راهکارهای غلبه بر ناامیدی

ناامیدی چیست؟

همه ما در زندگی یأس و ناامیدی را تجربه کرده ایم. یأس و ناامیدی یکی از واکنش های احتمالی ما به مواجه شدن با ناکامی های مکرر و یا شکست است. شخصی که دچار ناامیدی شده فکر می کند که آنچه می خواهد نشدنی است و قادر نیست که آن را انجام دهد. شخص ناامید فکر می کند ناتوان است و فکر می کند آنچه را که می خواهد نمی تواند به دست بیاورد.

گاهی فرد از یک موضوع خاص یا یک هدف خاص ناامید است. اما گاهی انسان از همه چیز احساس ناامیدی دارد. در این حالت او انرژی و توان کافی برای تلاش و حرکت و گاهی حتی پاسخ به نیازهای اساسی خود را ندارند. ناامیدی یکی از مولفه های اصلی افسردگی شدید است. وقتی شخص از اینکه در شرایطی که دوست ندارد، نمی تواند تغییر ایجاد کند، ناامید می شود و این زمینه ای است بر افسردگی.

اگر دوست دارید درباره افسردگی بیشتر بدانید، مقاله زیر را از دست ندهید.

تفاوت امید با خوشبینی

امید و ناامیدی با خوش بینی و بدبینی متفاوت است. در خوش بینی ما می گوییم اتفاق های خوب می افتد حتی اگر شرایط آن فراهم نباشد. از طرفی بدبینی یک باور غلط منفی است. در بدبینی می گوییم که فایده ای ندارد، اتفاق نمی افتد.

اما امیدواری سه مولفه اصلی دارد:

  • انتخاب هدف واقع بینانه
  • انتخاب مسیرمناسب برای دستیابی به هدف
  • در نظر گرفتن توانایی شخص در طی کردن مسیر

ناامیدی یعنی یا هدف وجود ندارد یا هدف غیرواقعی وجود دارد. در ناامیدی مسیری برای رسیدن به هدف وجود ندارد یا مسیر اشتباه است. در ناامیدی حتی اگر هدف و مسیر هم درست باشد، شخص نمی تواند آن مسیر را طی کند. ما در امیدواری می خواهیم به صورت واقع بینانه، به موضوعات نگاه کنیم.

غلبه بر ناامیدی

راهکارهایی برای غلبه بر ناامیدی

همانطور که گفته شد ناامیدی یکی از واکنش های انسان در ناکامی، شکست و نرسیدن به اهداف است بنابراین اگر راهکارهایی در پیش بگیریم که به اهداف خود برسیم، می توانیم بر ناامیدی غلبه کنیم. در این قسمت این راهکارها معرفی شده اند:

یک شنونده خوب برای صحبت های خود پیدا کنیم

یک شنونده خوب در این شرایط می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی ما احساسات و نا امیدی های خود را برای شخص دیگری تعریف می کنیم، خودمان هم از جنبه های دیگری که قبلا به موضوع نگاه نمی کرده ایم به آن نگاه می کنیم. این کار از وخامت موضوع کم می کند.

اگر این شنونده یه روانشناس یا مشاور باشد، قطعا تاثیر مثبت بیشتری دارد. اگر نیاز به مشاوره با روانشناس در این خصوص دارید، در مدافون می توانید از بهترین روانشناسان کشور، مشاوره بگیرید.

واقع بین باشیم

شاید با خودتان فکر کنید که اگر انسان خوبی باشید، کارهای خوبی انجام دهید و نان حلال در زندگی تان باشد، نباید اتفاق های ناگوار در زندگی شما رخ دهد. اما واقعیت این طور نیست. همه ما در زندگی با سختی ها و مشکلاتی مواجه می شویم که می گوییم چرا من. اما باید واقعیت زندگی را بپذیریم. شاید در ادامه اتفاقات بد و ناگواری که ما فکر می کنیم سزاوار آنها نیستیم، اتفاقات خوبی در انتظارمان باشد.

ارزیابی صحیحی از خودتان داشته باشید

همان طور که گفته شد در امیدواری سه مولفه مشخص کردن نوع هدف، انتخاب مسیر صحیح و توانمندی شخص در رسیدن به هدف اهمیت بالایی دارد. فرض کنید که شما یک دانش آموز هستید که می خواهید برای کنکور آماده شوید اما درس خواندن را دیر شروع کرده اید. شما حتی اگر برای جبران دیر شروع کردن خود، ساعت های مطالعه تان را هم افزایش دهید باز هم نمی توانید به اندازه کسی که زودتر شروع کرده است هدف گذاری کنید. حال شاید بگویید که من کسی را می شناسم که همزمان با من درس خواندن برای کنکور را شروع کرده است و مثلا رتبه خوبی هم کسب کرده است. در اینجا باید گفت که شاید توان یادگیری آن شخص با شما متفاوت است. هر شخصی باید متناسب با توانایی های خودش هدف گذاری کند.

موفقیت و قدم های کوچک برای رسیدن به اهداف تعیین کنید و در رسیدن به آنها خود را تشویق کنید.

به جای اینکه به دنبال این باشید که در رسیدن به هدف، خود را تشویق کنید، سعی کنید که موفقیت های کوچک برای خودتان تعریف کنید و با دستیابی به این موفقیت های کوچک خود را تشویق کنید. برای مثال فکر کنید که فرزند شما، در املا مشکل دارد و همیشه نمره ای بین 10-12 می گیرد. اگر می خواهید که او به نمره 17-18 برسد، نباید از اولین قدم از او بخواهید که به این نمره برسد، بلکه قدم اول را نمره بین 13-14 تعیین کنید و در قدم بعدی نمره بین 14 و 15 و به همین ترتیب.

به یاد داشته باشید تا زمانی که زندگی می کنیم، امید برای انجام دادن کاری که دوست داریم وجود دارد.

روانشناس آنلاین

اگر برای غلبه بر ناامیدی نیاز به مشاوره با روانشناس دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته مشاوره دریافت کنید. برو به لیست روانشناسان مدافون

اگر شما هم تجربه یا خاطره ای در خصوص امید و ناامیدی دارید، خوشحال می شویم که در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1257

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.