آسیب های زانو و راه های پیشگیری از آن

مفصل زانو، یکی از مفاصل مهم بدن است چرا که وزن بدن بر روی این قسمت قرار می گیرد. علاوه بر این، احتمال آسیب و صدمه به آن خیلی شایع است. مفاصل دیگر بدن مثلا مفصل لگن، فرمت گوی و کاسه دارد و مفصل محافظت شده است اما مفصل زانو، به صورتی است که دو استخوان روبه روی هم قرار گرفته اند و بنابراین احتمال پاره شدن رباط ها، آسیب غضروف مفصل زیاد است.

ساختار زانو

مفصل زانو دو قسمت استخوانی دارد، یکی استخوان ران بالای زانو و استخوان ساق در قسمت پایین مفصل. این استخوان ها توسط رباط ها به هم متصل می شوند. زانو دارای 4 رباط اصلی است. رباط جانبی داخلی، رباط جانبی خارجی و دو رباط صلیبی. رباط های صلیبی، پایداری اصلی زانو را ایجاد می کنند. بین دو استخوان مینیسک ها، قرار گرفته اند که مانند یک بالشتک هستند.

آشنایی با آسیب های زانو

آسیب دیدگی های زانو می تواند شامل آسیب دیدگی استخوان ها، مینیسک ها، غضروف ها و… باشد. آسیب به زانو می تواند ناشی از تصادفات، حوادث ورزشی، سقوط از ارتفاع، بالارفتن سن و… پیش بیاید. با بالا رفتن سن، زانو ممکن است دچار آرتروز یا ساییدگی شود. افزایش وزن یکی از عوامل اصلی ساییدگی زانو است.

شایع ترین آسیب های زانو شامل این موارد می باشد:

  • شکستگی در اطراف زانو
  • دررفتگی و پیچ خوردگی
  • پارگی بافت های نرم مانند رباط ها
  • آرتروز یا ساییدگی مفاصل
آسیب به زانو

آرتروز یا ساییدگی مفاصل

آرتروز که در واقع ساییدگی مفاصل است معمولا از سنین 40-45 سالگی آغاز می شود. عواملی مانند وزن بالا، ضعف عضلات زانو، انجام کارهای سنگین یا حمل بارهای سنگین می تواند فشار بیشتری به مفاصل زانو وارد کرده و موجب شدت گرفتن آرتروز شود.

 علائم آسیب به زانو

درد و تورم در زانو، شایع ترین نشانه آسیب دیدگی زانو است. علاوه بر این زانو ممکن است گیر کند یا قفل شود. بسیاری از آسیب های زانو باعث بی ثباتی می شود.

درباره انواع بیماری های پا چه می دانید؟ در مقاله زیر، پزشکان مدافون به معرفی این بیماری ها پرداخته اند:

شکستگی کشکک

شایع ترین شکستگی در اطراف زانو، مربوط به شکستگی استخوان کشکک است. بسیاری از شکستگی های زانو به دلیل سقوط از ارتفاع یا تصادفات رانندگی است.

دررفتگی

در رفتگی زمانی رخ می دهد که استخوان های زانو به طور کامل یا جزئی از جای خود خارج شوند. به عنوان مثال استخوان زانو از تراز خارج شود. در رفتگی همچنین می تواند بر اثر ناهنجاری در ساختار زانوی شخص رخ دهد. در افرادی که ساختار زانوی طبیعی دارند، در رفتگی بر اثر سقوط، تصادفات رانندگی و حوادث ورزشی رخ می دهد.

آسیب رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی اغلب حین انجام فعالیت های ورزشی آسیب می بیند. تغییر سریع جهت یا فرود نادرست، پس از جهش می تواند به پارگی رباط صلیبی قدامی منجر شود.

پارگی رباط صلیبی خلفی

رباط صلیبی خلفی اغلب بر اثر ضربه به جلوی زانو در حالی که زانو خم است، آسیب می بیند. این آسیب معمولا در تصادفات رانندگی موتوری و یا ورزش های سنگین رخ می دهد. این آسیب معمولا خفیف است.

صدمات رباط های جانبی

این نوع آسیب ها معمولا بر اثر صدماتی رخ می دهد که زانو را به پهلو هل می دهد. اینها اغلب آسیب های تماسی هستند. این آسیب ها معمولا بر اثر ضربه به قسمت خارجی زانو رخ می دهد و بیشتر در ورزش اتفاق می افتد. ضربه هایی که به داخل زانو وارد می شود و زانو را به بیرون فشار می دهد ممکن است به رباط جانبی آسیب برساند. البته پارگی رباط جانبی کمتر از آسیب های دیگر رخ می دهد.

پارگی مینیسک

پارگی ناگهانی مینیسک اکثر در هنگام ورزش اتفاق می افتد. پارگی مینیسک می تواند در هنگام پیچ خوردن و چرخش زانو یا در برخورد نیز ایجاد شود. البته پارگی مینیسک ممکن است با بالا رفتن سن و وقوع آرتروز نیز رخ دهد. اگر مینیسک با افزایش سن ضعیف شده باشد، فقط یک چرخش ناجور هنگام برخاستن از صندلی ممکن است موجب پارگی شود.

پارگی تاندون کشکک

اگر چه پارگی تاندون کشکک در هر فردی ایجاد شود ولی اغلب در افراد میانسالی که ورزش هایی توام با دویدن و پرش انجام می دهند بیشتر دیده می شود. عضلات چهار سر ران و تاندون های کشکک می تواند کشیده و پاره شوند. سقوط، وارد کردن نیروی مستقیم به جلوی زانو، فرود نادرست روی زانو پس از پرش، از دلایل شایع آسیب های تاندون زانو است.

ارتوپد آنلاین

اگر شما هم دچار درد و مشکلات زانو هستید، همین الان در مدافون می توانید با بهترین پزشکان ارتوپد کشور مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

برو به لیست ارتوپدهای مدافون

سوال و جواب پزشکی زانو

آقای دکتر آیا دویدن در سربالایی یا سرپایینی می تواند موجب آسیب به مفصل شود؟

بله دویدن در سطوح شیبدار خصوصا سرپایینی می تواند موجب فشار به کشکک زانو شود. اگر شخص دچار مشکل خاصی در زانوی خود نیست، پیاده روی در یک سطح صاف با کفش مناسب، بسیار خوب است و توصیه می شود.

آقای دکتر آیا من که آرتروز دارم، می توانم پیاده روی کنم؟

بله پیاده روی در سطح صاف برای آرتروز بسیار کمک کننده است. چرا که ضعیف شدن عضلات پا، سیر آرتروز را تشدید می کند. یک ورزش سبک که موجب تقویت عضلات شود و به مفاصل فشار نیاورد، در این زمینه بسیار خوب است.

من دچار پارگی رباط مفصل زانو شده ام، برای درمان لیزر بهتر است یا جراحی باز؟

برای درمان رباط های زانو روشی به نام لیزر درمانی نداریم. روش های جراحی جدید به این صورت است که با یک تلویزیون داخل مفصل را نگاه می کنیم و از جراحی باز مانند گذشته استفاده نمی شود.نام این نوع جراحی آرتروسکوپی  است.

سلام. چهار ماه از عمل مینیسک رباطم گذشته، 10 جلسه فیزیوتراپی هم رفته ام. از کی می توانم ورزش و فوتبال را شروع کنم؟

به نظر می آید که تعداد جلسات فیزیوتراپی شما کافی نیست. برای شروع ورزش حداقل 6 ماه باید صبر کنید.

من 58 ساله هستم و مینیسکم پاره شده است. آیا با عمل کردن خوب می شوم و می توانم فوتبال بازی کنم؟

در سن بالای 45 سال، بافت مینیسک، طوری است که ممکن است به راحتی جوش نخورد. در سن شما، احتمال اینکه عمل موفقیت آمیز نباشد، زیاد است. بنابراین توصیه به جراحی برای شما نمی شود و همین طور توصیه می شود که فوتبال بازی نکنید.

من 49 ساله هستم و مدتی است که وقتی که از جایم بلند می شوم، احساس درد شدیدی در زانوی چپم می کنم انگار که یک غده در آن باشد. علت این درد چیست؟

از آنجایی که موقع بلند شدن زانوی شما درد می گیرد نشان دهنده التهاب مفصل کشکک است. درمان این درد این است که نشستن طولانی نداشته باشید و عضلات پا را تقویت کنید.

من خانمی 48 ساله هستم که به دلیل شغلم که معلمی است مدت زمان زیادی می ایستم، برای اینکه به زانوی پایم آسیب وارد نشود، چه کار باید بکنم؟

اگر شما راکد یک جا بایستید و حرکتی نداشته باشید، چون جریان و حرکت مایع مفصل کند می شود و می تواند به زانو آسیب بزند اما اگر حرکت داشته باشید، بعید است که آسیب بزند.

آقای دکتر، آقایی 72 ساله هستم. پشت زانویم گاهی اوقات قفل می کند و خیلی آزاردهنده است. لطفا راهنمایی کنید.

با توجه به سن شما، احتمال وجود آرتروز، ساییدگی مفصل،  استخوان های اضافه تشکیل شده  برای شما وجود دارد که همین امر می تواند موجب قفل شدن زانو می شود. البته برای تشخیص قطعی نیاز است که از زانو عکس تهیه کرده و قدرت عضلات سنجیده شود و اگر خیلی شدید باشد و فعالیت شما را مختل کرده باشد، ممکن است نیاز به جراحی هم باشد.

آقایی 64 ساله هستم که برای من آرتروز زانو تشخیص داده شده است. خانه ما در طبقه سوم و بدون آسانسور است. آیا با این وضعیت، آرتروز من شدت بیشتری پیدا می کند؟

بالا و پایین رفتن از پله، خصوصا وقتی زیاد و وزن شخص هم زیاد باشد، می تواند آسیب زننده باشد. اگر عضلات زانوی خود را تقویت کنید، می توانید از شدت بیماری بکاهید. فیزیوتراپی هم می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

سلام. من بعد از حدود نیم ساعت پیاده روی، پشت زانویم خیلی درد می گیرد؟ علت آن چیست؟

یک عامل برای این مشکل می تواند مفصل زانو باشد و یک مشکل هم می تواند دردهای انتشاری باشد. مثلا شخصی که دیسک کمر دارد و عصب سیاتیکش با راه رفتن تحریک می شود و ممکن است با درد پشت زانو خودش را نشان دهد.

خانم 24 ساله ای هستم که موقع نشستن و بلند شدن و چهارزانو نشستن، زانوهایم می سوزد و خیلی صدا می دهد.علت آن چه می تواند باشد؟

معمولا صدا دادن مفصل زانو ناشی از ضعیف بودن عضله چهارسر است. اگر این عضله تقویت شود، به کاهش صداهای مفصلی کمک می کند.

من 18 ساله هستم. چند ماه پیش با موتور تصادف کردم. الان موقع راه رفتن احساس می کنم که زانویم خالی می کند، چه باید بکنم؟

امکان داره رباط های زانو بر اثر تصادف آسیب دیده باشد. لازم است که MRI انجام شود.  

در مدافون، همین الان می توانید با بهترین پزشکان متخصص ارتوپدی مشاوره پزشکی داشته باشید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5412

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.