4 روش مختلف تربیت فرزند

تربیت فرزند

اگر به تازگی فرزندی به خانواده شما وارد شده باشد، می دانید که یکی از دغدغه های پدر و مادرها، این است که کدام روش فرزندپروری را در پیش بگیرند که فرزند آنها در زندگی و آینده خود موفق باشد. روش تربیت کودک، یکی از دغدغه های اصلی خانواده های دارای فرزند است.

روش تربیت فرزند و فرزندپروری می تواند روی همه چیز تاثیر بگذارد، از وزن کودک شما تا احساسی که نسبت به خودش و محیط اطراف دارد. روش فرزند پروری باید به گونه ای باشد که موجب رشد صحیح کودک شود. نحوه تعامل شما با کودک و نحوه تربیت او، تا پایان عمر بر او تاثیر می گذارد.

در این مقاله از مدافون به 4 سبک مختلف فرزندپروری می پردازیم:

روش تربیتی مستبدانه

آیا این ویژگی ها در روش تربیتی شما وجود دارد؟ اگر این ویژگی ها را دارید، احتمالا روش تربیتی شما اقتدارگرا است.

 • شما فکر می کنید باید مواظب بچه ها باشید اما نیازی نیست که به حرف هایشان توجه کنید.
 • قوانین را شما تعیین می کنید و همه باید از آنها پیروی کنند.
 • شما توجه کافی به احساسات فرزند خود ندارید.

اگر هر یک از این موارد درست باشد، ممکن است شما یک والد مستبد باشید. والدین مستبد معتقدند بچه ها باید قوانین را بدون هیچ تخفیف و چشم پوشی رعایت کنند.

پدر و مادرهای مستبد و اقتدارگرا، یک تکه کلام معروف دارند و آن این است که «چون من گفتم». این والدین چندان تمایلی به مذاکره ندارند و دوست دارند که از آنها اطاعت شود.

والدین اقتدارگرا، شرایطی فراهم نمی کنند که بچه ها، درگیر چالش ها یا حل مشکلات و موانع شوند بلکه آنها قوانینی وضع می کنند که فرزند آنها باید از این قوانین اطاعت کند.

پدر و مادرهای مستبد، تنبیه نمی کنند بلکه مجازات می کنند. این پدر و مادرها، به جای اینکه به بچه خود آموزش دهند که چه طور روش بهتری را انتخاب کنند، بیشتر دوست دارند که روشی پیدا کنند که از آنها اطاعت شود. قوانین در این نوع خانواده ها بدون توجه به نظر فرزند وضع می شود.

کودکانی که در چنین خانواده های سخت گیری بزرگ می شوند، همیشه از قوانین پیروی می کنند.

کودکانی که در خانواده های مستند بزرگ شده اند، بیشتر در معرض خطر کمبود عزت نفس قرار دارند زیرا در کودکی نظرات آنها مورد توجه قرار نگرفته است.

روش های تربیتی 2

فرزندپروری مقتدرانه

اگر این ویژگی ها در شما وجود دارد احتمالا شما یک والد مقتدر هستید:

 • شما تلاش زیادی برای ایجاد و حفظ یک رابطه خوب و سالم با فرزند خود انجام داده اید.
 • شما دلایل قوانین وضع شده را برای فرزند خود توضیح می دهید.
 • شما قوانین را وضع و بر اجرای آنها نظارت می کنید اما احساسات فرزند خود را هم در نظر می گیرید.

اگر این جملات برای شما آشناست احتمالا شما یک والد مقتدر هستید. این والدین قوانینی دارند و عواقب این قوانین را هم در نظر می گیرند. این والدین نظرات فرزند خود را در نظر می گیرند و احساسات آنها را تایید می کنند. این پدر و مادرها، والدینی مسئول هستند.

این والدین بیشتر سعی می کنند که زمان و انرژی خود را صرف پیش گیری از مشکلات رفتاری فرزندان خود بکنند. این والدین از روش های تشویقی و پاداش استفاده می کنند.

فرزندان این خانواده ها، با نظم و انضباطی که دارند، شاد و موفق هستند. کودکان این خانواده ها، بزرگسالان مسئولیت پذیری می شوند. این کودکان در تصمیم گیری و شناخت خطرات، معمولا موفق هستند.

فرزندپروی آسان گیر

آیا ویژگی های زیر در تربیت فرزند، در شما وجود دارد؟ اگر جواب شما مثبت است احتمالا شما روش تربیتی آسان گیر را در پیش گرفته اید.

 • شما اگر قوانینی در خانه تعیین کنید، کمتر پیش می آید که این قوانین وضع شد ه را اجرا کنید.
 • معمولا شما درباره نتایج کارها به فرزندانتان توضیح نمی دهید.
 • شما فکر می کنید که زیاد نیاز نیست که با بچه ها مشغول باشید و با انجام کمترین کارها، آنها چیزهای زیادی را از شما یاد می گیرند.

اگر این جملات برایتان آشناست احتمالا شما جز پدر و مادرهای آسان گیر هستید. این نوع والدین، معمولا در موضوعات مختلف در مقابل بچه ها کوتاه می آیند و فقط در موضوعات جدی وارد عمل می شوند.

این نوع پدر و مادرها معمولا بچه ها را سریع می بخشند و تکه کلامشان این است که «بچه ان دیگه!» در این خانواده ها اگر بچه ها خیلی خواهش و تمنا و یا لجبازی کنند معمولا پدر و مادر قبول می کنند که به خواسته فرزندشان عمل کنند. این نوع پدر و مادرها، اگر قوانینی وضع کنند و مثلا بگویند که هر وقت اتاقت را مرتب کردی می توانی بستنی بخوری، اگر فرزندشان هنوز اتاق را جمع و مرتب نکرده باشد هم به او بستنی را می دهند.

درباره لجبازی در کودکان چه می دانید؟

والدین آسان گیر، روابطشان با فرزندشان بیشتر روابط دوستی است تا والد و فرزندی. این نوع والدین، فرزندان خود را تشویق می کنند که درباره مشکلات خود صحبت کنند اما معمولا تلاش زیادی نمی کنند که فرزندان خود را از تصمیم نادرست منصرف کنند.

احتمال زیادی وجود دارد که فرزندان در خانواده های آسان گیر، دچار مشکلات تحصیلی و درسی باشند.

فرزندان این خانواده ها معمولا مشکلات رفتاری بیشتری دارند و زیاد از قوانین و مقررات خوششان نمی آید. این فرزندان معمولا عزت نفس پایینی دارند.

بچه هایی که درخانواده های آسان گیر بزرگ می شوند احتمال زیادی دارد که مشکلات سلامتی مانند چاقی را داشته باشند زیرا خانواده ها، محدودیتی برای نوع غذا خوردن برای فرزندان وضع نمی کنند. این بچه ها احتمال دارد که بیشتر دچار مشکلات دندان درد و پوسیدگی دندان شوند چرا که خانواده ها، بر مسواک زدن بچه ها نظارت کافی ندارند.

روش های تربیتی 3

 

در مدافون در هر ساعتی از شبانه روز می توانید در همه زمینه مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی دریافت کنید.

روش تربیتی همراه با کم توجهی

آیا شما هم ویژگی های زیر را در روش تربیتی خود احساس می کنید؟

 • شما درباره مدرسه، تکالیف یا دوستان فرزند خود از او سوال نمی کنید.
 • شما به ندرت می دانید که فرزندتان با چه کسی و کجاست.
 • شما وقت کمی را با فرزندتان می گذرانید.

اگر این ویژگی ها درباره شما صدق می کند، احتمال دارد که شما یکی از والدین کم توجه باشید. این والدین اغلب نمی دانند که فرزندانشان در حال انجام چه کاری هستند. در این خانواده ها معمولا قوانین کمی وجود دارد. کودکان در این خانواده ها معمولا توجه، راهنمایی و مراقبت چندانی دریافت نمی کنند.

این نوع والدین انتظار دارند که بچه ها خودشان بزرگ شوند. والدین کم توجه، زمان و انرژی چندانی برای برآورده کردن نیازهای فرزندان خود اختصاص نمی دهند. آنها اغلب غفلت می کنند اما همیشه هم عمدی نیست.

این نوع والدین معمولا از رشد کودک آگاهی کافی ندارند و ترجیح می دهند که وقت خود را به امور دیگری مانند کار، پرداخت کردن قبض ها و … صرف کنند.

فرزندان این خانواده ها معمولا با مشکلات عزت نفس دست و پنجه نرم می کنند.

فرزندان این خانواده ها اکثرا در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند و مشکلات رفتاری زیادی از خود نشان می دهند و معمولا از نظر شادی در رتبه پایینی قرار دارند.

فرزندپروری به روش مختلط

در بیشتر موارد والدین در یک گروه قرار نمی گیرند و گاهی ممکن است که از روش مستبدانه استفاده کنند و گاهی بسیار آسان گیر باشند.

بهترین روش تربیتی روش مقتدرانه است که درباره آن توضیح داده شد. اگر شما بیشتر مواقع از یکی از این روش های تربیتی استفاده می کنید، راه هایی وجود دارد که بتوانید بیشتر از روش فرزندپروری مقتدرانه استفاده کنید.

با فداکاری و تعهد می توانید به بهترین والدین تبدیل شوید. شما می توانید هم قدرت خود را حفظ کنید و هم با فرزندتان رابطه خوبی برقرار کنید.

به یاد داشته باشید که در صورت داشتن فرزند دارای اختلال نقص توجه (بیش فعالی) لازم است که در این زمینه با روانشناس کودک، در زمینه روش های تربیتی مشورت کنید. در صورت نیاز می توانید با روانشناس کودک به صورت آنلاین و تلفنی در مدافون مشورت کنید.

اگر در خصوص روش های تربیت فرزند سوالی داشتید می توانید از روانشناس آنلاین کودک در مدافون در این زمینه مشورت کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.