سردرد تنشی یا عصبی

سردرد تنشی یا عصبی، یکی از شایع ترین نوع سردرد است و حدود 80 درصد افراد در طول عمرشان حداقل یک بار سردرد تنشی را تجربه می کنند. با توجه به شباهت این سردرد با میگرن و سایر سردردها، ممکن است تشخیص این نوع سردرد به آسانی امکان پذیر نباشد. این سردرد در خانم ها تقریبا دو برابر آقایان دیده می شود.

سردرد تنشی یا عصبی چیست؟

هر چند که فشارهای عصبی می تواند باعث سردرد تنشی و گرفتگی عضلات سر، گردن و شانه شود، اما همیشه علت آن، عوامل عصبی نیست. این سردرد بر اثر اختلال در پیام رسانی اعصاب درد در سر رخ می دهد. در این سردرد حساسیت اعصاب و عضلات پوست سر به محرک ها بیشتر می شود و باعث سردرد تنشی می شود. البته استرس، اضطراب و هیجان عامل اصلی سردرد تنشی است.

سردرد تنشی یا عصبی

تفاوت سردرد تنشی (عصبی) با میگرن

 • طول مدت سردرد تنشی از نیم ساعت تا چند روز حتی یک هفته ممکن است باشد اما طول زمان سردرد در میگرن بین 4 تا 72 ساعت است.
 • سردرد تنشی معمولا شدت متوسط تا خفیف دارد. این نوع سردرد معمولا با استراحت و خواب یا مصرف یک داروی مسکن، قابل کنترل است. اما در میگرن سردردها معمولا متوسط و شدید و آزاردهنده تر هستند.
 • سردردهای عصبی معمولا با فعالیت های روزانه تشدید نمی شوند مثلا بالا رفتن از پله ها یا ورزش کردن اما در میگرن، فعالیت های روزانه موجب تشدید درد می شود.
 • سردردهای تنشی معمولا دو طرفه هستند و بیشتر در ناحیه پیشانی و پس سر و گردن احساس می شود اما میگرن معمولا یک طرف سر را درگیر می کند.
 • ماهیت درد در سردرد عصبی فشارنده است یعنی فشار و کشیدگی در سر حس می شود، حسی مانند اینکه یک کلاه بر روی سر قرار دارد. این درد می تواند احساس گزگز، مور مور شدن و بی حسی در سر، احساس خارش یا راه رفتن یک حشره زیر پوست باشد. سردردهای میگرنی بیشتر حالت ضربان دار و  کوبنده دارد.
 • سردرد میگرنی با حساسیت به نور، صدا، بوها خصوصا بوهای تند و گاهی حالت تهوع همراه هستند اما سردرد میگرنی این طور نیست.
 • سردرد تنشی بر خلاف سردرد میگرنی به وضعیت هورمونی ارتباطی ندارد.

درمان سردرد تنشی یا عصبی

یکی از مهم ترین روش های درمان سردرد عصبی اصلاح سبک زندگی است. با این روش ها می توانید بر سردرد تنشی غلبه کنید:

 • تا حد امکان سعی کنید که از استرس، اضطراب و هیجان دوری کنید.
 • آرامش خود را حفظ کنید.
 • از تکنیک های ریلکسیشن مانند ذهن آگاهی یا mind fullness، تکنیک تنفس عمیق، یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • خواب منظم داشته باشید. سعی کنید سر ساعت مشخصی به خواب بروید و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. نظم خواب را در زندگی روزمره داشته باشید.
 • سعی کنید روزانه 7-8 ساعت خواب منظم داشته باشید.
 • آب کافی بنوشید.
 • منظم ورزش کنید.
 • از استفاده زیاد لوازم الکترونیک، گوشی موبایل، موقعیت بد بدنی دوری کنید.

در صورتی که با رعایت موارد بالا، سردرد خوب نشود، نیاز به درمان است که درمان می تواند درمان مسکن در مرحله حاد سردرد باشد. اگر تکرار سردردها بیش از یک بار در هفته باشد، حتما نیاز به درمان های پیشگیری تحت نظر متخصصین مغز و اعصاب می باشد.

دکتر مغز و اعصاب

در اپلیکیشن مدافون، می توانید در هر ساعتی از شبانه روز با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب به صورت آنلاین مشاوره داشته باشید.

مشاوره با پزشک متخصص مغز و اعصاب آنلاین

درمان سردرد با بوتاکس

درمان سردرد با بوتاکس یا سم بوتولینوم (Botulinum toxin) دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا است و برای درمان سردردهای میگرن مزمن به کار برده می شود. منظور از سردردهای میگرن مزمن، سردردی است که حداقل 15 روز در ماه به مدت سه ماه ادامه داشته باشد و به یک یا دو داروی پیشگیری کننده پاسخ نداده یا به علت حساسیت یا تداخل دارویی، بیمار قادر به استفاده از آن دارو نباشد.

این درمان، درمان بسیار خوبی است و عوارض کمی دارد. این درمان می تواند بیش از 50 درصد در درمان سردردها موثر باشد.

ما در مقاله زیر به طور کامل به موضوع میگرن پرداخته ایم

سردردهای صبحگاهی

سردردهایی که صبح اتفاق می افتد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد شامل:

 • اختلال در وضعیت گردن
 • موقعیت بد در موقع خواب
 • فشار خون بالا
 • افزایش فشار در جمجمه مانند تومورهای مغزی
 • سردردهای میگرنی
 • سردردهای تنشی یا عصبی
 • اختلال تنفس

برای چنین سردردی لازم است که حتما توسط یک پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید.

سوالات پزشکی درباره سردرد تنشی

سردرد تنشی یا عصبی چه تفاوتی با سردرد میگرنی دارد؟

سردرد تنشی معمولا خفیف تا متوسط است بر خلاف میگرن که معمولا شدید یا متوسط است. مدت زمان سردرد تنشی بین نیم ساعت تا حتی یک هفته می تواند باشد اما سردرد میگرنی بین 4 تا 72 ساعت. سردرد تنشی معمولا دو طرفه و ماهیت فشارنده دارد اما میگرن معمولا یک طرفه و ماهیت کوبنده دارد. سردرد عصبی بر خلاف میگرن با بو، صدا و نور تشدید نمی شود.

آیا سردرد تنشی بین خانم ها و آقایان متفاوت است؟

بله سردرد تنشی بیشتر در خانم ها دیده می شود.

آیا سردرد تنشی (عصبی) سن خاصی دارد؟

خیر سن خاصی ندارد اما با بالا رفتن سن، شیوع آن بیشتر می شود. در افراد بالای 50 سال، این نوع سردرد یکی از شایع ترین نوع سردرد می باشد. در 2 تا 3 درصد موارد ممکن است که این سردردها مزمن و روزانه شوند.

اگر شما هم دچار سردرد های تنشی می شوید، خوشحال می شویم که نظرات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح سازید

سردرد عصبی

سوال و جواب پزشکی درباره سردرد تنشی (عصبی)

خانم دکتر من 45 ساله هستم و قندم در حالت ناشتا تا بالای 165 هم می رود. آیا سردرد به قند بالا مربوط می شود؟

قند پایین می تواند باعث سردرد شود اما قند بالا چندان شایع نیست.

خانم دکتر پسر 9 ساله من گاهی می گوید که پس سرش درد می کند. هر وقت که هیجانی می شود این حس را دارد. آیا نگران کننده است؟

این سردرد می تواند تنشی یا حتی میگرن باشد. اما سردردی که برای اولین بار در کودکان ظاهر می شود، نیاز به رسیدگی دارد.

خانم دکتر من صبح ها که از خواب بیدار می شوم احساس سردرد می کنم. آیا سردرد تنشی با نور و صدا بیشتر می شود؟

خیر. تحریک با نور، صدا و بوها بیشتر در سردردهای میگرنی رخ می دهد.

من هنگام پریود دچار سردردهای شدید می شوم. آیا سردرد تنشی به وضعیت هورمونی ارتباطی دارد؟

سردرد تنشی با وضعیت هورمونی چندان ارتباطی ندارد و این بیشتر ویژگی سردرد میگرنی است.

من صبح ها که از خواب بیدار می شوم، سردرد یک طرفه دارم با حالت تهوع. از نور هم اذیت می شوم. لطفا من را راهنمایی کنید.

با ویژگی هایی که شما مطرح کردید، بیشتر سردرد میگرنی برای شما مطرح است. اما با توجه به اینکه صبح ها سردرد شما شدید است، توصیه می شود که حتما به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

پدر من 65 ساله است و خیلی سرگیجه دارد. بررسی های مختلفی هم انجام شده است و گفته اند که مشکلی وجود ندارد. این سرگیجه بیشتر موقع بلند شدن اتفاق می افتد. آیا نیاز است که بررسی بیشتری انجام شود؟

سرگیجه می تواند منشا اختلالات گوشی یا مغز داشته باشد. معاینه در این شرایط اهمیت زیادی دارد. با دریافت شرح حال دقیق و معاینه می توان تشخیص داد که سرگیجه ناشی از علل خوش خیم است یا علل خطرناک می تواند داشته باشد. با توجه به سن پدر شما که بالای 60 سال است، حتما نیاز به بررسی دارد.

من دیسک گردن دارم و دچار سردردهای شدیدی می شوم. آیا این دو مورد به هم مرتبط هستند؟

اختلالات ساختمان گردنی مانند دیسک گردن و آرتروز از عواملی هستند که می توانند موجب سردرد بشوند. این نوع سردردها معمولا یک طرفه و در ناحیه پس سر اتفاق می افتد و می تواند به چشم ها یا  شقیقه ها هم انتشار پیدا کند. با اصلاح موقعیت گردن و درمان دیسک گردن، فیزیوتراپی و… این سردردها درمان می شود.

من بعد از ابتلا به کرونا سردرد گرفتم و احساس می کنم که جمجمه من منقبض می شود. با استراحت و ریلکسیشن این سردردها بهتر می شود. لطفا راهنمایی کنید.

متاسفانه در دوران کرونا سردردها شیوع زیاد پیدا کردند. بعضی از سردردهای کرونا ناشی از عفونت های ویروسی است که با درمان کرونا، این سردردها هم بهبود پیدا می کند. اما در مواردی حتی پس از بهبود کرونا سردردها ادامه و یا حتی آغاز می شود که این سردردها عموما از نوع تنشی هستند. با توجه به اینکه احساس انقباض می کنید و با ریلکسیشن بهبود پیدا می کنید، احتمال سردرد تنشی برای شما زیاد است.

آقای دکتر کافئین، شکلات، چای برای سردرد خوب است یا بد؟

کافئین و قهوه می توانند موجب بهبود سردردها بشوند چون مانند یک مسکن عمل می کنند. از طرفی مصرف زیاد آنها باعث کم آبی بدن و عادت به مصرف کافئین می شود که می تواند موجب تشدید سردرد بشود. بنابراین مقدار مجاز مصرف کافئین در روز، میزان دو فنجان قهوه معادل 200 گرم در روز است.

من بعد از رانندگی طولانی مدت در ترافیک دچار سردرد می شوم. لطفا من را راهنمایی کنید.

این نوع سردردها معمولا میگرنی و یا تنشی می تواند باشد. علت آن انقباض عضلات گردن موقع رانندگی، موقعیت بد گردن، خستگی و خشکی چشم ها و… می باشد.

من 45 ساله هستم و بعد از فعالیت جنسی دچار سردرد می شوم. آیا نگران کننده است؟

سردردهای پس از رابطه جنسی حتما نیاز به رسیدگی دارد چرا که می تواند ناشی از اختلالات عروقی مغز و یا ضایعات فضاگیر داخل جمجمه  باشد. این سردردها در اکثر موارد خوش خیم هستند و اصطلاحا سردرد جنسی نامیده می شود. سردرد جنسی می تواند بدون هیچ علت خاصی پس از رابطه جنسی اتفاق بیفتد. اما حتما نیاز به بررسی دارد.

من 17 ساله هستم. خیلی از مواقع سردرد دارم که بیشتر در پشت سر هست و به صورت ضربات چکشی. لطفا راهنمایی کنید.

سردرد در نوجوانان نیز بسیار شایع است که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که سردرد میگرنی و تنشی از انواع رایج آن است. برای کنترل سردرد، پیشنهاد میکنم که حتما استرس و هیجانات خود را کم کنید. خیلی از سردردهای نوجوانان ناشی از موقعیت بد بدن در حین کار با کامپیوتر و گوشی موبایل و یا خوابیدن روی شکم، کوله پشتی های سنگین خصوصا به صورت یک طرفه و… است. سردرد شما بیشتر به صورت تنشی و یا میگرنی به نظر می رسد.

من وقتی سردرد می گیرم، احساس فشار زیاد روی چشم هایم می کنم و احساس می کنم که چشم هایم تار می بیند. ممنون می شوم راهنمایی کنید.

تاری دید یکی از علائم خطر سردرد است. حتما نیاز است که به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

من در هنگام تغییرات هورمونی دچار سردردهای شدیدی می شوم. آیا دارویی برای پیشگیری از این سردردها وجود دارد؟

این نوع سردردها بیشتر سردردهای میگرنی هستند که به آنها میگرن قاعدگی گفته می شود. بهترین کار اصلاح سبک زندگی است. کارهایی مانند پرهیز از موارد و غذاهایی که موجب تحریک میگرن می شود، کم کردن میزان استرس و هیجان، خواب مناسب است. این سردردها معمولا دو روز قبل از قاعدگی و تا سه روز اول رخ می دهد. اگر با اصلاح سبک زندگی بهبود حاصل نشد، می توان برای 5 روز صبح و شب از مسکن ها استفاده کرد. اگر مسکن های گفته شده موثر نباشد می توان از یک مسکن دیگر به نام سوماتریپتان هم می توان استفاده کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 8596

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *