بارداری در 40 سالگی به بالا، خطرات و محاسن

در سنین 20 تا 30 سالگی از هر 4 نفر، یک نفر می تواند در هر سیکل قاعدگی باردار شود، در سن 40 سالگی این تعداد به 1 نفر از 10 نفر می رسد. در 40 سالگی ، شانس بارداری 44 درصد است. چرا که با افزایش سن، ذخیره تخمدانی کاهش پیدا می کند.در واقع هر زنی از ابتدای تولد ذخیره تخمدانی ثابتی دارد که با هر بار پریود شدن، آنها را از دست می دهد. با بالاتر رفتن سن، احتمال بارداری کمتر و ریسک اختلالاتی که بر بارداری اثر می گذارد بیشتر می شود.

در سن 40 تا 45 سالگی هم هنوز امکان باردار شدن و به دنیا آوردن یک نوزاد سالم وجود دارد. این روزها زایمان در سنین بالاتر رایج شده است. از دهه 1990، نرخ زایمان در افراد 40 تا 44 ساله افزایش یافته است. اگر شما هم تصمیم به بارداری در سن های بالاتر از 40 سالگی مثلا 44 یا 45 سالگی دارید، با این مقاله از مدافون همراه باشید تا در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید. این مقاله به تایید دکتر محمد مهرنیا، پزشک عمومی رسیده است.

دکتر زنان آنلاین

اگر نیاز به مشورت با متخصص زنان و زایمان در این زمینه دارید، در اپلیکیشن مدافون می توانید در هر ساعت از شبانه روز با پزشکان متخصص زنان به صورت آنلاین مشورت کنید.

آشنایی بیشتر با دکترهای آنلاین زنان در مدافون

خطرات بارداری بعد از 40 سالگی چیست؟

در افرادی که می توانند باردار شوند و مشکل ناباروری ندارند، اوج باروری بین اواخر نوجوانی و اواخر 20 سالگی است. قدرت باروری در حدود 30 سالگی شروع به کاهش می کند. این روند از اواسط 30 سالگی با سرعت بیشتری ادامه می یابد. در سن 45 سالگی، معمولاً باروری به قدری پایین می‌آید که احتمال بارداری طبیعی برای اکثر افراد، بعد از 45 سالگی بعید است.

برخی زنان ممکن است که در دوران نزدیک یائسگی نیز حتی باردار شوند.

با بالا رفتن سن، تولید اسپرم در مردان نیز کاهش می یابد. این موضوع نیز شانس بارداری در 40 سالگی را کاهش می دهد.

بارداری در سن بالا

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، احتمال این اختلالات و بیماری ها نیز در بارداری های بالای 40 سال وجود دارد:

مسمومیت بارداری

در بارداری های بالاتر از 40 سالگی خطر مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی افزایش می یابد.

در مقاله زیر بیشتر با مسمومیت بارداری بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با مسمومیت بارداری

ممکن است که بارداری دوم یا سوم در سن 40 سالگی، باشد. در این سن، حتی اگر شخص در بارداری های قبلی هیچ مشکلی نداشته، در این سن، در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

ماکروزومی

با افزایش سن در بارداری، وزن بالای جنین در هنگام تولد یا خطر ماکروزومی (یا وزن زیاد هنگام تولد نوزاد) افزایش می یابد.

جفت سرراهی

جفت، اکسیژن و مواد مغذی برای رشد جنین را فراهم می کند و محصولات زائد را از خون جنین خارج می کند. جفت به دیواره رحم چسبیده است و جنین به واسطه بند ناف به آن متصل است. در بسیاری از بارداری ها جفت به قسمت فوقانی یا کناره های رحم می چسبد. پدیده ای به نام جفت سرراهی زمانی رخ می دهد که جفت به طور کامل یا نیمه، دهانه خروجی رحم در قسمت فوقانی واژن مادر را می پوشاند. با این وضعیت ممکن است در دوران بارداری و در حین زایمان خونریزی رخ دهد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری، نوعی دیابت است که اولین بار در دوران بارداری رخ می دهد . این بیماری می تواند باعث افزایش قند خون می شود که می تواند بر سلامت کودک و بارداری تأثیر بگذارد.

فشار خون بارداری

 این فشار خون بالا که در دوران بارداری ایجاد می شود با پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) متفاوت است.

سقط جنین یا مرده زایی

 اگر سن مادر باردار بیشتر باشد، احتمال سقط جنین بیشتر است. در سن 40 سالگی، 27 درصد از بارداری ها به سقط جنین ختم می شود در حالی که این آمار برای زنان 30 ساله یا کمتر 16 درصد است.

سزارین

در بارداری های 40 سال به بالا احتمال زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است.

سندرم داون

با افزایش سن، خطر داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون افزایش می یابد. در سن 20 سالگی، از هر 1480 کودک، 1 کودک با این بیماری متولد می شود. اما در سن 40 سالگی، این خطر به 1 در 85 زایمان می رسد. در سن 45 سالگی، خطر سندرم دان در کودک 1 در 35 است.

نیاز به تزریق خون

در دوران بارداری ممکن است که نیاز به تزریق خون به وجود بیاید که این موضوع می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد.

فواید بارداری بعد از 40 سالگی چیست؟

در حالی که حاملگی در 40 سالگی به بالا خطرات زیادی برای سلامتی دارد، اما مزایای زیر را نیز دارد:

  • در این سن، وضعیت شغلی افراد تثبیت شده است و این موضوع این امکان را می دهد که مادر و پدر زمان بیشتری برای تربیت فرزند داشته باشند.

درباره سبک های فرزندپروری چه می دانید؟ اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله زیر را مطالعه کنید. سبک های فرزندپروری

  • در سنین بالاتر وضعیت مالی معمولا بهتر است.
  • بچه دار شدن در این سن، با شریکی است که با احتمال بیشتری قرار است تا آخر عمر با او زندگی کنید.
  • برای تربیت فرزند بالغ تر و آماده تر هستید.

مطالعات همچنین نشان داده اند که داشتن فرزند در سنین بالاتر ممکن است زوال ذهنی را کاهش دهد، عمر را طولانی تر کند و فرزند این خانواده ها معمولا نتایج آموزشی بهتر مانند نمرات بهتر یا قبولی بهتر در کنکور را دارند.

چگونه می توانید برای یک نوزاد جدید بعد از 40 سالگی آماده شوید؟

  • برای آماده شدن برای بچه دار شدن، لازم است که یک برنامه برای آن داشته باشید.
  • مصرف الکل، سیگار و قلیان را متوقف کنید. اگر به دنبال ترک سیگار هستید، شاید مطالعه مقاله روش های ترک سیگار به کمک شما بیاید.
  • در مورد ویتامین های دوران بارداری و اسیدفولیک با پزشک خود مشورت کنید.
  • درباره رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب با متخصصین این امر مشورت کنید.
  • غربالگری عفونت های مقاربتی، وزن مناسب قبل از بارداری، و هر گونه نگرانی دیگر قبل از بارداری را با پزشک خود مطرح سازید.
  • قبل از اقدام به بارداری حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. همه افراد باید چنین کاری را بکنند اما چنین موضوعی برای کسانی که سن بالای 40 سال دارند، اهمیت بیشتری دارد.

اگر در حال حاضر قصد بارداری ندارید و در سنین بالاتر می خواهید اقدام به بارداری کنید با پزشک خود در این زمینه ها صحبت کنید.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

در این روش، یک اسپرم و تخمک را در آزمایشگاه برای تولد جنین ترکیب می کنند. پزشک می تواند جنین را برای استفاده بعدی منجمد کند.

انجماد تخمک

در این روش، پزشک تخمک ها را فریز می کند. پزشک مقداری از تخمک های شخص را از تخمدان های او گرفته و منجمد می کند تا بتوان بعداً از آنها در IVF استفاده کرد.

البته می توان در 40 سالگی به طور طبیعی باردار شد، اما روش های بالا ممکن است شانس بچه دار شدن در سنین بالاتر را افزایش دهد.

منبع: سایت WEBmd

سوالات رایج درباره بارداری در سنین بالا

بارداری در 40 سالگی به بالا چه عوارضی دارد؟

با بالا رفتن سن، قدرت باروری کاهش پیدا کرده و علاوه بر این بارداری در این سن، ریسک بیماری هایی مانند مسمومیت بارداری، فشار خون و دیابت بارداری، مرده زایی، سندرم داون، جفت سرراهی و… را افزایش می دهد.

خانم ها تا چند سالگی می توانند باردار شوند؟

بین اواخر نوجوانی و اواخر 20 سالگی بیشترین قدرت باروری در زنان وجود دارد. این قدرت در حدود 30 سالگی شروع به کاهش می کند. این روند از اواسط 30 سالگی با سرعت بیشتری ادامه می یابد. در سن 45 سالگی، معمولاً باروری به قدری پایین می‌آید که احتمال بارداری طبیعی برای اکثر افراد، بعد از 45 سالگی بعید است. البته برخی زنان ممکن است که در دوران نزدیک یائسگی نیز حتی باردار شوند.

چه روش هایی برای بارداری در سنین بالای 40 سالگی وجود دارد؟

در سنین بالا هم احتمال بارداری به روش طبیعی وجود دارد. با این حال روش هایی مانند آی وی اف و فریز کردن تخمک ها می تواند احتمال موفقیت در بارداری را افزایش دهد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2632

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.