مگس پران و جرقه چشم، مشاهده ذرات معلق و شناور

مگس پران چشم، مشاهده ذرات معلق و شناوری است که در میدان بینایی حرکت می‌کند. افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، اگر به یک صفحه سفید و بدون طرح نگاه کنند، ذراتی به شکل دایره، نقطه، خط و شکل‌های پیچیده‌تر مثل تار عنکبوت می‌بینند. شخص ممکن است فکر کند که این تصاویر جلوی چشم هستند اما آنها در واقع در داخل کره چشم قرار دارند. مگس پران چشم، ناشی از تراکم سلول‌های داخل چشم است.

این مقاله توسط دکتر علیرضا یزدانی ابیانه، چشم پزشک بررسی و تایید شده است.

در مگس پران چشم، تصاویر معلق و شناور با جابجا شدن چشم حرکت می‌کنند. این تصاویر گاهی شفافیت کمی دارد و مانند لکه‌های سیاه می‌باشد. مگس پران چشم، شایع بوده و در اکثر موارد جدی نیست. این مشکل می‌تواند با جرقه زدن در چشم مانند لامپ یا به شکل رعد یا امواج نورانی همراه باشد که چند دقیقه طول می‌کشد.

مگس پران و جرقه چشم

علائم مگس پران چشم

  • مشاهده ذرات معلق و شناور در میدان بینایی
  • مشاهده خط، نقطه، دایره و تار عنکبوت بر روی صفحه سفید
  • حرکت خط و نقطه‌های مشاهده شده همراه با جابجایی چشم
  • مشاهده لکه‌های سیاه 
  • جرقه در چشم مانند نور چراغ یا رعد

آیا مگس پران چشم دائمی است؟

بعضی افراد کم کم به مگس پران عادت می‌کنند و با گذر زمان هم ذرات کم‌رنگ تر شده و تطابق با آن حاصل می‌شود. اما در برخی موارد مگس پران می‌تواند علامت یک بیماری خطرناک باشد.

علائم خطر مگس پران چشم

اگر کسی به طور ناگهانی دچار تعداد زیادی مگس پران و جرقه حاد یا پرده سیاه در دید خود شد، حتما باید توسط چشم پزشک معاینه شود. مگس پران حاد می‌تواند علامت پارگی یا سوراخ شدن شبکیه باشد.

افرادی که بیماری زمینه ای مانند دیابت و فشار خون دارند باید به مگس پران چشم توجه بیشتری داشته باشند چرا که این مشکل می‌تواند بر اثر خونریزی زجاجیه باشد.

مگس پران حاد

مگس پرانی است که در عرض یک تا دو روز ایجاد شده و گسترش پیدا کرده است. در واقع در این نوع مگس پران، شخص کاملا سالم است اما یک دفعه تعداد زیادی ذرات معلق جلوی چشم او ظاهر می‌شود.

علل به وجود آمدن مگس پران چشم

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن، زجاجیه که حالت ژله مانند دارد، حالت آبکی پیدا کرده و از شبکیه چشم جدا می‌شود. زمانی که این جدا شدن اتفاق می‌افتد، در چشم حالت مگس پران به وجود می‌آید.

خونریزی زجاجیه

در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، مگس پران چشم می‌تواند ناشی از خونریزی زجاجیه باشد.

سوراخ یا پارگی شبکیه

مگس پران حاد که به یک باره شروع می‌شود می‌تواند به علت سوراخ شدن و پارگی شبکیه باشد. این مشکل از موارد جدی و مهم است.

 عمل آب مروارید

بعد از عمل آب مروارید امکان به وجود آمدن مگس پران وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه | درباره آب مروارید، انواع، علل و درمان آن بیشتر بدانید.

ژنتیک

بعضی افراد به صورت ژنتیکی اتصالات زجاجیه چشم شان محکم‌تر است و این اتصالات باعث می‌شود که در قسمت‌هایی از شبکیه دچار پارگی یا کشش باشند.

علت جرقه نورانی در چشم

کشش بر روی شبکیه یا  جدا شدن زجاجیه از شبکیه

یکی از شایع ترین علل جرقه در چشم، این مورد است.

میگرن

افرادی که دچار میگرن هستند قبل از حمله میگرنی ممکن است دچار این حالت شوند. بعضی مواقع ممکن است به دنبال جرقه زدن، سردرد رخ دهد یا ندهد.

درمان مگس پران چشم

همانطور که گفته شد در اکثر مواقع مگس پران چشم، موضوع جدی و نگران کننده‌ای نیست. اما اگر به صورت حاد و یک باره شروع و گسترده شود نیاز به رسیدگی دارد. در مگس پران حاد اگر علت سوراخ شدن شبکیه باشد، با استفاده از لیزر می‌توان آن را درمان کرد. تا دو سال پس از درمان سوراخ شدگی با لیزر، امکان خطر وجود دارد که در این دوران باید حتما به ایجاد پرده سیاه در چشم و جرقه زدن توجه کرد.

در درمان مگس پران حاد، مراجعه به موقع و سریع به چشم پزشک می‌تواند موجب افزایش اثربخشی درمان شود.

اگر برای مشکلات چشمی خود نیاز به مشاوره با چشم پزشک دارید، بهترین چشم پزشکان آنلاین در اپلیکیشن مدافون آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

پرسش و پاسخ مگس پران چشم

پارگی مجدد شبکیه و جرقه زدن چشم

قبلا شبکیه چشم من پاره شده و عمل کرده‌ام. حالا مجددا پاره شده و دائم چشمم جرقه می‌زند علت چیست؟

بعضی افراد به صورت ژنتیکی اتصالات زجاجیه چشم شان محکم‌تر است و این اتصالات باعث می‌شود که در قسمت‌هایی از شبکیه دچار پارگی یا کشش باشند. با روش‌های درمانی لیزر و مراجعه به موقع به چشم پزشک می‌توانید از پارگی مجدد پیشگیری کنید.

تشخیص سنگ کلیه با دستگاه بینایی سنجی

چشم مادر من را با دستگاه بینایی سنجی بررسی کرده بودند و به او گفته بودند که سنگ کلیه دارد. آیا چنین چیزی امکان دارد؟

خیر چنین چیزی امکان پذیر نیست. بعضی بیماری‌های نادر قرنیه با سنگ کلیه همراهی دارند اما این طور نیست که با این روش قابل تشخیص باشد.

تاری دید

من دچار تاری دید هستم. علت چیست؟

یکی از مشکلات تاری دید، می‌تواند بر اثر مشکلات شبکیه باشد. بیماری‌های شبکیه بسیار گسترده هستند و از بیماری قند تا افزایش سن می‌تواند علت آن باشد. اما معمولا تاری دید علت ساده‌تری دارد مانند عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی) و یا آب مروارید.

کوچک شدن چشم بعد از عمل شبکیه

مردی 60 ساله هستم که 9 سال پیش شبکیه چشم را عمل کردم. حالا یک چشمم از چشم دیگر کوچک‌تر شده و بینایی خوبی ندارد. لطفا راهنمایی کنید.

اگر پارگی شبکیه خیلی شدید و عمل موفقیت آمیز نباشد، کم کم چشم کوچک‌تر می‌شود. متاسفانه در این مراحل راه حل درمانی خاصی وجود ندارد.

درمان پارگی شبکیه با لیزر

پسر دبیرستانی من دچار پارگی چشم شد. دکتر به ما گفت که با لیزر این پارگی را چسبانده‌ایم اما ما نگران هستیم که دوباره دچار پارگی شود. آیا مطالعه برای او مشکلی ایجاد می‌کند؟ 

در شرایطی که سوراخ شبکیه بدون پارگی شبکیه وجود دارد، روش درمانی استفاده از لیزر است. در واقع در این روش دورتادور سوراخ با لیزر نگه داشته می‌شود. با توجه به اینکه سوراخ شبکیه بر اثر ضربه به وجود آمده تا دو سال این امکان وجود دارد که مشکلات جانبی پیش آید. پرده سیاه در جلوی چشم، مگس پران حاد و یا جرقه زدن از علائمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت مشاهده آنها به چشم پزشک مراجعه کنید. مطالعه هم مشکلی برای چشم پسرتان ایجاد نمی‌کند.

خارش و قرمزی چشم

من چند سال است که خارش و قرمزی چشم دارم. وقتی از قطره اشک مصنوعی فلوکورت استفاده می‌کردم، خوب می‌شدم. اما یکی دو ماه اخیر دچار قرمزی و درد شدید چشم هستم. دکتر، مجددا فلوکورت و ایندومتاسین برایم تجویز کرد. اما اثر نکرد و سپس پردنیزولون برایم تجویز کردند که باعث شد دانه سفید از بین برود اما هنوز قرمزی باقی مانده است. آیا ممکن است این مشکل ناشی از مشکلات داخلی باشد؟

به نظر می‌آید که شما به بیماری التهابی چشم مبتلا باشید. درمان این مشکل همان درمان‌های ضد التهابی است. در التهاب صلبیه چشم تا ⅔  با بیماری های روماتیسمی که شایع‌ترین آن روماتیسم مفصلی است در ارتباط هستند. به این بیماری چشمی، روماتیسمی چشمی هم گفته می‌شود. درمان این مشکل به شدت و نوع التهاب دارد.

مگس پران چشم به دنبال آسیب به چشم

من مردی 65 ساله هستم که 45 سال پیش پلکم پاره شد. از همان موقع یک نقطه سیاه روی چشمم به وجود آمد. ولی جدیدا بیشتر شده و چند تا خط هم به آن اضافه شده است. دکتر به من گفته که مگس پران چشم است. آیا بیشتر می‌شود و نیاز به رسیدگی دارد؟

با افزایش سن امکان بیشتر شدن مگس پران وجود دارد. اما مگس پران مزمن که چندین سال است وجود دارد خیلی نگران کننده نیست. ما بیشتر به مگس پران حاد توجه داریم. 

ذرات معلق و شناور در مقابل چشم

آنژیوگرافی شبکیه

آیا برای مشکلات شبکیه انجام آنژیوگرافی چشم لازم است؟

یکی از روش‌های تصویربرداری اصلی در چشم، آنژیوگرافی شبکیه برای بررسی عروق شبکیه است. یک ماده حاجب به داخل رگ تزریق و با استفاده از دوربین‌های مخصوص عکس گرفته می‌شود. با این روش می‌توان بررسی کرد که عروق شبکیه حالت عادی دارند یا مثلا بر اثر بیماری دیابت آسیب دیده‌اند. با این روش نفوذ پذیری و خونریزی عروق شبکیه را می‌توان بررسی کرد. این روش متداول و امن است.

جرقه زدن چشم بعد از عمل آب مروارید

من عمل آب مروارید انجام دادم و بعد از یک هفته چشمم شروع کرد به جرقه زدن. اما حالا خیلی کم شده است. آیا نیاز به مراجعه است؟

مگس پران و جرقه زدن یک تا دو هفته بعد از عمل آب مروارید باید رسیدگی شود. چرا که خطر آسیب و پارگی شبکیه وجود دارد اما اگر چند ماه گذشته باشد، معمولا موضوع مهمی نیست.

از بین رفتن بینایی بر اساس پارگی شبکیه

من 45 ساله هستم و شبکیه چشمم در گذشته سوراخ شده و عمل هم کرده‌ام اما متاسفانه بینایی  چشمم را از دست داده‌ام. آیا راهی برای جبران وجود دارد؟

در حال حاضر تحقیقات زیادی مانند استفاده از سلول‌های بنیادی و شبکیه‌های مصنوعی در حال انجام است اما متاسفانه فعلا درمانی برای این مشکل وجود ندارد. خون رسانی بافت شبکیه از لایه زیرین آن است و جدا شدن آن مانند این است که یک گل یا درخت را از محل تغذیه اش جدا کرده‌ باشیم. 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*