قارچ پوست و ناخن، علائم و نشانه ها، میزان خطر

عفونت های قارچی، نسبتا عفونت های شایعی هستند. در هوای گرم و یا مرطوب این عفونت ها شیوع بیشتری دارند. در این مقاله که به تایید دکتر سجاد اصل فلاح رسیده است، اطلاعات مفیدی در این زمینه می خوانید.

چه افرادی ممکن است بیشتر به عفونت های قارچی مبتلا شوند؟

  • افرادی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنند
  • افراد چاق
  • افرادی که سیستم ایمنی آنها به دلیل بیماری دیگری سرکوب شده است
  • افرادی که دچار دیابت هستند
  • افراد سالمند (این افراد به دلیل بالا رفتن سن و کم شدن جریان خون، مستعد قارچ ناخن هستند.)
قارچ پوستی

نشانه های قارچ پوستی و ناخن چیست؟

قارچ در نقاط مختلف بدن می تواند شکل های مختلفی داشته باشد.

مثلا در سر، قارچ می تواند خود را با ریزش موی قسمتی از سر نشان دهد که این ریزش می تواند هیچ علامت دیگری نداشته باشد و یا با پوسته، علائمی شبیه جوش و قرمز شدن همراه باشد.

در پوست بدن، قارچ معمولا با ضایعات حلقوی مشخص می شود. یعنی به صورت دایره ای که وسط آن پاک است و اطراف آن، ضایعه و التهاب دیده می شود، دیده می شود. قارچ ها معمولا مرز مشخصی بر روی پوست دارند و دور آنها رنگ متفاوتی با پوست دارد. البته این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات دیگر پوستی مانند اگزما و… نیز باشد.

در ناخن، قارچ به صورت تغییر شکل و رنگ ناخن و جدا شدن از بستر نشان داده می شود.

در لای انگشتان پا، قارچ می تواند به صورت پوسته پوسته شدن خودش را نشان دهد.

اما تشخیص نهایی قارچ با پزشک متخصص پوست و مو است.

درباره اگزما چه می دانید؟ در مقاله زیر دکتر بنفشه تمیزی فر، درباره اگزما توضیحات مفیدی داده است:

آیا قارچ پوستی skin fungus بیماری خطرناکی است؟

معمولا نه. مشکلی که در خصوص قارچ وجود دارد، خود درمانی های افراد است که باعث تغییر شکل قارچ می شود و تشخیص را مشکل می کند. علاوه بر این، قارچ ها معمولا مسری هستند و می توانند قسمت های دیگری از بدن شخص و یا دیگران را نیز درگیر کنند.

آیا ابتلا به قارچ نشانه پایین بودن بهداشت است؟

خیر، ممکن است که شخص بهداشت را به خوبی رعایت کرده باشد اما از طریق یک انسان و یا حیوان آلوده، به قارچ مبتلا شده باشد. اما خوب است بدانید افرادی که کمتر بهداشت را رعایت می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به قارچ هستند.

آیا دچار خشکی پوست هستید؟ در مقاله زیر پزشکان مدافون، علل و درمان خشکی پوست را معرفی کرده اند:

کچلی چیست؟

کچلی نوعی عفونت قارچی است که می تواند باعث شود که شخص موهای یک ناحیه خاص از سرش را از دست بدهد و این عفونت در کودکان شایع تر است. البته این عفونت بیشتر در گذشته دیده می شود و این روزها کمتر است.

دکتر پوست و مو آنلاین

اگر دچار مشکلات پوست و مو هستید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته از بهترین پزشکان متخصص پوست و مو، به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره بگیرید.

برو به لیست متخصصان پوست و مو در مدافون

سوالات رایج قارچ ناخن و پوست

خانم دکتر آیا قارچ ناخن، با قارچ کشاله ران و یا قارچی که در قسمت های باز بدن دیده می شود، متفاوت است؟

این نوع قارچ ها معمولا از نظر خانواده دارویی یکسان هستند اما نوع دارو متفاوت است. مثلا قارچ ناخن معمولا با کرم و پماد درمان نمی شود و نیاز به داروی خوراکی است. درمان قارچ ناخن خصوصا ناخن پا طولانی تر است.

من دچار قارچ ناخن رو شصت دستم شده ام. در آرایشگاه به من پیشنهاد کردند که ناخن را بتراشند آیا این کار مناسبی است؟

شما در کنار این کار باید که از درمان دارویی هم استفاده کنید.

خانم دکتر انگشت شصت پای من مرتبا قارچ ناخن می زند و ناخن کلا جدا می شود و می افتد. لطفا من را راهنمایی کنید.

با توجه به توضیحات شما، نمی توان با قطعیت گفت که دچار قارچ شده اید. مشکلات دیگری هم می تواند باعث جدا شدن ناخن از بستر خود شود. برای تشخیص قطعی قارچ به پزشک مراجعه کنید.

ناخن های من همیشه زرد و کلفت است طوری که نمی توانم آنها را با ناخن گیر کوتاه کنم، آیا من مبتلا به قارچ هستم؟

شما حتما باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا مشخص شود که قارچ گرفته اید یا خیر. در خیلی از موارد، مشکلات و بیماری های قارچی توسط معاینه به تنهایی قابل تشخیص نیست و نیاز است که در آزمایشگاه از محل ضایعه نمونه برداری شود تا وجود قارچ و نوع آن مشخص شود.

پسر هفت ساله من دچار لکه های قرمز روی پوست و در واقع قارچ شده است. آیا قارچ می تواند از استخر منتقل شود؟

بله استخر به دلیل رطوبت و قدم زدن افراد بدون کفش موجب ایجاد قارچ شود.

خانم دکتر من ناخن شصت پایم دائم در گوشت فرو می رود. آیا من دچار بیماری ناخن هستم؟

بعضی افراد از نظر ژنتیکی به صورتی هستند که ناخن پایشان در گوشت فرو می رود. گاهی کفش هایی با پنجه تنگ هم می تواند این مشکل را ایجاد کند. اما این موضوع به عنوان یک بیماری ناخن نیست. اگرعلائمی مانند درد، ترشح، قرمزی و… هم وجود دارد باید برای درمان عفونت و التهاب به پزشک مراجعه کنید. پس از درمان التهاب بر اساس اینکه چه میزان ناخن داخل پوست فرو رفته، پروسه های درمانی آغاز می شود.

آیا درمانی برای بیماری برص وجود دارد؟

در بیماری برص یا لک وپیس رنگدانه های پوست، در قسمت هایی از بین می رود و لکه های سفید به وجود می آید. عوامل محیطی و ژنتیک می تواند در این بیماری نقش داشته باشد. درمان های مختلفی مانند درمان های موضعی، نوردرمانی و گاهی داروهای خوراکی برای این بیماری وجود دارد اما بعضی بیماران به درمان جواب می دهند و بعضی نمی دهند. هنوز برای برص درمان صد در صد وجود ندارد.

اگر درباره قارچ روی پوست و یا ناخن سوال داشتید، در بخش نظرات، سوال خود را مطرح کنید، سعی می کنیم سوالات شما را از پزشکان متخصص پوست و مو در مدافون بپرسیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1587

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

2 دیدگاه دربارهٔ «قارچ پوست و ناخن، علائم و نشانه ها، میزان خطر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *