سوالات رایج درباره زخم معده

کاربران مدافون سوالات بسیاری درباره زخم معده پرسیده اند که در این مقاله از مدافون، به برخی ازسوالات رایج درباره زخم معده پاسخ خواهیم داد. تا انتها همراه مدافون باشید.

سوالات رایج درباره زخم معده

برخی سوالات رایج درباره زخم معده

برای زخم معده درمان قطعی وجود دارد؟

بله، اما باید در نظر داشت که زخم معده به دلایل گوناگونی به وجود می آید و هر یک از آن ها روش ‌های درمانی متفاوتی دارند. گاهی با مصرف دارو، گاهی با تکرار آندوسکوپی و انجام روش های پیشگیرانه و گاهی با جراحی درمان می گردد.

سلام من زخم معده داشتم. دو هفته پیش دکتر آندوسکوپی و نمونه گیری از معده ام انجام داد و خوب شدم. بعد دو هفته سیگار و مشروبات الکی مصرف کردم . بعد از آن معده ام درد گرفته، خواستم از خدمتتون بپرسم آیا استفاده دخانیات برای معده ام مضر است و علت درد این است؟

بله هر دو جز مواد تشدید کننده زخم معده هستند. علت اصلی درد معده شما، مصرف مشوربات الکلی و استعمال سیگار است. برای بهبود باید به طور کلی این موارد را از زندگی خود حذف کنید.

مشاوره پزشکی
سلام من چند سالی است که حتی آب هم که می‌ خورم معده ام نفخ کرده و باد تولید می ‌کند. این موضوع زمانی که حبوبات می ‌خورم وحشتناک تر می ‌شود. اما آنچه مهم است زمانی که حبوبات و موارد مشابه مصرف نمی‌ کنم این وضعیت حاد باز هم وجود دارد. آیا علت این نفخ می تواند وجود باکتری در معده یا روده باشد؟

بله، ممکن است علت نفخ معده شما، وجود میکروب یا باکتری در معده شما باشد. توصیه میشود حتما آندوسکوپی انجام دهید. زیرا با آندوسکوپی می ‌توان به وجود میکروب ها یا باکتری ها پی برد.

سلام من 44 ساله هستم و حدود ۲ ماه است به محض دراز کشیدن محتویات معده‌ ام تا گلو بالا می‌آید و دهانم اسیدی می ‌شود. حتی اگر غذا کم مصرف کنم، باز هم ترشح ‌های معده ‌ام به گلویم می ‌آید، علت آن چیست؟

عموما شل شدن دریچه معده به مری یا همان ریفلاکس سبب این علائم می ‌شود. مصرف دارو‌های آنتی اسید و پرهیز از درازکشیدن به مدت نیم ساعت بعد از غذا، موجب بهتر شدن علائم می‌ گردد. اگر با رعایت موارد ذکر شده باز هم علائم را مشاهده نمودید، انجام آندوسکوپی را توصیه می کنم.

آیا رفلاکس معده قابل درمان است؟

رفلاکس معده عموما با محدودیت های غذایی و داشتن یک رژیم غذایی مناسب، کنترل می شود. برای مثال: مصرف قهوه، شکلات تلخ یا چای پررنگ موجب می ‌شود قسمت اسفنکتر تحتانی مری شلتر شده و احتمال این که اسید به سمت مری بیاید، بیشتر شود. از این رو بهتر است مصرف این مواد را محدود کنید، وعده ‌های غذایی را در تعداد بیشتر، اما با حجمی کمتر داشته باشید و بعد از غذا سریعا دراز نکشید.

سلام حدود 20 سال است که نارحتی معده دارم و بارها آندوسکوپی انجام داده ‌ام. قبلا زخم معده داشتم، اما اخیرا فقط پزشک می‌ گوید اسید معده زیادی داری و سلول های معده‌ ات کمی تغییر کرده است. در نتیجه پاتولوژی مشکلی وجود نداشت، سوزش معده شدید خصوصا زمان گرسنگی دارم. مدفوع ام همیشه شل است و شب و صبح مرتب یک عدد پنتوپرازول ۴۰ مصرف می ‌کنم، این علائم نشان دهنده چی بیماری است؟

علائم ذکر شده نشان می دهد که شما دچار استرس فراوان هستید. استرس موجب تشدید علائم در شما می گردد.همچنین لازم به ذکر است که ممکن است شما دچار روده تحریک پذیر باشید که این با معاینه دقیق و شرح حال کامل ‌تر مشکل شما قابل رفع است.

سلام من در سن ۲۳ سالگی دچار زخم معده و اثنی عشر شده ‌ام و پس از پیگیری به مدت 2 سال کاملا درمان شدم. بعد از هشت سال در حال حاضر دوباره اندکی درد معده ‌ام شروع شده است که با مصرف برخی غذاها دردم تشدید می ‌یابد. آیا احتمال دارد مجدد معده ‌ام زخم شده باشد؟

بله زخم معده جزو بیماری ‌های برگشت پذیر است. ولی این که شدت زخم حتما بیشتر از قبل شده باشد، قابل ذکر نیست. توصیه می کنم حتما یک آندوسکوپی مجدد انجام دهید.

چه غذا‌ها و میوه هایی برای زخم معده خوب و کدام یک مضر هستند؟

اصولا زخم معده به پرهیز غذایی ربطی ندارد. در اصل باید میزان اسید معده را کنترل شود. بعضی از غذا‌ها و میوه‌ ها که ذاتا اسیدی و ترش مزه هستند، می ‌توانند در التهاب معده نقش داشته باشند. گاهی هم مصرف برخی موادت غذایی به اسهال و یبوست منجر می‌شود. همچنین بعضی از غذا‌ها مانند حبوبات نیز موجب نفخ می شود و گاز معده ایجاد می کنند. اما هیچ یک از این ها تاثیر مستقیمی بر زخم معده ندارد.

زخم معده چگونه ایجاد می شود؟

یک لایه ضخیم مخاطی در معده وجود دارد که از مایعات گوارشی معده که اسیدی هستند محافظت می نماید. اگر این لایه ضخیم مخاطی کوچک تر و یا باریک تر شود، باعث می شود تا اسیدهای گوارشی، بافت های داخل معده را از بین برده و معده را زخمی کند.

حدود چهار سال است که به دلیل مصرف ژلوفن دچار زخم معده شده ام، متاسفانه این بیماری ادامه دار شده است و با خوردن کپسول امپرازول و رانیتیدین آرام می ‌شود. برای درمان باید چکار کنم؟

برای درمان ابتدا باید علت زخم معده مشخص شود. پس از تشخیص علت اصلی به وجود آمدن زخم معده، برای درمان اقدام کنید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3655

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.