نکاتی مهم درباره تغذیه دانش آموزان

آیا خوردن کیک و شیر برای زنگ های تفریح مدرسه انتخاب خوبی است؟ چه خوراکی هایی برای میان وعده بچه ها مناسب است؟ با اضافه وزن دانش آموزان چه کنیم؟ در این مقاله نکاتی مهم درباره تغذیه دانش آموزان مطرح خواهیم کرد. تا انتهای مقاله با مدافون همراه باشید. این مقاله به تایید شیما سیدابراهیمی، کارشناس تغذیه رسیده است.

تغذیه دانش آموزان

با پیش آمدن همه گیری کووید، تغییر زیادی در سبک زندگی بسیاری از خانواده ها، خصوصا فرزندان اتفاق افتاد. این تغییرات موجب شده که بسیاری از بچه ها، شب ها دیر بخوابند، صبح ها دیر بیدار شوند، صبحانه نخورند و یا بسیار دیر بخورند. همه این موارد سبب شد که الگوی غذایی و سبک زندگی بسیاری از خانواده ها دچار تغییرات زیادی بشود.

اولین قدم برای اصلاح روش تغذیه و الگوی تغذیه ای کودکان و نوجوانان، اصلاح ساعت خواب آنهاست. دیر خوابیدن شب ها موجب می شود که دانش آموزان وقتی صبح از خواب بیدار می شوند، کج خلق باشند و اشتهای صبحانه نداشته باشند.

عوارض نخوردن صبحانه برای دانش آموزان

وقتی دانش آموزان بدون مصرف صبحانه به مدرسه می روند دچار افت قند خون می شوند، معمولا کج خلق می شوند، در بعضی از آنها خستگی، سرگیجه، تاری دید و سردرد ممکن است رخ دهد. نخوردن صبحانه باعث کاهش میزان یادگیری دانش آموزان می شود. خانواده ها نبایند اجازه دهند که دانش آموزان بدون مصرف صبحانه به مدرسه بروند.

متخصصان تغذیه

برای رسیدن به الگوی غذایی مناسب با یک کارشناس تغذیه مشورت کن. در مدافون، می توانید با بهترین کارشناسان تغذیه همین الان مشورت کنید

مشاوره با متخصص تغذیه آنلاین

چه صبحانه ای برای دانش آموزان مفیدتر است؟

به جز انرژی، پروتیئن و قندی که کودکان و نوجوانان برای صبح نیاز دارند، ریزمغذی هایی وجود دارد که برای تغذیه خیلی مهم هستند. مصرف مواد غذایی همچون کیک، شیرکاکائو و سایر مواد شیرین موجب می شود که قند خون به صورت آنی بالا رود، برای تنظیم این میزان قند، در بدن انسولین زیاد ترشح می شود و همین ترشح انسولین موجب افت کاذب قند خون می شود. این سیکل موجب افزایش اسیدهای چرب و در نتیجه افزایش وزن در کودک یا نوجوان می شود.

نان، پنیر، کره، عسل سبزیجات، گردو، تخم مرغ، آب میوه طبیعی، مغزها، جوانه های غلات، غلات آماده، ماست، عدسی، فرنی، شیربرنج، حلیم خانگی وعده های مناسبی برای صبحانه هستند. گاهی می توان شیر و غلات آماده را هم در این لیست قرار داد. فقط باید دقت کرد که در کودکان و نوجوانان چاق، از چه غلاتی استفاده کرد. مغزها هم خصوصا بادام، بادام زمينی و پسته باید به صورت خام استفاده شوند.

وعده های غذایی گفته شده در بالا می تواند کلسیم، پروتئین، ویتامین E، املاح مثل منیزیم و… را تامین کنند.

توجه داشته باشید که برای مصرف صبحانه، باید زمان کافی در نظر بگیرید. بنابراین باید فرزندتان را کمی زودتر از خواب بیدار کنید که از خواب آلودگی در آمده باشد و بتواند غذایی مصرف کند.

تغذیه مناسب برای پاییز شامل چه مواد غذایی است؟ در مقاله زیر درباره این موضوع به طور کامل توضیح داده ایم:

مصرف تخم مرغ مفید است یا مضر؟

تحقیقات نشان داده است که مصرف سه عدد عدد تخم مرغ در هفته برای افرادی که بیماری زمینه ای ندارند و خصوصا کودکان، هیچ مشکلی ندارد. تخم مرغ یکی از مواد غذایی مفید برای کودکان است که برای صبحانه می تواند به شکل املت، پنکیک یا… باشد. به یاد داشته باشید که اگر کلسترول به بدن ما وارد نشود، بدن ما خودش آن را می سازد بنابراین تصوری که درباره میزان کلسترول تخم مرغ وجود دارد، صحیح نیست.

تغذیه کودکان و نوجوانان مدرسه ای

آیا عسل ماده غذایی مفیدی است؟

عسل ماده غذایی مفیدی است. ماده اصلی آن قند است و از نظر انرژی و کالری هیچ تفاوتی با سایر قندها ندارد. منتها در مقایسه با سایر مواد غذایی قندی، به صورت یک باره قند را بالا نمی برد. البته همه اینها به شرطی است که اصل باشد. اگر کودک یا نوجوان وزن بالایی نداشته باشد، می تواند عسل را جایگزین قند و شکر کرد. به طور کلی، عسل برای كودكان سنين مدرسه به اندازه يك قاشق مربا خوری گزینه مناسبی است.

میان وعده های مفید برای دانش آموزان در مدرسه چیست؟

بهترین میان وعده برای دانش آموزان، میوه ها و مغز دانه ها هستند که املاح و ویتامین های خوبی دارد. تحقیقات نشان داده است که افزایش سطح ویتامین C, E می تواند سطح هوشیاری و در نتیجه میزان یادگیری را افزایش دهد. این دو ویتامین در میوه ها و مغز دانه ها به میزان زیادی وجود دارند. نان هایی مانند سنگک، غلات کامل، شیر، کیک خانگی کم شیرین، برنجک و… می توانند میان وعده های خوبی برای مدرسه باشند.

در بعضی مدارس تعداد زنگ های تفریح بیشتر است. در این حالت اصرار نداشته باشید که حتما دانش آموز برای هر زنگ تفریح یک میان وعده داشته باشد. همه دانش آموزان برای زنگ های تفریح نیاز به میان وعده ندارند. میزان میان وعده ها باید بر اساس اینکه آیا او اضافه وزن دارد یا نه، تعیین شود.

یک رژیم غذایی سالم شامل چه مواد غذایی است؟

میزان فعالیت های ورزشی دانش آموزان در طی سال تحصیلی چه طور باید باشد؟

متاسفانه با شیوع کرونا، میزان فعالیت ورزشی و بدنی دانش آموزان بسیار کاهش یافت. منظور از فعالیت ورزشی، فعالیتی است که در آن، ضربان قلب بالا رفته و باعث  شود که متابولیسم و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کند. دانش آموزان می توانند در کنار زنگ های ورزش، در زنگ های تفریح هم فعالیت ورزشی داشته باشند. هر دانش آموز باید روزانه 40 تا 60 دقیقه ورزش کند.

وعده ناهار چه اهمیتی در میان وعده های غذایی دانش آموزان دارد؟

یکی از عواملی که می تواند در متابولیستم ما اختلال ایجاد کند و آن را از تنظیم خارج کند، تاخیر در مصرف وعده های غذایی است. یکی از اثراتی که مصرف دیرهنگام و یا عدم مصرف ناهار می تواند داشته باشد، افزایش ولع دانش آموز است. همین امر می تواند موجبات اضافه وزن دانش آموز شود. از طرف دیگر ممکن است او به سراغ  خوردن هله هوله برود. بنابراین خیلی مهم است که زمان و نوع مواد غذایی ناهار برای دانش آموز به دقت انتخاب شود. هر چند که صبحانه از نظر اهمیت وعده غذایی بالاترین اهمیت را دارد اما از نظر تامین بیشترین میزان کالری، ناهار بیشترین اهمیت را دارد.

در وعده های ناهار باید تناسب استفاده از گروه های غذایی مختلف رعایت شود. این گروه ها شامل

  • غلات (نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی)
  • پروتئین (مانند پروتئین های گیاهی یا پروتئین های حیوانی و در حالت بهتر ترکیبی از هر دو) غذاهایی مانند عدس پلو، باقالی پلو، لوبیا پلو و..
  • سبزیجات مانند سالاد و سبزی
  • گروه لبنیات و ماست جهت تامین کلسیم مورد نیاز بدن

در مقاله زیر چندین میان وعده مفید برای کودکان و نوجوانان معرفی کرده ایم. شاید خواندن این مقاله برای شما مفید باشد

میان وعده های مفید برای کودکان و نوجوانان

آیا در هنگام درس خواندن نیاز به مصرف میان وعده است؟

ما مراکزی در مغز برای هدایت گرسنگی و سیری و ترشحات هورمونی جهت این موضوع داریم. اگر ما ذائقه سازی مناسب برای کودک و نوجوان انجام ندهیم بر روی این مراکز اثر می گذارد و فرزند خانواده به سمت پرخوری و یا عدم تنظیم متابولیسم می رود. بنابراین لازم است که تعداد میان وعده ها برای دانش آموزان با دقت انتخاب شود. برای بچه های کوچکتر هر 2 تا 2 ساعت و نیم و برای بزرگترها هر 3 تا 3 ساعت و نیم یک بار یک میان وعده سبک از بین گروه های نام برده شده خصوصا از گروه میوه جات، مغز دانه ها به میزان مناسب برای دانش آموزان کافی است.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در مدافون مجموعه ای از بهترین پزشکان در همه تخصص ها آماده پاسخگویی به سوالات پزشکی شما هستند.

آشنایی با پزشکان آنلاین مدافون

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 522

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «نکاتی مهم درباره تغذیه دانش آموزان»

  1. مرسی چه مطلب خوبی. کلی ایده گرفتم برای صبحونه پسرم. هر چند آدم خودش هم این غذاها و میان وعده ها رو میشناسه اما وقتی اسمشون کنار هم یک جا میاد آدم بیشتر ذهنش باز میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *