بیماری خودایمنی لوپوس lupus چیست و چه علائمی دارد؟

لوپوس یک بیماری التهابی مزمن و سیستمیک است که با اختلال در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. یعنی سیستم ایمنی بدن به بافت های خودی آسیب وارد می کند و منجر به بروز علائم بیماری به صورت تورم، درد و تخریب بافت ها و ارگان های بدن می شود. بیماری لوپوس (اریتماتوز سیستمیک SLE) یک بیماری خود ایمنی است. از آنجایی که این بیماری می تواند به همه بافت های بدن حمله کند، می تواند گستره وسیعی از مشکلات را ایجاد کند. تا انتهای این مقاله همراه مدافون باشید تا اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید.

این مقاله توسط دکتر نگار اسماعیلی، تایید شده است.

لوپوس در خانم ها شایع تر از آقایان است. این بیماری بیشتر در سنین بین 15 تا 40 سالگی رخ می دهد. در خانم ها از سن بلوغ تا دوران یائسگی این بیماری بیشتر دیده می شود.

 نشانه های این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. هر بیمار به شکلی با این بیماری دست به گریبان خواهد بود. برخی از افراد علائم خفیف و برخی دیگر علائم شدید این بیماری را دارند.

متخصصان روماتولوژی

 در صورتی که برای تشخیص و درمان این بیماری نیاز به مشاوره با پزشک فوق تخصص روماتولوژی دارید، در اپلیکیشن مدافون، می توانید از بهترین پزشکان متخصص روماتولوژی مشاوره آنلاین پزشکی دریافت کنید.

برو به لیست روماتولوژیست های آنلاین در مدافون

بیماری خود ایمنی چیست؟

سیستم ایمنی بدن وقتی به صورت طبیعی کار می کند، ما را در مقابل حمله های مختلف میکروب ها، جرم ها، باکتری ها، ویروس ها و سلول هایی که خودمختار و سرطانی می شوند، محافظت می کند. وقتی که این سیستم به سلول های سالم بدن حمله کند، می گوییم بیماری خود ایمن ایجاد شده است. بیماری لوپوس سردسته و مهم ترین بیماری خودایمنی است.

بیماری لوپوس

انواع بیماری لوپوس

لوپوس در طب به عنوان یک بیماری دسته بندی شده است اما در واقع طیف بسیار گسترده ای دارد. این بیماری از یک طیف بسیار نجیب که علائم خفیف پوستی و مفصلی دارد تا بیماری که با شروع بیماری در آی سی یو بستری می شود، وجود دارد. با گذشت زمان می توان فهمید که رفتار این بیماری در شخص چگونه است.

علائم بیماری لوپوس

این بیماری طیف گسترده ای از علائم را دارد. از آنجایی که نشانه های اولیه این بیماری در بیماری های دیگر هم دیده می شود، بروز آنها در بدن به معنی ابتلا به این بیماری نیست. تنها پزشک متخصص روماتولوژی می تواند این بیمار را تشخیص دهد. علائم این بیماری عبارتند از:

 • ضایعات پوستی (شایع ترین نشانه)
 • خستگی
 • تب
 • ریزش مو
 • مشکلات ریوی
 • کاهش وزن و بی اشتهایی
 • مشکلات کلیوی
 • التهاب مفاصل
 • درد عمومی بدن
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات تیروئیدی
 • تورم مفاصل
 • خشکی دهان و چشم ها

اگر شما هم دچار التهاب در مفاصل هستید، ممکن است مقاله زیر درباره آرتریت روماتوئید برایتان مفید باشد.

شایع ترین علامت لوپوس

یکی از بارزترین نشانه های لوپوس، ضایعات پوستی است که بر روی تیغه بینی و گونه ها به صورت یک پروانه ظاهر می شود. این بیماری می تواند انواع بیماری های پوستی را تقلید کند و علائمی مانند بیماری پسوریازیس، جوش، تاول و… را به همراه داشته باشد. این علائم معمولا با قرار گرفتن در معرض آفتاب ظاهر می شوند.

پنجاه درصد بیماران این علائم پوستی را بر روی بدن خود تجربه می کنند. گاهی این علامت قبل از شدت یافتن سایر علامت های بیماری ظاهر می شود. از طرفی لوپوس باعث ایجاد ضایعاتی بدون خارش در سایر نقاط بدن می شود. بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس به نور خورشید و نورهای مصنوعی حساس هستند. در مواردی نوک انگشتان دست و پای افراد مبتلا بی رنگ خواهد شد.

بیمار خودایمنی لوپوس

علل ابتلا به بیماری لوپوس

متاسفانه هنوز دلیل ابتلا به این بیماری مشخص نشده است اما زمینه های ژنتیکی در این زمینه نقش دارند. اما اشتباه نکنید، لوپوس یک بیماری ژنتیکی نیست. عوامل محیطی در ابتلای این افراد به لوپوس موثر هستند اما اینکه چرا عوامل محیطی بر روی بعضی از افراد اثر می گذارند و بر روی برخی دیگر اثر ندارند مشخص نیست.

پیشگیری از ابتلا به لوپوس

در این بیماری فاکتورهای خطری که بتوان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد، وجود ندارد.

به هر حال توصیه می شود که مانند سایر بیماری ها یک سبک زندگی سالم داشته باشید و نکات زیر را رعایت کنید:

 • خواب کافی داشته باشید.
 • ورزش و تحرک منظم را در برنامه خود قرار دهید.
 • دخانیات مصرف نکنید.
 • خوب بخوابید.
 • ویتامین D بدن را تامین کنید.
 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • در معرض آفتاب شدید قرار نگیرید و حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

تشخیص لوپوس

تشخیص بیماری لوپوس معمولا بسیار دشوار است. برای تشخیص این بیماری، معمولا پزشک روماتولوژی به مجموعه ای از علائم که بیمار درگیر آن است توجه می کند. در واقع یک آزمایش به تنهایی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد بلکه بر اساس شرح حال بیمار و با بررسی علائم ، تنها پزشک می تواند این بیماری را تشخیص دهد.

درمان لوپوس

خوشبختانه در سال های اخیر درمان لوپوس پیشرفت قابل توجهی کرده و بیشتر بیماران، بیماری شان کاملا کنترل می شود و زندگی طبیعی خود را دارند. یکی از معروف ترین داروهای درمان لوپوس هیدروکسی کلروکین سولفات است.

نکته بسیار مهم در درمان، پی گیری و وفاداری به درمان است. بنابراین لازم است که شخص مبتلا به لوپوس به طور دائم آزمایشات و مراجعات به پزشک متخصص روماتولوژی را داشته باشد. در بسیاری از بیماری ها با شروع درمان ممکن است که بیماری خفته شود اما با رها کردن درمان دوباره بیماری بیدار می شود. بنابراین خیلی اهمیت دارد که بیمار مبتلا به لوپوس برای همیشه تحت نظر پزشک باشد.

بیماران مبتلا به لوپوس نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرند و حتما در خارج از خانه باید از کرم ضدآفتاب با SPF=50 به بالا استفاده کرده و هر 4 ساعت یک بار آن را تمدید کنند. در هنگام ظهر که نور آفتاب زیاد است، این بیماران نباید در خارج از خانه باشند.

داروهای گیاهی درمان لوپوس

تا امروز هیچ گیاه دارویی که بتواند به درمان لوپوس کمک کند، پیدا نشده است. بنابراین به این امید که درمان داروهای گیاهی می تواند در لوپوس موثر باشد، درمان دارویی را متوقف نکنید.

ارتباط بیماری لوپوس و سرطان

در بیماری های خودایمنی ریسک بعضی از سرطان ها در دراز مدت به میزان بسیار کمی افزایش پیدا می کند. هنوز مشخص نیست که این افزایش ناشی از التهاب مزمن یا تحریک مداوم سیستم ایمنی است یا مرتبط با درمان های این بیماری هاست. اما به طور کل می توان گفت که مبتلایان به لوپوس از نظر ریسک ابتلا به سرطان ها چندان تفاوتی با سایر افراد ندارند.

سوالات پزشکی بیماری لوپوش

آقای دکتر من لوپوس دارم آیا می توانم بچه دار شوم؟ آیا بچه ی من به لوپوس مبتلا می شود؟

شما می توانید بچه دار شوید. احتمال ابتلای فرزند شما به لوپوس بسیار کم است. این بیماری یک بیماری ژنتیکی نیست هر چند که شخصی که در اقوام درجه اول او ابتلا به لوپوس وجود داشته باشد، بیشتر از بقیه افراد احتمال دارد به این بیماری مبتلا شود.

من بعضی از علائم ابتلا به لوپوس را دارم. نگران هستم لطفا من را راهنمایی کنید.

لوپوس طیف وسیعی از علائم را شامل می شود که در بسیاری از بیماری های دیگر هم شایع است. صرفا با مشاهده این علائم نمی توان به این بیماری پی برد. اگر دچار علائم مزمن و بدون دلیل در چند ارگان مختلف بدن هستید، به پزشک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید تا این بیماری توسط پزشک تشخیص داده شود.

آقای دکتر علائم لوپوس چیست؟

علائم لوپوس بسیار متنوع است اما شایع ترین علامت آن، ضایعات پوستی به شکل پروانه بر روی گونه ها می باشد. خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن، تب بدون دلیل، ریزش مو و… از علائم عمومی این بیماری است.

آقای دکتر آیا کسی که لوپوس دارد، کمتر عمر می کند؟

خیر. امروز خوشبختانه درمان لوپوس پیشرفت بسیار کرده است و اگر بیمار پی گیر درمان باشد و آن را رها نکند، می تواند بچه دار شود و عمر طبیعی و یک زندگی نرمال داشته باشد.

من لوپوس دارم، الان دو سالی هست که دیگر هیچ علامتی ندارم. آیا می توانم درمان را قطع کنم؟

خیر. نکته مهم در درمان لوپوس این است که شما پی گیر درمان باشید و برای همیشه تحت نظر یک پزشک روماتولوژیست باشید. ممکن است که بیماری شما خفته باشد و با رها کردن درمان دوباره بیدار شود و علائم شدیدتری نشان دهد.

مادر من به لوپوس مبتلاست. آیا راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟ آیا احتمال ابتلای من به لوپوس وجود دارد؟

متاسفانه راه مشخصی برای پیشگیری از لوپوس وجود ندارد. البته توصیه های عمومی برای داشتن یک سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، خواب کافی و ورزش منظم در این بیماری هم مطرح است. در ضمن لوپوس یک بیماری ژنتیکی نیست و احتمال ابتلای شما به این بیماری فقط کمی بیش از سایر افراد است.

آقای دکتر من که لوپوس دارم، احتمال اینکه به سرطان مبتلا شوم بیشتر است؟

خیر. به طور کل می توان گفت که بیماران مبتلا به لوپوس از نظر ریسک ابتلا به کنسرها، تفاوت چندانی با بقیه مردم ندارند.

آیا داروی گیاهی برای درمان لوپوس وجود دارد؟

متاسفانه خیر. هنوز هیچ داروی گیاهی که بتواند لوپوس را درمان کند وجود ندارد.

آیا مصرف داروهای لوپوس عوارض دارد؟

به هر حال مصرف هر دارویی عوارضی به همراه دارد. اما این هنر پزشک متخصص روماتولوژی است که بین شدت بیماری و عوارض دارو، تعادل برقرار کند. البته گاهی پزشک مجبور می شود که برای حفظ جان بیمار، ریسک عوارض دارو را بپذیرد.

اگر شما هم در اطراف خود بیماران مبتلا به لوپوس دارید، خوشحال می شویم که در بخش دیدگاه ها، نظر خود را مطرح کنید.

در مدافون می توانید از پزشکان متخصص روماتولوژی به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 856

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *