سردرد میگرن، علل و درمان

میگرن نوع بسیار رایجی از سردرد است که افراد زیادی در جهان به آن مبتلا هستند. در این مقاله به بررسی این نوع سردرد، علل، عوامل و نشانه های آن پرداخته ایم.

سردردهای میگرنی دارای این ویژگی ها هستند:

  • بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد
  • شدت درد در میگرن معمولا متوسط، شدید و آزاردهنده تر از انواع دیگر سردرد است.
  • فعالیت های روزانه مانند بالا رفتن از پله موجب تشدید آن می شود.
  • معمولا یک طرفه است.
  • بیشتر حالت ضربان دار و  کوبنده دارد.
  • با حساسیت به نور، صدا، بوها خصوصا بوهای تند و گاهی حالت تهوع همراه است.
  • این سردرد به وضعیت هورمونی مرتبط است.

میگرن در بانوان

همان طور که گفته شد میگرن ارتباط نزدیکی با وضعیت هورمونی بدن دارد به همین دلیل معمولا از دو روز پیش از قاعدگی تا سه روز پس از آن، معمولا سردردهای میگرنی شدت دارد.

شروع اولین قاعدگی، مصرف داروهای هورمونی و پیشگیری از بارداری و، دوران بعد از زایمان و حوالی یائسگی از زمان هایی هستند که میگرن در بانوان تشدید می شود. . قبل از سن بلوغ شیوع میگرن در دختران و پسران برابر است ولی بعد از سن بلوغ، شیوع میگرن در خانم ها سه برابر بیش از آقایان است.

تغذیه و میگرن

بعضی مواد غذایی محرک میگرن هستند از جمله غذاهای تند، ترشیجات، چای و قهوه غلیظ، شکلات، آجیل، پنیر، انواع گوشت های حاوی نیتریت مانند سوسیس و کالباس، غذاهای مانده و کنسروی موجب تشدید سردردهای میگرنی می شود. البته همه این مواد غذایی را نمی توان از سفره غذایی حذف کرد اما بررسی کنید که کدام یک از اینها ممکن است موجب تشدید سردرد شود و تا حد امکان از مصرف آن خودداری کنید.

میگرن

میگرن و سرما

سردرد در فصل سرد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شایع ترین آن، میگرن است. میگرن محرک های زیادی دارد که یکی از آنها، سرما است. سردرد با سرما می تواند بروز یا تشدید پیدا کند. برای جلوگیری از این نوع سردرد باید از قرار گرفتن در معرض سرما خودداری کنید. در صورت ادامه مشکلات می توانید به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

یکی دیگر از عواملی که موجب سردرد در سرما می شود، سینوزیت است. سینوزیت به علت عفونت مجاری تنفسی و سینوس ها و یا آلرژی ممکن است بروز کند. افزایش مخاط داخل سینوس ها، باعث می شود که مجاری تخلیه مخاطی بسته بشود و در نتیجه باعث ایجاد فشار در سینوس ها و درد در ناحیه پیشانی، پل بینی، گونه ها و احساس پری گوش، ترشحات ته حلق و علائم سرماخوردگی می شود. افتراق میگرن و سینوزیت در مواردی سخت می شود.

ما قبلا در مقاله ای در مدافون، به طور کامل درباره سینوزیت توضیح داده ایم. مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم:

سردرد سرد نیز یکی دیگر از دلایلی است که می تواند موجب ایجاد سردرد در سرما شود. در این سردرد، عامل محرک فقط سرما است که می تواند سردرد بیرونی باشد که بر اثر باد سرد، شنا و شیرجه در آب سرد اتفاق بیفتد. این سردرد می تواند بر اثر خوردن مواد غذایی، نوشیدنی سرد و یا بستنی رخ دهد.

تفاوت میگرن و سینوزیت

سردردهای میگرن به صورت مزمن ظاهر می شود یعنی برای چند سال، بیمار درگیر سردردی است که هر از چندگاهی یا مثلا دو سه بار در ماه تکرار می شود و با حساسیت به نور، صدا و بو و گاهی حالت تهوع همراه است.

اما در سینوزیت علائم به صورت حاد شروع می شود وطی چند هفته بیمار همراه با علائم سرماخوردگی، دچار سردرد می شود.

میگرن و سینوزیت هر دو با سرما و یا فعالیت بیشتر، ممکن است که تشدید شود.

مهم است که تشخیص میگرن و سینوزیت به درستی انجام شود چرا که اگر این تشخیص درست نباشد، ممکن است که بیمار بی دلیل آنتی بیوتیک دریافت کند و یا از دریافت داروهای مناسب میگرن محروم شود.

سردردهای نیمه شب و یا هنگام بیدار شدن از خواب

یکی از شایع ترین دلایل سردرد در هنگام بیدار شدن از خواب سردرد میگرنی است. این سردرد ممکن است یک طرفه باشد و با حساسیت به نور، صدا و بو و یا حالت تهوع نیز همراه باشد.

یکی از شایع ترین علت های بیدار شدن از خواب در نیمه های شب با سردرد هم میگرن است اما این سردردها می تواند ناشی از خواب نامناسب، موقعیت بد گردنی، افزایش فشار خون، تنفس نامناسب نیز باشد.

اما به طور کل سردردهایی که صبح ها و یا نیمه شب ها اتفاق می افتد حتما باید از نظر مشکلات گردنی، ضایعات فضاگیر داخل جمجمه مثل تومورهای مغزی، اختلالات فشار خون، اختلالات تنفس حین خواب بررسی شود.

دکتر مغز و اعصاب

در صورت نیاز به مشاوره با یک متخصص مغز و اعصاب در خصوص سردردهای میگرنی دارید، در اپلیکیشن مدافون می توانید، هر ساعت از شبانه روز، سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید. آشنایی با متخصصان مغز و اعصاب در مدافون

درمان میگرن

متاسفانه میگرن درمان قطعی ندارد ولی به این معنی نیست که به دنبال درمان سردردهای خود نباشید. درمان های خوبی وجود دارد که می تواند میگرن را کنترل و تعداد و شدت حملات را کنترل کند. بهترین مسکن برای میگرن بستگی به شدت درد دارد. در مواردی که سردرد متوسط است می توانید از مسکن های ساده مانند استامینوفن، ژلوفن ویا ناپکروکسن استفاده کنید. در صورتی که به این مسکن ها پاسخ ندهد می توان از مسکن های ترکیبی شامل استامینوفن، کافئین، آسپرین است استفاده کنید.

در مواردی که مسکن های بالا جواب ندهد و یا دردهای میگرنی، شدید باشد، از مسکن های مخصوص میگرن مانند تریپتان ها که در ایران سوماتریپتان و ریزاتریپتان وجود دارد می توان استفاده کرد.

بهترین زمان برای مصرف مسکن برای دردهای میگرنی، 10-15 دقیقه اول شروع سردرد است. سعی کنید در این زمان طلایی، مسکن را مصرف کرده و در محیط تاریک، آرام و ساکت کمی استراحت کنید.

بوتاکس میگرن

بوتاکس میگرن یکی از روش های درمانی میگرن است. در این درمان بوتاکس در 31 تا 39 نقطه از سر در نواحی پیشانی، شقیقه ها، پشت سر، شانه ها و گردن تزریق می شود. این روش برای درمان سردردهای میگرن مزمن به کار برده می شود. منظور از سردردهای میگرن مزمن، سردردی است که حداقل 15 روز در ماه به مدت سه ماه ادامه داشته باشد و به یک یا دو داروی پیشگیری کننده پاسخ نداده یا به علت حساسیت یا تداخل دارویی، بیمار قادر به استفاده از آن دارو نباشد.

این درمان، درمان بسیار خوبی است و عوارض کمی دارد. این درمان می تواند بیش از 50 درصد در درمان سردردها موثر باشد.

میزان مصرف مجاز مسکن ها در میگرن

میزان مجاز مصرف مسکن برای بیماران حداکثر دو روز در هفته و یا 8 روز در ماه است.

مصرف بیش از حد مسکن ها در میگرن

مصرف بیش از حد مسکن ها به صورت زیر می باشد:

  • بیش از 10 روز در ماه مصرف مسکن های ترکیبی یا مخصوص میگرن به مدت سه ماه
  • 15 روز در ماه مسکن ها ساده به مدت سه ماه

در این صورت ممکن است که دچار سردردهای ناشی از مسکن شوید. در این صورت، سردرد زمینه ای هم به درمان پاسخ مناسبی نخواهد داشت. بنابراین برای مصرف مسکن ها حتما با پزشک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

سوالات پزشکی میگرن

خانم دکتر من سردردی دارم که شب ها من را از خواب بیدار می کند. آیا این خطرناک است؟

این سردردها می تواند ناشی از خواب نامناسب، موقعیت بد گردنی، افزایش فشار خون، تنفس نامناسب حین خواب و در راس آنها میگرن قرار دارد. این سردردها از این جهت اهمیت دارند که فشار مغز، شب ها به بیشترین میزان خود می رسد و به همین علت باید از نظر تومورهای مغزی هم بررسی شود.

من 37 ساله هستم و فشار خون دارم. سه ماه است که قسمت بالای سرم خیلی درد می کند. خیلی نگران هستم که نشانه سکته مغزی باشد. لطفا من را راهنمایی کنید.

فشار خون باعث سردرد می شود اما معمولا فشار خون های مزمن از عوامل سردرد نیستند. وقتی که فشار خون به صورت حاد بالا می رود یعنی ابتدا فشار پایین است و بعد یک دفعه بالا می رود، در این صورت است که موجب سردرد می شود. در این شرایط که فشار خون حاد  وجود دارد، حتما باید از نظر سکته مغزی و پارگی عروق، بیمار بررسی شود.

خانم 45 ساله ای هستم که وقتی سرم را روی بالش می گذارم سردرد می گیرم. لطفا من را راهنمایی کنید.

ممکن است که شما یکی از اختلالات گردن، دیسک، آرتروز یا ضعف عضلات گردن دچار باشید. اگر بالش غیراستاندارد باشد، این نوع سردردها ممکن است رخ دهد. توصیه می شود که از بالش های استاندارد که نسبتا کوتاه باشد و پشت گردن را پر کند استفاده شود. حتی می توانید یک حوله را رول کرده و پشت گردن خود قرار دهید. تقویت عضلات گردن با استفاده از نرمش های گردن هم یکی از مواردی است که در این زمینه می تواند موثر باشد. در واقع باید طوری بخوابیم که انتهای طبیعی بدن حفظ شود و سر و بدن در یک ارتفاع باشن.

آیا اضافه وزن باعث سردرد می شود؟

بله اضافه وزن یکی از عوامل ایجاد سردرد است. رژیم های لاغری سخت که گرسنگی به همراه داشته باشد هم می تواند موجب سردرد شود. کاهش وزن می تواند موجب افزایش سردردهای میگرنی شود. توصیه می شود که تحت نظر یک کارشناس تغذیه کاهش وزن انجام شود.

پسرم 24 ساله است. وقتی زیاد می خوابد، سردرد می گیرد، آیا زیاد خوابیدن باعث سردرد می شود؟

بی نظمی در خواب از عوامل مهم تشدید میگرن است. خواب منظم یعنی در ساعت مشخصی خوابیدن و بیدار شدن، برای جلوگیری از سردرد بسیار موثر است. زیاد و کم خوابیدن می تواند موجب سردرد شود.

من بعد از تصادف و ضربه به سر، در بعضی نقاط سرم، احساس درد میکنم. لطفا من را راهنمایی کنید.

جالب است بدانید که در ضربه های خفیف تر احتمال بروز سردرد در آنها بیشتر است. سردردی به عنوان سردرد بعد از ضربه به سر شناخته می شود که طی هفت روز از ضربه به سر، سردرد شروع شده باشد. بیشتر این سردردها ماهیت سردرد میگرنی و تنشی دارد و گاهی ممکن است که درمان آنها مشکل تر باشد.

من باردار هستم و میگرن دارم. آیا دارویی هست که بتوان برای درمان میگرن در حاملگی استفاده کرد؟

در میگرن بارداری توصیه می شود که تا حد امکان با اصلاح سبک زندگی، خواب مناسب، اجتناب از غذاهایی که باعث میگرن می شود، کنترل استرس و اضطراب، سردردها را تا حد امکان کنترل کنید. اگر با اصلاح سبک زندگی بهبودی حاصل نشد، اولین مسکن انتخابی ما استامینوفن با دوز 500 یا 1000 میلی گرم. در سه ماهه دوم استفاده از ناپروکسن و ژلوفن هم می توان استفاده کرد.

آیا استرس باعث سردرد می شود؟

استرس و اضطراب از شایع ترین محرک های سرددرهای میگرنی و تنشی هستند.

آیا نوشابه می تاند باعث تشدید میگرن می شود؟

بله بعضی مواد غذایی محرک میگرن هستند که نوشابه هم در آن دسته قرار می گیرد.

خانم دکتر من وقتی از خواب بیدار می شوم، سردرد دارم، چه کار باید بکنم؟

شایع ترین دلیل این نوع سردردها، میگرن است . اما به طور کل سردردهایی که صبح ها و یا نیمه شب ها اتفاق می افتد حتما باید از نظر مشکلات گردنی، ضایعات فضاگیر داخل جمجمه مثل تومورهای مغزی، اختلالات فشار خون، اختلالات تنفس حین خواب بررسی شود.

من وقتی که رانندگی می کنم سردرد می گیرم به طوری که به چشمم هم می زند. لطفا راهنمایی کنید.

هنگام رانندگی عضلات بدن خصوصا گردن و شانه ها دچار اسپاسم و گرفتگی می شوند، از طرفی رانندگی طولانی مدت باعث فشار و خشکی چشم می شود. این موارد می تواند باعث سردرد در حین رانندگی شود.

من مردی 37 ساله هستم که 15 سال است که سردرد دارم اما جدیدا با سردرد از خواب بیدار می شوم. آیا خطرناک است؟

بله نیاز است که حتما رسیدگی کنید چون که الگوی سردرد عوض شده است.

خانم 44 ساله هستم که یک عمل جراحی با بی حسی نخاعی انجام دادم. بعد از این عمل دچار سردرد می شوم. آیا به این بی حسی ارتباطی دارد؟

بله می تواند مرتبط باشد. نوعی سردرد وجود دارد که ناشی از کاهش فشار جمجمه است. این نوع سردرد بعد از بی حسی های نخاعی خصوصا بعد از زایمان سزارین، اتفاق می افتد. در این نوع بی حسی ها، هنگام وارد کردن سوزن به محل بی حسی، نشت مایع مغزی نخاعی اتفاق می افتد و با کاهش فشار مایع مغزی نخاعی همراه است. این سردردها معمولا در حالت خوابیده کمتر و به حالت ایستاده بیشتر است. این سردرد می تواند با درد گردن، وز وز گوش و تهوع و استفراغ همراه باشد. این سردردها معمولا یک تا دو هفته پس از بی حسی معمولا برطرف می شوند و اگر شدید باشند نیاز به بررسی دارند.

آقایی 39 ساله هستم که مدت 15 سال است هر روز 2 تا 3 کپسول نوافن برای درد میگرن مصرف می کنم، آیا مصرف این دارو ضرر دارد؟

مصرف بیش از حد مسکن ها، یعنی بیش از 10 روز در ماه مصرف مسکن های ترکیبی یا مخصوص میگرن، 15 روز در ماه مسکن ها ساده در ماه و به مدت سه ماه، خود می تواند باعث سردردهایی شود که به آنها سردردهای ناشی از مسکن گفته می شود. اگر این سردردهای ناشی از مسکن به وجود بیاد، سردرد زمینه ای هم به درمان پاسخ مناسبی نخواهد داشت. میزان مجاز مصرف مسکن برای بیماران حداکثر دو روز در هفته و یا 8 روز در ماه است و اگر بیش از این مقدار نیاز به مسکن باشد لازم است که برای پیشگیری به متخصصین مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

من راننده تراکتور هستم و موقع رانندگی دچار سردرد می شوم. آیا وقتی سردرد شروع می شود باید کار را متوقف کنم؟

بهتر است که در 10-15 دقیقه شروع سردرد، از مسکن استفاده کنید و بعد از یک استراحت کوتاه در محیط آرام، تاریک و ساکت دوباره به کار برگردید.

من بیماری لوپوس دارم و صبح ها سردردهای شدیدی دارم. آیا می تواند ناشی از بیماری لوپوس باشد؟

از عوارض شایع بیماری لوپوس سردرد نمی باشد اما داروهای کورتونی این بیماری می تواند باعث سردرد شود.

آیا برای دردهای میگرن آمپول دگزا توصیه می شود؟

خیر چون عوارض بسیار زیادی دارد. در موارد بسیار خاص و با تجویز پزشک، می توان از دگزا برای درمان سردرد استفاده کرد.

آیا کمبود ویتامین دی باعث سردرد میگرنی می شود؟

بله کمبود ویتامین دی باعث تشدید سردردهای میگرنی می شود.

من وقتی سردرد می شوم، از قرص میگراکیم استفاده می کنم. آیا مصرف آن ضرر ندارد؟

قرص سوماتریپتان، مسکن اختصاصی سردردهای میگرنی است. این دارو با دوز 50 و 100میلی گرم استفاده می شود. وقتی که سردردها به مسکن های ساده مثل استامینوفن جواب ندهد و یا سردرد شدید باشد می توانید از این دارو استفاده کنید. حتما دقت کنید که هیچ مسکنی را نباید بیش از دو روز در هفته و یا 8 روز در ماه استفاده کنید. چرا که باعث تشدید سردردها می شود.

من کپسول سدیم والپرات مصرف می کنم. می خواهم این دارو را قطع کنم. آیا عوارضی دارد؟

اگر این دارو را برای درمان میگرن استفاده می کنید، باید حداقل 6 ماه برای درمان از آن استفاده کرده باشید و قطع کردن آن هم باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک باشد.

خانم دکتر من 43 ساله هستم. صبح ها که از خواب بیدار می شوم سمت چپ سرم درد می کند طوری که حالت تهوع هم پیدا می کنم. لطفا راهنمایی کنید.

سردردهای صبحگاهی مخصوصا اگر با حالت تهوع همراه باشد می تواند ناشی از فشار داخل جمجمه باشد. هر چند که میگرن شایع تر است اما باید از نظر تومورهای مغزی نیز بررسی شوید.

خانم دکتر آیا عواملی مانند کم آب خوردن، گرد و خاک پر مرغ، گل،عطر، می تواند از عوامل میگرن باشد؟

بله میگرن عوامل محرک زیادی دارد که انواع بوها، گرد و خاک و کم آبی بدن از عوامل محرک آن هستند. سعی کنید تا حد امکان از برخورد با این عوامل اجتناب کنید.

من پشت چشمم درد می کند، علت چیست؟

درد چشم عوامل مختلفی دارد. از ضعف چشم تا آب سیاه،می تواند علت این درد باشد. اگر مشکل چشمی وجود نداشت این درد می تواند ناشی از سردردهای خوشه ای یا میگرن باشد . برای بررسی این موضوع به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

اگر شما هم تجربه ای در زمینه میگرن دارید خوشحال می شویم در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 562

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *