گریه زیاد و بی قراری در نوزادان

بی قراری نوزاد تازه به دنیا آمده، دردسری آشنا برای بسیاری از خانواده هاست. بسیاری از پدرو مادرها، از آرام کردن شیرخوار خود احساس استیصال و ناتوانی می کنند و ممکن است که چندین بار به پزشک مراجعه کنند. اگر شما هم چنین تجربه ای را دارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

دلایل گریه کردن نوزاد

گریه نوزاد در واقع راه برقراری ارتباط بین او و والدین است. کودک در هنگام گرسنگی، ترس، درد، نیاز به خوابیدن و موارد مشابه سعی می کند که به والدین خود، نیازش را اطلاع دهد. نکته اول این است که گریه شیرخوار و نوزاد هر دلیلی که داشته باشد، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

دلایل اصلی گریه کردن روزمره کودک معمولا این موارد می باشد:

گرسنگی

اولین دلیلی که هنگام گریه کردن نوزاد، به فکر شما می رسد، گرسنگی است. سعی کنید قبل از اینکه نوزاد به مرحله گریه کردن برسد، نشانه های گرسنگی را در او تشخیص دهید. بعضی از نشانه ها در نوزادان تازه متولد شده، عبارتند از

 • نق نق کردن
 • مزه مزه کردن لب
 • مکیدن دست خودش یا حتی دیگران، زمانی که دست به دهان یا چانه او نزدیک می شود

کثیف بودن پوشک

بعضی از بچه ها زمانی که نیاز است که پوشکشان عوض شود، گریه می کنند. بعضی دیگر از آنها می توانند برای مدت زمانی کوتاه، پوشک کثیف را تحمل کنند. در هر صورت بهتر است هنگام گریه، پوشک او را چک کنید.

نیاز به خوابیدن

خوابیدن برای شیرخواران به آن سادگی که ما فکر می کنیم نیست. نوزادان و کودکان وقتی که خسته و خواب آلود هستند، گریه می کنند تا آن را نشان دهند.

نیاز به نوازش و آغوش کشیدن

کودکان به ناز و نوازش زیادی نیاز دارند. آنها دوست دارند که چهره والدین خود را ببینند و صدای او را بشنوند. همچنین از شنیدن قلب آنها و حس کردن بوی آنها لذت می برند. گریه کردن می تواند یکی از راه های آنها برای تقاضا کردن به آغوش کشیدن باشد. در چند ماه اول زندگی شیرخوار، بغل نکردن او امکان پذیر نیست.

گریه نوزاد و شیرخوار

بی قراری با گریه های معمول نوزاد تفاوت دارد. در این حالت گریه ها طولانی است و آرام کردن نوزاد بسیار دشوار است. از دلایل رایج بی قراری و گریه های طولانی نوزادان به این موارد می توان اشاره کرد:

کولیک

یکی از مهم ترین دلایل گریه های زیاد نوزادان و شیرخواران دل درد کولیکی است. کولیک دارای این ویژگی هاست:

 • معمولا بعد از 2-3 هفته از تولد نوزاد شروع می شود.
 • حداقل 3 ساعت در شبانه روز، گریه نوزاد ادامه دارد.
 • سه بار در هفته اتفاق می افتد.
 • این دل درد معمولا تا سه ماهگی برطرف می شود.
 • معمولا در ساعت های اولیه شب شروع می شود.
 • معمولا تا نیمه شب پایان می یابد و به صبح نمی رسد.

بی قراری ناشی از کولیک زمانی است که مطمئن هستیم که کودک گرسنه، خواب آلود و پوشک او کثیف نمی باشد. کولیک در بین نوزادان شایع است و 20 درصد خانواده ها با چنین موضوعی روبه رو هستند. کولیک هم در کودکان شیر خشکی و هم شیر مادری ممکن است پیش بیاید، هر چند که کودکانی که شیر مادر می خورند کمتر به آن مبتلا می شوند.

کولیک، یک سیر طبیعی از روند رشد شیرخوار و نوزاد است. این دل دردها خود محدودشونده است که خودبه خود خوب می شو.هرگز فکر نکنید که به دلیل کوتاهی خانواده اتفاق افتاده است. اوج دردهای کولیکی در 6 هفتگی است. بعضی از اقدامات زیر ممکن است که در کاهش درد کولیک موثر باشد مانند

 • بغل کردن
 • راه بردن
 • آواز خواندن
 • استفاده از گهواره هایی که می تواند نوزاد را آرام تکان دهد
 • استفاده از صدایی که صدای محیط را محو می کند مثل صدای جاروبرقی، هود، سشوآر، ماشین لباسشویی و… (white noise)
 • مالش دادن شکم نوزاد و نگه داشتن آن با دست

بغل کردن نوزاد

تحقیقات جدید، نشان داده است که بغل کردن یک نیاز طبیعی نوزاد است واگر این نیاز به طور صحیح پاسخ داده شود، اعتماد او به والدین از همان سن شکل می گیرد و این فرزند در آینده هم به والدین خود اعتماد بیشتری خواهد داشت. هر چه مادر کودک را بیشتر در آغوش بگیرد و تماس پوستی با او داشته باشد، باعث می شود که اکسی توسین یا هورمون عشق، در بدن مادر بیشتر ترشح شود و شیر مادر افزایش پیدا کند.

علاوه بر این، شیرخوار، 9 ماه در شکم مادر بوده و صدای قلب او را شنیده و گرمای بدن او را حس کرده است و اگر دوباره در همان حالت قرار بگیرد احساس امنیت بیشتری خواهد کرد. بنابراین تماس پوست با پوست و بغل کردن نوزاد، در آرام کردن او هنگام درد کولیک بسیار موثر است. مراقبت آغوشی از نوزاد باعث آرامش بیشتر او می شود.

بی قراری و گریه زیاد نوزاد

باورهای نادرست درباره کولیک

بعضی باورهای نادرست در فرهنگ ما درباره کولیک وجود دارد که بیشتر جنبه اقتصادی دارد تا درمانی. استفاده از شیرخشک های خاص، داروهایی حاوی آنزیم لاکتاز که حل کننده شیر است، استفاده از داروهای گیاهی در داروخانه ها و عطاری ها، اثری بر کاهش دل دردهای کولیکی ندارد.

اما به یاد داشته باشید که هر گریه ای هم ناشی از کولیک نیست. گریه های نوزاد می تواند ناشی ازرفلاکس، آلرژی به شیر گاو و یا حتی مسائل جدی تر باشد. گاهی هم مسائل ساده مانند پیچیده شدن یک تار مو به دور انگشت یا آلت تناسلی کودک می تواند علت بی قراری او باشد.

اگر گریه شیرخوار برخلاف الگوی گریه های گذشته است مثلا فقط در طی شب گریه نمی کند بلکه در تمام طول شبانه روز گریه می کند، باید موارد دیگری به جز کولیک مد نظر قرار گیرد.

اگر برای بررسی وضعیت سلامت کودک خود نیاز به مشاوره با پزشک متخصص کودکان دارید، مجموعه ای از بهترین پزشکان کشور، در مدافون، آماده پاسخگویی تلفنی و آنلاین هستند

رفلاکس

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند موجب بی قراری شیرخواران شود، رفلاکس معده است. رفلاکس در واقع برگشت محتویات معده به مری است. برخلاف کولیک که نوع درد و گریه آن در قسمت قبل توضیح داده شد، گریه های ادامه دار (در هر ساعتی از شبانه روز) می تواند نشان دهنده رفلاکس معده باشد. 

در رفلاکس معده این علائم ممکن است رخ دهد:

 • سندرم ساندیفر( نوزاد سر خود را به عقب می برد)
 • ملچ ملوچ کردن (حالتی شبیه به نوشخوار  کردن)
 • سرفه
 • سیاهی و کبودی

رفلاکس نوزادان و شیرخواران مسئله ای بسیار شایع است. این مسئله، یک مسئله فیزیولوژیک است، به این معنی که دریچه ی انتهایی که در پایین مری واقع شده است، در شیرخواران و نوزادان به طور طبیعی شل است و شیری که می خورند، همراه اسید معده می تواند به مری و حتی ته حلق شان برگردد. رفلاکس یک بیماری نیست و معمولا نیاز به اقدام درمانی ندارد. اما وقتی این علائم بسیار شدید باشد و با اختلال رشد، استفراغ های جهنده، بی قراری شدید، علائم تنفسی مانند سرفه همراه باشد، نیاز به درمان دارد.

درمان رفلاکس

درمان رفلاکس در نوزادان با تغییر عادات غذا دادن و خواباندن صورت می گیرد. به والدین توصیه می شود که با رعایت موارد زیر، رفلاکس را در نوزاد خود کنترل کنند:

 • کمتر کردن فواصل شیردهی وهمین طور حجم هر وعده  
 • گرفتن باد گلو (آروغ) شیرخوار پس از شیر خوردن
 • سفت نبستن پوشک بر روی شکم
 • خواباندن کودک بر روی سطح شیبدار با زاویه 30-40 درجه.

معمولا با این اقدامات و بالا رفتن سن، رفلاکس بهتر می شود.اگر رفلاکس با اقدامات بالا درمان نشود، از درمان های دارویی می توان استفاده کرد. رفلاکس هم همچون کولیک، خود محدودشونده است و خود به خود از بین می رود.

از پزشکان فوق تخصص گوارش کودکان در مدافون به راحتی مشاوره دریافت کنید:

آلرژی به پروتئین شیر گاو

متاسفانه زندگی های صنعتی امروزی، آلرژی را گسترش داده است و درصد زیادی از جامعه دچار آلرژی هستند. در حساسیت به پروتئین شیر گاو، کولیک نوزاد با روش های گفته شده، بهبود پیدا نمی کند و او دائم بی قرار است.

برای تشخیص وجود حساسیت، مادر یک هفته باید از رژیم غذایی خود، شیر گاو را حذف کند تا بررسی شود که آیا بی قراری نوزاد برطرف می شود یا خیر. این حساسیت ممکن است  تظاهرات پوستی هم داشته باشد. در کنار شیر گاو و ترکیبات حاوی آن، مغزها (مانند تخمه، بادام و…)، تخم مرغ و سبزیجاتی از خانواده کلم و کلم بروکلی هم باید  در مدت یک هفته استفاده نشود. ظرف 48 ساعت پس از شروع این رژیم غذایی باید علائم بالینی آن در نوزاد دیده شود.

در کودکانی که از شیر خشک استفاده می کنند، توصیه می شود که از شیرخشک هایی استفاده شود که پروتئین آنها شکسته شده است و مخصوص شیرخواران با حساسیت به پروتئین گاوی است.

اگر با رعایت این رژیم غذایی علائم آلرژی از بین رفت، باید این رژیم غذایی ادامه پیدا کند. اگر مادر، شیر را از رژیم غذایی خود حذف می کند باید قرص کلسیم و ویتامین D را جایگزین آن کند.

باورهای غلط درباره حساسیت به پروتئین گاوی

استفاده از شیرهایی مانند شیرسویا برای این این حساسیت توصیه نمی شود.

پیچ خوردگی بیضه

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث بی قراری نوزادان و شیرخواران شود، پیچ خوردگی بیضه است. همان طور که گفته شد، دردهای کولیکی با سوار کردن نوزاد به ماشین، بغل کردن و در آغوش گرفتن، راه رفتن و … بهبود پیدا می کند. اما نوزاد پسری که مسیری را در ماشین طی کرده باشد و بدون آنکه آرام شده باشد، باید از نظر این موضوع نیز بررسی شود. این موضوع نیاز به عمل جراحی فوری دارد.

همین الان با یک فوق تخصص جراحی کودکان مشورت کن!

سوالات پزشکی در خصوص بی قراری کودک

پسر یک ساله من دائم در حال گریه کردن است. صبح و شب هم ندارد. حتی شب ها هم از خواب بیدار می شود و گریه می کند. لطفا راهنمایی کنید.

در بسیاری از شیرخواران بعد از 8 ماهگی اضطراب جدایی از مادر دیده می شود. حتی بعضی از کودکان شب ها با این کابوس که مادر رفته است، از خواب بیدار می شوند. برای حل مشکل اضطراب جدایی باید در طی روز بیش از گذشته به فرزند خود محبت کنید و به او اطمینان دهید که همیشه پیش او هستید. اگر کودک شما، در اتاق جداگانه ای می خوابد، او را به پیش خودتان بیاورید و برایش چراغ خواب بگذارید که اگر شب بیدار شد، بتواند مادرش را ببیند. این موضوعات معمولا تا دو سالگی از بین می رود. البته احتمال رفلاکس و حساسیت به پروتئین گاوی هم برای وی مطرح است. توصیه می شود که حتما توسط پزشک متخصص اطفال ویزیت شوند.

نوزاد سه ماهه من در طول روز وقتی شیر می خورد گاهی نق می زند. بعضی وقت ها هم موقع شیر خوردن نمی تواند شیر بخورد و خودش را عقب می کشد. لطفا راهنمایی کنید.

به نظر می آید که نوزاد شما دچار رفلاکس است، هر چند که علائم شدیدی ندارد. رفلاکس یک مسئله فیزیولوژیک است که با بالا رفتن سن بهبود پیدا می کند. اگر فرزند شما مشکل کمبود وزن، علائم تنفسی مانند سرفه، استفراغ های شدید ندارد با کم کردن فواصل و حجم شیردهی، خواباندن در سطح شیبدار و… رفلاکس را کنترل کنید.

نوزاد 50 روزه من، خیلی ذره ذره شیر می خورد. یک مقدار شیر می خورد و سینه را رها می کند و دوباره چند وقت بعد شیر می خواهد. لطفا من را راهنمایی کنید.

اگر نوزاد شما خوب وزن می گیرد و وزن گیری او اختلال ندارد، مشکل خاصی نیست و فقط موجب می شود که شما وقت بیشتری به این کار اختصاص دهید.

پسر 4 ماهه من از اول تولد دائم استفراغ می کند. وزن موقع تولد 2.700 گرم بوده است و الان 6 کیلو است. آیا بالا آوردن باعث کاهش وزن می شود و تا کی ادامه دارد؟

در 4 ماهگی ما انتظار داریم که وزن نوزاد، دو برابر وزن موقع تولدش باشد و وزن 6 کیلو بسیار عالی است. به نظر می آید که برگشت شیر به دلیل زیاد خوردن باشد تا رفلاکس. شایع ترین علت برگرداندن شیر در نوزادان زیاد شیر خوردن است.

دختر 1 ساله من، با صدای جاروبرقی و همزن و… بسیار بی قراری می کند. چه کار باید بکنم؟

صداهای سشوآر، جاروبرقی و… تا سه ماهگی برای شیرخوار موجب آرامش است و کودک یک ساله از این صداها لذت نمی برد. این موضوع طبیعی است. سعی کنید که به آرامی او را به این صداها عادت دهید.

بچه 8 ماهه من هنوز گردن نمی گیرد و پایش را هم روی زمین نمی گذارد. لطفا راهنمایی کنید.

ما انتظار داریم که شیرخواران از 4 ماهگی گردن بگیرند. حتما سریعا به یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید. نیاز است که فرزند شما کاردرمانی داشته باشد و از نظر وضعیت مغزی عصبی نیز بررسی شود.

کودک سه ساله من در کنار دوستانش حرف های بد یاد گرفته است و هر چه هم که توجه نمی کنم فایده ای ندارد. لطفا من را راهنمایی کنید.

بهترین کار استفاده از روش های تشویقی- تنبیهی است. تنبیه در این روش به معنای تنبیه بدنی و کتک زدن نیست. بلکه منظور این است که به او بگویید که اگر امروز این حرف را نزنی این جایزه را می گیری و اگر بزنی، جایزه نمی گیری.

آقای دکتر دختر من 2 سال و شش ماه دارد. بیماری خاصی ندارد اما گاهی نافش ورم میکند. لطا راهنمایی کنید.

فتق ناف یک مسئله شایع در نوزادان و شیرخواران است. در خیلی از موارد می تواند با کم کاری تیروئید همراه باشد. این مشکل در نوزادان زودرس زیاد دیده می شود. تا دو سالگی این موارد باید در کودکان نارس از بین برود. با توجه به سن کودک شما، توصیه می شود که با یک فوق تخصص جراحی کودکان مشورت کنید ممکن است که نیاز به جراحی باشد.

همین حالا با یک متخصص کودکان مشورت کن! آنلاین و تلفنی

اگر نوزاد شما هم زیاد گریه می کند، تجربه خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 858

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

2 دیدگاه دربارهٔ «گریه زیاد و بی قراری در نوزادان»

 1. سلام خسته نباشید دختر من دو ماه دارد و شب هنگام خواب یک ربع می خوابد و بعد بیدار می شود و گریه شدید و بی قراری می کند طوری که نمی توانم او را آرام کنم یک ساعت تا یک ساعت ونیم طول می کشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *