حمله عصبی پانیک

فرض کنید که یک انفجار در نزدیکی شما رخ داده باشد. چه حسی دارید؟ ضربان قلبتان تند می زند، احساس می کنید که نمی توانید خوب نفس بکشید، دچار لرزش و تعریق می شوید و می خواهید خودتان را از مرگ نجات دهید. حال اگر بدون اینکه انفجاری در اطراف شما رخ داده باشد و دچار این حالت ها شده باشید، می گوییم که حمله هراس یا پانیک رخ داده است. حمله وحشت زدگی یا پانیک اوج ترس است. این حمله دردسرهای زیادی به وجود می آورد چرا که هر زمانی حتی در خواب هم ممکن است رخ دهد.

حمله وحشت زدگی یا Panic ترسی است که در آن شخص فرض می کند، مرگ قریب الوقوع برای او اتفاق می افتد. این حالت معمولا  تا 10 دقیقه  و معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد. حمله پانیک مانند یک تپه بروز و خاموشی دارد. حمله پانیک می تواند در روز چند بار تکرار شود. 

حمله عصبی یا پانیک

حمله پاینک یک بیماری خطرناک روانشناختی نیست و علت جسمی ندارد بلکه منشا آن روحی است و شخص ممکن است بدون علت دچار علائم جسمی در قلب، ریه و کل بدن خود شود. در برخی افراد، افکار ذهنی و یا استرس های روزمره می تواند موجب این حمله شود. خیلی از افرادی که دچار حمله هراس می شوند، فکر میکنند که دچار سکته قلبی شده اند و حتی با اورژانس تماس می گیرند اما با مراجعه اورژانس، علائم جسمی، فشار خون و …. آنها نرمال است.

این حمله باید توسط رواندرمانگر بررسی و درمان شود و درمان خانگی برای آن وجود ندارد. اگر برای درمان حمله پانیک نیاز به مشاوره با روانشناس دارید از روانشناس های آنلاین در مدافون می توانید مشاوره دریافت کنید:

علت ایجاد حمله پانیک

همان طور که گفته شد در حمله پانیک مشکلات جسمی و سلامت جسمی مطرح نیست اما برخی بیماری مانند  گریوز تیروئید علائمی شبیه به این حمله ایجاد می کنند. بنابراین لازم است که ابتدا از نظر سلامت جسمی مطمئن شویم.

در حمله عصبی پانیک همراهی برخی بیماری های روانشناختی دیگر مانند اختلال افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، گذرهراسی و سایر فوبیاها نیز وجود دارد.

حمله هراس یا وحشت زدگی هم می تواند توسط خود شخص ایجاد شود و هم اینکه زمینه های ژنتیکی و یا بر اثر عوامل اجتماعی باشد. اگر کودکان در طول زندگی، از مهارت های زندگی فاصله بگیرند و محرک و پاسخ در شرایط ترسناک نداشته باشند، ممکن است وقتی اولین بار در شرایط ترسناک که قرار می گیرند دچار این حمله شوند.

بعضی از افرادی که دچار حمله پانیک می شوند، دارای نگرانی های بی دلیل اضافه شده هستند و چون این افکار بیش از ظرفیت وجودی شان است، برایشان علامت های جسمی ایجاد می کند. 

علامت های حمله پانیک

اگر 4 علامت از علائم زیر به همراه سایر علائم رخ دهد حمله هراس یا پانیک می باشد:

 1. تپش قلب
 2. تعریق
 3. لرزش
 4. احساس تنگی نفس
 5. احساس خفگی
 6. درد یا ناراحتی قفسه سینه
 7. تهوع یا ناراحتی شکمی
 8. سرگیجه (منگی یا غش کردن)
 9. احساس گرما یا سرما
 10. مور مور شدن
 11. احساس غیرواقعی بودن (احساس جدایی از خود یا اختلال هویت آنی)
 12. ترس از دیوانه شدن و عدم کنترل خود
 13. ترس از مردن
برخی علائم حمله پانیک

علت بروز مجدد حملات پانیک

ترس از بروز مجدد حملات هراس از جمله عواملی است که می تواند سبب بروز مجدد آن شود.

تغییر در رفتار فرد از دیگر عواملی است که موجب بروز مجدد این حمله می شود. مثلا شخص در برنامه روزانه اش از ترس اینکه دچار این حمله بشود، تغییر ایجاد می کند. مثلا دیگر به باشگاه نمی رود مبادا که دچار این حمله بشود.

همان طور که گفته شد حمله پانیک منشا جسمی ندارد و خطری برای سلامت جسمی شخص ندارد.

درمان حملات پانیک

همان طور که اشاره شد، درمان حملات پانیک باید توسط روانشناس انجام شود. بر اساس مدت زمانی که از شروع این حملات گذشته و تعداد دفعات آن در طی روز، رواندرمانگر ممکن است که از روش های دارویی یا غیردارویی استفاده کند.

درمان غیردارویی حمله پانیک

تکنیک حواس پرتی

تکنیک های حواس پرتی نوعی مهارت مقابله ای برای منحرف کردن و رهایی از افکار مزاحم است. در این تکنیک با روش هایی مانند عوض کردن محیط و جابجا شدن، خواندن با صدای بلند، زمزمه، حرف زدن با دیگران، نوشیدن آب قند و…. سعی می کنیم که فکرمان را از مشکل به وجود آمده دور کنیم.

آرام سازی یا ریلکسیشن

در این روش از تکنیک هایی مانند شل کردن ماهیچه‌ها، شنیدن آهنگ خواب آرامش بخش، تصویرسازی، تمرین‌های ذهنی، مدیتیشن و… می توان استفاده کرد

حمله های پانیک دارای یک ریشه هستند که یک روان درمانگر می تواند ریشه این حملات را پیدا و درمان کند بنابراین به یاد داشته باشید که در صورت دچار شدن به این حملات حتما به روانشناس مراجعه کنید. گاهی ممکن است که روانشناس از درمان دارویی برای حل این مشکل استفاده کند.

درمان دارویی حمله پانیک

در حالتی که حمله هراس مزمن شده و یا همراه با مشکلات دیگر روانشناختی باشد، نیاز به دارو می باشد. در صورت نیاز می توانید از روانپزشکان آنلاین مدافون در این زمینه مشاوره دریافت کنید:

سوالات روانشناسی حمله عصبی

آقای دکتر من علائمی مانند تپش قلب، تعریق، لرزش و احساس خفگی را دارم و بیشتر مواقع می ترسم که از خانه بروم بیرون چون فکر می کنم که دارم می میرم. جای کمی شلوغ هم نمی توانم بروم. لطفا راهنمایی کنید.

به نظر می آید که شما دچار بیماری گذر هراسی هستید. در گذر هراسی حملات پانیک در جاهای بسته مانند اتوبوس، مترو و… رخ می دهد. این افراد به دلیل ترس از وقوع دوباره حمله پانیک معمولا به این جاهای شلوغ نمی روند. برای درمان نیاز به چند جلسه مشاوره دارید.

من حملات پانیک بهم دست می دهد  خصوصا وقتی که فشارم پایین باشد. قبلا چند بار دچار تشنج شده ام و می ترسم که تنها از شهر خارج شوم. چه کار باید بکنم؟

چون شما دچار مشکلات جسمی هستید ممکن است که با بروز علائم قلبی به فکر بیفتید که مشکل بیماری قلبی یا فشار خون است. همین امر ممکن است که سبب شود که قرص فشار خورده و با افت فشار، باعث بروز حمله پانیک شود. لازم است که ابتدا شما وضعیت سلامت جسمانی و نوع و میزان داروهای مصرفی را تحت نظر پزشک بررسی کرده و سپس به درمان حملات عصبی بپردازید.

آقای دکتر چرا ما به استرس و اضطراب دچار می شویم؟

بسیاری از ما دارای ژن های نهفته استرس و اضطراب هستیم. در خیلی از موارد استرس و اضطراب زمینه ژنتیکی دارد. محیطی که ما در آن رشد کرده ایم هم در میزان استرس و اضطراب موثر است. خیلی از استرس های امروزه ما، ناشی از فضای مجازی است. بعضی مشاغل و چند شغله بودن هم می تواند استرس و اضطراب را افزایش دهد.

من بیماری MS دارم و هفته ای چند بار هم دچار حمله پانیک و عصبی می شوم لطفا راهنمایی کنید.

احتمالا شما بر اثر استرس ناشی از این بیماری به حمله پانیک مبتلا شده اید. به نظر می رسد که با کمک رواندرمانگر و یا دارو این مشکل قابل حل است. به روانشناس مراجعه کنید.

پدرم بر اثر سکته قلبی فوت شده. من استرس دارم که من هم دچار این مشکل بشوم. مرتب دکتر قلب می روم اما نگران هستم. چه کار کنم؟

به نظر می رسد که مشکل شما، اختلال اضطراب بیماری است که نیاز به اصلاح افکار شناختی تحریف شده دارد. با کمک روانشناس می توانید این مشکل را حل کنید. مقاله اضطراب بیماری از فروغ معیری راد، روانشناس را در این زمینه مطالعه کنید.

در اماکن شلوغ مثل اتوبوس و مترو احساس خفگی می کنم. آیا اختلال روانشناسی دارم؟

به نظر می رسد که مشکل شما گذرهراسی است.

مادر من پارکینسون دارد و همیشه دچار هراس است. آیا این هراس به پارکینسون مربوط است؟

معمولا در افرادی که دچار بیماری هستند، حملات پانیک، ناشی از ابتلا به بیماری است. این افراد نگران هستند که در آینده چه چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد و درباره آینده احساس درماندگی دارند. سعی کنید محیط آرام، شاد، فرحبخش برای وی فراهم کنید و اگر امکان ورزش دارند، ورزش و تحرک داشته باشند.

شما هم آیا تجربه حملات پانیک و هراس را دارید؟ شما چه می کنید؟ آیا تا به حال برای درمان اقدام کرده اید؟ خوشحال می شویم که نظر خود را با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *