عفونت گوش در کودکان

عفونت گوش میانی در کودکان، عفونت شایعی است، به طوری که حدود 65 تا 85 درصد کودکان تا یک سالگی، حداقل یک بار دچار عفونت حاد گوش میانی می شوند. جالب است بدانید که 95 تا 99 درصد کودکان تا دو سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می شوند.

علائم عفونت گوش در کودکان

تب حاد به همراه گوش درد از علائم عفونت گوش در کودکان است. در کودکان زیر 2 سال و شیرخواران که نمی توانند حرف بزنند معمولا بی قراری، تحریک پذیری، بی اشتهایی، خوب شیر نخوردن از علائم عفونت گوش می باشد. البته این علائم در بیماری های دیگر هم می تواند وجود داشته باشد که تشخیص آن توسط پزشک متخصص کودکان انجام می شود.

اگر شیرخوار علائمی مانند تب، تحریک پذیری و بی قراری و بی اشتهایی ندارد و دائم گوشش را لمس می کند. نمی تواند نشانه عفونت گوش میانی باشد و بیشتر می تواند در زمینه حساسیت، آلرژی و محرک های محیطی باشد. اما اگر علائم عفونت گوش همراه با این کار باشد، می تواند به نفع عفونت گوش باشد.

متخصص اطفال

در صورتی که نیاز به مشاوره با یک متخصص کودکان دارید، همین الان در اپلیکیشن مدافون، می توانید مشاوره تلفنی و آنلاین دریافت کنید.

مشاوره با متخصصان اطفال

درمان خانگی عفونت گوش

هیچ درمان خانگی برای عفونت گوش کودکان وجود ندارد. کمپرس گرم، چکاندن قطره ها، روغن های مختلف و شیرمادر در گوش کودک در هنگام بروز عفونت در گوش، مبنای علمی ندارد و می تواند گاهی حتی باعث بدتر شدن شرایط شود. تنها کاری که خانواده ها می توانند در هنگام بروز این بیماری انجام دهند کنترل تب کودک است.

لازم است که والدین با استفاده از استامینوفن، تن شویه و پاشویه تب کودک را کنترل کرده و در اولین فرصت به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده تا معاینه گوش و سیستمیک برای کودک انجام شود. میزان مصرف استامینوفن بر اساس وزن کودک مشخص می شود.

در صورتی که کودک شما دچار تب است، مقاله زیر از دکتر پرستو رستمی و دکتر محمد سبحانی، متخصصین کودکان در مورد تب کودکان را از دست ندهید:

تشخیص عفونت گوش

پزشک متخصص کودکان با استفاده از معاینه گوش با دستگاه اتوسکوپ می تواند عفونت را تشخیص دهد. در معاینه، پزشک گوش میانی را مشاهده کرده  و اگر علائم قرمزی شدید بر روی پرده گوش و یا وجود مایع در حفره گوش را مشاهده کند، عفونت حاد گوش میانی را تشخیص می دهد.

درباره وزوز گوش چه می دانید؟ در مقاله زیر اطلاعات مفیدی در این زمینه وجود دارد:

درمان عفونت گوش در کودکان

در صورت تشخیص عفونت گوش میانی بر طبق صلاحدید پزشک آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین و یا کوآموکسی کلاو (فارمنتین 643) تجویز می شود. بسیار اهمیت دارد که دوره درمان کامل شود. حداقل دوره درمان برای عفونت گوش میانی 10 روز است. دوز دارو متناسب با وزن کودک تعیین می شود و بعد از گذشت 48 ساعت معمولا علائم کاهش پیدا می کند. اگر بعد از گذشت 48 ساعت از شروع درمان، تب و یا درد کاهش پیدا نکرد باید مجددا به پزشک مراجعه کرد.

در صورت برطرف نشدن علائم بیماری، احتمال کمی وجود دارد که میکروب ها مقاوم به آنتی بیوتیک باشند که البته در صورتی که کوآموکسی کلاو با دوز مناسب تجویز شده باشد، این احتمال کم است.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث طولانی شدن عفونت گوش شود، ترشحاتی است که در حفره گوش وجود دارد. معمولا ترشحاتی که منشا آن از حفره گوش میانی است و به دنبال پاره شدن پرده گوش اتفاق می افتد، ترشحات شیری رنگ است که با پاره شدن پرده گوش درد بیمار هم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. اما این ترشحات تا چند روز ممکن است که وجود داشته باشد.

عفونت گوش در کودکان

عوامل مستعدکننده کودک برای عفونت گوش

عفونت های ویروسی

در فصل پاییز و زمستان معمولا عفونت های ویروسی در مهدکودک ها و مدارس خیلی شایع است. برخی عفونت های باکتریایی مانند پنوموکوک، آنفولانزا و… با سوار شدن بر این عفونت ها موجب تشدید عفونت گوش می شود.

مصرف سیگار

مصرف دخانیات توسط والدین از عواملی است که می تواند احتمال بروز عفونت گوش در کودکان را افزایش دهد.

کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند نسبت به کودکانی که شیرمادر مصرف می کنند بیشتر به عفونت گوش میانی مبتلا می شوند.

جنسیت

پسربچه ها نسبت به دختربچه ها بیشتر به عفونت گوش میانی مبتلا می شوند.

سن

همان طور که گفته شد، در سنین پایین احتمال ابتلا به عفونت گوش در کودکان بیشتر است. 95 تا 99 درصد کودکان تا دو سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می شوند.

آلرژی تنفسی

آلرژی های تنفسی یکی از عوامل تشدید کننده عفونت گوش است. این آلرژی ممکن است در دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی باشد.

سایر اختلالات

برخی اختلالات مانند بزرگ بودن لوزه سوم و یا شکاف کام از عوامل مستعد کننده عفونت گوش میانی هستند.

تفاوت های سرماخوردگی و آلرژی چیست؟ پاسخ دکتر سارا نجفی را در مقاله زیر بخوانید:

سوالات پزشکی عفونت گوش میانی

 آقای دکتر، دختر 7 ساله من دو هفته پیش با گوش درد شدید و بدون تب دچار عفونت گوش شد. الان با گذشت 2 هفته هنوز از گوشش ترشحات زرد رنگ خارج می شود لطفا راهنمایی کنید.

معمولا ترشحاتی که منشا آن از حفره گوش میانی است و به دنبال پاره شدن پرده گوش اتفاق می افتد، ترشحات شیری رنگ است که با پاره شدن پرده گوش درد بیمار هم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. ترشحات متمایل به زرد و قهوه ای، ممکن است ترشحات مجرای گوش خارجی باشد. این ترشحات زیاد و روان نیستند. اما اگر ترشحات شیری رنگ است نیاز است که مجددا به پزشک مراجعه شود.

دختر 7 ساله من دچار عفونت گوش طولانی است. اول آموکسی سیلین 50 و بعد از عود مجدد کوآموکسی کلاو استفاده کرد که بعد از یک هفته مجدد درد و تب عود کرد. حالا دکتر، سفالکسین تجویز کرده. لطفا راهنمایی کنید.

با توجه به طولانی شدن عفونت گوش در فرزند شما توصیه می شود که به یک پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید. در مواردی که علائم عفونت بعد از دو دوره درمان باقی بماند، از روش های جراحی با تهاجم کم مانند میرنگوتومی برای این مورد استفاده می شود. با تشخیص پزشک متخصص اطفال از آنتی بیوتیک های دیگری مانند کلیندامایسین و سفتریاکسون هم می توان استفاده کرد. در صورتی که در گوش میانی مایع جمع شده باشد ممکن است بین 3 تا 6 ماه طول بکشد تا این مایع جذب شود.

پسر 13 ساله من یک سال است که یکی از گوش هایش نمی شنود. به دکتر مراجعه کردیم یک قطره داد که اثری نداشت. یک بار هم از گوش پسرم چرک خارج شد. لطفا راهنمایی کنید.

باید معاینه کامل گوش فرزند شما انجام شود تا مشخص شود که آیا مایعی در داخل گوش وجود دارد یا نه. نوار گوش هم باید تهیه شود. احتمال دارد که یک عفونت مزمن به وجود آمده باشد که بر روی شنوایی فرزندتان اثر گذاشته است.

آیا عفونت گوش می تواند باعث بیش فعالی شود؟

عفونت گوش اگر باعث کم شنوایی شود، می تواند موجب شود که ارتباط کلامی کودک تحت تاثیر قرار گیرد. این امر باعث می شود که توجه او به محیط اطراف کم شود و می تواند باعث درجاتی از بی قراری و تحریک پذیری در وی شود.

آقای دکتر پسر 7 ساله من 2 ماه است که سرماخوردگی، عفونت گوش و آبریزش بینی دارد. تا حالا 6 تا آنتی بیوتیک مختلف مصرف کرده اما هنوز خوب نشده. لطفا راهنمایی کنید.

معمولا عوامل حساسیت های تنفسی در بروز عفونت گوش میانی موثر است. لازم است که یک بار معاینه گوش از نظر وجود مایع در آن و نوار گوش تهیه شود. در صورتی که با مصرف دوز مناسب آنتی بیوتیک، عفونت گوش میانی درمان نشده است، به یک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید. به صلاحدید پزشک ممکن است اقدامات حمایتی انجام شده و برش های خاصی بر روی پرده گوش زده شود تا فشار بر روی حفره گوش میانی کم شود.  به این کار میرنگوتومی گفته می شود که تیوب های خاصی برای کودک گذاشته می شود.

اگر شما هم در خصوص عفونت گوش فرزند خود تجربه ای دارید، در بخش دیدگاه ها نظر خود را ثبت کنید.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص اطفال دارید، می توانید به صورت آنلاین یا تلفنی با پزشکان زیر مشورت کنید:

در ویدئوی زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره عفونت گوش در کودکان کسب نمایید

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 452

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *