لکه بینی بین دو پریود

اگر شما هم از آن دسته خانم هایی هستید که در بین دو سیکل عادت ماهیانه دچار لکه بینی می شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. دکتر سوسن رضایی، متخصص زنان و زایمان در این مقاله به بررسی علل این موضوع پرداخته است. به یاد داشته باشید که لکه بینی بین دو پریود موضوع مهمی است که حتما باید توسط پزشک متخصص زنان بررسی شود.

در فایل زیر می توانید توضیحات دکتر رضایی در این خصوص را بشنوید:

لکه بینی بین دو قاعدگی

نکات مهم در لکه بینی بین پریود

هنگامی که خانمی به لکه بینی در بین پریودی مبتلا می شود، پزشکان برای تشخیص علت لکه بینی این نکات را مورد توجه قرار می دهند:

  • سن بیمار: مهم است که بدانیم این خانم در سن جوانی و باروری است یا سن نزدیک به یائسگی
  • حجم لکه بینی: کم یا زیاد بودن حجم لکه بینی و خونریزی بین دو پریود در تشخیص علت لکه بینی موثر است.
  • زمان لکه بینی: اینکه لکه بینی در زمان تخمک گذاری، در پایان پریود و یا شروع پریود اتفاق می افتد نیز در تشخیص علت لکه بینی نقش دارد.
  • نحوه تکرار شدن: باید مشخص شود که آیا هر ماه این اتفاق می افتد یا گاهی اوقات. اگر هر ماه این اتفاق می افتد خوب است که یک معاینه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان برای بررسی زخم های دهانه رحم و عفونت ها انجام شود.
  • سایر علائم: اگر همراه این درد علائمی مانند درد زیر شکم، خارش و سوزش واژینال، احساس درد موقع ادرار کردن، احساس بزرگی شکم وجود داشته باشد نیز نیازمند رسیدگی است.
  • لکه بینی و خونریزی در سایر قسمت های بدن: پزشک با بررسی خونریزی در لثه، خونمردگی در سایر قسمت های بدن، می تواند به وجود سایر بیماری ها پی ببرد.
  • بیشتر شدن میزان خونریزی در پریود: اگر میزان خونریزی پریود افزایش پیدا کرده باشد نیز باید به آن رسیدگی کرد. اگر یک خانم در طی دوران پریود بیش از یک بسته نوار بهداشتی استفاده کند، به خونریزی زیاد شناخته می شود. در مقاله زیر پزشکان متخصص مدافون درباره پریودهای سخت و دردناک توضیح داده اند: 
  • لکه بینی بعد از نزدیکی: این موضوع نیز باید بررسی شود که آیا بعد از نزدیکی هم لکه بینی وجود دارد یا خیر. معمولا لکه بینی بعد از نزدیکی از آن جهت اهمیت دارد که خطر سرطان دستگاه تناسلی در خانم ها را افزایش می دهد.
  • وجود ترشحات شیری از سینه: در صورتی که خانم بدون ایجاد فشار، از سینه ترشحات شیری رنگ داشته باشد باید مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که شما هم دچار مشکل لکه بینی بین دو پریود هستید، در اپلیکیشن مدافون، می توانید از پزشکان متخصص زنان به صورت آنلاین مشاوره بگیرید:

علل لکه بینی بین دو پریود

عفونت و زخم

پزشک متخصص زنان و زایمان با معاینه واژینال می تواند به وجود زخم در دهانه رحم و یا عفونت پی ببرد. در صورت وجود زخم، پزشک بسته به نوع آن و سن بیمار درمان عفونت را شروع می کند. زخم های دهانه رحم در ابتدا می تواند شروعی بر سرطان باشد و اگر این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن آسان تر می شود.

در صورتی که لکه بینی بر اثر عفونت ها باشد با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا می کند.

ویروس HPV

یکی از دلایل لکه بینی بین دو پریود ویروس HPV است. ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی شایع‌ترین عفونت مقاربتی در انسان است که حدود ۲۰۰ نوع مختلف دارد. این ویروس عموما از راه ارتباط جنسی منتقل و باعث ایجاد زگیل در نواحی مختلف بدن می شود. در چند سال اخیر به دلیل افزایش ارتباطات ناسالم جنسی و عدم آگاهی جوانان، این ویروس شیوع بسیاری یافته است. 

دکتر آناهیتا مختارکاری، در مقاله زیر توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کرده است:

برخی داروها

در خانم هایی که در سن بین 45-50 سال هستند گاهی مصرف برخی داروها مانند آسپرین، داروهای قلبی، داروهای فشار خون می تواند موجب لکه بینی بین دو عادت ماهیانه شود. 

مشکلات تیروئیدی

بعضی اوقات مشکلات تیروئیدی موجب بروز لکه بینی بین دوپریود می شود

بارداری

حاملگی می تواند موجب بروز لکه بینی شود که البته بعد از چند ماه با بزرگی شکم همراه است. 

آیا شما هم دچار لکه بینی بین دو پریودی هستید؟ چه مدت است به این مشکل دچار هستید و برای آن چه کردید؟

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *