سرد مزاجی در زنان، علل و راهکارها

سرد مزاجی در زوجین یکی از دلایل عمده مراجعه به کلینیک های روانشناسی است. سرد مزاجی عدم وجود علاقه، اشتیاق و تمایل برای لذت بردن از رابطه جنسی بین زوجین است. این موضوع حتی در بین زوج هایی که در ابتدای زندگی، رابطه جنسی خوب و موفقی داشته اند هم ممکن است به وجود بیاید و به مرور میل به رابطه جنسی را کاهش دهد. اگر شما هم درگیر این موضوع هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در ضمن در اپلیکیشن مدافون شما می توانید به صورت ناشناس با بهترین روانشناس های جنسی کشور، مشاوره تلفنی و آنلاین داشته باشید.

آشنایی با روانشناس های جنسی

به یاد داشته باشید که سردمزاجی و مشکلات جنسی بین زوجین، یکی از دلایل اصلی طلاق و طلاق عاطفی بین زوجین است. این موضوع می تواند بسترساز خیانت در زن و شوهر باشد. وجود بی میلی در رابطه جنسی، باعث تامین نشدن نیازهای جنسی (که نیاز مهمی مانند تشنگی و گرسنگی است) می شود. فرزندان خانواده هم از وجود مشکلات جنسی بین پدر و مادر خود آسیب می بینند. مشکلات جنسی بر سلامت روان زوجین اثر می گذارد، بنابراین لازم است که این موضوع همیشه مورد توجه قرار گیرد.

سرد مزاجی در زنان

چه عواملی ممکن است باعث سردمزاجی در بانوان شود؟

  • مشکلات جسمی مانند بارداری، مصرف داروهای خاص و…
  • مشکلاتی که در ریشه های ناخودآگاه شخص وجود دارد
  • آسیب های روانشناختی
  • وجود مشکلات خاص در اولین رابطه های جنسی
  • مشکلات هورمونی
  • مشکلات ارتباطی زوجین در مسائل دیگر زندگی
  • سرزنشگری شریک جنسی

آیا سردمزاجی سن و زمان خاصی دارد؟

گرم مزاجی و سرد مزاجی در همه دوران زندگی ممکن است که وجود داشته باشد اما در دوران یائسگی معمولا سردمزاجی در زنان رخ می دهد. البته در این دوران نیز با استفاده از برخی داروها می توان این مشکل را حل کرد.

در دوران نزدیکی پریود و با شروع علائم سندرم پیش از قاعدگی نیز ممکن است برخی خانم ها، دچار سردمزاجی شوند.

سندرم پیش از قاعدگی

اگر دوست دارید درباره سندرم پیش از قاعدگی بیشتر بدانید مقاله زیر را بخوانید: نشانه های سندرم پیش از قاعدگی

نقش مردان در موضوع سردمزاجی خانم ها چیست؟

نکته مهم در موضوع سردمزاجی، گفتگوی بین زوجین بدون خجالت است. لازم است که زوجین درباره علاقه مندی های جنسی خود با هم صحبت کنند و مواردی که در رابطه جنسی دوست ندارند یا برایشان زجرآور است را مطرح سازند. این کار به زوجین کمک می کند که یک مسیر لذت جویی طبیعی را داشته باشند و بتوانند با تجربه یک رابطه جنسی خوب، در بقیه قسمت های زندگی نیز از مزایای این رابطه استفاده کنند.

مهم است که زوجین از این رابطه زناشویی رضایت و حال خوبی را تجربه کنند. مردان در این زمینه می توانند با توجه به نیازهای جنسی زنان و آشنایی با آنها، در از بین بردن سردمزاجی و بی میلی جنسی در زنان، نقش داشته باشند. توجه به مسائل عاطفی همسر و آشنایی با اصول همسرداری در این زمینه نقش مهمی بازی می کند.

علاوه بر این رابطه  جنسی زوجین، به رابطه عاطفی آنها در موارد دیگر هم بستگی دارد. اینکه زن و شوهر چه طور باهم صحبت می کنند، آیا مهارت حل مسئله دارند یا خیر، آیا می توانند مشکلات خود را حل کنند یا خیر. همه این موارد در حل مشکلات جنسی نیز کمک کننده است .

مردان می توانند با ایجاد احساس امنیت در همسر خود، همراهی و اطمینان دادن برای در کنار هم بودن، به حل مشکل سردمزاجی کمک زیادی بکنند و سلامت جنسی زوجین را فراهم کنند.

چه کارهایی به حل مشکل سردمزاجی در زنان کمک می کند؟

وقت گذاشتن و ایجاد صمیمت بین زوجین

بسیاری از زوجین زمان کافی برای کنار هم بودن و وقت گذاشتن برای همدیگر را ندارند و حتی زمانی هم که در کنار هم هستند، باهم بودنشان کیفیت لازم را ندارد. مثلا درگیر مشکلات فرزندان، خانواده ها، مسائل شغلی و… هستند. این موضوع باعث کم شدن صمیمیت بین زوجین می شود. لازم است که زن و شوهر زمان خاصی از روز را به یکدیگر اختصاص دهند و در آن ساعت خاص، وقت خود را با هم سپری کنند. در این زمانی که به یکدیگر اختصاص می دهند، کیفیت زمان از کمیت آن مهم تر است.

خودداری از سرزنشگری شریک جنسی

هیچ فردی در دنیا دوست ندارد سرزنش شود خصوصا اگر این سرزنشگری مربوط به موضوعات جنسی و تصویر بدنی زن از خودش باشد. بنابراین مهم است که آقایان با مهارت های صحیح انتقاد کردن، این موضوع را مطرح کند تا باعث تضعیف انرژی شریک جنسی خود نشود.

تاثیر بارداری و فرزندآوری بر کاهش میل جنسی چیست؟

در دوران بارداری و پس از زایمان، هورمون های بدن خانم ها دچار اختلال و به هم ریختگی می شود. بنابراین در این دوران، کاهش میل جنسی طبیعی است. برخی داروهای خاص مانند داروهای افسردگی و… هم می تواند در کاهش میل جنسی موثر باشد.

در مواردی که ترس از بارداری، مشکلات شیردهی و شب زنده داری و… وجود دارد، این احتمال وجود دارد که سردمزاجی به سراغ خانم ها بیاید. جالب است بدانید که بسیاری از مردان که زنانشان باردار هستند، تحت تاثیر عوامل روانی، دچار کاهش میل جنسی می شوند.

سوالات رایج جنسی مردان 3

اگر برای حل مشکل سردمزاجی و کاهش میل جنسی شریک زندگی خود نیاز به مشاوره دارید، در هر ساعتی از شبانه روز می توانید با روانشناسان جنسی و خانواده در مدافون مشورت کنید. برو به لیست روانشناسان جنسی

این مقاله توسط مریم کریمی کارشناسی ارشد روانشناسی تایید شده است.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2350

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.