قانون جذب واقعیت دارد؟ آری یا نه؟

حتما شما هم درباره قانون جذب شنیده اید. قانون جذب می گوید که انسان واقعیت زندگی خود را خلق می کند و همان چیزی که انسان روی آن تمرکز می کند وارد زندگی اش می شود. در کتاب راز گفته شده است که به هر چیزی باور داشته باشید در زندگیتان اتفاق خواهد افتاد. به نظر شما تا چه حد این تفکر صحیح است؟ آیا قانون جذب همان مثبت اندیشی است؟ تا انتهای این مقاله همراه مدافون باشید تا بیشتر درباره قانون جذب بخوانید.

این مقاله توسط میترا کوراغلی روانشناس بررسی و تایید شده است.

مثبت اندیشی واقعی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این مثبت اندیشی با قانون جذب چه تفاوتی دارد؟ در این مقاله به این موضوع و پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت. اما قبل از آن برای آنکه مشخص شود، مثبت اندیشی چیست باید بدانیم که منفی گرایی چیست.

قانون جذب

منفی گرایی و مثبت گرایی

فرد منفی گرا، وقتی اتفاقی می افتد آن را به خودش نسبت می دهد و یا این اتفاق را یک اتفاق کلی می بیند. اما در مقابل شخص مثبت گرا، اتفاقی که افتاده است را به خودش ربط نمی دهد. فرد مثبت نگر می گوید که این یک اتفاق بد است اما اتفاق های خوب هم می افتد. مثلا فرض کنید فرد منفی گرا نمره بدی در امتحان کسب کند. او با خودش می گوید که من کلا آدم خنگی هستم، همه اتفاق های بد برای من می افتد. یک شخص مثبت گرا به نکات و اتفاقات مثبت هم توجه دارد. می گوید درست است که این دفعه نمره ام بد شده اما دفعه بعدی بیشتر تلاش می کنم تا نمره بهتری بگیرم. در روانشناسی آنچه مطلوب است واقع گرایی است که هم به نکات مثبت و هم به منفی توجه می کند. 

روانشناسان مدافون، در مقاله جداگانه ای درباره افکار منفی و تاثیر آنها در زندگی بشر، توضیح داده اند. مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم:

معایب و اشکالات قانون جذب

متاسفانه چندین سال است که نوعی از مثبت گرایی (قانون جذب) رایج شده است که در آن گفته می شود که فکر کردن به اتفاق های مثبت، باعث می شود که در جهان بیرون، اتفاق های مثبتی برای ما رقم بخورد. برای مثال می گوید که اگر انسان به این فکر کند که پول به دست می آورد، قطعا این اتفاق می افتد. اما باید بدانیم که مثبت نگری وقتی معنی دارد که انسان به اتفاق های خوب و مثبت فکر کند اما آماده اتفاقات منفی هم باشد. در ادامه به انتقاداتی که به قانون جذب وارد است پرداخته ایم:

ایجاد احساس گناه در فرد

 در این نوع تفکر و نگرش چون گفته می شود که هر اتفاق بدی که به آن فکر کنی به سرت می آید، بنابراین در فردی که اتفاق بدی برایش افتاده است احساس گناه، افسردگی و ناامیدی را به وجود می آورند. 

در مقاله زیر، روانشناسان مدافون، راهکارهای ساده ای برای غلبه بر ناامیدی ارائه کرده اند: راهکارهایی برای غلبه بر ناامیدی

ایجاد زمینه های وسواس فکری

واقعیت این است که در زندگی، اتفاقات منفی بیش از اتفاقات مثبت است. بنابراین اگر بخواهیم رویداد اتفاقات منفی را به خودمان نسبت دهیم آنوقت در اکثر موارد باید افسرده و ناامید باشیم. واقعیت این است که اگر قرار بود که فکرهای ما، دنیای بیرونمان را بسازد، دنیا با آنچه که در حال حاضر می بینیم، خیلی متفاوت بود و همه در رفاه و آسایش زندگی می کردند. بنابراین قانونی به نام قانون جذب، مبنای علمی ندارد و اتفاقات جهان هستی ارتباطی با افکار ما ندارند. 

اگر درگیر وسواس فکری هستید، تا دیر نشده از یک روانشناس آنلاین با تجربه کمک بگیرید:

کاهش درصد موفقیت

تحقیقات علمی نشان داده است که رویاپردازی و مثبت اندیشی غیرواقعی در قانون جذب، اتفاقا موجب می شود که درصد موفقیت شخص کاهش پیدا کند. چرا که مغز هر چیز غیر واقعی را به آسانی قبول نمیکند و سوالات، اما و اگر در ذهن پیش می آید و فرد دچار یک سردرگمی بی حاصل میشود.

در واقع برعکس شروع قانون جذب که فرد دچار هیجان زیاد مثبت بوده اینجا درگیر ترس ناامیدی و هیجان منفی میشود و راه برای افسردگی و حس پوچی در درون انسان باز میشود. فردی که در درونش سرشار از آرامش باشد فضای امنی در ذهن و روحش ایجاد میشود که سطح استرس و اضطراب را بسیار پایین می آورد و فرد می‌تواند بیشتر دست به ابتکار و تلاش بزند .

در اصل مشکل اصلی قانون جذب و کتاب راز این بود که بیشتر روی فکر مثبت و خوب تمرکز داشت تا کار و تلاش مثبت و خوب. قطعا با نشستن و رویا و خیال پردازی همه چیزهای خوب و کامل نصیب ما نخواهند شد چرا که شرط اصلی موفقیت، اول داشتن هدف، دوم برنامه ریزی صحیح و کارآمد و سوم  تلاش، تمرکز، حرکت و داشتن افکار مثبت و سازنده است. همانطور که دیده شد افکار مثبت برای موفقیت مرحله آخر اهمیت را دارد. 

جهان بینی نادرست

قانون جذب، نوعی از جهان بینی اشتباه را ترویج می کند. در این جهان بینی گفته می شود که جهان مطلوب، جهانی است که همه در آن موفق هستند و جهانی است که در آن اتفاقات منفی رخ نمی دهد. در حالی که در واقعیت چنین نیست. در جهان ما، مرگ، طلاق، بیماری، جدایی، اختلالات روانی و… وجود دارد. 

عدم وجود پایه های علمی

اگر قرار بود که جهان هستی با افکار ما هدایت می شد آن وقت دیگر هیچ سختی و مشکلی در جهان وجود نداشت و همه غرق در شادی و موفقیت بودند. اما واقعیت این است که این تفکر پایه های علمی و با واقعیت جهان تطابق ندارد.

ناممکن بودن زندگی بدون افکار منفی

شاید تعجب کنید اگر بشنوید که افکار منفی همیشه هم بد نیستند بلکه برای ادامه زندگی بشر ضروری هم هستند. همین افکار منفی است که باعث می شود که هنگام رانندگی دقت کنیم که تصادف نکنیم و… بنابراین بشر برای ادامه زندگی به افکار منفی نیاز دارد تا بتواند جان خود را حفظ کند.

مثبت اندیشی

مثبت گرایی موثر چه ویژگی هایی دارد؟

واقع گرایانه است

یعنی در این واقع گرایی علاوه بر اینکه به نکات مثبت پرداخته می شود، احتمال بروز اتفاقات منفی هم در نظر گرفته می شود.

به عمل فرد متکی است

مثبت گرایی اصولی به جای امید بستن به افکار، به تلاش، عمل، پشتکار و کاری که شخص برای رسیدن به آرزوهایش دارد متکی است. اما در مثبت گرایی غیرواقعی، امید شخص فقط به افکارش است.

در اپلیکیشن مدافون می توانید با روانشناس فردی آنلاین، مشاوره تلفنی و آنلاین داشته باشید

سوالات روانشناسی درباره مثبت گرایی

آقای دکتر، من جملات مثبت و انگیزشی را روی کاغذ نوشته ام و بر در و دیوار خانه زده ام. آیا این کار خوب است؟

اگر شما به چیزی اعتقاد داشته باشید، نیازی نیست که مدام آن را با خودتان تکرار کنید. این تکرار کردن ها مربوط به این است که فرد واقعا به آن معتقد نیست. وقتی چنین ویژگی هایی به صورت اغراق شده در فردی دیده می شود، نشان می دهد که درباره آن تردید وجود دارد. فرض کنید کسی که از تاریکی نمی ترسد می خواهد وارد تاریکی بشود، او دائم به خودش نمی گوید تو می توانی، تاریکی ترس ندارد. این که در قانون جذب، به افراد گفته می شود که اهداف و آرزوهای خود را بر در و دیوار بزنند تا به آن برسند، مبنای علمی ندارد. 

آقای دکتر لطفا درباره هذیان گویی و توهم در قانون جذب و راه برطرف کردن آن را توضیح دهید.

در قانون جذب که گفته می شود  بدون عمل، موفقیت حاصل می شود در واقع همان هذیان گویی است. یکی از پایه های اساسی وسواس فکری، تفکر جادویی یا چنین تفکری است.

وقتی کسی عزادار است و عزیزی را از دست داده است، آیا کار درستی است که به او بگوییم که حتما حکمتی در این موضوع بوده است؟

گفتن این موضوع به شخص عزادار از درد و رنج او کم نمی کند. به جای آن می توانید از این جملات استفاده کنید: از اینکه در این شرایط هستی ، خیلی ناراحت هستم. من تو را درک می کنم. حق داری که ناراحت باشی. اما مرگ بخشی از زندگی است برای همه ما وجود دارد و این تنها عدالت پابرجای جهان هستی است و هر روز سهم یک انسان دیگر است.

وقتی کسی اتفاق بدی برایش می افتد، مثلا شغلش را از دست می دهد، آیا اینکه به او بگوییم به نکات مثبت این موضوع فکر کن مثلا الان می توانی مطالعه کنی و… کار خوبی است یا خیر؟

نه کار خوبی نیست چرا که این شخص منبع درآمد و بخشی از روابط اجتماعی خودش را از دست داده است. بنابراین حق دارد که ناراحت باشد و اصلا باید باشد تا به جاهای مختلف درخواست کار بفرستد و زودتر مشغول کار بشود.
می توانید به او بگویید الان این موضوع پیش آمده و میدانی که با غصه خوردن و ناراحتی راه حلی پیدا نمیشود. اگر آرام باشی و بتوانی روی شرایط کنونی تمرکز کنی میتوانی موقعیت های کاری بهتری را در ذهن خودت بیاوری و در حداقل زمان ممکن دوباره یک شغل مناسب و چه بسا بهتری را پیدا کنی .

اگر شما هم درباره قانون جذب نظری دارید، خوشحال می شویم که در بخش دیدگاه ها، نظر خود را ثبت کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 125

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «قانون جذب واقعیت دارد؟ آری یا نه؟»

  1. من که اصلا به این قانون جذب هیچ اعتقادی ندارم. واقعا اگه قرار بود که با فکر ما دنیا درست بشه که الان دنیا گلستان بود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *