ناباروری در مردان

زوجی که سن آنها زیر 35 سال است و یک سال برای بچه دار شدن تلاش کرده و ناموفق شده باشند، نابارور نامیده می‌شوند. در سنین بالای 35 سال، اگر 6 ماه زوجین برای بچه دار تلاش کرده و موفق نشده باشند، نابارور نامیده می‌شوند. بعضی بیماری‌ها و شرایط خاص در زوجین باعث می‌شود که این بازه زمانی حتی کوتاه تر هم در نظر گرفته شود. آمار نشان می‌دهد که در هر سه ماه، فقط یک سوم زوج هایی که برای بارداری اقدام کرده‌اند، در این زمینه موفق می‌شوند.

این مقاله توسط دکتر نگار اسماعیلی تایید ‌شده‌است.

در گذشته آمار زوجین نابارور به دلیل پایین بودن سن ازدواج کمتر بود. امروزه گفته می‌شود که از هر زوج، یکی از آنها نابارور است. در ناباروری ها، 30 درصد نقش آقایان در این موضوع وجود دارد، در 50 درصد موارد خانم‌ها در ناباروری نقش دارند و در بقیه موارد معمولا ترکیبی از نقش هر دو زن و شوهر است.

ناباروری در مردان

در مقاله زیر دکتر محدثه عالمی، متخصص زنان و زایمان به موضوع ناباروری در زنان پرداخته است:

بهترین سن باروری 17 تا 25 سالگی است. پس از آن، رفته رفته، اسپرم ضعیف تر می‌شود. از 35 سالگی به بعد اسپرم افت شدیدی پیدا می‌کند. بنابراین به زوجین توصیه می‌شود که اگر قصد بچه دار شدن دارند، موضوع سن و پایین آمدن احتمال بارداری در سنین بالا را مد نظر داشته باشند.

در اپلیکیشن مدافون این امکان برای شما فراهم است که با بهترین اورولوژیست های آنلاین کشور در خصوص مشکل ناباروری در ارتباط باشید:

عوامل ناباروری در مردان

چاقی

یکی از ‌‌مهم‌ترین عوامل ناباروری در مردان چاقی است که باعث کاهش پارامترهای اسپرم می‌شود. به مردانی که اضافه وزن بالا دارند توصیه می‌شود که تا حد امکان وزن خود را پایین بیاورند. در صورتی که نیاز به دریافت یک رژیم لاغری مناسب دارید، می‌توانید از متخصصان تغذیه آنلاین در مدافون بهره مند شوید.

مصرف دخانیات

مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات باعث تنگی عروق می‌شود. شریانی که به بیضه می رود، یک میلی متر است. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن آن شریان یک میلی متری و کاهش خون رسانی به بیضه می‌شود. علاوه بر این، سیگار بر سلول‌هایی که تاژک دارد، اثر می گذارد. یک تاژک در انتهای اسپرم وجود دارد و سیگار کشیدن موجب کم شدن حرکت اسپرم می‌شود. 

به یاد داشته باشید که اثرات منفی سیگار بر باروری نه فقط برای افرادی که سیگار می کشند بلکه کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند هم وجود دارد.

استرس

حدود 30 تا 40 درصد عوامل ناباروری بر اثر استرس و فشارهای روحی است. یک تحقیق نشان داده است که برای موش هایی که چراغ را روشن و خاموش می‌کردند (قرار گرفتن در معرض استرس) شانس باروری کاهش پیدا می‌کند. استرس می‌تواند تعداد اسپرم را آنقدر پایین بیاورد که حتی به صفر برسد. 

استرس باعث جمع شدن بیضه می‌شود. بیضه برای اینک اسپرم تولید کند به درجه حرارت کمتر از 37 درجه بدن نیاز دارد. موقع استرس با جمع شدن بیضه، درجه حرارت بالاتر رفته و تولید اسپرم با اختلال مواجه می‌شود.

برای چنین افرادی توصیه می‌شود که حتما از مشاوره های روانشناسی بهره مند شوند. روش های ریلکسیشن، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، انجام امور مذهبی و… از روش هایی هستند که می‌توانند به آرامش بخشی کمک کنند.

بیماری‌های عضو تناسلی

بعضی بیماری‌های اعضای تناسلی مانند واریکوسل بیضه، بالا بودن بیضه یا  انسدادی بودن مسیر عبور بیضه می‌تواند موجب ناباروری شود.

در میان این بیماری‌ها، واریکوسل ‌‌مهم‌ترین بیماری است که می‌تواند موجب ناباروری شود. واریکوسل به معنی گشاد شدن عروق یا وریدهای بیضه است. حدود 10 درصد مردان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری با معاینه بیماری و حس ریشه ای در کیسه بیضه مشخص می‌شود.

گریدهای مختلف واریکوسل

گرید 3: با معاینه بیضه ها، یک حالت ریشه ای حس می‌شود.

گرید 2: در پشت بیضه باز هم حالت ریشه ای وجود دارد.

گرید 1: با نفس عمیق و باد کردن شکم حالت ریشه ای حس می‌شود.

این بیماری معمولا با جراحی درمان شده و شانس باروری افزایش پیدا می‌کند.

واریکوسل

بعضی داروها

داروهای شیمی درمانی، جراحی بر روی اعضای تناسلی، از دیگر عوامل ناباروری در مردان است.

راه‌های درمان ناباروری در مردان

خبر خوب این است که در 90 درصد موارد، ناباروری قابل درمان است. برای درمان ناباروری مردان این راه‌ها وجود دارد:

تغییر سبک زندگی

همان‌طور که گفته شد با کاهش وزن، ترک سیگار، قلیان و سایر دخانیات، کاهش استرس و ورزش کردن می‌توان تا حد زیادی شانس بارداری را افزایش داد.

داروها

داروهایی که برای درمان ناباروری در مردان است، می‌تواند 20 تا 30 درصد موثر باشد.

جراحی

یکی دیگر از راه‌های درمان ناباروری مردان جراحی است.

آی وی اف (IVF)

در این روش در واقع تخمک را وارد اسپرم میکنند و شانس موفقیت آن 15 تا 30 درصد است.

میزان اسپرم مورد نیاز برای باروری

واقعیت این است که نهایتا برای تشکیل جنین یک اسپرم با یک تخمک کافی است تا جنین تشکیل شود. اما در یک رابطه جنسی نزدیک به 100 میلیون اسپرم رها می‌شود. اگر تعداد اسپرم زیر 20 میلیون، شکل آن غیر استاندارد و یا حرکت آن ضعیف باشد، شخص مستعد ناباروری است. 

کسی که اسپرم کاملا طبیعی داشته باشد با احتمال 90 درصد بارور می‌شود. اگر شخصی 50 درصد ویژگی‌های اسپرم استاندارد را داشته باشد، 20 تا 30 درصد احتمال باروری به صورت طبیعی را دارد. 

یک اسپرم به مدت سه تا پنج روز می‌تواند زنده بماند

سوالات پزشکی در خصوص ناباروری مردان

آقای دکتر متاسفانه دو سال است که برای بارداری اقدام کردیم و موفق نشدیم. دکتر به من گفته که باید سیگار را ترک کنم. آیا این کار واقعا اثری دارد؟

بله حتما این کار را انجام دهید. سیگار با کم کردن خون رسانی به بیضه و همین طور کم کردن حرکت اسپرم می‌تواند موجب ناباروری شود. با ترک سیگار حتما نتایج بهتری در انتظار شماست.

آقای دکتر ما 8 ماه هست که برای بچه دار شدن اقدام کردیم اما موفق نشدیم. همسر من سیگاری نیست اما در محل کارش همه سیگار می کشند. آیا این موضوع می‌تواند بر باروری اثر بگذارد؟

بله. سیگار دست دوم که در واقع توسط سایر افراد کشیده می‌شود می‌تواند همان اثر سیگار دست اول را داشته باشد.حتی برخی منابع آن را خطرناک تر هم ذکر کرده‌اند. حتما سعی کنند که از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنند.

آقای دکتر ما بچه دار نمی شویم. همسرم می گوید که دکتر  گفته که من باید سیگار را ترک کنم. آیا این درست است؟ همه برادرها و پدر من سیگاری هستند و بچه دار هم شده اند.

اثر نامطلوب سیگار بر بچه دار شدن، اثبات ‌شده‌است. سیگار با کاهش خون رسانی به بیضه و کم کردن حرکت اسپرم باعث ناباروری می‌شود. شاید پدر و یا برادران شما در سن پایین تری بچه دار شده اند. شاید وضعیت سلامت جنسی و اسپرم آنها متفاوت باشد. بنابراین سعی کنید از طریق مشاوره و یا روش ها دیگر مصرف سیگار را کنار بگذارید.

آقای دکتر آزمایش اسپرم انجام دادم، شمارش اسپرم صفر است. آیا احتمال باروری وجود دارد؟

شما باید یک بار دیگر این آزمایش را تکرار کنید. اگر باز هم نتیجه صفر بود لازم است که از بیضه بیوپسی انجام شود و اگر آنجا اسپرم وجود داشته باشد می‌توانید از روش های کمک باروری استفاده کرده و بچه دار شوید.

در آزمایش اسپرم، مشکل حرکت اسپرم دارم. آیا دارو درمانی کمکی می‌کند؟

بله 20 درصد موثر است ولی خوب است که شما یک سونوگرافی جهت تشخیص واریکوسل هم انجام دهید و اگر جواب مثبت بود به آن هم رسیدگی کنید.

آقای دکتر ما 3 بار آی وی اف کردیم و موفق نبوده. مشکل در اسپرم است. آیا قابل حل است؟

در آی وی اف در واقع تخمک داخل اسپرم قرار داده می‌شود و موفقیت آن 15 تا 30 درصد است. باید بررسی شود که آیا امکان بهبود کیفیت اسپرم و ارتقای آن وجود دارد یا خیر. اگر مصرف سیگار، چاقی یا استرس وجود دارد، آنها را رفع کرده و درمان را ادامه دهید.

آیا هر کسی که واریکوسل دارد، نابارور است؟

خیر هر کسی که واریکوسل دارد نابارور نیست.

تجربه شما از ناباروری مردان چیست؟ آیا این مقاله پاسخ همه سوالات شما را داده است. خوشحال میشویم که در بخش دیدگاه‌ها نظر و یا پرسش خود را مطرح کنید. سعی می کنیم سوالات شما را از پزشکان مدافون پرسیده و به آنها پاسخ دهیم.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 8

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *