بهترین روش های ترک سیگار

سیگار، قلیان یا هر چیزی که با آن‌ بتوان تنباکو یا توتون مصرف کرد، ابزارهایی برای جلو انداختن تاریخ مرگ هستند که هر سال بیشتر از کرونا عامل مرگ می‌شوند؛ سیگار در هر سال جان حدود شش میلیون نفر را در جهان می‌گیرد. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به عادت سیگار کشیدن دچار هستید، بهتر است سریعا آن را ترک کنید. خوشبختانه، این روزها ترک سیگار چندان سخت نیست. روش‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها و با کمک مشاوران و تشویق دوستان، سیگار را ترک کنید. ترک سیگار پنج مرحله دارد و در طی این روند اصلا نباید نا امید شوید. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا بهترین روش های ترک سیگار و مراحل ترک آن را معرفی کنیم.

بهترین روش های ترک سیگار

در اپلیکیشن مدافون با روانشناس آنلاین مدافون مشاوره روانشناسی انجام بده.

آیا با ترک سیگار امیدی برای بهبودی هست

جواب سوال به افرادی است که می‌پرسند، با ترک سیگار می‌توانیم به بدن خود سود برسانیم، این است: بله؛ 100%. این افراد فکر می‌کنند که با سیگار کشیدن به مدت طولانی تمامی گرفتار تمامی مضرات آن هستند و دیگر نمی‌توانند بهبودی پیدا کنند. این تفکر کاملا اشتباه است. در همین ابتدا باید اشاره کرد، که جلو ضرر را هر زمان بگیرید، منفعت است. ترک سیگار یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که افراد می‌توانند برای بهبودی شرایط سلامتی خود اتخاذ کنند.

 برخی از مزایای ترک سیگار به شرح زیر است:

 • با ترک سیگار وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی بهتر خواهند شد
 • خطر مرگ زودرس را به شدت کاهش می‌دهد و می‌تواند تا 10 سال به افراد امید به زندگی دهد
 • خطر بسیاری از اثرات منفی بر روی سلامتی را مانند سلامت باروری افراد، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های مزمن ریه و احتمال سرطان را تا حد امکان کاهش می‌دهد
 • برای افرادی که بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی عروقی دارند، بسیار مفید است
 • برای سلامتی زنان باردار و نوزاد آن‌ها بسیار مفید است
 • بار مالی خرید سیگار را کاهش می‌دهد
 • منجر به بهبود سریع سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C) می‌شود
 • خطر مرگ از طریق سکته مغزی را تا حد امکان کاهش می‌دهد

پس بهتر است، کشیدن سیگار را کنار بگذارید و به سلامت خود و اعضای خانواده خود احترام بگذارید.

برو به لیست روانشناسان مدافون

مراحل ترک سیگار چه هستند؟

پیش از آن که بهترین روش های ترک سیگار را معرفی کنیم، باید با مراحل ترک آن آشنا شوید. افرادی که به سیگار وابستگی دارند، برای ترک آن معمولا باید از پنج مرحله عبور کنند. هر یک از این مراحل چالش‌های خود دارد. در ادامه به معرفی پنج مرحله ترک سیگار می‌پردازیم:

 • پیش از اندیشیدن به ترک سیگار: افرادی که در مرحله پیش از پیش تفکر هستند، معمولا از وابستگی خود دفاع می‌کنند. این افراد به طور عادی از شکست‌خوردن می‌ترسند و بهانه می‌آورند
 • اندیشیدن به ترک سیگار: در مرحله دوم افراد سیگاری بیشتر به عواقب کشیدن سیگار فکر می‌کنند و در فکر این هستند که تا شش ماه آینده سیگار خود را کنار بگذارند
 • آمادگی برای ترک سیگار: از مراحل بهترین روش های ترک سیگار: در مرحله آمادگی افراد به طور جدی معایب کشیدن سیگار را درک کرده‌اند و قصد دارند آن را ترک کنند. این مرحله معمولا با کم کردن سیگار همراه است
 • ترک کردن سیگار: مرحله ترک کردن سیگار که محتمل‌ترین مرحله به کشیدن دوباره سیگار نیز می‌باشد، معمولا به مدت شش ماه طول می‌کشد. این افراد در این مدت به کمک دوستان و خانواده نیاز شدید دارند
 • استمرار: استمرار در ترک سیگار را باید سخت‌ترین مرحله دانست. در این مرحله افراد یاد گرفته‌اند که آرامش خود را با کارهای دیگر به دست آورند و در مواقع سختی به سمت کشیدن سیگار نروند.

بهترین روش های ترک سیگار

نوبت آن است که بهترین روش های ترک سیگار را معرفی کنیم. روش‌های زیادی هستند که افراد با توجه به سلیقه خود می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند که در ادامه بررسی خواهند شد.

استفاده از جایگزین‌های نیکوتین؛ از بهترین روش های ترک سیگار

یکی از محبوب‌ترین و بهترین روش های ترک سیگار استفاده از جایگزین‌های نیکوتین است. این روش که همان NRT نام دارد، احتمال ترک سیگار را تا 70 درصد افزایش می‌دهد. استفاده از این مواد سبب می‌شود نسبت به کشیدن سیگار بی میل شوید. این مواد می‌توانند اثرات سیگار را در بدن شما از بین ببرند. برخی از جایگزین‌های محبوب نیکوتین به شرح زیر هستند:

 • آدامس‌های نیکوتین‌دار
 • چسب‌های نیکوتین‌دار
 • اسپری بینی (در صورت تجویز دکتر)
 • استنشاقی (در صورت تجویز دکتر)

در صورت استفاده از روش‌های جایگزین نیکوتین باید دست افراد مشغول شود تا عادت ذهن به در دست گرفتن سیگار از بین برود.

بهترین روش ترک سیگار

کمک‌گرفتن از یوگا برای ترک سیگار

یوگا، ورزشی عالی برای افراد سیگاری است که می‌تواند فشار افکار منفی را از روی ذهن بردارد و به ترک کردن سیگار کمک شایانی می‌کند. به طوری که امروزه یوگا به عنوان یکی از بهترین روش های ترک سیگار شناخته می‌شود.

استفاده از طب سوزنی برای ترک سیگار

طب سوزنی از رو‌ش‌های سنتی است که یکی از بهترین روش های ترک سیگار است و در میان مردم به سرعت در حال محبوب شدن است. از این روش برای درمان‌های متنوعی مانند درمان استرس و ترک کردن سیگار استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که با استفاده از روش طب سوزنی می‌توانید تا پنج سال یا بیشتر سیگار نکشید.

با ترک سیگار زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری را تجربه کنید

ترک سیگار را می‌توان یک لطف بزرگ دانست که می‌توانید در حق سلامت خود و زندگی افراد خانواده بکنید. این عمل مزایای بسیاری مانند بهبودی وضعیت کامل سلامتی، بیشتر شدن امید به زندگی تا 10 سال و کاهش خطر مبتلا شدن به بیمارهای‌های قلبی و عروقی را برای شما در پی دارد. روش‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارند که از بهترین آن‌ها می‌توان به استفاده از جایگزین‌های نیکوتین‌دار برای سیگار و روی‌آوردن به ورزش‌های ذهنی مانند یوگا اشاره کرد که می‌توانند استرس و فشارهای روانی ترک سیگار را تا حد زیادی کاهش دهند. اگر به دنبال ترک سیگار هستید، از همین امروز به سراغ یکی از این روش‌ها بروید و خود را برای همیشه از شر این عادت بد خلاص کنید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3569

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.