نکات مهم در کاهش وزن

شاخص توده بدنی

در این مقاله که به تایید شیما سید ابراهیمی کارشناس تغذیه رسیده است، نکات مهمی در خصوص کاهش وزن، سلامت، شاخص توده بدنی و چاقی و لاغری ارائه شده است. تا انتها همراه ما باشید.

یکی از معیارهای عمومی برای اندازه گیری چاقی، شاخص توده بدنی (body mass index) یا به صورت مخفف bmi است. شاخص توده بدنی، از تقسیم وزن به کیلوگرم به قدX قد (متر) محاسبه می شود. برای اندازه گیری شاخص توده بدنی از فرم زیر می توانید استفاده کنید.

طبقه بندی خطر بیماری بر اساس شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر به صورت زیر می باشد

شاخص توده بدنیوضعیتدر مردان کمتر یا مساوی 104 سانتی متر
در زنان کمتر یا مساوی 88 سانتی متر
در مردان بیشتر از 102 سانتی متر
در زنان بیشتر از 88 سانتی متر
کمتر از 18.5کمبود وزن
بین 18.5 و24.9طبیعی
بین 25 و 29.9اضافه وزنافزایش یافتهزیاد
بین 30 و 34.9چاقی درجه 1زیادخیلی زیاد
بین 35 و 39.9چاقی درجه 2خیلی زیادخیلی زیاد
بیشتر از 40چاقی درجه 3به شدت زیادبه شدت زیاد

البته شاخص توده بدنی استثناهایی هم دارد مانند افرادی که ورزشکار قدرتی هستند.

میزان سلامت بر اساس اندازه دور کمر

همان طور که گفته شد، شاخص توده بدنی یک معیار کلی برای اندازه گیری چاقی می باشد. یکی دیگر از راه هایی که برای اندازه گیری چاقی به کار برده می شود، اندازه گیری دور کمر است. به یاد داشته باشید که این معیار در کشورهای مختلف متفاوت است و به طور کل در کشور ما، اندازه دور كمر بيش از ١٠٢ سانتيمتر در آقايان و بيش از ٨٨ سانتيمتر در خانومها خطر محسوب می شود.

در جدول زیر میزان خطر بر اساس اندازه دور کمر آورده شده است.

طبقه خطرزنانمردان
خیلی کمکمتر از 70 سانتی مترکمتر از 80 سانتی متر
کمبین 70 تا 89بین 80 تا 99
زیادبین 90 تا 110بین 100 تا 120
بسیار زیادبالای 110بالای 120

سبک غذایی مناسب برای داشتن وزن مطلوب

یکی از رژیم های غذایی که با سبک غذایی ایرانی هم سازگاری دارد، رژیم غذایی مدیترانه ای است. در این رژیم بیشتر تاکید بر روی مصرف غذاهای دریایی و روغن زیتون هست. استفاده از میوه جات، سبزیجات، مغزها، دانه ها، حبوبات، غلات کامل، نان، ادویه جات، غذاهای دریایی در این رژیم غذایی زیاد دیده می شود. در این رژیم غذایی مصرف گوشت سفید و فرآورده های دریایی فراوان و مصرف گوشت قرمز به کمترین میزان وجود دارد.

ورزش و کاهش وزن

در مقاله زیر فاطمه حق شنو، درباره انواع رژیم های لاغری توضیح داده است. با کلیک بر لینک زیر می توانید این مقاله را مطالعه کنید:

تاثیرات چاقی در بدن

بافت چربی در بدن ما فقط یک توده چربی غیرفعال نیست. بلکه می توانیم بگوییم که بسیار فعال است و مثل یک غده درون ریز در بدن عمل می کند. این توده های چربی، ترشحاتی دارند که اثرات التهابی در بدن ایجاد کرده و می توانند بر روی ارگان های مختلف بدن تاثیرگذار باشند. این توده های چربی می توانند بر روی مغز، قلب و عروق اثر بگذارند و یا موجب افزایش فشار خون شوند. افزایش احتمال ابتلا به دیابت و مقاومت به انسولین از دیگر عوارض توده های چربی در بدن است. همچنین تحقیقات نشان داده است که میزان افسردگی در کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است. بنابراین رسیدن به وزن متناسب، موجب افزایش سلامت جسم و روح می شود.

درباره رژیم لاغری ساحل جنوبی چه می دانید؟ در مقاله زیر که از یک سایت معتبر خارجی ترجمه شده است، می توانید با این رژیم لاغری بیشتر آشنا شوید:

ورزش در افراد میانسال و سالمند

اگر فرد میانسال یا سالمند هیچ یک از عوامل خطر مانند دیابت، پرفشاری خون، افزایش قند، مقاومت نسبت به انسولین را نداشته باشند، وی می تواند بدون مراجعه به پزشک، فعالیت ورزشی خود را با شدت کم یا متوسط شروع بکند. این فعالیت می تواند به صورت 30 دقیقه در روز و پنج روز در هفته باشد و حتی تا 60 دقیقه در روز هم افزایش پیدا کند.

تحقیقات جدید مشخص کرده است که کسانی که قوای جسمانی لازم برای ورزش کردن را ندارند مجاز هستند روزانه 10 دقیقه ورزش بکنند. یعنی حتی روزی 10 دقیقه ورزش کردن می تواند برای کاهش وزن مفید باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص ورزش و کاهش وزن

آیا ورزش هوازی برای کاهش وزن موثرتر است یا ورزش با وزنه؟

ورزش های هوازی می تواند در کاهش وزن موثرتر باشد، اما برای ثبات کاهش وزن، باید ورزش های مقاومتی انجام شود. بنابراین امروز توصیه می شود که همراه با ورزش های هوازی، دو روز در هفته ورزش های مقاومتی هم انجام شود. این ورزش ها، موجب حفظ بافت عضلانی می شود که در حفظ سلامت موثر است.

حداکثر میزان کاهش وزن در یک هفته چه قدر است؟

ما در یک هفته نباید بیش از یک کیلوگرم وزن از دست بدهیم.

چرا علی رغم انجام ورزش متناوب، وزن ثابت می ماند؟

ممکن است که وزن شما 70 کیلو باشد و قبلا 75 کیلو بوده است. ممکن است که در همین 5 کیلو کاهش وزن، توده چربی به کمترین میزان خودش و بافت بدون چربی به بیشترین میزان خودش رسیده باشد. بنابراین دیگر نباید بدن شما بافت چربی از دست بدهید.

برای کاهش و یا حفظ وزن، برای همه یک نسخه ورزشی یکسان وجود دارد؟

خیر برای همه افراد یک نسخه واحد وجود ندارد. برای افراد مختلف متناسب با شرایط شخص، بیماری های زمینه ای، سابقه ورزشی، بنیه و استطاعت بدنی او و پاسخ بدن به ورزش، نوع ورزش برای شخص، کم زیاد و یا تعدیل می شود.

متخصص تغذیه آنلاین

اگر برای دریافت رژیم لاغری مورد نیاز خود، فرصت و امکان مراجعه به متخصص تغذیه را ندارید، در مدافون می توانید به صورت شبانه روزی، از بهترین متخصصان تغذیه، رژیم لاغری آنلاین دریافت کنید.

آشنایی با متخصصان تغذیه آنلاین در مدافون

اگر در خصوص ورزش، کاهش و حفظ وزن سوالی دارید می توانید در بخش نظرات سوال خود را مطرح سازید. سعی می کنیم که از پزشکان و متخصصان مدافون سوالات شما را بپرسیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1876

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *