انواع ریزش مو و راه های درمان آن

ریزش مو دارای دو الگو مختلف می باشد.

الگو ریزش مو زنانه

در الگو زنانه ریزش مو، شاهد ریزش مو از فرق سر می باشیم. در این حالت ریزش مو از فرق سر افراد شروع و به سمت اطراف ادامه می یابد. از این رو حجم مو از فرق سر افراد شروع به کاهش میابد.

الگو ریزش مو مردانه

در الگو ریزش مو مردانه، ریزش مو از شقیقه ها و پس سر شروع و نهایت گسترش میابد.

در خصوص ریزش مو با دکتر آنلاین پوست و مو مشاوره کن

انواع ریزش مو و راه های درمان آن

انواع ریزش مو

ریزش مو ژنتیکی (آلوپسی آندروژنیک)

این نوع ریزش مو به دلیل ژنتیک اتفاق می افتد و بسیاری از افراد را به خود درگیر می کند. بسیاری از آقایان پس از بلوغ ریزش مو آندروژنیک را تجربه می کنند. این نوع ریزش مو می تواند به علت برخی بیماری هایی که منجر به افزایش هورمون های آندروژن در بدن می شوند، صورت بگیرد.

جالب است بدانید که ریزش مو ژنتیکی بیشتر در آقایان اتفاق میافتد، ولی برخی از بانوان نیز می توانند به این نوع ریزش مو دچار گردند.

بانوانی که دچار ریزش مو آندرژنیک می شوند، بایستی از نظر برخی بیماری ها مانند تیروئید، کم بود آهن، تخمدان پلی کیستیک و هورمونی مورد بررسی قرارگیرند.

آیا ریزش مو آندروژنیک قابل درمان است؟

برای پاسخ به این سوال بایستی گفت در مواردی که علت ریزش مو، عوامل ژنتیکی باشد، پاسخ به درمان بسیار کم می باشد. اما راه های درمانی نیز برای این نوع ریزش مو وجود دارد. برای مثال:

استفاده از محلول ماینوکسیدیل

این محلول به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و حدودا 4 الی 6 ماهپس از مصرف آن، در کف سر، موهای ریزی شروع به رشد می نمایند.

مصرف قرص های هورمونی مانند: فیناستراید

افراد پس از مشخص شدن علت ریزش مو و به تجویز پزشک، می توانند از قرص های فیناستراید جهت جلوگیری از ریزش مو استفاده نمایند.

ریزش مو تلوژن

همانطور که گفته شد حدود 5 الی 10 درصد موهای سر، در فاز تلوژن قرار دارند. زمانی که فولیکول های مو به صورت زودرس وارد این فاز می شوند، چرخه رویش و ریزش موها به کلی بهم میریزد. از این رو زمانی که بیشتر از 15 درصد موهای سر وارد فاز تلوژن می شوند، ما ریزش مو تلوژن را تجربه خواهیم کرد. بهتر است بدانید که این نوع ریزش مو بسیار شایع تر از سایر ریزش های مو می باشد.

درباره ریزش مو در کرونا بیشتر بدانید

علت ریزش مو تلوژن

در برخی موارد ریزش مو تلوژن می تواند کاملا طبیعی و بدون علت باشد. برای مثال ریزش مو نوزادان پس از تولد، از این نوع ریزش مو بوده و کاملا طبیعی و نرمال می باشد.

اما در برخی موارد ریزش مو تلوژن علت های مختلفی دارد که نیازمند درمان می باشند. این علت ها عبارتند از:

 • ریزش مو پس از زایمان
 • ریزش مو پس از تب بالا
 • ریزش مو پس از عفونت های شدید(بیماری های عفونی مزمن)
 • ریزش مو پس از استرس
 • ریزش مو پس از جراحی
 • ریزش مو ناشی از فقر آهن
 • ریزش مو ناشی از اختلالات تیروئیدی
 • سو تغذیه
 • مصرف برخی داروهای ضد انعقادی و ضد صرع
 • مصرف برخی داروهای حاوی رتینوئید مانند راکوتان

جهت درمان این نوع ریزش مو، بهتر است ابتدا علت را به درستی تشخیص داده و هرچه سریع تر به درمان آن بپردازیم.

ریزش مو آناژن

همانطور که گفته شد حدود 90 درصد موها در فاز آناژن قراردارند. از این رو در ریزش مو آناژن کل موها به صورت همزمان شروع به ریزش می نمایند.

ریزش مو آناژن در چه مواردی اتفاق میافتد؟

 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • مسمومیت با تالیوم

ریزش مو تریکوتیلومانیا

در این نوع ریزش مو افراد به صورت ناخودآگاه و یا هنگام استرس شروع به کندن موهای خود می نمایند. این نوع ریزش مو در بانوان شایع تر از آقایان می باشد. برای درمان این نوع ریزش مو، بهتر است به روانپزشک مراجعه نمود.

ریزش مو آره آتا (آلوپسی آره آتا)

این نوع ریزش مو به ریز مو سکه ای معروف است. ریزش مو سکه ای یک بیماری خود ایمنی بوده و می تواند همراه با سایر بیماری های خود ایمنی دیگر مانند تیروئید و یا به صورت ناگهانی در افراد ایجادگردد. ریزش مو آره آتا (ریزش مو سکه ای) در آقایان شایع تر بوده و به صورت دایره ای و یا بیضی شکل رخ می دهند. این بیماری میتواند تنها بخشی از سر را طاس کرده و یا می تواند کل سر افراد را درگیر نماید. زمانی که کل موها به واسه این بیماری دچار ریزش مو گردند، آلوپسی توتالیس رخ می دهد.

جالب است بدانید که این نوع ریزش مو می تواند کل بدن را نیز درگیر نماید و تمام ابروها، موهای بدن، موهای سر و … را دچار ریزش کند. در این صورت آلوپسی یونیورسالیس رخ می دهد.

علت ریزش مو آره آتا

 • بیماری های خودایمنی
 • ژنتیک
 • استرس

راه های درمان ریزش مو آره آتا

جهت درمان این نوع ریزش مو، بهتر است که ابتدا علت بیماری را به درستی تشخیص دهیم. از این رو چنانچه به علت بیماری های خودایمنی دچار این مشکل گردیده اید، بهتر است هرچه سریع تر به درمان بیماری خود ایمنی بدن خود بپردازید.

استفاده از محلول ماینوکسیدیل می تواند به کمک کننده باشد.

گاها به تجویز پزشک می توانید کورتون را به صورت موضعی یا تزریق در محل ریزش استفاده نمایید.

ریزش مو اسکارینگ

این ریزش مو بیشتر در افرادی مشاهده می شود که دچار بیماری هایی نظیر لوپوس، لیکن پلان یا برخی قارچ ها می باشند. در محل های ریزش مو اسکارینگ، گاهی اسکارها و یا دانه های سفید و قرمز رنگی را مشاهده می نماییم که دچار خارش و یا التهاب می باشند.

راه های درمان ریزش مو اسکارینگ

جهت درمان این نوع ریزش مو، درکنار درمان بیماری، ممکن است به تجویز پزشک، کورتون به محل ریزش مو تزریق گردد.

ریزش مو قارچی تینآ کاپیتیس

این ریزش مو در کودکان بیار شایع بوده و به صورت نقطه نقطه می باشد. در ریزش مو قارچی تینآ کاپیتیس احساس خارش در نقطه های محل ریزش احساس می گردد. برای درمان این نوع ریزش مو بایستی درمان های ضدقارچی صورت بگیرد.

 دکتر آنلاین پوست و مو در مدافون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.