رفتار صحیح با نوجوان

رفتار صحیح با نوجوان چیست؟ با نوجوان دختر یا پسر چه طور باید برخورد کرد ؟ ما چه طور می توانیم ارتباط موثری با نوجوان خود داشته باشیم؟ این مقاله به تایید مژگان رضوانی شکیب روانشناس آنلاین مدافون رسیده است. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 دوران نوجوانی چه دورانی است؟

نوجوان، نه کودک است و نه بزرگسال. خیلی از خانواده ها، نوجوان را یک کودک تلقی می کنند و با او کودکانه برخورد می کنند. برخی دیگر با توجه به جثه و بزرگ شدن جسمی، نوجوان را یک بزرگسال تلقی می کنند که هر دوی این تفکرات نادرست است.

به طور کلی می توان یک نوجوان را با این ویژگی های روحی توصیف کرد. نوجوان شخصی است که:

 • قدرت تحلیل و پردازش دارد اما از طرفی با خلا کمبود تجربه مواجه است.
 • تسلیم پذیر نیست و راهکارهایی که بزرگترها در اختیارش قرار می دهند را نمی پذیرد.
 • کمبود خود آگاهی دارد یعنی هنوز نمی داند که صاحب چه توانمندی ها و چه خلاهایی هست.
 • کنجکاو است و می خواهد جواب سوالات خود را پیدا کند.
 • دوست دارد که خودش جواب سوالاتش را پیدا کند نه اینکه از تجربه بزرگسالان استفاده کند.
 • مقررات گریز و مقررات ستیز است و می خواهد که قوانین و مقررات خانواده و جاهای دیگر را به چالش بکشد.
 • به دنبال یافتن فلسفه هستی و علت پیدایش خود و جهان است.
رفتار صحیح با نوجوان

وقتی که کودک به سن نوجوانی می رسد ممکن است که دچار یکی از دو حالت زیر شود:

درونگرایی و انزوا: در این حالت نوجوان تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارد و دوست دارد در اتاق خود بماند و با تنهایی اوقات بگذراند.

برونگرایی: در این حالت ممکن است نوجوان، تمام وقت خود را با دوستان خود سپری کند و تمایلی نداشته باشد که با خانواده و پدر و مادر وقت بگذراند. در این حالت ارتباط نوجوان با دیگران ممکن است حضوری یا مجازی باشد که در این دوران، ارتباط مجازی بیشتر است.

این تفاوت حالات نوجوان، ناشی از آن است که به دنبال هویت یابی است و می خواهد بداند که کیست. همه این رفتارها در این راستا است که من کیستم.چنین حالاتی ممکن است که برای خانواده استرس زا و چالش زا باشد.

درباره اعتماد به نفس در میان نوجوانان چه می دانید؟ در مقاله زیر، سحر بهروزیان، روانشناس مدافون، در این زمینه توضیح داده است:

چالش های پیش روی نوجوانان

همان طور که گفته شد مهم ترین چالش پیش روی نوجوانان، هویت یابی است که از گذشته پیش روی نوجوانان بوده است. سایر چالش های پیش روی نوجوانان

 • استفاده از تلفن های همراه و حضور در فضای مجازی
 • بی انگیزگی های تحصیلی
 • مشکلات تغذیه ای
 • عدم رعایت مسائل بهداشتی و سلامت

پیش گیری از چالش های دوران نوجوانی

اگر محیطی در خانواده فراهم باشد که کودک متناسب با سن خود به تکالیف و مسئولیت هایش به خوبی عمل کند و فضای مناسب گفتگو و همدلی در سطح خانواده فراهم باشد، معمولا خانواده با چالش کمتری در دوران نوجوانی روبه رو می شوند. در واقع با داشتن یک فرزندپروری خوب از زمان تولد کودک می توان چالش های دوران نوجوانی را به حداقل رساند.

آیا شما نیازهای عاطفی اساسی کودکان را می شناسید. در مقاله زیر می توانید با این نیازها آشنا شوید.

تحقیقات نشان داده است که در خانواده هایی که تعاملات خوبی بین اعضای خانواده برقرار است گذر از دوران نوجوانی با مشکلات کمتری همراه است. در خانواده ایی که  هر کسی در سرجای خود است، مادر نقش مادری می کند، پدر نقش پدری و … نوجوان هم چالش های کمتری دارد.         

رفتارهای صحیح با نوجوان

با راهکارهای زیر می توانید رابطه موثرتری با نوجوان خود داشته باشید:

 • از نوجوان نظر بخواهید و به او در خانواده سهمی بدهید. والدین می توانند بسیاری از مسائل و برنامه های خانواده را با نوجوانان به شور و مشورت بگذارنند و نظر آنها را جویا شوند. این تصمیمات، می تواند تصمیماتی مثل برنامه ریزی برای محل، نوع و زمان یک سفر باشد. با این کار نوجوان احساس بهتری از بودن در خانواده دارد.
 • تا زمانی که واقعا لازم نیست به نوجوانان تذکر ندهید و دائم امر و نهی نکنید. گاهی اوقات اگر اجازه بدهیم که نوجوانان خودشان تصمیم بگیرند، عملکرد بهتری دارند. نوجوان شخصی است که از درون با مشکلات خود درگیر است و تنش دارد بنابراین باید برای محیط بیرون او شرایطی فراهم کرد که به آرامش برسد و بتواند برای مسائل شخصی اش، خودش تصمیم گیری کند. گاهی اوقات نوجوانان تحت فشار زیاد باید و نباید، بکن و نکن خانواده هستند و همین امر تنش در خانواده را بیشتر می کند. البته به یاد داشته باشید این توصیه به این معنی نیست که در خانواده هیچ خط قرمزی وجود نداشته باشد. تربیت با چارچوب معنی پیدا می کند و وجود چارچوب برای صیانت از جسم و روح فرزندان لازم است. بهتر است که این چارچوب ها را با کمک مشاورین روانشناسی نوجوان تعیین کنید.

اگر نیاز به مشاوره با یک روانشناس نوجوان دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته مشاوره بگیرید:

 • بنای رابطه با نوجوان را بر اعتماد قرار دهید. بسیاری از والدین به دلیل اینکه نمی دانند که وقتی نوجوان با دوستانش است چه اتفاقی می افتد و یا اینکه وقتی در حال دیدن گوشی است چه چیزی می بیند، نگران می شوند. ما باید مبنای رابطه با نوجوان را بر اعتماد بگذاریم مگر اینکه واقعا نشانه هایی از خطر وجود داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که نوجوان را نباید به حال خود رها کرد. بلکه همیشه باید چارچوب هایی برای رابطه او با دوستانش وجود داشته باشد. مثلا باید مشخص شود که نوجوان چه ساعتی باید به خانه برگردد، آیا می تواند مسافرت با دوستانش برود یا خیر. به خانه کدام دوستانش می تواند برود. این حدود باید برای او مشخص باشد.

راهکارهایی برای رفتار موثر با نوجوانان

 • میزان همدلی و گفتگو را در سطح خانواده افزایش دهید. برای اینکه بتوانید بسنجید که آیا با فرزند نوجوان خود به اندازه کافی صحبت می کنید یا نه، در طی روز مدت زمان و موضوعی که با نوجوان خود گفتگو داشته اید را یادداشت کنید و در انتهای هفته ببینید که آیا به میزان کافی با او گفتگو داشته اید یا نه. اگر تعاملات شما با نوجوانتان کافی نیست سعی کنید آن را افزایش دهید.
 • هر هفته یک  جشن کوچک خانواگی ترتیب دهید و به بهانه آن دور هم جمع شوید. مثلا به مناسبت اعیاد مذهبی، اعیاد ملی، موفقیت های تحصیلی و شغلی، تولد، جشن های کوچکی ترتیب دهید که به بهانه آن، همه اعضای خانواده در کنار یکدیگر باشند. لباس های خوب خود را بپوشید و در کنار یکدیگر باشید. نیاز نیست که برای این کار هزینه زیاد انجام دهید.
 • چارچوب های مشخصی برای نوجوان خود تعیین کنید. او را در جریان قرار دهید که خط قرمز و چارچوب های خانواده چیست و از چه خطوطی نباید عبور کند. این چارچوب ها نیاز نیست که حداکثری باشد.
 • دانش و اطلاعات خود را درباره نوجوانان، فضای مجازی، گوشی های هوشمند و… افزایش دهید. سعی کنید که در این زمینه ها آگاهی کافی داشته باشید.
روانشناس کودک و نوجوان آنلاین

اگر در رابطه موثر با نوجوان خود نیاز به راهنمایی دارد، مشاوران نوجوان در مدافون به صورت 24 ساعته آماده ارائه مشاوره تلفنی و متنی هستند:

آشنایی با روانشناس های آنلاین مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2490

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.