سمعک

اگر شما هم در اطراف خود افراد سالمند، کودکان و یا دیگر افرادی را می شناسید که دچار کم شنوایی هستند، حتما می دانید که استفاده از سمعک  تا چه حد کیفیت زندگی این افراد را بهبود داده است. اما چه افرادی کاندید استفاده از سمعک هستند؟ چه نکاتی در استفاده از سمعک باید مورد توجه قرار گیرد؟ در این مقاله به این پرسش ها پاسخ داده شده است.

جهت بررسی مشکلات شنوایی خود، ابتدا نیاز است که به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید و در صورتی که وی تشخیص دهد که راهی مانند جراحی و…برای حل مشکل کم شنوایی وجود ندارد، شما کاندید استفاده از سمعک و وسایل کمک شنوایی هستید.

سمعک

ارزیابی های اولیه برای استفاده از سمعک

قبل از اینکه برای شخص کم شنوا سمعک یا همان hearing aids تجویز و انتخاب شود، باید بررسی های زیر برای وی انجام شود:

  • ارزیابی شنوایی کامل: تست شنوایی روتین که در همه مراکز شنوایی سنجی در کشور انجام می شود.
  • انجام تست های تکمیلی: در تست های تکمیلی مشخص می شود که یک سمعک برای شخص کم شنوا  چه قدر موثر است و چه قدر می تواند از آن بهره ببرد. سیستم عصب مرکزی تعیین می کند که چه سمعکی برای چه افرادی مناسب است. چون انواع سمعک ها با انواع تکنولوژی ها وجود دارد.اما همه این ها برای همه افراد مناسب نیستند.

پس از انجام ارزیابی های لازم سمعک مناسب برای افرادی که دچار کاهش شنوایی شده اند، انتخاب می شود.

بسیاری از افرادی که دچار کاهش شنوایی شده اند، خصوصا در سن های بالا، به کاهش شنوایی خود باور ندارند و در اکثر مواقع به اصرار اطرافیان برای سنجش شنوایی مراجعه می کنند.

عدم استفاده از سمعک برای افرادی که کاهش شنوایی دارند چه عوارضی دارد؟

افرادی که کم شنوا شده اند و از سمعک استفاده نمی کنند معمولا درگیر این مشکلات می شوند:

انزوا، افسردگی و گوشه گیری

این افراد چون نمی توانند در مکالمات روزمره شرکت کنند اکثرا دچار گوشه گیری می شوند

مشکلات شناختی

افرادی که در سنین بالا دچار کم شنوایی باشند، ممکن است که به مرور دچار مشکلات شناختی و آلزایمر شوند.

مشکلات ارتباطی

در کودکان در صورتی که دچار کم شنوایی باشند ممکن است مشکلات ارتباطی زیادی پیش بیاید. عدم پیشرفت گفتار از دیگر عوارض کم شنوایی در کودکان است.

درباره وزوز گوش چه می دانید؟ مقاله کوتاه زیر، اطلاعات مفیدی درباره وزوز گوش دارد:

دلایل عدم رضایت از سمعک چیست؟

  • عدم تنظیم صحیح سمعک: تنظیم نبودن سمعک یکی از دلایل اصلی عدم رضایت از آن است.
  • عدم انجام صحیح ارزیابی های اولیه: اگر جلسات مشاوره ارزیابی اولیه به درستی انجام نشود، ممکن است در آینده باعث نارضایتی کاربر سمعک بشود.
  • تهیه سمعک از مراکز غیرمعتبر: برای تهیه سمعک حتما به مراکز معتبر شنوایی شناسی مراجعه نمایید تا بررسی ها و ارزیابی های اولیه به طور صحیح انجام شود. در بسیاری از موارد نارضایتی از سمعک ناشی از تهیه آن از مراکز غیرمعتبر است.

تنظیم دقیق سمعک

تنظیم دقیق سمعک، یک پروسه زمان بر است که نیاز به چندین جلسه مراجعه به شنوایی شناس (ادیومتریست) دارد. بعد از شروع استفاده از سمعک، کاربر در محیط های مختلف مانند مهمانی، پارک و… باید از سمعک استفاده کند و اشکالات مختلف آن در محیط های مختلف را به ادیومتریست خود منتقل کند تا تنظیم دقیق آن صورت گیرد.

بعد از تحویل سمعک نیاز است که کاربر آموزش های لازم درباره انواع برنامه های آن، نحوه کار کردن، زمان های مناسب برای خاموش و روشن کردن، تنظیم صدا، کنترل باتری و … را نیز دریافت کند.

پس از طی این مراحل، باز هم نیاز به پایش مداوم در خصوص استفاده از سمعک است چرا که ممکن است پس از مدتی باز هم کاهش شنوایی در فرد رخ داده باشد و لازم است که پایش های لازم صورت گرفته و در صورت نیاز تنظیمات سمعک تغییر کند.

در کودکان هر 2-3 ماه یک بار و در بزرگسالان حداقل هر 6 ماه یک بار نیاز است که تست شنوایی و ارزیابی های اولیه دوباره انجام شده و تنظیمات سمعک چک شود. در واقع باید گفت که شخصی که از سمعک استفاده می کند، باید به طور دائم با شنوایی سنجی در ارتباط باشد. چرا که سمعک یک قطعه الکترونیکی است و ممکن است که خراب شود. وضعیت شنوایی شخص هم ممکن است به مرور زمان تغییر کند.

در مقاله زیر دکتر سجاد اصل فلاح درباره آسیب های صدای بلند ترقه به گوش توضیح داده است. خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

انواع سمعک

سمعک انواع و اقسام مدل ها را دارد. سمعک ها از نظر برند سازنده، شکل ظاهری و تکنولوژی متفاوت هستند. سمعک ممکن است

داخل گوش

پشت گوش

نامرئی

باشد.

امروزه بیشترین اقبال از سمعک های پشت گوشی بسیار ظریف است که نسبت به سمعک های نامرئی کارایی بیشتری دارد.

سمعک بر اساس شکل ظاهری لاله و مجرای گوش، عمق و قطر مجرای گوش، سن شخص، توانایی های وی برای مدیریت سمعک، میزان کاهش شنوایی، نوع مشکل، وضعیت شناختی وی و همچنین خواسته های او تعیین می شود.

وزوز گوش در افراد کم شنوا

اگر شخص همراه با کم شنوایی، وزوز گوش داشته باشد، گزینه اول درمانی به جز درمان های دارویی، جراحی و… که توسط متخصص گوش، حلق و بینی تعیین می شود، سمعک است. معمولا آسیب عصب شنوایی منشا اولیه وزوزهای گوش است و تنها موردی که می تواند این آسیب عصب شنوایی را جبران کند، سمعک است. سمعک های مورد استفاده برای این افراد ویژگی های خاصی دارند. این سمعک ها برای مدیریت وزوز گوش طراحی شده اند.

عمر مفید سمعک چه قدر است؟

معمولا عمر مفید سمعک ها بین 3 تا 5 سال است. نگهداری سمعک، جلوگیری از ضربه و رطوبت در استفاده از سمعک می تواند طول عمر آن را افزایش دهد.

نسل جدید سمعک ها

نسل جدید سمعک ها، به گونه ای هستند که با توجه به ویژگی های صوتی محیط، پردازش هایی در آنها صورت می گیرد و صدا را در حد متعارف تنظیم می کنند. در سمعک های جدید استفاده از تلویزیون، تلفن و…بسیار راحت تر شده است. البته این سمعک ها تنظیمات پیچیده تری دارند اما نهایتا رضایت کاربران بیشتر است. این سمعک ها، قابلیت اتصال به بلوتوث لپ تاپ را نیز دارند.

دکتر گوش حلق و بینی

اگر برای مشکلات شنوایی نیاز به مشاوره با متخصص گوش، حلق و بینی دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته از بهترین پزشکان متخصص سوالات خود را بپرسید.

برو به لیست متخصصان گوش، حلق و بینی

اگر در خصوص استفاده از سمعک سوالی دارید در بخش نظرات، سوال خود را درج کنید. ما سعی می کنیم تا حد امکان سوالات شما را پزشکان مدافون بپرسیم.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1486

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.