متخصص طب سنتی

دکتر یونس نجفیان

دکتر یونس نجفیان

متخصص طب سنتی
دکتر جمشید شایانفر

دکتر جمشید شایانفر

متخصص طب سنتی
دکتر خدیجه ساکت

دکتر خدیجه ساکت

متخصص طب سنتی
دکتر اسماعیل جمشیددوست

دکتر اسماعیل جمشیددوست

متخصص طب سنتی

متخصص طب سنتی کیست؟

تخصص طب سنتی، یکی از تخصص های پزشکی است که فارغ التحصیلان دوره پزشکی عمومی می توانند این تخصص را انتخاب کرده و در آن ادامه تحصیل دهند.

با توجه به اینکه متخصص طب سنتی، در واقع ابتدا دوره پزشکی عمومی را گذرانده است، مانند یک پزشک عمومی اطلاعات طب مدرن را دارد و با تحصیل در حوزه پزشکی سنتی، می تواند در هر دو زمینه به طبابت بپردازد. تخصص طب سنتی در کشور ما به چهار دسته طب سنتی ایرانی، طب چینی و مکل، داروسازی سنتی و تاریخ علوم پزشکی تقسیم می شود.

در تهران دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی تهران و شاهد به تدریس رشته طب سنتی می پردازند.

سوال و جواب پزشکی با دکتر متخصص طب سنتی

همین الان از بهترین متخصص طب سنتی در مدافون سوال پزشکی خودت رو بپرس!

متخصص طب سنتی آنلاین

در اپلیکیشن مدافون، شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز، با متخصص طب سنتی آنلاین مشورت کرده و سوالات پزشکی خود را ارسال کنید. در مدافون شما می توانید مشاوره تلفنی و مشاوره متنی دریافت کنید.

در مشاوره تلفنی با متخصص طب سنتی، شما به مدت نیم ساعت فرصت دارید که سوال خود را از متخصص طب سنتی پرسیده و بهترین راه درمان را دریافت کنید.

در مشاوره متنی  که در واقع مانند چت است، شما می توانید سوال خود را به صورت متن، تصویر، ویدئو و صدا برای پزشک طب سنتی مورد نظر ارسال کنید. در چت با دکتر آنلاین طب سنتی در صورتی که پزشک در همان زمان آنلاین باشد، به صورت فوری به سوال شما پاسخ می دهد و در غیر این صورت حداکثر تا مدت زمانی که در پروفایل وی مشخص شده است طول می کشد تا به سوال پزشکی شما پاسخ دهد.

تفاوت طب سنتی و طب مدرن

امروزه همه ما برای درمان بیماری ها، به متخصص داخلی، اطفال، ارتوپدی، روانشناسی و… مراجعه می کنیم و با کمک داروهای شیمیایی و روش های درمانی طب مدرن، بیماری های خود را درمان می کنیم.

در کنار طب مدرن، طب سنتی و طب ایرانی اسلامی وجود دارد که این طب برای پیش گیری یا درمان بسیاری از بیماری ها در کنار طب مدرن و یا به صورت مجزا، می تواند بسیار مفید باشد. برای مشکلات شایع گوارشی، مفاصل، زنان، مشکلات روحی، شب‌ادراری، افسردگی، چاقی، کمردرد  و… متخصصان طب سنتی روش های درمانی متفاوتی در پیش می گیرند.

طب سنتی ایرانی، از شاخه های طب مکمل یا طب سنتی است که بیشتر سعی می کند با ایجاد یک سبک زندگی خوب، از ابتلا به بیماری ها، پیشگیری کند. مزاج، بنیاد اساسی پزشکی سنتی ایران است. در طب سنتی با مشاهده رنگ پوست، رنگ چهره و مو، نبض، شکل جمجمه، تراکم موهای بدن، جنسیت و… مزاج مشخص می شود. طب سنتی بر مواد غذایی مصرفی و سبک زندگی تاکید زیادی دارد.

در طب سنتی از روش هایی همچون حجامت، زالودرمانی، طب سوزنی و… برای درمان بیماری ها استفاده می شود.

در طب مدرن، همان طور که می دانید از داروها، آزمایشات خون و درمان هایی استفاده می شود که همه ما با آنها آشنایی داریم.

سوال و جواب پزشکی از دکتر آنلاین

همین الان از بهترین پزشکان آنلاین در مدافون سوال پزشکی خودت رو بپرس!

طبع و مزاج در طب سنتی ایران

انواع طبع و مزاج در طب سنتی

طبق نظریه طب ایرانی،با توجه به خانواده و منطقه جغرافیایی تولد، افراد دارای طبع سرد، گرم و یا معتدل هستند.

از طرفی مزاج از ترکیب عناصر چهارگانه آب، آتش، خاک و باد در بدن به وجود می‌آید. افرادی دارای مزاج خاصی هستند می توانند با تغییر روش زندگی و تغذیه، بدن سالم تری داشته باشند.

مزاج های غیر معتدل و رایج در طب سنتی عبارتند از:

مزاج گرم و خشک (صفراوی) – عنصر غالب: آتش

مزاج گرم و تر (دموی) – عنصر غالب: باد

مزاج سرد و خشک (سوداوی) – عنصر غالب: خاک

مزاج سرد و تر (بلغمی) – عنصر غالب: آب

مزاج صفراوی (گرم و خشک)

افراد دارای مزاج صفراوی، معمولا نبض قوی دارند، گرمایی هستند و به خوردن سردی ها تمایل دارند. این افراد معمولا پوست گرم و خشک و موهای پرپشت و سیاهی دارند. تغذیه مناسب برای این افراد استفاده از غذاهای خنک است یعنی غذاهایی که PH آنها از نظر علمی زیر 3.7 باشد .

مزاج دموی (گرم و تر)

افراد دارای مزاج دموی اکثرا دارای بدن عضلانی و رگ های برجسته هستند. این افراد خیلی گرمایی یا سرمایی نیستند اما در صورتی که هوا سردتر باشد برای آنها مناسب تر است. این افراد اکثرا دارای صورت سرخ و سفید هستند، خواب را دوست دارند و  اکثرا افراد برون گرایی هستند.

افراد با مزاج دموی در صورتی که از میوه جات و سبزیجات تازه، مسهل های گیاهی، انواع آش، سکنجبین، سوپ، آب گوشت و خورشت، غذاهای گیاهی نیمه پخته یا بخارپز و آب دوغ خیار  استفاده کنند، تغذیه خوب و مناسبی دارند.

مزاج سوداوی (سرد و خشک)

افراد دارای مزاج سوداوی اکثرا پوست تیره‌ و خشک و موهای سر کم‌پشت اما موهای بدن زیادی دارند. این افراد اکثرا لاغر هستند و صورت و چانه کشیده تری نسبت به سایر افراد دارند. افراد با مزاج سوداوی، اکثرا درونگرا، قضاوت گر و زودرنج هستند.

تغذیه مناسب برای مزاج سوداوی (سرد و خشک) گوشت های گرمی مانند گوشت گوسفند و شتر ، سبزیجات گرم مانند نعناع و ریحان، سایر خوراکی ها با طبع گرم مانند عسل، توت، خرما و… می باشد.

مزاج بلغمی (سرد و تر)

افراد بلغمی مزاج دارای پوست و موی روشن و شفاف هستند و معمولا در ناحیه شکم و تا حدی در ناحیه پهلو دچار چاقی هستند. این افراد اکثرا از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند. افراد بلغمی اکثرا احساس سرما می کنند و خواب زیادی دارند.

افراد بلغمی برای اصلاح و درمان وضعیت مزاج خود، باید از گوشت گوسفند و شتر، ادویه جات و گرمی‌جات  استفاده کرده و از مصرف سبریجات خودداری کنند.

برای مشاوره در خصوص مزاج، تغذیه مناسب، درمان دردها و بیماری ها می توانید در هر ساعتی از شبانه روز با پزشک متخصص طب سنتی در اپلیکیشن مدافون تماس حاصل فرمایید.

 

مشاوره متخصص طب سنتی رایگان

همان طور که می دانید یکی از اهداف اصلی اپلیکیشن مدافون، فراهم کردن شرایط دسترسی برابر همه افراد به خدمات پزشکی و درمانی است. ما در مدافون چنین خدماتی را با کمترین هزینه ممکن ارائه کرده ایم. هر چند که در مدافون دکتر طب سنتی رایگان فعالیت نمی کند، اما شما می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به پزشک، کاهش هزینه های رفت و آمد و وقت خود، در مدافون مشاوره پزشکی دریافت کنید.

 

دکتر طب سنتی

در اپلیکیشن مدافون، شما می توانید با هزینه ای به مراتب کمتر از یک ویزیت حضوری از دکتر متخصص طب سنتی مشاوره دریافت کنید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

حداقل هزینه مشاوره پزشکی دکتر طب سنتی در مدافون 20000 تومان  است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.