ذهن آگاهی چیست؟

یکی از مواردی که کمک می کند که ما بتوانیم از لحظه حال لذت ببریم و به آینده یا گذشته سفر نکنیم، ذهن آگاهی یا mindfulness است. در ذهن آگاهی قبل از هرچیز باید طوری باشیم که ذهن ما در لحظه حال باشد. در این مقاله قدم به قدم مراحل ذهن آگاهی را توصیف کرده ایم. اگر برای رسیدن به آرامش، نیاز به مشاوره با یک روانشناس دارید، می توانید در مدافون 24 ساعته با روانشناس مشورت کنید.

تکنیک ذهن آگاهی می تواند برای تیپ های شخصیت مختلف به کار رود. برای رسیدن به ذهن آگاهی ابتدا لازم است که تنفس ذهن آگاهانه داشته باشیم.

مراحل انجام تکنیک ذهن آگاهی برای قرار داشتن در شرایط حال

در تکنیک تنفس ذهن آگاهانه:

ذهن آگاهی
 • یکی از دست های خود را روی قفسه سینه می گذاریم و دیگری را روی شکم می گذاریم. طوری که انگار در درون ما یک بادکنک است  که می خواهیم آن را باد کنیم.
 • دم عمیق از بینی (4-5 ثانیه) و سپس بازدم عمیق از دهان (4-5 ثانیه) انجام می دهیم.
 • هنگام دم، باید بر روی مولکول های هوا که وارد بینی می شوند تمرکز کنیم. به رنگ، درجه حرارت و حجم آنها توجه می کنیم و مانند سفری به درون خود، همراه این مولکول های هوا از بینی تا دیافراگم همراه این مولکول ها می شویم.
 • در بازدم، همراه با مولکول های دی اکسید کربن، لحظه به لحظه خروج آن از دیافراگم به طرف دهان، با آن همراه می شویم.
 • برای تثبیت این تکنیک، 5 حس خود را فعال می کنیم.
 • حس چشایی خود را فعال می کنیم و به مزه ای که در دهانمان است توجه می کنیم.
 • به سراغ بویایی می رویم که ببینیم  چه بوهایی در محیط اطراف وجود دارند که ما اصلا به آنها توجه نمی کنیم. بوی غذا، بوی گل ها، بوی خاک و …
 • به سراغ حس بینایی می رویم. به هر آنچه که در اطرافمان است، از دیوار و قالی تا درب و پنجره را با دقت نگاه و به آنها توجه می کنیم.
 • حس شنوایی را فعال می کنیم. دقت می کنیم که ببینیم که چه صداهای در محیط هست که به آنها توجه نمی کنیم. این صدا ممکن است صدای پرندگان، تیک تیک ساعت، صدای ماشین ها و… باشد.
 • در آخرین مرحله حس لامسه را فعال می کنیم. در این مرحله با حس لامسه خود حس می کنیم که دست ما روی چه چیزی با چه جنسی قرار دارد و یا مثلا پای ما در داخل کفش چه حسی دارد.
 • چشمانمان را می بندیم و خاطره ای که در گذشته، موجب آزار ما در زمان حال است را انتخاب کرده و در ذهن خود به زمان حال منتقل می کنیم.
 • این خاطره را برای مدت 1-2 دقیقه فعال می کنیم و به آن توجه می کنیم. مثلا اگر این خاطره آزاردهنده، یک دعوا باشد، در ذهن خود مرور می کنیم که ما در این خاطره بد چه پوشیده بودیم، طرف مقابل چه پوشیده بود. حتی بوها و صداهای محیط را یادآوری می کنیم. طوری که این خاطره کاملا فعال شود.
 • چشمان خود را باز کرده و توجه می کنیم که در درون ما چه گذشته است. به حالات فیزیکی بدن مثل ضربان تندتر قلب، لرزش دست ها و پاها و…دقت می کنیم.
 • در این مرحله از بین 0 تا 10 به حال خود، امتیاز می دهیم. اگر امتیاز حال ما زیر 5 بود، دوباره مرحله تکنیک تنفس دهن آگاهانه را انجام می دهیم. شاید حتی دیگر در این مرحله نیاز به فعال کردن حس های پنجگانه نباشد.

تکرار این کار برای یک خاطره بد می تواند اثرات منفی آن را در زمان حال به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بسته به شدت ضربه روحی ممکن است نیاز باشد که این کار را 15-20 دقیقه در طی روز تکرار کنید.

اگر به دنبال راه هایی ساده برای بهبود زندگی خود هستید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

چرا تکنیک ذهن آگاهی اهمیت زیادی دارد؟

در روانشناسی، بحثی به نام تثبت مجدد حافظه وجود دارد. در هنگام تنفس ذهن آگاهانه که ما خاطره گذشته را چندین بار به زمان حال منتقل می کنیم، در واقع از بار روانی سنگین ذهن کم کرده و آن را به باری خنثی برای ذهن تبدیل می کند.

مشاوره تلفنی و آنلاین روانشناس

اگر برای انجام تکنیک ذهن آگاهی نیاز به راهنمایی و مشاوره یک روانشناس دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته با مجموعه ای از بهترین روانشناسان کشور، مشاوره روانشناسی تلفنی و آنلاین دریافت کنید.

دریافت مشاوره آنلاین

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1985

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.