بیماری التهابی روده یا IBD چیست؟

بیماری التهابی روده (Inflammatory bowel disease) که به طور مخفف IBD نامیده می شود، توسط متخصص گوارش درمان و تشخیص داده می شود. این بیماری برای توصیف اختلالاتی که شامل التهاب مزمن دستگاه گوارش می شود، به کار می رود. در صورتی که برای درمان و رسیدگی بیماری و علائم آن نیاز به مشاوره با پزشک دارید، در هر ساعتی از شبانه روز می توانید از بهترین متخصصان گوارش در مدافون، مشاوره پزشکی دریافت کنید.

بیماری التهابی روده

 انواع IBD عبارتند از:

کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

شرایطی است که در آن در امتداد پوشش سطحی روده بزرگ (کولون) و راست روده، التهاب و زخم وجود دارد.

کرون

در این نوع از IBD، پوشش داخلی دستگاه گوارش دچار التهاب می شود که اغلب می تواند لایه های عمیق تر دستگاه گوارش را نیز درگیر کند.

این دو بیماری معمولاً با اسهال، خونریزی مقعدی، درد شکم، خستگی و کاهش وزن همراه هستند. بیماری IBD می تواند گاهی ناتوان کننده باشد و منجر به عوارض سخت و سنگینی بشود.

علائم آی بی دی چیست؟

علائم بیماری التهابی روده بستگی به شدت بیماری و التهاب و محل وقوع آن دارد. برخی بیماران ممکن است علائم خفیفی داشته باشند و برخی دیگر علائم شدید. دوره هایی ممکن است بیماری فعال و دوره هایی وضعیت بیماری آرام تر باشد.  به طور کلی بعضی از علائم رایج بیماری التهابی روده عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • درد شکم
 • خستگی
 • اسهال مداوم
 • خونریزی مقعدی
 • مدفوع خونی

علت بیماری التهابی روده چیست؟

علت دقیق IBD ناشناخته است، اما این بیماری نتیجه نقص سیستم ایمنی است. یک سیستم ایمنی سالم به ارگانیسم های خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها حمله می کند تا از بدن محافظت کند. در بیماری التهابی روده، سیستم ایمنی بدن به محرک های محیطی پاسخ نادرستی می دهد که باعث التهاب دستگاه گوارش می شود.

همچنین عوامل ژنتیکی در این بیماری موثر است. در واقع فردی با سابقه خانوادگی IBD احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شود.

تشخیص IBD

بیماری التهابی روده، با استفاده از ترکیبی از آندوسکوپی (برای بیماری کرون) یا کولونوسکوپی (برای کولیت اولسراتیو) و تصویربرداری، رادیوگرافی، ام آر آی، سی تی و.. تشخیص داده می‌شود.

پزشک همچنین ممکن است نمونه خون و مدفوع را بررسی کند که مطمئن شود که علائم دیده شده ناشی از عفونت نیست.

ریسک های ابتلا به بیماری التهابی روده

سن

این بیماری در اکثر مواقع پیش از 30 سالگی تشخیص داده می شود. البته برخی بیماران ممکن است که در سن 50 تا 60 سالگی به این بیماری مبتلا شوند.

نژاد یا قومیت

ریسک ابتلا به این بیماری در سفیدپوستان بیشتر است.

سابقه خانوادگی

اشخاصی که یکی از اعضای خانواده شان مانند پدر، مادر، خواهر، برادر و… به این بیماری مبتلا باشند، در معرض خطر بیشتری هستند

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن تنها عامل خطر برای بیمار کرون است که قابل کنترل توسط بیمار می باشد.

البته سیگار ممکن است به پیشگیری از کولیت اولسراتیو کمک کند. با این حال، ضرر استعمال سیگار برای سلامتی بیشتر از هر مزیتی است.

ترک سیگار می‌تواند سلامت عمومی دستگاه گوارش را بهبود دهد. در این مقاله با بهترین روش ترک سیگار آشنا شوید.

شرایط محیطی

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در مناطق شهری و کشورهای صنعتی زندگی می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به IBD هستند. همچنین IBD در میان افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند رایج تر است.

سبک زندگی

محققان با بررسی تأثیر عوامل محیطی بر IBD همچنین دریافتند که داشتن سبک زندگی یا شغل بی تحرک خطر ابتلا به IBD را افزایش می دهد.

جنسیت

بیماری التهابی روده، مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد اما تحقیقات نشان داده است که این بیماری در بین مردان بالای 45 سال بیشتر از زنان در همان محدوده سنی شایع است. همچنین بیماری کرون در بین دختران و زنان بالای 14 سال شایع‌تر است.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم ، دیکلوفناک سدیم و … ممکن است خطر ابتلا به IBD را افزایش دهند یا شدت بیماری را در افراد مبتلا بیشتر کنند.

بیماری التهابی

درمانIBD چگونه است؟

داروهای مختلفی برای درمان IBD وجود دارد.آمینوسالیسیلات‌ها، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، تعدیل‌کننده‌های ایمنی و چندین واکسن برای بیماران مبتلا به IBD برای جلوگیری از عفونت تجویز می شود.

در وضعیت شدید IBD ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن بخش های آسیب دیده از دستگاه گوارش باشد. البته در سال های اخیر با پیشرفت هایی که در درمان این بیماری به وجود آمده است، نیاز به جراحی نسبت به سال های قبل کمتر شده است. از آنجایی که بیماری کرون و کولیت اولسراتیو بخش‌های مختلف دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌دهند، روش‌های جراحی برای این دو بیماری متفاوت است.

عوارض

کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دارای عوارض مشترک و مختص هر بیماری است. عوارضی که در هر دو بیماری یافت می شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ابتلا به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.
 • بیماری هایی مانند التهاب پوست، چشم و مفاصل،  آرتریت، ضایعات پوستی التهاب چشم ممکن است در بیماری آی بی دی رخ دهد.
 • داروهای درمانی بیماری التهابی روده ممکن است خطر ابتلا به سرطان های خاص، پوکی استخوان، فشار خون بالا و … را افزایش دهند.
 • این بیماری می تواند موجب ایجاد زخم در مجاری صفراوی و در نهایت باریک شدن آن و آسیب کبدی شود.
 • بیماری آی بی دی خطر لخته شدن خون در سیاهرگ ها و شریان ها را افزایش می دهد.

عوارض بیماری کرون ممکن است شامل مواردی مانند انسداد روده، سوء تغذیه، اسهال، درد و گرفتگی شکم شود. کم خونی، فیستول، شقاق مقعد باشد.

عوارض کولیت اولسراتیو ممکن است شامل گشاد شدن و تورم سریع روده بزرگ، کولون سوراخ شده، کم آبی شدید و… باشد.

در صورتی که درگیر بیماری التهابی روده هستید، در هر ساعتی از شبانه روز می توانید از برترین پزشکان متخصص گوارش در اپلیکیشن مدافون، مشاوره تلفنی، متنی و یا صوتی دریافت کنید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5553

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.