دلایل تنگی نفس چیست؟

تنگی نفس احساس ناخوشایند عدم دریافت هوای کافی برای نفس کشیدن است. تنگی نفس ممکن است در هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، دویدن و یا حتی در هنگام نشستن رخ دهد و می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی طی هفته ها تا ماه ها ظاهر شود. دلایل مختلفی برای تنگی نفس وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

دلایل تنگی نفس

علائم خطر در تنگی نفس

سخت شدن تنفس بدون دلیل مشخص، می تواند نشانه یک مشکل پزشکی جدی باشد.

 تنگی نفس همراه با درد یا فشار در قفسه سینه، غش یا حالت تهوع باشد، یک شرایط پزشکی اورژانسی است که نیاز به رسیدگی فوری دارد.

بیشتر تنگی نفس ها با داروهای مناسب، تکنیک های تنفسی و ورزش قابل کنترل است.

چه عوامی باعث تنگی نفس می شود؟

عوامل زیر می تواند باعث شود که نفس کشیدن حتی برای یک فرد سالم هم سخت باشد.

ورزش شدید

تغییر شدید دما

آلودگی هوا

ارتفاع زیاد

وزن بالا

اما اگر تنفس شما به طور ناگهانی بدون هیچ دلیل واضحی تغییر کرده است، یا به تدریج بدتر می شود، ممکن است نشانه ای از مشکل جدی تری باشد. افزایش سن به خودی خود باعث تنگی نفس نمی شود.

اگر در همین لحظه نیاز به مشاوره با پزشک دارید، می توانید از بهترین پزشکان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، به صورت آنلاین سوال پزشکی خود را بپرسید.

دلایل مختلفی برای تنگی نفس ناگهانی ممکن است وجود داشته باشد که نیاز است برای آن حتما به پزشک مراجعه کنید. برای مثال گیر کردن غذا در گلو می تواند باعث انسداد راه هوایی فوقانی شود و تنفس را مسدود کند.

برخی از دلایل احتمالی تنگی نفس این موارد هستند:

مسمومیت با مونوکسید کربن

هنگامی که بیش از اندازه مونوکسید کربن وارد بدن شود، این گاز در خون جایگزین اکسیژن می شود. بدون اکسیژن، سلول ها در سراسر بدن می میرند، و فعالیت اندام ها متوقف می شود. مسمومیت با مونوکسید کربن می تواند علائمی چون سردرد مبهم، ضعف عضلانی و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس، گیجی و خواب آلودگی، تاری دید، تشنج داشته باشد.

حمله قلبی

حمله قلبی می تواند علائمی مانند احساس ناراحتی در قفسه سینه، فشار، تنگی، درد، سوزش یا سنگینی در قفسه سینه، تعریق، ناراحتی نیم تنه فوقانی شامل گردن، فک، کتف، بازو، کمر، حالت تهوع، تنگی نفس، سرگیجه به همراه داشته باشد.

فشار خون پایین

فشار خون پایین می تواند علائمی چون سرگیجه یا سبکی سر، حالت تهوع، پوست سرد و رنگ ‌پریده، تنفس سریع و کم‌عمق، تنگی نفس، تشنگی غیرمعمول و کم‌آبی، عدم تمرکز، تاری دید، خستگی، غش (سنکوپ) به همراه داشته باشد.

مشاوره پزشکی

شعله ور شدن آسم

بیمار دچار آسم اغلب گرفتار حمله های مکرر تنگی نفس شده و میان این حملات حالت کاملاً طبیعی دارد. از شایع ترین علائم و نشانه های بیماری آسم ، می توان به  سرفه کردن، خس خس سینه و کوتاه شدن نفس اشاره نمود.

پنومونی یا ذات الریه یا سینه پهلو

ذات الریه علائمی مانند تب، اغلب با درجه بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد، لرز، سرفه مداوم (عمدتا خلط دار)، تنگی نفس، بی اشتهایی، ضعف و بی حالی، درد بیش از حد قفسه سینه، تعریق زیاد دارد.

آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه ها)

آمبولی ریه دارای علائمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرفه (ممکن است با خون همراه باشد و در خلط شما خون وجود داشته باشد) ، درد ناگهانی در پشت، تعریق غیرمعمول، احساس حواس پرتی یا گیجی، لب ها یا ناخن های آبی از علائم لخته شدن خون در ریه ها می باشد.

 پریشانی عاطفی یا حمله پانیک

گاهی تنگی نفس می تواند ناشی از شرایط روحی بیمار نیز باشد. در این صورت مشاوره با یک روانشناس می تواند به حل این مشکل به شما کمک کند. اگر همین الان به یک مشاوره با روانشناس نیاز دارید مدافون بهترین انتخاب است.

اگر علائم تنگی نفس شما چهار هفته یا بیشتر طول بکشد، ممکن است مزمن در نظر گرفته شوند. بسیاری از شرایط می توانند باعث تنگی نفس مزمن شوند از جمله:

  • بیماری های مزمن ریوی، از جمله COPD، آسم، فیبروز ریوی و فشار خون ریوی
  • بیماری قلبی یا نارسایی احتقانی قلب
  • چاقی
  • بی تحرکی

گردآوری از سایت American lung association

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2656

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.