آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب

قلب ما در یک دقیقه بین 60 تا 100 ضربان دارد، در آریتمی قلبی ضربان قلب تند، کند و یا نامرتب می شود، در واقع در آریتمی قلب اختلال در ریتم ضربان قلب به وجود می آید. بسیاری از افراد ممکن است که دچار آریتمی قلبی باشند اما از آن اطلاعی نداشته باشند. در این مقاله از مدافون، با بی نظمی ضربان قلب بیشتر آشنا شده و در انتهای به سوالات پزشکی پرتکرار در این زمینه پاسخ داده شده است.

بسیاری از ما ممکن است که تک ضربه های اضافه داشته باشیم اما از وجود آن مطلع نباشیم. در سن های بالا، آریتمی های خطرناکی ممکن است وجود داشته باشد که شخص از آن مطلع نباشد. بنابراین توصیه می شود که همه افراد در صورتی که علائمی ندارند، در سن 40 سالگی یک بار نوار قلب بدهند و وضعیت قلب خود را بررسی کنند.

سایر افرادی که فاکتورهای خطر دارند مانند افرادی که سیگار می کشند، کسانی که دچار بیماری قند خون هستند و یا اشخاصی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی در آنها وجود دارد، بهتر است که قبل از سن 40 سالگی معاینات دوره ای را آغاز کنند.

اختلال در ریتم ضربان قلب ممکن است در تعداد، نظم، روش ایجاد یا هدایت ضربان قلب باشد که در این صورت آریتمی قلب رخ می دهد.

آریتمی قلب

علائم آریتمی قلبی

همان طور که گفته شد ممکن است که آریتمی قلبی هیچ علامتی نداشته باشد اما علائم زیر می تواند نشانه آریتمی قلبی باشد که شایع ترین آن احساس ناخوشایند تپش قلب است.

 • احساس محکم زدن، کوبیدن، لرزیدن و یا تند زدن هنگام ضربان قلب (تپش قلب)
 • ·          دل ریزش          
 • حالت ارتعاش در قفسه سینه
 • ضربان قلب کند
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • بیهوشی یا حالتی نزدیک به آن

تشخیص آریتمی قلب

مانند سایر بیماری ها، تشخیص آریتمی با شرح حال و معاینه، شروع می شود. امروزه نوار قلب، یکی از تست های روتین در بیماری های قلبی است. نوار قلب، فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. با بررسی نوار قلب، پزشک متخصص قلب و عروق قادر به تشخیص بعضی از انواع آریتمی قلبی بپردازد.

نوار قلب، وضعیت قلب را برای چند دقیقه نشان می دهد. دستگاه های هولتری وجود دارد که می تواند برای چند روز نوار قلب بیمار را ثبت کند. برای تشخیص بیماری آریتمی ممکن است که از این هولترها که امروز دستگاه های کوچکی هستند که به بدن وصل می شوند استفاده شود.

 در آریتمی هایی که در حالت استراحت روی نمی دهند، نوار قلب در هنگام تست ورزش انجام می شود. بعضی آریتمی ها با گوش دادن به صدای قلب مشخص می شوند.

انواع آریتمی قلب

آریتمی قلب طیف وسیعی دارد. از یک بیماری خوش خیم که دارای تک ضربه های اضافه است تا فرم شدید آن که می تواند موجب ایست قلبی شود. اگر شخصی در زمینه گرفتگی عروق قلب، نارسایی قلبی، دچار آریتمی قلبی شود، ریسک بیشتری وجود دارد.

علل به وجود آمدن آریتمی قلبی

آریتمی قلبی می تواند ناشی از مشکلات و بیماری های قلبی و یا غیر قلبی باشد. معمولا در آریتمی هایی که علت مشخص غیرقلبی دارند، درمان ساده تر است.

 • گرفتگی عروق و ضعف ماهیچه های قلب
 • فشار خون: فشار خون یکی از عوامل اصلی در به وجود آمدن آریتمی قلبی است.
 • دیابت: هم قلب را مستعد به وجود آمدن آریتمی می کند و هم در به وجود آمدن آن نقش دارد.
 • کم خونی
 • پرکاری و کم کاری تیروئید
 • کرونا: متاسفانه کرونا بیماری هزار چهره است و در قلب هم مشکلات زیادی ایجاد می کند. التهاب عضله و پرده های قلب و آریتمی از بیماری های هستند که می تواند بر اثر کرونا ایجاد شود. بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا می شوند پس از بهبودی دچار تپش قلب می شوند.

درباره فشار خون چه می دانید؟ در مقاله زیر اطلاعات مفیدی درباره فشار خون وجود دارد:

درمان آریتمی

بر اثر نوع آریتمی، درمان متفاوت است. در فرم هایی که ضربان بسیار پایین است و بلوک های خاصی دارد و ضربان ساز، خوب کار نمی کند از باتری استفاده می شود. تقریبا تنها درمان کندی ضربان قلب، باتری است.

در فرم هایی از آریتمی که تندی ضربان وجود دارد، با توجه به علت، درمان متفاوت است. برای مثال فرم هایی از تپش های اضافی مادرزادی وجود دارد که کانونی از قلب شروع می کند به ایجاد ضربان تند. در این حالت با روش هایی که شامل سرد یا گرم کردن کانون ضربان است، آن را از بین می برند. دربسیاری از آریتمی ها، موفقیت درمان بیش از 90 درصد است.

تعداد ضربان قلب و فشار خون نرمال

در حالت استراحت، به شرط عدم وجود استرس، سیگار، نخوردن قهوه و نداشتن فعالیت سنگین، ضربان قلب بین 50 تا 100 ضربه در بزرگسالان قابل قبول است.

فشار خون عالی زیر 12 روی 7 است ولی تا مرحله 14 روی 9، به عنوان مرحله پیش از پرفشاری خونی لحاظ می شود و نیازی به درمان ندارد و بالاتر از آن به شرط دیدن تکرار، فشار خون بالا لحاظ می شود.

در مقاله زیر به بسیاری از سوالاتی که بیماران دیابتی با آن روبه رو هستند، پاسخ داده ایم، اگر شما هم به بیماری قند مبتلا هستید، مقاله زیر را از دست ندهید:

سوالات پزشکی آریتمی قلبی

آقای دکتر پدر من در سن 50 سالگی بر اثر ایست قلبی فوت شدند و به ما گفتند که بر اثر آریتمی قلبی بوده. آیا ما هم در خطر آریتمی قلبی هستیم؟

آریتمی قلبی می تواند ارثی باشد البته نه همه انواع آریتمی ها. یکی از علت های مهم ایست قلبی هم معمولا آریتمی قلبی است. اما جای نگرانی نیست. حتما تحت نظر پزشک متخصص قلب باشید تا وضعیت شما را بررسی کنند.

خانمی 27 ساله هستم که وقتی دچار استرس می شوم، احساس می کنم که در قلبم خالی می شود، آیا این آریتمی است؟

احتمالا اما نه لزوما آریتمی خطرناک. این موضوع می تواند تک ضربه های اضافه باشد که با این تظاهر نشان داده شده است که البته درمان پذیر است. اگر گاهی دچار این مشکل می شوید، جای نگرانی نیست اما اگر تعداد و دفعات آن زیاد است باید بررسی شود.

آقای دکتر آیا قرار دادن گوشی موبایل بر روی قلب، می تواند باعث آریتمی قلبی شود؟

واقعیت این است که خیلی از مواردی که درباره موبایل و تجهیزات مخابراتی گفته می شود، به شکل دقیق، اثبات شده نیست ولی عقل و منطق حکم می کند که با توجه به هشدارهایی که در بسیاری از مقالات دیده می شود، به آن توجه کنیم. بنابراین خاموش کردن مودم در شب ها، قرار ندادن گوشی بر روی قلب از مواردی است که بهتر است آن را رعایت کنیم.

مادرم 67 ساله است و دچار بیماری AF . ایشان کاندید عمل جراحی مفصل زانو هستند. آیا بیهوشی برای ایشان ریسک دارد؟

خود آریتمی AF یا نامنظمی دهلیز، آریتمی است که اگر درمان ها و تمهیدات درمانی لازم برای آن انجام شده باشد و مشکلات قلبی دیگری با آن همراه نباشد، به خودی خود، مشکل زا نیست و ریسک مستقیمی برای عمل های بیهوشی ندارد.

فردی 40 ساله هستم که 4 سال است متوجه شدم که به آریتمی قلبی دچار هستم. در بررسی های جدید مشخص شده است که برونده قلبم کم شده است. آیا من در ریسک نارسایی قلبی هستم؟

اگر آریتمی قلبی برای مدت زیادی درمان نشده باشد، می تواند باعث شود که پمپاژ قلب، کاهش پیدا کند. اگر در این مرحله، شدت افت پمپاژ قلب زیاد نباشد، اگر در مراحل اولیه آن را درمان کنید، برگشت پذیر است اما در طولانی مدت، ممکن است که اثرات غیرقابل برگشت داشته باشد.

آیا تپش قلب جز آریتمی های قلبی تقسیم بندی می شود؟

تپش قلب یا همان احساس ناخوشایند ضربان قلب، لزوما مشکل قلبی نیست. ممکن است که قلب به صورت منظم و خوب کار می کند اما شخص احساس تپش قلب دارد. این مشکل می تواند ناشی از مشکلات دیگری مانند کم خونی، تیروئید، استرس و… باشد. بنابراین باید ابتدا مشخص شود که تپش قلب چه نوعی و بر اثر چه مشکلی است.

آقایی 52 ساله هستم که احساس می کردم یهو درقلبم خالی می شود. به پزشک مراجعه کردم و وضعیت قلبم با هولتر بررسی شد و مشکلی نبود. آیا می توانم خیالم راحت باشد که مشکلی ندارم؟

اگر شما بررسی های لازم را با هولتر انجام داده باشید، احتمال اینکه تک ضربه های اضافه داشته باشید خیلی کم است و جای نگرانی نیست.

آقایی 29 ساله هستم با یک کلیه و مشکل فشار خون دارم. در زمان استراحت حدود 13 روی 9 است با دارو. آیا ممکن است در آینده به آریتمی قلبی دچار بشوم؟

فشار خون اگر کنترل نشود می تواند یکی از عوامل مهم اختلال در آریتمی قلبی AF باشد. اما اگر کنترل شده باشد معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.

مادر من 56 ساله مبتلا به آریتمی AF هستند. تا به حال 4 بار شوک گرفته اند اما هنوز درمان نشده است. چه کار باید بکنیم؟

در آریتمی AF لزوما قرار نیست که ما ریتم را منظم کنیم. خیلی وقت ها ما به جای اینکه ریتم دهلیز را منظم کنیم، سعی می کنیم از خطرات آن جلوگیری کنیم. در این بیماری ضربان را با دارو تنظیم می کنیم که در زمان استراحت بین 80 تا 110 باشد. داروهایی به بیمار می دهیم که از لخته شدن خون جلوگیری کند. بنابراین انتظار نداشته باشید که با 4 بار شوک، ریتم دهلیز طبیعی شود.

پدرم 67 ساله مشکل نارسایی میترال قلب دارد، الان دچار نارسایی قلبی شده است و کاندید پیوند دریچه است. آیا ممکن است در ریسک آریتمی قلبی هم باشد؟

بله. یکی از دلایل شایع آریتمی دهلیزی، نارسایی و تنگی دریچه میترال قلب است. اگر پدر شما کاندید جراحی است، اجازه ندهید که شرایط طوری بشود که دیگر جراحی پیوند دریچه امکان پذیر نباشد. بنابراین قلب از عارضه دار شدن این بیمار، عمل جراحی را انجام دهید.

آقای دکتر من دیسک کمر دارم و به صورت دوره ای هر 6 ما MRI انجام می دهم. آیا این می تواند موجب آریتمی قلبی بشود؟

خیر نگران نباشید مدت زمان انجام MRI کوتاه است و چیزی است که ضرورت دارد که انجام شود.

پسرم 9 ساله است و در طی روز چند بار می گوید که توی دلم خالی می شود. آیا باید بررسی کنم؟

بله بهتر است که حداقل یک بار ویزیت شوید.

من مبتلا به آریتمی قلبی هستم اما به پزشک که مراجعه کردم گفته است باید باتری در قلبم بگذارم. آیا گذاشتن باتری جز درمان های آریتمی است؟

بعضی آریتمی های قلبی، آریتمی های خطرناک هستند. آریتمی قلبی همیشه تند زدن نیست، گاهی کند زدن است. در این حالت درمان با گذاشتن باتری است. بعضی تپش ها، تپش های خطرناک هستند که در این حالت، باتری های شوکر کار گذاشته می شود. بنابراین باتری گذاشتن می تواند بخشی از درمان آریتمی باشد.

من فردی 47 ساله هستم. لاغر، فشار خون و دیابت ندارم و 2 سال است که به آریتمی قلبی دچار هستم و در حالت استراحت قلبم 47 تا می زند. علت آن چیست و چه باید بکنم؟

اگر ضربان قلب پایین و نوار قلب یک نوار قلب عادی باشد و هیچ علائمی نداشته باشید، جای نگرانی نیست. بسیاری از افرادی که ورزشکار هستند ممکن است که ضربان پایین داشته باشند. بنابراین اگر نوار قلب، اختلالی در قلب را نشان ندهد و فرد علامتی نداشته باشد، جای نگرانی نیست.

آقایی 29 ساله هستم که بدن سازی می کنم. یک مکمل دارویی مصرف می کنم که بعد از خوردن آن، ضربان قلبم تا 150 بالا می رود. آیا می تواند باعث آریتمی قلبی شود؟

بعضی مکمل های دارویی بدنسازی، مکمل های مجاز نیستند و می تواند آسیب زا باشد. حتما این موضوع را بررسی کنید که دارو مورد تایید باشد و هم ضربان بالای قلب را بررسی کنید.

اگر شما هم در زمینه آریتمی قلبی سوال دارید، می توانید در بخش دیدگاه ها سوال خود را بنویسید. سعی می کنیم تا حدامکان از پزشکان مدافون، سوالات شما را بپرسیم.

متخصص قلب و عروق آنلاین

در صورتی که شما هم نیاز به مشاوره با متخصص قلب و عروق دارید وارد لینک زیر شوید و با بهترین متخصصان قلب و عروق کشور مشاوره کنید.مشاوره با متخصص قلب و عروق آنلاین

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1207

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *