نیست که خانم‌های مجرد به عفونت واژینال مبتلا نمی‌شوند.

عفونت ادراری در خانم‌های یائسه

عفونت ادراری در خانم‌های یائسه بیشتر است. از طرف دیگر این افراد، به دلیل شرایط هورمونی یا آناتومی بدن خود دچار علائمی شبیه به این بیماری می‌شوند. سوزش ادرار، تکرر یا بی اختیاری ادرار در خانم‌های یائسه، ممکن است که ناشی از عفونت ادراری نباشد.

در خانم‌های یائسه ای که مبتلا به عفونت ادراری شده اند، استفاده از کرم های هورمونی در کنار آنتی بیوتیک‌ها ممکن است که نیاز باشد.

درمان عفونت‌های ادراری

همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، عفونت‌های ادراری در دوران بارداری اهمیت فراوانی دارد و نیازمند رسیدگی و تشخیص به موقع و حتی درمان در صورت بی علامت بودن است چرا که ممکن است با گذشت زمان عوارض آن شدیدتر شده و یا به کلیه سرایت کند. عفونت مجاری ادراری فوقانی (پیلونفریت ) در دوران بارداری با توجه به عوارض مهم آن نیاز به بستری در بیمارستان می‌باشد.

در خیلی از موارد ممکن است در خانم‌های غیرباردار که در گروه خطری که در بالا اشاره شد، نیستند، این بیماری خود به خود خوب شود اما در بعضی ممکن است که این عفونت‌ها تبدیل به عفونت‌های مقاوم به درمان شود و یا گسترش پیدا کرده و بافت کلیه را درگیر کند. بنابراین توصیه می‌شود که با دیدن علائمی مانند سوزش ادراری و تکرر ادرار، حتما به پزشک مراجعه کنند.

پیش گیری از ابتلا به عفونت ادراری

یکی از ‌‌مهم‌ترین عوامل برای پیش گیری از عفونت ادراری مصرف آب به میزان کافی است.

تشخیص عفونت ادراری

هر چند که شایع‌ترین علامت عفونت ادراری، سوزش ادرار است اما راه تشخیص نهایی آن آزمایش و کشت ادرار است.

همان‌طور که گفته شد با علائمی مانند سوزش، بوی بد و تکرر ادرار و درد در ناحیه زیر شکم به عفونت مجاری ادراری تحتانی و مثانه مشکوک هستیم. در این حالت، پزشک ممکن است با بررسی علائم، حتی بدون انجام آزمایش تشخیص عفونت ادراری را بدهد. در این حالت، با مصرف آنتی بیوتیک در خانم‌های غیرباردار که بیماری زمینه ای ندارند، انتظار داریم که پس از 24 ساعت علائم برطرف شود و اگر نشود نیاز به بررسی بیشتر است. به یاد داشته باشید که اگر باردار و یا مشکوک به آن هستید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.

اگر کودک شما دچار تکرر ادرار ‌شده‌است، در مقاله زیر دکتر سارا نجفی، اطلاعات مفیدی در این خصوص ارائه کرده است. تکرر ادرار در کودکان

سوال و جواب پزشکی عفونت ادراری

خانمی 40 ساله هستم که همیشه عفونت ادراری دارم. آزمایشات ادرار،عفونت نشان نمی‌دهد اما یک کیست 29 میلی متری در تخمدان دارم. لطفا من را راهنمایی کنید.

خیلی از سوزش های ادرار ممکن است همراه با عفونت باشد. در سنین نزدیکی یائسگی بیماری‌ای به نام درد مزمن مثانه وجود داشته باشد که عفونت هم نیست. با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و درمان دارویی این مشکلات درمان می‌شود.

کمردرد و درد در ناحیه زیر شکم از علائم عفونت ادراری است؟

درد ناحیه کمر و شکم قطعا باید بررسی شود. این درد می‌تواند گوارشی، اسکلتی عضلانی، مربوط به سیستم تناسلی و یا مجاری ادراری باشد. درد در ناحیه های گفته شده، می‌تواند نشانه ای از عفونت‌های زنان باشد. با انجام آزمایش و معاینه می‌توان آن را تشخیص داد.

سنگ ریز کلیه و همیشه سوزش ادراری دارم. 2 سال است که اقدام کرده اما باردار نشده‌ام. آیا این سنگ علت آن است؟

ارتباط مستقیمی بین سنگ کلیه و بارداری وجود ندارد. برای موضوع بارداری، خود و همسرتان حتما به پزشک مراجعه کنید.

خانمی 50 ساله هستم که دو سال است یائسه شده ام . در گذشته خونریزی های شدید و عفونت ادراری داشتم اما الان دو سال است که مشکلی ندارم آیا نیاز است که به پزشک مراجعه کنم؟

به یاد داشته باشید که خانم‌های یائسه هم حتما نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

اگرشما هم تجربه ای درباره این بیماری دارید، خوشحال می شویم که در بخش نظرات، تجربه خود را بنویسید.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در اپلیکیشن مدافون، این امکان برای شما فراهم است که در هر ساعتی از شبانه روز به پزشک متخصص و آنلاین دسترسی داشته باشید.

آشنایی با پزشکان آنلاین مدافون

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 142

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*