انواع سر درد را بشناسید

انواع سر درد

از زمان شروع زندگی انسان، بیماری‌های مختلفی همراه نوع بشر به‌وجود آمده‌اند که بسیاری از آن‌ها تاکنون هم پابرجا هستند. یکی از مواردی که همواره برای بشریت به عنوان یک معضل شناخته شده است، سر درد است.

سر درد انواع مختلفی دارد که اگر قصد رفع آن را دارید، باید درباره انواع این بیماری اطلاعاتی داشته باشید. این انواع نشانه‌‌ها و محرک‌های مختلفی دارند که برای رفع، راهکارهای خاص خود را هم می‌طلبند. از این رو در ادامه این مطلب قصد داریم تا انواع سر درد + دلایل و راهکارهای درمان آن‌ها را بررسی کنیم.

نکات مهمی که باید درباره سر درد بدانید

همانطور که گفته شد، سر دردها انواع مختلفی دارند و از این رو برای پیداکردن منشا آن‌ها باید درباره انواع مختلف این سر دردها اطلاعاتی داشته باشید. برخی اوقات هم سر درد به دلیل داشتن بیماری‌های مختلفی مانند میگرن رخ می‌دهد. برخی اوقات سر درد می‌تواند ناشی از تنش‌های روزانه شما باشد. سر دردها در بسیاری از مواقع هم بنا به دلایل بسیار ساده‌ای مانند کم‌خوابی رخ می‌دهند. به طور کلی یکی از مهمترین نکات برای شناخت انواع این بیماری باید بخش‌های مختلف صورت خود را که درد می‌کند، بررسی کنید.

انواع مختلف سر درد

همانطور که گفته شد، سر دردها منشاهای مختلفی دارند و از طریق نشانه‌های آن‌ها می‌توان به این منشاها پی برد. اما نکته‌ای که در این میان می‌ماند این است که انواع سر درد راه‌های درمان و همینطور بروز مختلفی دارد و از این رو شما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای درمان هر یک از این سر دردها، باید راهکار مخصوص به آن‌ها را دنبال کنید. ما در ادامه قصد داریم تا 4 نوع کلی انواع سر درد را برای شما توضیح داده و راه‌های رفع آن‌ها را هم بیان کنیم.

سر درد کلاستر یا خوشه‌ای

از یکی از دردناک‌ترین انواع سر درد شروع کنیم. سر دردهای کلاستر یا خوشه‌ای دردهای نسبتا کوتاه اما بسیار دردناک را به همراه دارند که می‌توانند بسیار عذاب‌آور باشند. به طور کلی نیست این سر درد در حوالی یک چشم خود را بروز می‌دهد و از این رو می‌تواند باعث شود تا در نیمه‌شب با دردی شدید در اطلاف یک چشم یا در یک طرف از سر، از خواب بیدار شوید.

اما دلیل اینکه به این نوع سر درد، خوشه‌ای گفته می‌شود چیست؟ دلیل نام‌گذاری سر درد کلاستر به نام خوشه‌ای این است که این سر دردها به محض قطع شدن در یک ناحیه، در بخش دیگری از سر تحریک می‌شوند و سر شما را به درد می‌آورند.

دلایل بروز این سر درد نیز دود سیگار، الکل یا دیگر انواع بوهای شدید هستند که می‌توانند روی اعصاب شما تاثیر بگذارند و این سر درد را به‌وجود بیاورند. همچنین در نظر داشته باشید که دوره این سر درد می‌تواند در برخی مواقع تنها 15 دقیقه و در برخی مواقع نیز 3 ساعت باشد، از این رو نباید به دوران رخداد آن سخت بگیرید. برای درمان آن‌هم باید بتوانید این مدت را تحمل کنید تا سر درد شما خوب شود.

سردرد سینوسی

سر دردهای سینوسی نوع دیگری از انواع سر درد هستند که می‌تواند برای ما بسیار آزاردهنده باشند. این نوع سر دردها فضاهایی در پشت پیشانی، گونه و پشت پل بینی را درگیر می‌کنند. فضاهای ذکر شده همه از فضاهایی هستند که سینوس‌های انسان در آن‌ها قرار دارد. زمانی که فشار سینوس‌ها در مناطق ذکر شده از حدی بیشتر شوند، به شما حس سر درد از نوع سینوسی را القا خواهند کرد.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به تشخیص نوع سر درد از نوع سینوسی کمک کند، آبریزش بینی است. بدین معنا که اگر شما دارای آبریزش بینی و همزمان سر درد در مناطق ذکر شده باشید، به احتمال زیاد درگیر سر درد سینوسی شده‌اید.

برای درمان سر دردهای سینوسی نیز بهتر است با مراجعه به دکتر، از یکی از آنتی‌بیوتیک‌ها را مصرف کنید. در نظر داشته باشید که شما در برخی مواقع هم می‌توانید به سراغ آنتی‌هیستامین‌ها بروید تا این سر درد برای شما از بین برود.

انواع سردرد 2

سردرد‌های عصبی یا تنشی

سر دردهای تنشی نوعی از انواع سر درد هستند که در بسیاری از موارد هم به عنوان سر دردهای عصبی شناخته می‌شوند. یکی از موارد که برای تشخیص این نوع سر دردها ناحیه‌های درد است. در نظر داشته باشید که سر دردهای تنشی ناحیه‌های مختلفی را از سر درگیر می‌کنند که از جمله آن‌ها هم می‌توان به پشت چشم، سر و گردن اشاره کرد.

سر دردهای عصبی بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهند. از جمله دلایل بروز این سر درد هم می‌توان به استراحت ناکافی، وضعیت بد بدن، استرس عاطفی یا ذهنی، اضطراب، خستگی، گرسنگی، کمبود آهن، مصرف الکل یا کافئین، مشکلات در فک و دندان، استعمال دخانیات، بیماری و کنار گذاشتن وعده‌های غذایی اشاره کرد.

از جمله علائم این نوع شایع سر درد هم می‌توان به درد مبهم در سر، فشار در اطراف پیشانی و حساسیت اطراف پیشانی و پوست سر اشاره کرد. در نظر داشته باشید که شما برای درمان این نوع سر درد هم می‌توانید به میزان کافی آب بنوشید، خواب کافی داشته باشید، داروهای مسکن مصرف کنید یا به سراغ رفتاردرمانی‌های طب سوزنی بروید.

میگرن

میگرن نوعی سر درد است که در بسیاری از موارد به سر درد تنشی شباهت دارد. اما در این میان باید به این نکته‌ هم توجه داشته باشید که سر دردهای میگرنی باعث می‌شوند تا شما حتی به نور هم حساس شوید و از آن دوری کنید. این نوع سر دردها می‌توانند طول دوره بیشتری را هم نسبت به سر درد عصبی داشته باشند.

چنانچه از سردردهای میگرنی رنج می برید، با دکتر اینترنتی مدافون مشاوره پزشکی آنلاین انجام دهید.

برای درمان سر دردها ابتدا انواع مختلف سر دردها را بشناسید

همانطور که گفته شد، سر دردها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام هم نشانه‌های مختص به خود را دارند و مهمترین نشانه برای شناسایی این بیماری محلی از سر است که دچار درد شده است. از جمله سر دردهای مختلف هم می‌توان به تنشی یا عصبی، خوشه‌ای، سینوسی و میگرن اشاره کرد که میگرن از جهات بسیاری به سر درد تنشی شباهت دارد. اما پرداختن به این نوع سر درد به دلیل گستردگی بسیار زیاد، از اهداف این متن نیست. در نظر داشته باشید که هرکدام از انواع سر دردهای نام برده‌شده، دارای نشانه‌ها و راه‌های درمانی مختلفی هستند که شما باید با توجه به نیاز و شرایط خود، یکی از این راه‌ها را برای درمان سر درد خود انتخاب کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.