علت درد قفسه سینه

درد قفسه سینه یکی از دلایل رایج مراجعه به پزشک، مراکز بهداشتی و بیمارستان هاست. در این مقاله از مدافون، به دلایل و علل درد قفسه سینه می پردازیم. برای درد قفسه سینه دلایل زیادی وجود دارد. هرچند که در بسیاری از موارد، این درد مربوط به قلب است. اما این درد ممکن است به دلیل مشکلاتی در ریه ها، مری، ماهیچه ها، دنده ها یا اعصاب نیز باشد.

به یاد داشته باشید، این مقاله جنبه اطلاع رسانی داشته و برای درمان درد قفسه سینه لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

علت درد قفسه سینه

دلایل درد قفسه سینه

برای درد در قفسه سینه بیش از 50  دلیل مختلف می تواند وجود داشته باشد. بسیاری از افراد، هنگام درد در قفسه سینه و یا پشت نگران حمله قلبی هستند اما خوب است بدانید که این درد می تواند بر اثر بیماری هایی دراعضای دیگر بدن نیز باشد.

درد در قفسه سینه می تواند ناشی از بیماری در قسمت های مختلف بدن باشد مانند:

 • قلب
 • مری
 • معده
 • ریه ها
 • جدار عضلانی قلب
 • جدار قفسه سینه
 • پرده های کنار قلب
 • دنده ها
 • عروق قلب مثل آئورت

درد قفسه سینه همچنین می تواند ناشی از این بیماری ها باشد:

آنژین

بیماری عروق کرونر یک انسداد در رگ های خونی قلب است که باعث کاهش جریان خون و اکسیژن به عضله قلب می شود. این انسداد می تواند باعث دردی شود که به آنژین معروف است. آنژین یکی از علائم بیماری قلبی است اما به طور معمول باعث آسیب دائمی به قلب نمی شود. با این حال، آنژین نشانه این است که شخص در معرض خطر حمله قلبی در آینده قرار دارد.

حمله قلبی

در سکته قلبی یا آنفارکتوس، کاهش جریان خون از طریق رگ های خونی قلب، باعث مرگ سلول های ماهیچه قلب می شود. حمله قلبی اگرچه شبیه درد قفسه سینه آنژینی است، اما معمولاً یک درد شدیدتر و له کننده معمولاً در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه است و با استراحت بهبود پیدا نمی کند. حمله قلبی، ممکن است با عرق کردن، حالت تهوع، تنگی نفس یا ضعف شدید، همراه باشد.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی، بیماری است که بر اثر خوردن غذای آلوده پیش می آید. مسمومیت غذایی معمولا چندان جدی نیست و در اکثر افراد در عرض چند روز بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابد. این نوع مسمومیت بسیار رایج است و در سال حدود ۲۰ درصد افراد دچار آن می شوند.

ریفلاکس معده (GERD)

رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که اسید و سایر محتویات درون معده از دریچه‌ پایینی مری به مری باز می‌گردند. دریچه پایین مری دریچه‌ای عضلانی به‌شکل حلقه است که در انتهای مری و ابتدای معده قرار دارد. با باز شدن این دریچه، غذای بلعیده‌شده از انتهای مری وارد معده می‌شود. پس از ورود غذا به معده، این دریچه بسته می‌شود تا از بازگشت غذا به درون مری جلوگیری کند. زمانی‌ که این دریچه ضعیف شده یا آسیب دیده باشد ممکن است به‌ درستی عمل نکند. همین موضوع باعث رفلاکس معده می‌شود.

آسیب یا ضربه به قفسه سینه

آسیب یا ضربه به قفسه سینه ناشی از تصادفات، ورزش، انجام حرکات بدنی و… می تواند موجب درد در قفسه سینه شود.

اسپاسم های گوارشی

اسپاسم یا گرفتگی عضلات از بیماری های رایج است. منظور از اسپاسم معده، گرفتگی و کشیدگی عضلات معده است که سبب ایجاد درد می‌شود. برخی از علائم اسپاسم معده به‌ صورت گذرا بروز می‌کند، اما گاهی ممکن است فرد به مدت طولانی و مکرر اسپاسم معده شدید را تجربه کند.

مشکلات گوارشی

بیماری هایی مانند ریفلاکس معده، اسپاسم در مری، پارگی یا سوراخ شدن مری از جمله مشکلات گوارشی است که می تواند موجب ایجاد درد در قفسه سینه شود.

مشکلات استخوانی، عضلانی یا عصبی

گاهی اوقات درد قفسه سینه ممکن است در اثر آسیب به ناحیه قفسه سینه در اثر سقوط یا تصادف ایجاد شود.

ویروس ها

ویروس هایی مانند ویروس کووید 19 یا همان کرونا، می تواند موجب درد در قفسه سینه شود.

ذات الریه یا آبسه ریه

این عفونت‌های ریه می‌توانند باعث درد عمیق قفسه سینه شوند. ذات الریه اغلب به طور ناگهانی ایجاد می شود و باعث تب، لرز، سرفه و چرک می شود.

آمبولی ریه

آمبولی ریه هنگامی رخ می دهد که لخته خون وارد ریه می شود و می تواند موجب مشکل در تنفس و ضربان قلب سریع شود. آمبولی ریه ممکن است باعث تب و شوک شود. این بیماری به دنبال ترومبوز ورید عمقی یا پس از چند روز بی حرکتی پس از جراحی یا به عنوان یکی از عوارض سرطان ممکن است رخ دهد.

اختلالات انقباض مری

اسپاسم مری یک اختلال حرکتی مری است که در آن انقباض های ناهماهنگ و هم زمان مری هم به صورت خود به خود و هم در هنگام بلع روی می دهد. این اختلال حرکتی مری غالباً با درد متناوب قفسه سینه همراه است. اسپاسم مری اختلال نادری است.

زخم معده

هنگامی که اسید معده لایه ی مخاطی و محافظ دستگاه گوارش را از بین ببرد، ممکن است زخم هایی بر روی معده ایجاد گردد که به آن زخم معده یا پپتیک اولسر(peptic ulcer disease) گفته می شود. این بیماری دردناک است.

فتق

بیماری فتق هنگامی رخ می‌دهد که یکی از اندام‌ها، از داخل دریچه نگهدارنده بافت یا عضله در جای خود، فشاری را به سایر اندام‌های جانبی وارد نماید. برای مثال، این امکان وجود دارد که روده از ناحیه ضعیف شده در دیواره شکم، به سمت بیرون منحرف شود.

پانکراتیت

التهاب لوزه المعده (پانکراس) را پانکراتیت می نامند.

مشکلات کیسه صفرا یکی از علل درد قفسه سینه

بیماری های کیسه صفرا شامل التهاب کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا، سنگ مجرای صفراوی اصلی، آبسه کیسه صفرا، انسداد روده با سنگ کیسه صفرا و … می شود.

شکستگی دنده

دنده ها از 12 جفت استخوان تشکیل شده اند که از جلو به استخوان جناق و از پشت به ستون مهره ها متصل هستند. شکستگی دنده در اثر ضربات سنگین مانند تصادف به وجود می آید. زمانیکه شکستگی دنده بر اثر آسیب های خارجی نباشد و در اثر برخی بیماری ها مانند سرفه شدید به وجود آید به آن ها شکستگی از نوع فشاری گفته می شود.

فشار عضلانی

مواردی مانند سرفه‌های واقعاً شدید می تواند موجب فشار عضلانی شود.

زونا

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد بثورات دردناک می شود. اگرچه زونا می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، اما اغلب به صورت نواری از تاول در اطراف سمت چپ یا راست تنه بیمار ایجاد می شود. زونا توسط همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود، به وجود می آید.

اضطراب و حملات پانیک

اگر کلیه موارد پزشکی و بیماری های مربوط به مشکلات جسمی رد شده است، درد قفسه سینه می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. در صورت نیاز برای حل مشکلات استرس و اضطراب از مشاوره روانشناسی آنلاین در مدافون بهره مند شوید.

همان طور که می بینید درد قفسه سینه طیف گسترده ای از بیماری ها و مشکلات، از استرس و اضطراب گرفته تا مشکلات و حمله های قلبی را شامل می شود. اما تشخیص علت واقعی این درد، تنها توسط پزشک امکان پذیر است.

درد قفسه سینه

کدام درد قفسه سینه نشان دهنده مشکلات قلبی است؟

یکی از راه های تعیین کننده برای تشخیص مشکلات قلبی در دردهای قفسه سینه، آشنایی با ویژگی های دردها و علائم آنژین و حمله قلبی می باشد. دردهای آنژین یا حمله قلبی:

 • معمولا از ناف تا فک تحتانی می توانند وجود داشته باشند. در بسیاری از موارد، دردهای قلبی با درد شکم یا دست درد آغاز می شود. این دردها می تواند به دست چپ، شانه ها، پشت و حتی بعضی اوقات دست راست سرایت کند.
 • نقطه ای نیست. ماهیت این درد، یک درد منتشر شده است که مانند یک دست باز یک ناحیه را درگیر کرده است.
 • معمولا با فعالیت، بیشتر و با استراحت، بهتر می شود.
 • معمولا با قرص های زیرزبانی بهتر می شود. هر چند که بعضی از اسپاسم های گوارشی نیز ممکن است با قرص های زیرزبانی بهبود یابند.
 • معمولا بیش از 30 ثانیه و کمتر از 20 دقیقه به طول می انجامد مگر درشرایطی مانند سکته های قلبی
 • علائمی در کنار خود به همراه دارند مانند تعریق، لرز، بی حالی، رنگ پریدگی، تهوع، تب، استفراغ و…

عوامل خطر در درد قفسه سینه

در صورتی که دارای شرایط زیر هستید، لازم است که با وقوع دردهای قفسه سینه سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • دارا بودن دردهایی بین 30 ثانیه و کمتر از 20 دقیقه و یا دردهایی که با قرص زیرزبانی بهبود می یابد و یا دردهایی که شدت آن به فعالیت فیزیکی و استراحت مرتبط است.       
 • شروع درد در ناحیه قفسه سینه در بیماران قلبی ای که بیماری آنها شناخته شده است
 • بیماران با بیماری های زمینه ای مانند دیابت، افراد معتاد و سالخوردگان
 • افراد سیگاری، الکلی، دارای فشار خون، چربی بالا، فعالیت فیزیکی کم
 • دارای سابقه بیماری های قلبی در خانواده

سوالات رایج درد قفسه سینه

درد قفسه سینه نشانه چیست؟

برای درد قفسه سینه بیش از 50 دلیل مختلف وجود دارد. مشکلات قلبی، ریفلاکس معده، آمبولی ریه، اسپاسم های گوارشی و حتی اضطراب و استرس می تواند از دلایل درد قفسه سینه باشد. تشخیص دقیق علت درد توسط پزشک صورت می گیرد.

چه موقع درد قفسه سینه نشان دهنده مشکلات، بیماری و یا حمله قلبی است؟

دردهایی که بیش از 30 ثانیه و کمتر از 20 دقیقه به طول انجامد، با قرص های زیرزبانی بهبود یابد و یا دردهایی که با حرکت و فعالیت بدنی بیشتر و با استراحت کمتر می شود نیاز به رسیدگی توسط متخصص قلب و عروق دارد. همچنین اگر همراه با درد قفسه سینه علائمی مانند تعریق، تهوع، تنگی نفس، تب و لرز و یا ضعف شدید وجود دارد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای درد قفسه سینه به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

درد قفسه سینه می تواند ناشی از بیماری در قلب، ریه، مری، معده، اعصاب و عضلات باشد. برای رفع تردید در خصوص مشکلات قلبی می توانید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

گردآوری از سایت webmd

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6543

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.