بیماری (سندرم) بهجت

یک پزشک متخصص پوست در ترکیه برای اولین بار پی به سندرم (بیماری) بهجت برد و به همین علت این بیماری به نام وی نامگذاری شده است. این بیماری بیشتر در کشورهای چین و ژاپن، کره، ایران، ترکیه، تونس و مراکش دیده می شود. در کشور ما این بیماری بیشتر در آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، شمال کشورو مناطق کردنشین این بیماری بیشتر دیده می شود.

 بهجت یا به انگلیسی Behcet’s syndrome نوعی واسکولیت یا التهاب عروق است.  بیماری بهجت با زخم های عودکننده در ناحیه دهان و پوست، درگیری چشم، مفاصل، پوست، عروق و سیستم ایمنی همراه است. سن شیوع این بیماری، 20 تا 35 سالگی است. این بیماری در مردان و زنان به صورت مساوی دیده می شود. اما در افراد مذکر، شدت بیماری بیشتر است. این بیماری مسری نیست.

این مقاله به تایید دکتر الهه نظری، متخصص پوست و مو رسیده است.

علائم سندرم بهجت

آفت دهانی

یک از شایع ترین علامت سندرم بهجت آفت دهانی است. آفت، زخم هایی است که در همه جای مخاط دهان می تواند ایجاد شود. این زخم ها کمی فرورفته بوده و غشای سفیدرنگ و هاله قرمز رنگ دارند. زخم دهانی این سندرم، دردناک بوده و باعث می شود که شخص نتواند غذا بخورد. آفت دهان معمولا یک هفته تا  10 روز طول می کشد که خوب شود.اما هر آفتی نشان دهنده سندرم بهجت نیست بلکه آفتی که ویژگی های زیر را دارد می تواند نشان دهنده سندرم بهجت باشد:

سندرم بهجت
  • تکرار شونده است. (یعنی در بازه زمانی یک سال، سه بار یا بیشتر تکرار شود)
  • یکی تا دو روز یا بیش از یک تا دو ماه طول بکشد تا خوب شود.
  • دردناک است.

آفت دهانی بهجت معمولا مسری نیست اما از آنجایی که ممکن است یک میکروب هم در این بیماری نقش داشته باشد، توصیه می شود که از ظروف مشترک استفاده نشود.

به یاد داشته باشید که هر آفتی نشانه بیماری بجت نیست. برخی موارد مانند بیماری های خودالتهابی دیگر، بیماری روده ای مانند IBD، تب مدیترانه ای، کمبود بعضی از عناصر مانند آهن، اسیدفولیک، بعضی ویتامین ها، بعضی نقایص ایمنی و… هم می تواند موجب ایجاد آفت دهانی شود.

در کشور ما، مهم ترین علت آفت دهان، آفت فامیلی است یعنی آفتی که همه اعضای خانواده به صورت دوره ای به آن مبتلا می شوند و علت آن هم بیماری بهجت نیست. اگر آفت دهانی همراه با علائم دیگر بود، نیاز به مراجعه به متخصص روماتولوژی می باشد. مهم ترین نکته در هنگام بروز آفت دهانی، استفاده از دهانشویه است.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک فوق تخصص روماتولوژی دارید وارد لینک زیر شوید.

آفت در ناحیه تناسلی

آفت های تناسلی بر خلاف آفت دهانی از خود اثر به جا می گذارند. این بیماری هم در خانم ها و هم در آقایان دیده می شود و در اطفال کمتر شایع است. این زخم ها، زندگی جنسی شخص را دچار مشکل می کند.

جوش و درگیری پوستی

در این بیماری در قسمت هایی از بدن که احتمال جوش زدن نیست، ممکن است که جوش به وجود بیاید. جوش ها ممکن است تاولی شده و یا زائده چرکی داشته باشد. در این بیماری ممکن است که حتی اگر در قسمتی از بدن سوزن وارد شود، در آن قسمت ضایعات جوشی یا زخمی ایجاد شود. ضایعات می تواند شبیه به آکنه، ضایعات قرمز رنگ دردناک که زیر پوست به صورت برجسته است هم ظاهر شود. این جوش ها و زخم ها ماندگاری دارند. این ضایعات پوستی، معمولا در قسمت های غیرشایع مثلا پشت دست، باسن، ران، کمر و… ممکن است رخ دهد.

درگیری چشمی

در درگیری چشم، این ارگان، قرمز و پرخون می شود. درد ممکن است همراه با تاری دید و سردرد، حساسیت به نور هم باشد. در این حالت بیمار باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کند. اگر این ضایعه به موقع تشخیص داده نشود، خطر کاهش بینایی و یا حتی نابینایی وجود دارد.

در مدافون می توانید همین الان با یک متخصص چشم پزشکی به صورت آنلاین مشورت کنید.

درگیری گوارشی

زخم هایی که در ناحیه دهان یا تناسلی دیده می شود ممکن است در مری، معده، روده، روده کوچک و بزرگ نیز دیده شود و حتی با بیماری کرون اشتباه گرفته شود.

درگیری دستگاه عصبی مرکزی

این بیماری ممکن است که التهاب مغز یا انسفالیت، مننژیت، بالا رفتن فشار داخل مغز و دیگر مشکلات دستگاه عصبی مغزی را ایجاد کند. اما سردرد از نشانه های بیماری بهجت نیست.

درگیری مفاصل

یکی دیگر از علائم این بیماری درگیری مفاصل بدن است.

معمولا با وجود چند علامت از علائم بالا این سندرم تشخیص داده می شود.

علائم بیماری بهجت

تشخیص سندرم بهجت

معیارهای تشخیصی در این بیماری اکثرا بالینی هستند. در گذشته تست پاترژی برای تشخیص استفاده می شد که امروزه دیگر منسوخ شده است. در این تست، سوزن کوچک و استریل در پوست ساعد وارد می‌شود. یک تا دو روز پس از تست، ممکن است یک برآمدگی قرمز در محل وارد کردن سوزن، به وجود آید که نشاندهنده مثبت بودن تست است. برای تشخیص سندرم بهجت، از آزمایشات ژنتیک هم استفاده می شود.

به هر حال در بیماری های روماتولوژی در اکثر موارد، تشخیص کار ساده ای نیست. اما اگر همراه با آفت دهانی و ناحیه تناسلی، درگیری چند ارگان دیگر بدن (بدون یافتن دلیل مشخص)، وجود جوش و زخم در نواحی غیرعادی مانند ران، باسن، پشت دست ها و…، درگیری و قرمزی چشم ها پیش آید، باید سندرم بهجت را در نظر گرفت.  

سندرم بهجت در کودکان

این بیماری در اکثر موارد در کودکان، به همان آفت های دهانی محدود می شود.این بیماری دوره های عود و خاموشی دارد. در دوره های خاموشی بیمار کاملا عادی است و علائمی از بیماری وجود ندارد. این دوره خاموشی حتی می تواند تا آخر عمر باشد.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک فوق تخصص روماتولوژی کودکان دارید، می توانید از پزشکان زیر مشورت دریافت کنید:

کنترل و درمان

رعایت بهداشت دهان در کنترل آفت های دهانی در این بیماری بسیار موثر است. عدم استفاده از مواد محرک و آلرژن، استفاده از مسواک نرم، نخ دندان و دهانشویه از راه هایی هستند که می تواند باعث کنترل بهتر این بیماری شود.

در موارد نادری درگیری عروقی ، سیستم عصبی، گوارشی، مفصلی و یا چشمی هم ممکن است پیش آید. بسته به اینکه چه ارگانی در این بیماری درگیر شده باشد، ممکن است داروهای بسیار سبک و یا داروهای جدید و قوی برای کنترل عوارض بیماری تجویز شود.

داروی اصلی که در درمان این بیماری به کار برده می شود، کلشی سین است. این دارو عوارض بسیار ناچیزی دارد. در کودکان مصرف این دارو با توجه به اینکه آفت های دهانی برای آنها بسیار آزاردهنده است، بسیار مفید است.

از آنجایی که علت بیماری هنوز شناخته شده نیست و این بیماری شیوع زیادی ندارد، هنوز شواهد کافی برای تغذیه مناسب این بیماری وجود ندارد. اما به طور کل استفاده از خمیردندان فاقد لوریل سولفات، پرهیز از غذاهای صنعتی، غذاهای فست فود، افزودنی های غذایی، سس سفید، سس قرمز، گوشت گوساله و گاو، گردو، بادمجان، ترشی از راه هایی هستند که به کنترل این بیماری کمک می کند. علاوه بر این بسیاری از بیماران به مرور متوجه می شوند که چه مواد غذایی موجب تحریک آفت های دهانی می شود و با پرهیز از آنها، می توانند بیماری را کنترل کنند.

کنترل استرس و اضطراب در بیماری های خودایمنی و خود التهابی نقش مهمی دارد. بنابراین در این بیماری هم کنترل استرس نقش مهمی دارد. عوامل عفونی هم می توانند از عواملی باشند که سیستم ایمنی را تحریک کنند.

علت ابتلا به بیماری بهجت

علت بیماری بهجت هنوز ناشناخته مانده است. استعداد ژنتیکی می تواند باعث ابتلای فرد به بیماری شود. در حال حاضر هیچ محرک آغازگری برای ایجاد بیماری شناخته نشده است.

سوالات پزشکی سندرم بهجت

آقای دکتر پسر من خیلی در دهانش آفت می زند. چه کار باید بکنیم؟

اگر پسر شما آفت دهانی دردناک دارد که تکرار می شود و احیانا در یکی از مناطق آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، شمال کشور و یا نواحی کردنشین هستید، خوب است که جهت بررسی سندرم بهجت به یک فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید. همچنین اگر مشکلات چشمی، قرمز شدن چشم به همراه تاری دید، مگس پران چشم و سردرد داشت حتما سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید چرا که دیر رسیدگی کردن به این موضوع می تواند خطرات جدی برای بینایی به همراه داشته باشد.

آقای دکتر دختر من سندرم بهجت دارد. الان که کرونا گرفته چه کار باید بکنیم؟

اگر دختر شما از داروی کلشی سین استفاده می کند، مشکلی نیست. این دارو در ابتدای کرونا، برای درمان این بیماری هم استفاده می شد. در حین مصرف داروی کلشی سین می توانید از داروهای کرونا استفاده کرده و واکسیناسیون را هم انجام دهید. اگر برای درمان از کورتون،  با دوزهای زیر 10 میلی گرم استفاده می شود باز هم مشکلی نیست. اما اگر بالای 10 میلی گرم، استفاده می کنند، خوب است که با پزشکشان مشورت کنید. در بیماری های روماتیسمی اهمیت دارد که تزریق واکسن موقعی انجام شود که بیماری در وضعیت خاموش است.

پزشکان روماتولوژیست زیر، در مدافون، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند:

آیا با بیماری بهجت آشنایی داشتید؟ خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ها نظر خود را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 85

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «بیماری (سندرم) بهجت»

  1. من از وقتی با بیمار ی های روماتولژوی آشنا شدم، هر چی ام که میشه میگم نکنه یه بیماری روماتولوژیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *