کم خونی ناشی از فقر آهن

کم خونی یکی از بیماری های شایع خونی است. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که یکی از آنها کم خونی ناشی از فقر آهن است. کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی است. جالب است بدانید اگر فردی روزی 10 تا 20 سی سی خون از دست بدهد، دچار فقر آهن می شود. اگر می خواهید درباره این بیماری بیشتر بدانید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. این مقاله از نظر محتوا توسط دکتر نگار اسماعیلی بررسی و تایید شده است.

نقش آهن در بدن

حدود 98 درصد آهن بدن برای ساخت گلبول قرمز استفاده می شود. نقش گلبول قرمز در بدن، حمل اکسیژن است. در واقع بیشترین میزان آهن مورد نیاز بدن، از خود بدن تامین می شود. 

گلبول قرمز عمری تقریبا 120 روزه دارد. وقتی که گلبول قرمز از بین می رود، آهن آن در بدن بازیافت می شود. در بدن ما، به جز از طریق خونریزی یا سلول های دستگاه تناسلی، گوارشی یا مخاطی (که میزان دفع آهن بسیار کمی دارند) آهن جایی دفع نمی شود. 

همان طور که گفته شد بدن انسان 80 درصد آهن مورد نیاز را خودش تامین می کند و تنها 20 درصد آن از طریق دستگاه گوارش تامین می شود.

اگر برای کم خونی نیاز به مشاوره با یک پزشک متخصص خون و سرطان دارید، بهترین پزشکان آنلاین در مدافون آماده پاسخگویی هستند:

عوارض کم خونی

 • کاهش قوای ذهنی
 • تاخیر در رشد کودکان
 • خلل در فرآیند بارداری برای مادر و جنین
 • کاهش آی کیو
 • کاهش بازده و توان کاری

فقر آهن باعث چه بیماری هایی می شود؟

کم خونی ناشی از فقر آهن خفیف، معمولا عوارضی ایجاد نمیکند. با این حال اگر برای درمان این بیماری اقدام نکنید، میتواند شدت یابد و مشکلات سلامتی مختلفی را به وجود آورد. از جمله:

مشکلات قلبی

کم خونی فقر آهن ممکن است منجر به ضربان قلب سریع یا نامنظم شود. قلب شما باید خون بیشتری را پمپاژ کند تا کمبود اکسیژن حمل شده در خون را در هنگام کم خونی جبران کند. این عارضه میتواند عواقبی مانند بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی را به همراه داشته باشد.

مشکلات رشد در نوزادان و کودکان

کمبود شدید آهن میتواند منجر به کم خونی و همچنین تاخیر در رشد و نمو شود. علاوه بر این کم خونی فقر آهن با افزایش حساسیت به عفونتها همراه است.

مشکلات دوران بارداری در زنان باردار

کم خونی فقر آهن شدید با زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن مرتبط است. اما در زنان باردار که مکمل آهن را به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری دریافت می کنند، قابل پیشگیری است.

کم خونی فقر آهن در خانم ها

شایع ترین بیماری در خانم های در سن بارداری (از شروع قاعدگی تا یائسگی) کم خونی فقر آهن است. علت اصلی این موضوع از دست دادن خون در زمان پریود است.

وقتی که میزان از دست دادن خون بیشتر از میزان آهنی است که بدن از طریق دستگاه گوارش جذب می کند، شخص دچار کم خونی فقر آهن می شود.

کم خونی فقر آهن
کم خونی فقر آهن و بارداری

در خانم های باردار، میزان نیاز به آهن بیش از سایر گروه های سنی است و معمولا در سه ماهه دوم و سوم، احتمال کم خونی فقر آهن در این خانم ها وجود دارد. خانمی که قصد باردار شدن دارد، باید پیش از اقدام به بارداری، کمبود فقر آهن را بررسی کند. کمبود آهن در بارداری هم برای مادر و هم جنین خطرناک است.

زایمان زودرس و وزن کم جنین هنگام تولد، از خطرات کمبود آهن مادر در حین بارداری است.

نشانه های کم خونی فقر آهن

 • سیاهی رفتن چشم، تپش قلب و سرگیجه هنگام بلند شدن از زمین
 • تنگی نفس و خستگی بدون دلیل یا با انجام کارهای ساده
 • رنگ پریدگی و تیرگی پوست زیر چشم
 • افسردگی، بی حوصلگی و بی رغبتی
 • عدم تمرکز و سردردهای گاه و بیگاه خصوصا هنگام فعالیت
 • ریزش مو

جذب آهن

بیشترین میزان جذب آهن، قرص های مکمل، سپس گوشت و جگر است. یک فرد طبیعی که خونی از دست نمی دهد، فقط 7 درصد آهن داخل گوشت برای او جذب می شود. 

برای اینکه جذب آهن به خوبی انجام شود، محیط باید اسیدی باشد. مرکبات و مواد غذایی که دارای ویتامین C هستند، جذب آهن را بهبود می دهند.

در مقابل غذاهایی مانند چای، قهوه، کاکائو و… میزان جذب آهن را کاهش می دهند. کلسیم هم موجب کاهش جذب آهن می شود.

هنگامی که شخصی دچار کم خونی فقر آهن شدید باشد، از طریق تغذیه نمی توان آن را جبران کرد و باید درمان از طریق مصرف مکمل آهن باشد. 

تشخیص کم خونی فقر آهن

پزشک از طریق یک آزمایش خون می تواند متوجه شود که میزان آهن خون شخص چه مقدار کاهش پیدا کرده است. سپس بر اساس وضعیت بیمار از مکمل آهن استفاده می شود. برخی بیماران تحمل مصرف قرص آهن برایشان سخت است. در این بیماران می توان از نوع خاصی از قرص آهن استفاده کرد که زمان جذب آن طولانی تر است. در کم خونی های خفیف فقر آهن، با اصلاح رژیم غذایی می توان این مشکل را برطرف کرد.

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از فقر آهن

همانطور که گفته شد، در افرادی که دچار کم خونی فقر آهن هستند، نیاز به استفاده از مکمل آهن وجود دارد. رژیم غذایی زیر می تواند به پیشگیری از فقر آهن کمک کند:

مصرف میوه و سبزیجات خصوصا وقتی که حاوی ویتامین سی هستند و به صورت خام. همان طور که گفته شد ویتامین C برای جذب آهن بسیار مفید است. برای پیشگیری از فقر آهن، گیلاس، انار، پسته تازه، عرقیاتی مانند گلاب، بیدمشک، زرده تخم مرغ آب پز را در رژیم غذایی خود جا دهید.

تغذیه مناسب برای پیشگیری از فقر آهن از نظر طب ایرانی

در طب ایرانی مصرف این مواد غذایی برای پیشگیری از فقر آهن توصیه می شود:

 • گوشت کباب شده
 • عسل
 • مویز
 • پسته
 • شیره انگور
 • زعفران
 • زرشک
 • میوه خشک

نکات مهم برای جذب بهتر آهن

 • همراه غذای گوشتی از دوغ و شیر استفاده نکنید
 • بعد از مصرف غذا، چای یا قهوه ننوشید

میزان نیاز بدن به آهن

میزان نیاز بدن به آهن در افراد مختلف، بر اساس سن و جنسیت متفاوت است. زنان باردار و شیرده، کسانی که به تازگی تحت عمل جراحی یا آسیب های فیزیکی قرار گرفته اند، مبتلایان به برخی بیماری های دستگاه گوارش، گیاه خواران و کسانی که اهل خوردن گوشت نیستند در معرض کمبود آهن قرار دارند.

میزان آهن مورد نیاز گروه های سنی مختلف در روز به شرح زیر است

خانمی که در سنین بارداری است: 2 میلی گرم

آقایان: 1 میلی گرم

خانم باردار: 5 تا 6 میلی گرم

علل کم خونی فقر آهن

از دست دادن خون

شایع ترین علت کم خونی فقر آهن دفع خون است. بنابراین اگر یک مرد بالغ یا خانم یائسه دچار کم خونی ناشی از فقر آهن بشود، باید مشکوک به دفع خون برای او باشیم که شایع ترین محل برای دفع خون، دستگاه گوارشی است . به همین دلیل برای این افراد کولونوسکوپی و آندوسکوپی توصیه می شوند. در زنانی که در سن بارداری هستند، شایع ترین راه از دست دادن خون از طریق عادت ماهیانه است. 

علت کم خونی فقر آهن

سرطان

اگر در گروه سنی زنان یائسه و مردان بالغ، مشکلی در دستگاه گوارش از نظر بیماری ها وجود نداشت لازم است که موضوع سرطان ها بررسی شود. شایع ترین علامت سرطان دستگاه گوارش، کم خونی فقر آهن است. سرطان های دیگری مانند سرطان خون، پروستات، سینه و پانکراس می توانند دارای علامت کم خونی ناشی از فقر آهن باشد. 

تحقیقات جدید نشان داده است که اگر کم خونی فقر آهن در مدت طولانی در بدن شخص باشد، می تواند منجر به سرطان شود.

کسانی که در حال انجام شیمی درمانی هستند هم ممکن است دچار فقر آهن بشوند.

رشد و بلوغ

کودکان، نوزادان و نوجوانان در سن بلوغ هم در معرض کم خونی فقر آهن هستند. این افراد به میزان بیشتری آهن نیاز دارند.

بارداری

یکی از دلایل شایع کم خونی فقر آهن بارداری است که خصوصا در سه ماهه دوم و سوم احتمال کمبود آهن افزایش می یابد

هایپرمنوره  یا خونریزی شدید قاعدگی

اختلال در سیکل قاعدگی و از دست دادن خون زیاد از دلایل شایع کم خونی فقر آهن در زنان است. هایپرمنوره می تواند دلایل ساده ای مانند استرس تا سرطان را شامل شود.

اهدای خون یا حجامت

اهدای خون زیاد و یا حجامت می تواند سبب بروز کم خونی ناشی از فقر آهن شود. علاوه بر این مزایای حجامت از نظر پزشکی ثابت نشده است و ریسک ابتلا به عفونت های شدید در آن وجود دارد.

بعضی بیماری ها

بعضی بیماری ها می تواند منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن بشود.

سو تغذیه

افرادی که گیاهخوار مطلق هستند دچار کم خونی فقر آهن میشود. چرا که جذب آهن از سبزیجات حتی اسفناج، تنها 10 درصد میزانی است که بدن می تواند از طریق تغذیه جذب کند.

سو جذب

بیماری های مانند سلیاک و کرون و کسانی که معده خود را برداشته اند از جمله افرادی هستند که در جذب آهن دچار مشکل هستند.

سوالات پزشکی فقر آهن

آقای دکتر ،خانم 25 ساله ای هستم که ریزش موی شدید داشتم. پزشک گفت که کمبود آهن دارم. یک ماه است که قرص آهن می خورم اما تاثیری نداشته است. لطفا راهنمایی کنید.

یکی از علائم کم خونی فقر آهن، ریزش مو است. اگر کم خونی فقر آهن داشته باشید با مصرف آهن باید ریزش مو برطرف شود. باید مشخص شود که آیا پزشک با انجام آزمایش کم خونی را تشخیص داده است یا خیر.

زیر چشم های من کبود و سیاه است. آیا می تواند کم خونی فقر آهن باشد؟

اگر کم خونی فقر آهن مزمن بشود علائم پوستی و خشکی پوستی می دهد اما سیاهی و کبودی زیر چشم جز این علائم نیست.

آقای دکتر چه طور می توان میزان جذب آهن را افزایش داد؟

جذب آهن در محیط اسیدی بیشتر است بنابراین مصرف مواد غذایی دارای ویتامین سی همراه آهن می تواند به جذب بیشتر آن کمک کند.

آقای دکتر آیا مصرف چای بعد از قرص آهن می تواند جذب آن را کاهش دهد؟

مصرف چای، قهوه و کلسیم پس از قرص آهن می تواند جذب آن را کم کند.

من وقتی از جایم بلند می شوم، چشم هایم سیاهی می رود. آیا ممکن است که کم خونی فقر آهن داشته باشم؟

یکی از نشانه های کم خونی فقر آهن، سیاهی رفتن چشم، سرگیجه و تپش قلب هنگام بلند شدن است.

علت کم خونی فقر آهن چیست؟

شایع ترین علت کم خونی فقر آهن، از دست دادن خون است.

اگر شما هم در زمینه کم خونی فقر آهن پرسش و یا نظری دارید، خوشحال می شویم که در بخش دیدگاه ها نظر خود را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 184

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «کم خونی ناشی از فقر آهن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *