نیازهای عاطفی اساسی در کودکان و نوجوانان

نیازهای عاطفی کودکان و نوجوانان متنوع و زیادند اما برخی از این نیازها، نیازهای اساسی هستند . در این مقاله نیازهای عاطفی اصلی آنها را معرفی کرده ایم. اگر این نیازها به طور صحیح تامین شوند، موجب می شود که حال شخص در محیط خانواده خوب باشد.در صورتی که نیاز به مشاوره با روانشناس کودک و نوجوان دارید، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته مشاوره آنلاین روانشناسی دریافت کنید.

نیازهای عاطفی کودکان

معرفی نیازهای عاطفی

امنیت

کودک به یک محیط امن برای زندگی نیاز دارد. کودکی که دائم شاهد تنش و درگیری است، با خودش فکر می کند که دوستان و همکلاسان او، زندگی بهتری دارند. ممکن است فرزند خانواده با خود بگوید که خوش به حال دوستان من که در خانه آنها دعوا نیست. این موضوع باعث می شود که او احساس بی ارزشی و دوست نداشتنی بودن بکند. حتی اگر پدر و مادر سعی کنند که کودک یا نوجوان، از مشاجره بین آنها مطلع نشود باز هم زبان بدن گویای مشکلات است.

نیاز به عشق و محبت

فرزند نیازمند عشق و محبت بی قید و شرط است. او در خانواده باید احساس کند که دوست داشتنی است. هرگز در زمان عصبانیت و ناراحتی نباید کودکان و نوجوانان را تهدید به دوست نداشتن کرد.

ارتباط با ثبات با فرزند

بسیار مهم است که پدر و مادر باثبات بوده و دچار نوسانات خلقی شدید نباشند. در نوسانات خلقی شدید، ممکن است یک کار کوچک کودک باعث عصبانیت شدید پدر و مادر شود. در بعضی شرایط، ممکن است که پدر یا مادر در محیط کار دچار مشکل باشند یا با خانواده همسر درگیری داشته باشند، اما نمی توانند جلوی خود را بگیرند و ناراحتی خود را سر کودک خالی می کنند.

ایجاد احساس کفایت و خودگردانی در کودک

خانواده های کنترل گر دائم سعی می کنند با گفتن کارهایی که باید کودک انجام بدهد، او را هدایت کنند اما چنین کاری باعث می شود کودک متوجه نشود که او چه نقش و وظایفی دارد. فرزندان در این خانواده ها نمی دانند از کجا آنها باید اقدام کنند و مسئولیت اقدام خود را بپذیرند.

تفریح

بعضی خانواده ها به فرزندان خود می گویند که آنها فقط درس بخوانند و به فکر هیچ چیز دیگری نباشند در حالی که کودکان و نوجوانان نیاز دارند که تفریح و وقت گذرانی با خانواده را داشته باشند. منظور از تفریح، ترتیب دادن یک مسافرت بسیار گرانقیمت اما دیر به دیر نیست. تفریح باید جز برنامه های روتین خانواده باشد.

ایجاد محدودیت های معقول و سالم

بعضی خانواده ها، آن قدر کودکان را آزاد می گذارند که فرزندان آنها، دیگر نمی توانند درست را از نادرست تشخیص دهند. چنین کودکانی نیاز دارند که با محدودیت های صحیح و منطقی زندگی کنند.

روانشناس کودک و نوجوان آنلاین

اگر در زمینه فرزندپروری نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، همین الان می توانید با بهترین متخصصان روانشناسی کودک و نوجوان مشورت کنید.

آشنایی با روانشناسان کودک و نوجوان

اگر این مقاله برایتان مفید بود، شاید خواندن مقاله زیر درباره انواع روش های تربیت فرزند هم برایتان جالب باشد:

4 روش مختلف فرزندپروری

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1254

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.