برای درمان آپنه خواب یا خفگی موقت در خواب چه باید کرد؟

آپنه خواب یک نوع اختلال خواب جدی می باشد. این امر باعث قطع تنفس مداوم شده که در طول خواب آغاز می گردد.

انواع مختلفی از آپنه خواب وجود دارد، اما شایع ترین آن آپنه انسدادی خواب است. این نوع از آپنه هنگامی رخ می دهد که عضلات گلو به طور متناوب استراحت کرده و راه هوایی در هنگام خواب مسدود می نمایند. نشانه قابل توجهی از آپنه خواب خروپف است.

این مقاله توسط دکتر محمدحسین نجفی، متخصص قلب و عروق تهیه شده است.

مقاله:برای درمان آپنه خواب یا خفگی موقت در خواب چه باید کرد؟

یکی از درمان های آپنه خواب شامل استفاده از یک دستگاه است که راه هوایی را در هنگام خواب باز نگه می دارد. یکی دیگر از گزینه ها دستگاهی دهانی است که در طول خواب محور فک را رو به جلو نگه می دارد. در موارد شدیدتر، جراحی ممکن است یک گزینه درمانی محسوب گردد.

علائم آپنه خواب چیست؟

علائم و نشانه های آپنه انسدادی خواب عبارتند از:

 • خواب آلودگی مفرط در طول روز
 • خروپف بلند
 • مشاهده دوره های قطع تنفس در هنگام خواب
 • بیداری ناگهانی همراه با نفس نفس زدن یا خفگی
 • بیداری با خشکی دهان و گلو درد
 • سردرد صبحگاهی
 • مشکل در تمرکز در طول روز
 • تجربه تغییرات خلق و خو، مانند افسردگی یا تحریک پذیری
 • فشار خون بالا
 • عرق کردن شبانه
 • کاهش میل جنسی

چه زمانی برای درمان آپنه خواب به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت وجود داشتن علائم زیر لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • خروپف به قدر کافی بلند که خواب شما و یا دیگران را برهم بزند.
 • بیدار شدن از خواب به حالت نفس نفس زدن یا خفگی
 • قطع تنفس متناوب در طول خواب
 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز که ممکن است باعث به خواب رفتن شما در حین کار و یا در حال تماشای تلویزیون و یا حتی رانندگی شود.
 • بسیاری از مردم ممکن است خروپف را به عنوان نشانه ای از مشکلات به طور بالقوه جدی در نظر نگیرند و یا هر کس که در خواب خروپف می کند،ممکن است مبتلا به آپنه خواب نباشد.

اگر شما خروپف بلند، به خصوص خروپف هایی که با دوره هایی از سکوت نشانه گذاری می شوند، تجربه می کنید با پزشک خود مشورت کنید. در آپنه خواب ،خروپف معمولا زمانیکه شما به پشت خود می خوابید بلندتر است و زمانی که شما به یک طرف خود بر می گردید، آرام تر می شود.

در مورد هر گونه مشکل خواب که در شما خستگی مزمن، خواب آلودگی و تحریک پذیری ایجاد می کند با پزشک خود صحبت کنید. خواب آلودگی مفرط در طول روز ممکن است به دلیل اختلالات دیگر مانند حمله خواب باشد.

علت آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب زمانی رخ می دهد که عضلات در پشت گلو بیش از حد شل شده و اجازه تنفس طبیعی را نمی دهند. این عضلات از ساختارهایی از جمله نرم کام، زبان کوچک حمایت می کنند.

هنگامی که این عضلات شل شوند، راه هوایی تنگ و یا بسته شده که تنفس را قطع کرده و ممکن است تنفس به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه کافی نباشد که این حالت ممکن است سطح اکسیژن در خون را کاهش داده و باعث ایجاد دی اکسید کربن گردد.

مغز این اختلال تنفس را حس می کند و به فاصله زمانی کوتاهی شخص را از خواب بلند می کند به طوری که او بتواند راه هوایی خود را اندکی بازتر نماید. این بیداری معمولا به قدری مختصر است که شخص آن را به یاد نمی آورد.

بیمار می تواند با تنگی نفس گذرا بطور خود بخودی از خواب بیدار شود و به سرعت، با یک یا دو نفس عمیق آن را تصحیح نماید. بیمار ممکن است صدای یک خرناس، خفگی یا صدای نفس نفس زدن ایجاد نماید.

این الگو می تواند در شخص مبتلا، پنج تا ۳۰ بار یا بیشتر، هر یک ساعت و یا در تمام طول شب تکرار گردد. این اختلالات توانایی بیمار را برای رسیدن به خواب مطلوب عمیق، مراحل آرام از خواب، مختل می کند و او احتمالا در زمان بیداری خود احساس خواب آلودگی می کند.

افراد مبتلا به وقفه تنفسی خواب ممکن است از این که خواب آنها قطع شده، آگاه نباشند. در واقع، بسیاری از مردم با این نوع از آپنه خواب فکر می کنند که تمام شب را به خوبی خوابیده اند.

عوامل خطر در آپنه خواب

آپنه خواب در هر کسی می تواند گسترش یابد. با این حال، بعضی عوامل شما را در معرض خطر قرار می دهند، از جمله:

۱- اضافه وزن

حدود نیمی از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب اضافه وزن دارند. رسوب چربی در اطراف راه هوایی فوقانی ممکن است مانع تنفس گردد.

با این حال، هر کس که آپنه خواب دارد، لزوما اضافه وزن ندارد و بالعکس. افراد لاغر هم می توانند این اختلال توسعه یافته را داشته باشند. در هر حال به دنبال روش های کاهش وزن باشید.

۲- چسبیدن راه هوایی

 ممکن است به طور طبیعی تنگی راه های هوایی بصورت ارثی باشد. لوزه سوم و یا آدنوئید ممکن است بزرگ بوده که می تواند مسیر راه هوایی را مسدود کند.

۳- فشار خون بالا (هایپرتانسیون)

آپنه خواب در افراد مبتلا به فشار خون بالا نسبتا شایع است.

۴- احتقان مزمن بینی

 آپنه انسدادی خواب در افرادی که دچار گرفتگی بینی مداوم شبانه می باشند، دو برابر بیشتر، رخ می دهد. این حالت ممکن است به دلیل تنگ شدن راه های هوایی باشد.

۵- سیگار کشیدن

 احتمال ابتلا به وقفه تنفسی خواب در افراد سیگاری بیشتر است.

۶- دیابت

 آپنه انسدادی خواب ممکن است در افراد مبتلا به دیابت بیشتر رایج باشد.

۷- جنسیت

 به طور کلی، مردان دو برابر زنان به آپنه انسدادی خواب مبتلا می گردند.

۸- سابقه خانوادگی آپنه خواب

 اگر یکی از اعضای خانواده شما دچار آپنه انسدادی خواب باشد، شما ممکن است در معرض خطر باشید.

۹- آسم

تحقیقات اخیر رابطه میان آسم و خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب را نشان می دهد.

عوارض آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک وضعیت پزشکی جدی در نظر گرفته می شود. عوارض این نوع وقفه تنفسی خواب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خستگی در طول روز و خواب آلودگی

بیداری های مکرر همراه با آپنه انسدادی خواب، خواب عادی را غیر ممکن می سازد. افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب اغلب در طول روز خواب آلودگی، خستگی شدید و تحریک پذیری را تجربه می کنند. آنها ممکن است در تمرکز کردن مشکل داشته باشند و در محل کار، هنگام تماشای تلویزیون و یا حتی در هنگام رانندگی، خواب آلود باشند.

کودکان و افراد جوان مبتلا به آپنه خواب ممکن است در مدرسه عملکرد ضعیفی داشته باشند و معمولا مشکلات توجهی و یا رفتاری دارند.

مشکلات قلبی و عروقی

افت ناگهانی سطح اکسیژن خون که در طول آپنه خواب انسدادی رخ می دهد، فشار خون را افزایش داده و بر سیستم قلبی عروقی فشار وارد می آورد. بسیاری از مردم با آپنه انسدادی خواب مبتلا به فشار خون بالای پیشرفته (هایپرتانسیون) می باشند که می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

آپنه انسدادی خواب شدید تر، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری، حمله قلبی ، نارسایی قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. مردان با آپنه انسدادی خواب به نظر می رسد در معرض خطر نارسایی قلبی باشند، در  حالی که زنان با آپنه انسدادی خواب اینگونه نیستند.

آپنه انسدادی خواب خطر ضربان غیر طبیعی قلب (آریتمی) را افزایش می دهد. این ریتم غیر طبیعی می تواند میزان اکسیژن خون را کاهش دهد. اگر بیماری قلبی وجود داشته باشد، این تکرار دوره های متعدد کاهش سطح اکسیژن خون می تواند به مرگ ناگهانی ناشی از یک رویداد قلبی منجر شود.

عوارض ناشی از داروها و جراحی

برخی داروها مانند آرام بخش، مسکن های مخدر و داروهای بیهوشی عمومی، راه هوایی فوقانی را ریلکس کرده و ممکن است آپنه انسدادی خواب را بدتر کنند.

شخصی که به آپنه انسداری مبتلا است ممکن است مشکلات تنفسی بدتری را بعد از عمل های جراحی بزرگ به خصوص پس از دریافت مسکن ها و دراز کشیدن به پشت خود تجربه کند. این افراد ممکن است بعد از عمل جراحی، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض آن باشند. قبل از جراحی این افراد باید پزشک خود را در جریان بگذارند.

مشکلات چشم

بعضی از تحقیقات ارتباط بین آپنه خواب و شرایط خاص چشم، مانند گلوکوم (آب سیاه چشم) را پیدا کرده است. عوارض چشمی معمولا می تواند درمان شود.

عدم خواب کافی همسرتان

خروپف بلند می تواند افرادی که در اطراف شما خوابیده اند را از داشتن استراحت خوب محروم سازد و در نهایت روابط شما را مختل کند. برخی حتی ممکن است برای داشتن خواب بهتر، رفتن به یک اتاق دیگر را ترجیح دهند.

افراد مبتلا به آپنه خواب همچنین ممکن است از مشکلات حافظه، سردرد صبحگاهی، نوسانات خلقی و یا احساس افسردگی شکایت کنند، و نیاز به ادرار کردن مکرر در شب (شب ادراری) داشته باشند.

تشخیص آپنه خواب

برای تشخیص این وضعیت، پزشک ممکن است یک ارزیابی بر اساس علائم، نشانه ها و برخی آزمایش ها انجام دهد. پزشک ممکن است بیمار را به یک متخصص خواب در مرکز خواب برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهد.

برای تشخیص معمولا یک معاینه انجام می شود، و پزشک متخصص پشت گلو، دهان و حفره بینی را برای مشاهده بافت اضافی و یا اختلالات بررسی خواهد کرد. همچنین ممکن است دور گردن و کمر را اندازه گیری کرده و فشار خون تان را چک نماید.

ارزیابی ممکن است شامل نظارت تنفس شبانه و دیگر عملکردهای بدن هنگام خواب باشد. تست های اولیه برای تشخیص آپنه انسدادی خواب عبارتند از:

پلیسومنوگرافیPolysomnography

در طی این مطالعه خواب، شخص به تجهیزاتی متصل خواهد شد که بر فعالیت قلب، ریه و مغز ، الگوهای تنفس، حرکات بازو، پا و سطح اکسیژن خون در هنگام خواب نظارت می کنند. بیمار ممکن است یک خواب کامل شبانه داشته باشد، که در آن، بیمار در تمام طول شب تحت نظارت قرار گرفته و دوره های خواب هم بررسی می گردند.

در مطالعه دوره خواب شبانه، شخص در نیمه اول شب تحت نظارت است. اگر برای شخص آپنه انسدادی خواب تشخیص داده شود، پرستار شاید او را از خواب بیدار کرده و او ممکن است فشار مثبت مداوم را برای نیمه دوم شب دریافت کند.

این تست می تواند به پزشک در تشخیص آپنه انسدادی خواب کمک نموده و درمان فشار مثبت راه هوایی، در صورت مناسب بودن را تنظیم نماید. این مطالعه خواب همچنین می تواند در رد کردن سایر اختلالات خواب، مانند حرکات دوره ای دست و یا حمله خواب، که همچنین می تواند باعث خواب آلودگی مفرط در طول روز گردد، کمک نماید، اما نیاز به درمان متفاوتی است.

تست آپنه خواب در خانه

 تحت شرایط خاص، پزشک ممکن است شرایط ویژه ای را در خانه برای تشخیص آپنه خواب فراهم آورد. این تست معمولا شامل اندازه گیری جریان هوا، الگوهای تنفسی و سطح اکسیژن خون، و احتمالا حرکات و شدت خروپف می باشد.

پزشک ممکن است شخص را به یک متخصص گوش، حلق و بینی برای رد کردن هر گونه انسداد آناتومیک در بینی یا گلو، ارجاع دهد.

درمان آپنه خواب چیست؟

تغییر در شیوه زندگی

برای موارد خفیف آپنه انسدادی خواب، پزشک ممکن است تغییر در شیوه زندگی را توصیه نماید.

 • اگر وزن اضافه دارید، حتما به دنبال کاهش وزن باشید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • ترک مصرف الکل و سیگار
 • استفاده از یک ضد احتقان بینی یا داروهای ضد حساسیت
 • به پشت خود نخوابید.

اگر این اقدامات خواب را بهتر نکند و یا اگر آپنه متوسط تا شدید است، پزشک ممکن است درمان های دیگری را توصیه نماید. دستگاه های خاص می توانند به باز کردن راه هوایی مسدود شده کمک کنند. در موارد دیگر، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

فشار مثبت مداوم (CPAP)

یکی از راه های درمان آپنه خواب استفاده از فشار مثبت است. در این درمان، یک ماشین فشار هوا از طریق یک قطعه متناسب با بینی تماس برقرار کرده و یا در بینی و دهان در هنگام خواب قرار می گیرد.

فشار مثبت تعدادی از حوادث تنفسی که در هنگام خواب شما رخ می دهند را کاهش می دهد، خواب آلودگی روزانه را کاهش داده و باعث بهبود کیفیت زندگی شما می گردد.

رایج ترین نوع، فشار مثبت مداوم مسیر هوایی یا CPAP نامیده می شود. این فشار هوا مانع از آپنه انسدادی خواب و خروپف می گردد.

اگر چه CPAP موفق آمیزترین روش به طور مداوم و متداول ترین روش برای درمان آپنه خواب می باشد، برخی از افراد استفاده از ماسک موجود در این روش را دست و پا گیر و ناراحت کننده می دانند. با این حال، دستگاه های جدیدتر، کوچکتر و با سر و صدای کمتر از دستگاه های قدیمی تر هستند.

همچنین ممکن است استفاده از یک مرطوب کننده هوا همراه با سیستم CPAP به بیمار توصیه شود.

درمان آپنه خواب با جراحی 

گزینه جراحی معمولا در شرایطی که سایر درمان ها موفق واقع نشوند، پیشنهاد می شود.

۱- جراحی بافت

روشی است که در آن پزشک، بافت را از پشت دهان و بالای گلوی بیمار حذف می کند. لوزه ها و آدنوئید ممکن است حذف گردد. این روش معمولا در بیمارستان انجام شده و نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

پزشکان گاهی اوقات حذف بافت از پشت گلو با یک لیزر (uvulopalatoplasty به کمک لیزر) و یا با انرژی فرکانس رادیویی (ابلیشن رادیوفرکونسی) را برای درمان خروپف استفاده می کنند. انجام این روش ممکن است خروپف را کاهش دهد.

۲- تحریک راه هوایی فوقانی

این دستگاه جدید برای استفاده در افراد مبتلا به آپنه خواب متوسط تا شدید که نمی توانند CPAP یا BiPAP را تحمل نمایند، به کار می رود.

۳- جراحی باز کردن گردن

اگر شخص به آپنه خواب شدید و تهدید کننده حیات مبتلا باشد و درمان های دیگر شکست خورده اند، ممکن است به این شکل از جراحی نیاز باشد.

در این روش، به نام تراکئوستومی، جراح، گردن را باز می کند و یک فلز یا لوله پلاستیکی مناسبی در گردن قرار می دهد تا از طریق آن نفس کشیدن انجام شود. هوا از داخل آن عبور می کند و از ریه های شخص خارج شده و عبور هوا از طریق گلوی بیمار مسدود می گردد.

۴- جراحی فک

در این روش، قطعات بالا و پایین تر از فک نسبت به سایر استخوان های صورت به سمت جلو انتقال داده می شوند که فضای بزرگی را پشت زبان و نرم کامه ایجاد می کند و احتمال کمتری برای وقفه تنفسی وجود دارد.

۵- ایمپلنت

این درمان های غیر تهاجمی شامل قرار دادن سه میله پلی استر کوچک در نرم کامه است. این پلی استر سفت از بافت نرم کامه حمایت نموده و فرو افتادن راه هوایی فوقانی و خروپف را کاهش می دهد. این درمان فقط برای افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب خفیف توصیه می شود.

انواع دیگر جراحی ممکن است به کاهش خروپف و آپنه خواب با تمیز ساختن یا بزرگ کردن راه های هوایی کمک کنند که عبارتند از:

 • جراحی بینی برای حذف پولیپ یا قسمت های سخت انحراف بین سوراخهای بینی (انحراف تیغه بینی)
 • جراحی برای برداشتن لوزه ها یا آدنوئید.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک آنلاین دارید، بهترین متخصصان کشور، در اپلیکیشن مدافون به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی هستند:

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » مقالات پزشکان » برای درمان آپنه خواب یا خفگی موقت در خواب چه باید کرد؟

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *