راه های پیشگیری و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از شایع‌ ترین نوع بیماری های استخوانی است. در این بیماری استخوان های شما به طور غیر طبیعی نازک و ضعیف شده و به راحتی شکسته می شوند. از آنجایی که پوکی استخوان عوارض بسیاری را برای افراد در پی دارد، در این مقاله از مدافون به معرفی راه های پیشگیری و درمان پوکی استخوان خواهیم پرداخت.

درمان پوکی استخوان

خوشبختانه، امروزه درمان های پیشگیرانه ای در دسترس هستند که می توانند به حفظ یا افزایش تراکم استخوان شما کمک کنند. اما اگر قبلا پوکی استخوان در شما تشخیص داده شده است، درمان هایی نیز در دسترس هستند که می‌توانند مانع از پیشرفت این بیماری در شما گردند. در ادامه چند روش جلوگیری از پوکی استخوان را به شما معرفی خواهیم کرد:

راه های جلوگیری از پوکی استخوان

به عنوان یک خبر خوب می توان گفت پوکی استخوان قابل پیشگیری است. چرا که هرچه زودتر شروع به حفظ سلامت استخوان های خود کنید، در 50 سالگی و بعد از آن استخوان های شما وضعیت بهتری خواهند داشت. در ادامه چند راه جلوگیری از پوکی استخوان را به شما معرفی خواهیم کرد:

رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

سعی کنید در رژیم غذایی خود، مقدار مناسبی کلسیم دریافت کنید. سعی نمایید مقدار کلسیم موجود در غذاهای مصرفی خود را اندازه گیری کرده و در صورت عدم دریافت کلسیم مورد نیاز از طریق مواد غذایی، از مکمل های تقویتی استفاده نمایید.

مقدار مناسب مصرف روزانه کلسیم به شرح زیر است:

 • 1000میلی گرم برای زنان 50 سال و کمتر
 • 1200 میلی گرم برای زنان 51 سال و بالاتر
 • 1200 میلی گرم برای مردان 70 سال به بالا

ویتامین D  مصرف کنید.

ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را راحت تر جذب نماید و از آن برای تقویت استخوان ها استفاده کند. کبد و کلیه ها مسئول ساختن ویتامین D هستند. این ارگان ها زمانی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد شروع به ساخت ویتامین D می نمایند. بدن شما برای سالم نگه داشتن استخوان هایش روزانه به ۸۰۰-۴۰۰ واحد ویتامین دی نیاز دارد. با این حال، بسیاری از شما به دلایل زیادی مانند: زندگی در خانه، مصرف کرم ضد آفتاب و … نمی توانید برای دریافت دوز روزانه ویتامین دی خود فقط به نور خورشید تکیه کنید. از این رو در برخی موارد نیاز است که در کنار فعالیت های روزانه، از مکمل های حاوی ویتامین دی نیز استفاده نمایید.

مقدار مناسب مصرف روزانه ویتامین D به شرح زیر است:

 • اگر 70 سال یا کمتر دارید 600 واحد بین المللی (IU) ویتامین D در روز
 • اگر 71 سال یا بیشتر دارید 800 واحد بین المللی (IU) ویتامین D در روز

پروتئین مصرف کنید.

پروتئین در هر سلول بدن شما از جمله استخوان ها وجود دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف پروتئین باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان می شود. مصرف پروتئین توصیه شده روزانه 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. بنابراین، اگر وزن 64 کیلوگرمی دارید ، شما به حدود 60 گرم پروتئین در روز نیاز دارید. مقدار پروتئین مصرفی خود را می توانید از منابع غذایی حیوانی یا غیر حیوانی یافت نمایید.

اگر می خواهید درباره تغذیه مناسب برای پیشگیری از پوکی استخوان بیشتر بدانید مقاله زیر را از دست ندهید

ورزش و فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

بسیاری از شما می دانید که ورزش برای تناسب اندام بسیار مفید است، اما آیا می دانستید که ورزش برای سلامت استخوان ها نیز عالی است؟ جالب است بدانید که ورزش به تحریک سلول های مسئول ساخت استخوان کمک می کند و از این رو موجب تقویت استخوان ها می شود. از این رو بهتر است برای ارتقای سلامت استخوان های خود سعی کنید 3 یا 4 روز در هفته ورزش های تحمل وزن و مقاومتی مانند: پیاده روی، دویدن، رقصیدن، ایروبیک، تنیس و … را انجام دهید.

زندگی سالم را انتخاب کنید.

عادات زندگی سالم می تواند تاثیر بسیاری بر سلامت استخوان ها بگذارد. از این رو سعی نمایید موارد زیر را در سبک زندگی خود رعایت کنید:

 1. سیگار نکشید.
 2. مصرف الکل را محدود کنید.
 3. وزن متعادل داشته باشید.
 4. از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.
 5. فعالیت مداوم داشته باشید.

راه های درمان پوکی استخوان

چنانچه پزشک شما تشخیص پوکی استخوان را برای شما داد، می توانید با روش های زیر، بسته به نظر پزشک، اقدام به درمان پوکی استخوان خود کنید.

درمان های اولیه پوکی استخوان

اگر به تشخیص پزشک پوکی استخوان شما در مراحله اولیه باشد، می توانید با ورزش های مناسب، مصرف ویتامین D و کلسیم، رعایت رژیم غذایی مناسب و مراقب های لازم اقدام به جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان آن نمایید.

چنانچه دچار علائم پوکی استخوان هستید، می توانید با دکتر آنلاین ارتوپد مدافون، مشاوره پزشکی داشته باشید.

درمان دارویی پوکی استخوان

داروهایی که برای درمان پوکی استخوان مصرف می‌شوند، عبارتند از:

 • بیس فسفونات‌ها (داروهای اصلی مورد استفاده برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی)
 • استروژن و تعدیل کننده گیرنده استروژن
 • تری پاراتید (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون طبیعی بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان می‌شود.)
 • کلسی تونین (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان شده و عمدتا” برای درمان درد ناگهانی ناشی از شکستگی ستون فقرات مصرف می‌شود.)
 • دنوزوماب (روند از دست دادن استحکام استخوان را کند می‌کند و تراکم استخوان را افزایش می‌دهد.)

مگنت تراپی

در روش مگنت تراپی از یک میدان مغناطیسی ثابت برای کاهش التهاب و افزایش سرعت بهبود بیمار استفاده می شود. در این روش می توان با در نظر گرفتن قطب های میدان مغناطیسی مثبت ومنفی، تراکم استخوانی را افزایش داد. با تنظیم سطح فرکانس ابزارهای مورد استفاده در مگنت تراپی می توان فعالیت یونی در یک ناحیه آسیب دیده را افزایش داد، فرآیند متابولیک را بهبود بخشید و دوره توان بخشی مورد نیاز بیمار را کوتاه کرد. استفاده اصلی مگنت تراپی در درمان پوکی استخوان است. زیرا این روش می تواند یک راهکار دو سویه باشد که هم م فرآیند کاهش تراکم استخوان را آهسته کرده و هم باعث فعال شدن فرآیند تجدید ساختار استخوان شود.

اوزون درمانی

یکی از بهترین روش ‌ها برای درمان پوکی استخوان، اوزون درمانی است. این روش باعث افزایش غلظت اکسیژن در خون شده و به گشاد کردن رگ های خونی، مویرگ ‌هایی که به علت کمبود اکسیژن بسته شده‌اند، کمک می ‌کند. بنابراين، اوزون درمانی باعث تحریک جریان خون بیشتر در سلول های بدن می ‌شود.

تزریق پی آر پی

درمان پی آر پی، که نام دیگر آن درمان پلاسما غنی از پلاکت است، روش تزریقی است که در آن از قدرت پلاسمای غنی پلاکت خود بیمار برای کمک و سرعت بخشیدن به بهبودی مشکلات وابسته به استخوان مانند: پوکی استخوان، استفاده می‌ شود.

در طی این درمان، خون گرفته شده از بیمار در سانتریفیوژ پردازش شده و پلاسمای غنی از پلاکت جدا می شود. این چلاسمای جدا شده به محل مورد نیاز تزریق می شود و به درمان و ترمیم بافت آسیب دیده استخوان کمک می کند.

فیزیوتراپی

استخوان یک بافت زنده است که می‌تواند از طریق برخی از تمرینات بهبود یابد. از این روش فیزیوتراپی روشی مناسب برای درمان پوکی استخوان به حساب می آید. فیزیوتراپی می ‌تواند به تقویت استخوان ‌ها و همچنین عضلات شما کمک کند. از این رو از نازک شدن استخوان ها جلوگیری کرده و مانع از پوسیدگی و درد آن ها می شود.

دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در اپلیکیشن مدافون، میتوانید به صورت شبانه روزی از بهترین پزشکان کشور در کلیه تخصص ها، مشاوره پزشکی آنلاین و تلفنی دریافت کنید.

آشنایی با پزشکان آنلاین مدافون

در مقاله زیر، نوشته دکتر امیرحسین یزدانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، درباره راه های درمان پوکی استخوان بیشتر توضیح داده ایم

اگر شما هم در زمینه پوکی استخوان تجربه ای دارید، خوشحال می شویم که آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5370

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *