انواع، علت و درمان گردن درد

در کشور ما حدود 15 درصد مردم دچار گردن درد هستند، این آمار در جهان 16 درصد است. بنابراین در کشور ما مشابه با دیگر کشورها، این دردها شیوع دارد. میزان بروز جدید گردن درد در یک سال اخیر، در ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. هنوز علت این اپیدمی چندان مشخص نیست اما شاید استفاده زیاد از موبایل و کم بودن میزان فعالیت بدنی از دلایل آن باشد. گردن درد و البته کمردرد در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود.در این مقاله به بررسی موضوع کمردرد، انواع، علت و درمان آن پرداخته‌ایم. تا انتهای این مقاله همراه مدافون باشید تا بیشتر با گردن درد آشنا شوید. این مقاله به تایید دکتر نگار اسماعیلی رسیده است.

انواع گردن درد

راه‌های پیشگیری از ابتلا به گردن درد

اضافه وزن نداشته باشید

تحقیقات نشان داده است کمردرد و گردن درد در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر دیده می‌شود. خصوصا بزرگی شکم با ایجاد انحنا در ستون فقرات، موجب افزایش گردن درد می‌شود. علاوه بر این اضافه وزن موجب افزایش عوامل التهابی در بدن و افزایش درد می‌گردد.

به صورت طولانی مدت در یک وضعیت نباشید

هر 15-20 دقیقه یک بار به خود استراحت دهید و ‌‌ورزش‌های سبک انجام داده و دوباره به کار برگردید. ساده ترین این ‌‌ورزش‌ها حرکت دادن گردن در جهت های مختلف است. 

استرس و فشار روانی را کاهش دهید

تحقیقات نشان داده است افرادی که در محیط کاری خود در شرایط استرس زا، تنها و نگران ارتقا و امنیت شغلی خود هستند بیش از سایرین به گردن درد مبتلا می‌شوند.

حالت بدنی صحیح داشته باشید

هنگام کار کردن و نشستن پشت میز، گوش ها باید روی شانه ها باشد. گودی کمر کمی ایجاد کنید (مثلا یک بالشت کوچک در گودی کمر قرار دهید.) چانه را کمی عقب داده و سر را صاف نگه دارید. اگر می‌خواهید به مانیتور نگاه کنید، مانیتور را بالا تا ارتفاع ابرو بیاورید و به آن نگاه کنید. در حین کار کردن سعی کنید که گردن خود را از 10-15 درجه بیشتر خم نکنید.

وقتی که سر به صورت عادی روی گردن قرار دارد، وزنی حدود 5 کیلوگرم دارد اما وقتی که تنها به اندازه 15 درجه آن را خم می‌کنید، وزنی که به گردن فشار وارد می‌آورد به میزان دوبرابر افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده است که خم کردن گردن به اندازه 60 درجه می‌تواند موجب ایجاد فشاری برابر یک جسم 30 کیلویی بر روی گردن باشد. 

فعالیت بدنی داشته باشید

هر نوع فعالیت بدنی از پیاده‌روی گرفته تا بالا و پایین رفتن از پله از عواملی هستند که می‌توانند از بروز گردن درد پیشگیری کند.

‌‌ورزش‌های مناسب گردن درد

‌‌ورزش‌هایی برای گردن درد مناسب هستند که عضلاتی که گردن را نگه می دارند در آن تقویت شوند. عضلاتی که در گردن حرکت ایجاد می‌کنند معمولا قوی هستند و عضلاتی که برای نگه داشتن گردن به کار می روند، عضلات کوچکی هستند که نیاز به تقویت دارند. ‌‌ورزش‌های پایداری مرکزی گردن برای این هدف مناسب هستند. 

یکی از ‌‌ورزش‌های مناسب برای درمان درد گردن، ورزش چین تاک است. در ورزش چین تاک، گردن را کمی به عقب برده و سر را صاف نگه دارید، سپس عضلات را سفت کرده و بعد رها کنید.

ورزش چین تاک

ورزش دیگری که می‌توانید استفاده کنید این است که به دیوار بچسبید و دست های خود را بالا و پایین ببرید تا عضلات شانه ها تقویت شوند. تقویت شانه ها در پیشگیری از درد گردن موثر است.

سردردهای ناشی از گردن درد (سردرد گردنی)

منشا بعضی از سردردها، درد گردن است. این درد می‌تواند ناشی از درد عضلات گردن باشد که با سفت شدن عضلات، درد در سر حس می‌شود. علاوه بر این آرتروزهای گردن می‌تواند باعث سردرد بشود. درگیری بعضی اعصاب که از پشت گردن به بالا راه دارند هم می‌تواند موجب سردرد شود. این نوع سردرد در پزشکی سردرد گردنی نام دارد. خستگی گردن در بعضی افراد می‌تواند موجب تشدید میگرن نیز بشود. 

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره سردرد دارید، در مقاله زیر، پزشکان مدافون، اطلاعات مفیدی درباره انواع سردرد ارائه کرده‌اند. مطالعه آن را به شما توصیه میکنیم انواع سردرد

عوامل ایجاد گردن درد

دیسک گردن

بسیاری از افراد اگر در سنین 50 سالگی به بالا MRI انجام دهند ممکن است که بیرون زدگی دیسک گردن داشته باشند که البته علامت و یا دردی هم ندارد. اگر دیسک بدون علامت و درد بیرون زده باشد مشکلی نیست. در افرادی که دیسک علامت دار می‌شود در پشت و دست ها احساس درد،گزگز، مور مور، بی حسی و بی قدرتی در دست دیده می‌شود.

استفاده از تلفن همراه (گردن درد پیامکی)

نوعی گردن درد وجود دارد که به دلیل ارتباط آن با استفاده از موبایل به گردن درد پیامکی معروف ‌شده‌است. متاسفانه در کشور ما، میزان و نوع استفاده از تلفن همراه نادرست است. پایین بودن سر برای نگاه کردن به تلفن همراه برای مدت طولانی یکی از دلایل شناخته شده گردن درد است. بالا نگه داشتن گوشی همراه هنگام نگاه کردن خوب است اما کار بهتر این است که برای استفاده از تلفن همراه محدودیت زمان در نظر بگیریم.

آسیب و ضربه (گردن درد شلاقی)

گردن درد شلاقی معمولا بر اثر ترمز شدید ماشین و یا ضربه ایجاد می‌شود. در این گردن درد، به دلیل این که سر مانند شلاق به جلو و عقب می رود، باعث می‌شود که مفاصل کوچک پشت گردن آسیب ببیند و این درد وجود داشته باشد. خیلی از مواقع این مشکل در ام آر آی هم دیده نمی‌شود.

فرم نامناسب نشستن 

هنگام کار کردن و نشستن پشت میز، گوش ها باید روی شانه ها باشد، گودی کمر کمی ایجاد کنید (مثلا یک بالشت کوچک در گودی کمر قرار دهید.) چانه را کمی عقب داده و سر را صاف نگه دارید

ژنتیک

گردن درد زمینه ارثی دارد. شکل مفاصل و دیسک گردن در بعضی خانواده ها به صورتی است که می‌تواند موجب افزایش گردن درد شود. 

بعضی مشاغل

گردن درد در بعضی مشاغل مانند دندانپزشکی بیشتر دیده می‌شود

خستگی چشم

خستگی چشم هم از عواملی است که می‌تواند موجب گردن درد بشود.

بهترین متخصصان ارتوپدی در اپلیکیشن مدافون، به صورت آنلاین آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند:

عوامل خطر و هشدار در گردن درد

سفت شدن گردن

افراد دارای گردن درد معمولاً احساس سفتی در گردنشان دارند و همچنین دامنه حرکتشان گاهی اوقات کاهش پیدا می‌کند. این خشکی در گردن به حدی است که فرد نمی‌تواند سر خود را به راحتی خم کند .

درد شدید گردن

این نوع درد ممکن است مانند جسم تیزی باشد که از خارج به گردن فشار وارد می‌کند و معمولاً به صورت موضعی و ناحیه ای عمل می‌کند .

درد تشعشعی یا بی حسی

در این نوع گردن درد، درد به سمت تنه، شانه و بازوها کشیده می‌شود. اگر گردن درد شما به علت فشار بر روی یک عصب باشد، ممکن است که در بازوها و دست خود احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن و یا ضعف کنید.

در صورتی که در گردن شما عصب در حال فشرده شدن باشد ممکن است احساس درد سوزشی و تیزی را نیز داشته باشید که از گردنتان شروع
شده و به سمت بازوی تان کشیده می‌شود. در صورتی که این احساس را دارید حتماً با پزشک خود مشورت کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که گردن درد ممکن است به دست ها و یا سر نیز کشیده شود و بدین معنا است که فشار به اعصاب محیطی وارد می‌شود.

در موارد بسیار نادر ممکن است که گردن درد به آن معنا باشد که دیسک گردن و یا نخاع تحت فشار هستند که در این موارد بیماران ممکن است دارای علائمی مانند تکرر ادرار و یا سفت شدن پا در هنگام راه رفتن داشته باشند. این علائم بسیار خطرناک هستند و سریعاً باید توسط پزشک معاینه شوند.

در صورتی که پس از معاینه، فشار بر روی گردن تشخیص داده شود، بیمار باید سریعاً تحت جراحی قرار گیرد. در صورتی که گردن درد با بی حسی در انگشتان همراه باشد، این علائم نیز خطرناک است و نیاز به بررسی دارد. زیرا معمولاً دیسک گردن و آرتروز موجب بی حسی انگشتان می‌شود و معمولاً در این شرایط نخاع تحت فشار است. در این گونه موارد علاوه بر انجام ام آر آی، تست نوار عصب، عضله دست و تست نوار عصبی و عضله اندام‌های فوقانی باید حتماً انجام شود.

پیشنهاد مطالعه | در این مقاله پزشکان مدافون به پرسش‌های کاربران در خصوص بیماری‌های ارتوپدی پاسخ داده اند.

سردرد

ممکن است دردی که از گردن شروع می‌شود، در نهایت منجر به سردردهای سرویکوژنیک یا میگرنی شود. به عبارت دیگر گردن درد به همراه سردرد ممکن است که از علائم میگرن باشد. در صورتی که درد گردن شما به همراه سرگیجه، سردرد، دوبینی و عدم تعادل باشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید .

گردن درد پس از لمس

در این نوع درد گردن، درد شما پس از لمس و یا معاینه فیزیکی ستون فقرات گردنی، افزایش می یابد.

درد گردن همراه با تب

در صورتی که گردن درد شما همراه با تب و یا کاهش وزن باشد، شما باید آن را خطر تلقی کنید. بسیاری از بیماری‌ها مانند مننژیت، عفونت‌های دیگر و سرطان ها می‌تواند با گردن درد و علائمی دیگر همچون تب همراه باشد.

موارد دیگر

از دیگر موارد خطرناک می‌توان به گردن دردی اشاره کرد که پس از خوابیدن تشدید میشود. معمولاً بیشتر دردهای گردن پس از استراحت و درحالت درازکش کاهش پیدا می‌کنند. اما اگر درد با خوابیدن تشدید شود نشان دهنده علائمی است که باید توسط پزشکان و متخصصان بررسی
شود.

گردن درد مزمن

حدود یک سوم از گردن دردها به سمت مزمن شدن می رود. برخی عوامل مانند ژنتیک، چاقی، سیگار و قلیان، کم بودن فعالیت بدنی از عواملی هستند که موجب مزمن شدن گردن درد می‌شود.

استفاده از مسکن برای گردن درد (درمان گردن درد)

در مشکلات ستون فقرات، هدف کم کردن درد است. درد گردن کیفیت زندگی را بسیار کاهش می‌دهد و هدف از درمان کم کردن درد است. با استفاده از برخی مسکن‌ها، که داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی هستند پزشک میزان التهاب را کم می‌کند. بنابراین مصرف مسکن با میزانی که پزشک تجویز کرده، از بین داروهایی مانند بروفن، ژلوفن، ناپروکسن نقش درمانی دارد.

گردن بند طبی

به لحاظ علمی گردن بند طبی، برای بیرون زدگی دیسک گردن، درد عضلات گردن و… تاثیر چندانی ندارد و بهتر است استفاده نشود. این گردنبدهای طبی هرگز نباید به مدت طولانی استفاده شوند. این گردنبدها باید حداکثر به مدت دو هفته بسته شوند چرا که استفاده بیش از آن موجب افزایش درد و ضعف عضلات می‌شود.

بعضی افراد با بستن گردنبد طبی، حس بهتری دارند. این افراد می‌توانند از گردنبد استفاده کنند در غیر این صورت نیازی به استفاده از آن نیست.

بالش مناسب برای گردن درد

شاید برای شما هم جالب باشد که تحقیقات هنوز اثبات نکرده‌اند که بالش های طبی بهتر از دیگر بالش ها هستند. بنابراین نیازی نیست که به دنبال این نوع بالش ها باشید. بالش نباید خیلی شل و یا خیلی سفت باشد. سفتی آن باید متوسط باشد. نکته مهم این است که بالش طوری باشد که وقتی به پهلو می خوابیم فاصله سر تا شانه را پر کند. بالش مناسب نباید خیلی بلند باشد که سر به سمت جلو بیاید و نه خیلی کوتاه که سر به سمت عقب برود. اگر روی بالشی که می خوابید راحت هستید و صبح‌ها گردن درد یا مشکلی ندارید، از همان بالش استفاده کنید در غیر این صورت بالش های دیگر را تست کنید.

در اپلیکیشن مدافون می‌توانید با یک فوق تخصص درد به صورت آنلاین مشورت کنید:

سوالات پزشکی درباره گردن درد

آقای دکتر من دچار یک استرس شدید شدم و بعد از آن گردن درد گرفتم. آیا این دو مرتبط هستند؟

همیشه استرس، اضطراب و افسردگی موجب می‌شود که فرد احساس درد کند و یا دردهایی که دارد را بیشتر حس کند. بنابراین استرس می‌تواند موجب شود یک درد کم، بیشتر حس شود. افزایش حمایت اجتماعی، موجب کم شدن استرس و در نتیجه کم شدن این نوع دردها می‌شود. 

آقای دکتر، پدر من MRI انجام داده و 2 تا از دیسک های گردنش بیرون زده اما دردی ندارد. چه کار باید انجام دهیم؟

بسیاری از افراد چنین مشکلی را دارند. اگر بیرون زدگی دیسک دردی ندارد، مشکل خاصی نیست.

خانم دکتر، من انگشتان دستم درد می‌کرد و مور مور می شد. به پزشک مراجعه کردم و گفتند که از گردن است. آیا چنین چیزی ممکن است؟

بله، امکان دارد. وقتی دیسک گردن بیرون می زد بر روی ریشه های عصب دست فشار می‌آورد. اما معمولا درد دیسک گردن بر روی قسمت‌های بالا دست و یا ساعد هم پراکنده می‌شود. معمولا دردی که در قسمت مچ به پایین است مربوط به گردن نیست اما می‌تواند باشد، باید معاینه شوید.

آقای دکتر من برای گردن درد یک عدد مسکن شب و یک عدد صبح میخوردم. اما الان که بهتر شدم، فقط صبح‌ها می خورم. اشکالی دارد؟

مسکن‌هایی که برای درد گردن استفاده می‌شود جهت کاهش التهاب به کار می رود. بنابراین وقتی که یک قرص شب و یکی صبح می خوردید، التهاب به مرور کاهش پیدا می‌کرد. با تغییر میزان مصرف ممکن است التهاب بالا رود. بنابراین مسکن را مطابق دستور پزشک مصرف کنید.

آقای دکتر من می‌توانم برای گردن درد قولنج گیری انجام بدهم؟

حرکت گردن در بعضی مفاصل ممکن است قفل شود، در این حالت قولنج گیری می‌تواند موثر باشد. اما نکته مهم این است که اگر دچار بیرون زدگی دیسک گردن هستید، نباید قولنج گیری کنید. هنگامی که دیسک گردن بیرون زده است، دیسک به نخاع و یا ریشه های عصبی نزدیک ‌شده‌است، در این حالت قولنج گیری می‌تواند موجب آسیب به نخاع و مشکلات جدی شود.

آقای دکتر من تصادف کردم و بعد از تصادف گردن درد دارم. ام آر آی هم انجام دادم و مشکلی نبود. لطفا راهنمایی کنید.

نوعی از گردن درد وجود دارد به نام گردن درد شلاقی. در این نوع گردن درد که معمولا بر اثر ترمز شدید ماشین ایجاد می‌شود، سر به صورت شلاقی جلو و عقب می‌شود و مفاصل کوچک گردن در پشت کمی آسیب دیده و موجب درد در گردن می‌شود. این مشکلات خیلی وقت ها در MRI دیده نمی‌شود. 

آقای دکتر گردنبد طبی و بالش طبی برای گردنبد چه مارکی توصیه می‌کنید؟

واقعیت این است که از نظر علمی موثر بودن گردنبد و بالش طبی برای گردن درد، اثبات نشده‌است.

آقای دکتر دیسک گردن دارم. آیا گردن بند طبی کمک می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد گردنبد طبی از نظر پزشکی هنوز موثر شناخته نشده‌است. اما اگر  می‌خواهید استفاده کنید، بیش از دو هفته استفاده نکنید.

آقای دکتر تزریق کورتون یا شل کننده عضلانی برای گردن درد توصیه می‌کنید؟

شل کننده عضلانی برای کسانی که گرفتگی عضلات گردن دارند خوب است اما کورتون خوب نیست و امروزه به صورت عادی استفاده نمی‌شود. در شرایط خاص در اتاق عمل، با عکس گرفتن از مفصلی که مشکل دارد یا کنار دیسک، تزریق انجام می‌شود. بهتر است که تزریق کورتون برای گردن درد در عضله انجام نشود.

راننده هستم و بعد از یک ساعت رانندگی گردن و کمرم به شدت در می‌گیرد. لطفا راهنمایی کنید

از آنجایی که در حرکت ماشین دیسک ها حالت بیرون زدگی و آرتروز پیدا می‌کند، احتمال گردن درد در این شغل زیاد است. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. برای کم شدن درد، به مدت طولانی و پشت سر هم رانندگی نکنید. بعد از هر یک ساعت رانندگی از جا بلند شوید و به کمر و گردن خود استراحت دهید. صندلی را طوری تنظیم کنید که سر صاف باشد و گودی کمر را با یک بالش کوچک پر کنید.

آقای دکتر موقع درس خواندن، احساس خشکی در گردن دارم. لطفا راهنمایی کنید.

اگر شما شخص جوانی هستید که صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید برای مدت طولانی (بیش از نیم ساعت) احساس خشکی گردن دارید باید به یک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید. اگر این خشکی گردن طولانی مدت نیست، بعضی ‌‌ورزش‌ها کمک می‌کند که عضلات گردن شکل بهتری بگیرد که ‌‌مهم‌ترین آن ورزش پایداری مرکزی گردن است. بالا نگه داشتن کتاب یا مانیتور در هنگام درس خواندن، برای بهبود این موضوع اثرگذار است.

من کشتی گیر هستم.  اگر هنگام ورزش دچار آسیب بشوم چه کار باید بکنم؟

هرگز گردن آسیب دیده و ضربه دیده را ماساژ ندهید و شخص آسیب دیده نباید حرکت داده بشود. بنابراین ‌‌مهم‌ترین کار در هنگام این نوع آسیب ها، حمل نکردن شخص آسیب دیده است. اگر شخص خودش می‌تواند گردنش را تکان دهد که خودش تکان می‌دهد در غیر این صورت باید با اورژانس تماس بگیرید.

چه مسکنی برای گردن درد مناسب است؟

ابتدا باید مشخص شود که شما به چه علت به گردن درد مبتلا هستید. اما از بین مسکن‌ها، بروفن، ژلوفن، ناپروکسن برای این درد مناسب هستند.

اگر شما هم در زمینه گردن درد تجربه ای دارید خوشحال می شویم که دیدگاه خود را بنویسید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 189

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع، علت و درمان گردن درد»

  1. ما یک دوستی داشتیم که این دوست ما، دائم گردن درد داشت. هی میرفت دکتر و گردنبند طبی می بست. آخر سر وقتی سبک زندگی اش رو عوض کرد و ورزش رو توی برنامه زندگی اش گذاشت گردن دردش هم خوب شد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *