استامینوفن: موارد مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی

داروی استامینوفن یا همان Acetaminophen به عنوان داروی ضددرد برای درمان دردهای کم تا متوسط و موارد زیر مصرف می‌شود. مانند

قرص استامینوفن در دوز های 325 و 500 میلی گرم موجود است که دوز 500 میلی گرم آن می‌تواند با کدئین همراه باشد.

نحوه و میزان مجاز مصرف استامینوفن

این دارو، به صورت خوراکی، وریدی و مقعدی وجود دارد. قبل از مصرف آن، دستورالعمل دارو را مطالعه کنید و اگر سوال دارید از پزشک یا داروساز سوال کنید. بیش از ۴ گرم یا به عبارت دیگر ۴۰۰۰ میلی گرم از این دارو را در طول ۲۴ ساعت مصرف ننمایید.

متخصصان داروسازی

اگر به داروساز دسترسی ندارید، در مدافون می‌توانید به صورت شبانه روز از بهترین داروسازان کشور، مشاوره دارویی آنلاین دریافت کنید.

برو به لیست داروسازان آنلاین

به‌طور کل، مسکن‌ها (داروهای ضددرد) اگر در ابتدای شروع درد استفاده شوند کارایی بهتری دارند.

قطره استامینوفن در کودکان

اگر پزشک برای کودکتان استامینوفن تجویز کرده است، مطمئن شوید که از استامینوفن مخصوص کودکان استفاده می‌کنید. با توجه به وزن کودکتان از روی راهنمای دارو، دوز مناسب را پیدا کنید.

به‌طور معمول، به ازای هر کیلو وزن کودک، ۲ تا ۳ قطره استامینوفن به او داده می‌شود. این دوز هر ۴ تا ۶ ساعت قابل تکرار است. به یاد داشته باشید که در طول یک شبانه روز، بیش از ۵ مرتبه از این دارو را به کودک خود ندهید.

استامینوفن

اگر استامینوفن کودکتان به صورت سوسپانسیون است، قبل از هر بار مصرف، دارو را به خوبی تکان دهید. استامینوفن مایع قبل از استفاده نیازی به تکان دادن ندارد. فراموش نکنید که قبل از مصرف راهنمای آن را مطالعه کنید.

اگر نیاز به مشاوره با متخصص کودکان دارید وارد لینک زیر شوید:دکتر آنلاین کودکان

مدت زمان مصرف استامینوفن

این دارو را برای تب بیش از 3 روز مصرف نکنید مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد. برای بزرگسالان، این مسکن را برای درد بیش از 10 روز (در کودکان 5 روز) مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشکتان تجویز شود. اگر کودک گلو درد دارد (مخصوصاً با تب بالا، سردرد، حالت تهوع یا استفراغ) سریعا با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی استامینوفن

این دارو معمولاً عوارض جانبی ندارد. اگر عوارض غیرعادی داشتید، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش، تورم (خصوصا در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط مصرف استامینوفن

 • افرادی که بیماری کلیوی و کبدی شدید دارند.
 • قبل از مصرف استامینوفن، اگر به آن یا داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.
 • این دارو ممکن است حاوی قند یا آسپارتام باشند. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن یا اجتناب از مصرف این مواد در رژیم غذایی خود دارید، احتیاط کنید.
 • اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
 • استامینوفن وارد شیر مادر می‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
 • افرادی که دچار کم خونی هستند.
 • در صورت مصرف میزان زیاد الکل و اعتیاد به آن
 • افرادی که دچار سوتغذیه هستند
دکتر آنلاین پزشک آنلاین

در مدافون می‌توانید به صورت شبانه روزی با بهترین پزشکان و متخصصان کشور مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

برو به لیست دکترهای آنلاین در مدافون

استفاده از استامینوفن در بارداری و شیردهی

استامینوفن کدئین از نظر مصرف در دوران بارداری ایمن است ولی بهتر است قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت نمایید. استامینوفن در شیر مادر ترشح می‌شود اما به ندرت عوارضی به همراه دارد.

تداخلات دارویی استامینوفن

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کتوکونازول، لووکتوکنازول. مصرف همزمان این دارو با فنوباربیتال و ایزونیازید باعث اثرات سمی بر کبد می‌شود.

در صورت مصرف الکل، اثرات سمی استامینوفن بر کبد تشدید می‌شود.

این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. این موضوع را هنگام انجام آزمایش به آزمایشگاه مورد نظر اطلاع دهید.

دوز مناسب برای بالغین با اختلالات کبدی

استفاده از استامینوفن در افرادی که بیماری کبدی دارند باید با احتیاط کامل انجام شود. در بیمارانی که دچار بیماری مزمن کبدی هستند و در حال حاضر بیماریشان کنترل ‌شده‌است،‌ حداکثر دوز بهتر است به ۲ تا ۳ گرم در روز محدود باشد.

بیمارانی که مشکلات و بیماری‌های کبدی، سیروز کبدی و مصرف روزانه الکل دارند، برای مصرف استامینوفن باید با پزشک مشورت کنند.

مصرف بیش از حد استامینوفن

اگر فردی، استامینوفن را بیش از حد مجاز مصرف کرده و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی دارد، سریعا به اورژانس مراجعه کنید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • تعریق
 • معده درد
 • دل درد
 • خستگی مفرط
 • زردی چشم/پوست
 • ادرار تیره

استامینوفن و سایر داروهای ضددرد

استامینوفن بر خلاف آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن که ممکن است باعث ایجاد زخم معده و روده شوند، چنین مشکلاتی را به همراه ندارد. اما از طرف دیگر استامینوفن مانند این داروها، تورم (التهاب) را کاهش نمی‌دهد.

در مقاله زیر همه نکات مهم درباره آسپرین را توضیح داده ایم، مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم: آسپرین، موارد مصرف و دوز مجاز

داروی استامینوفن و بیماری دیابت

مصرف استامینوفن ممکن است باعث نتایج کاذب در آزمایش قند خون شود. اگر دیابت دارید، از پزشک خود در مورد بهترین راه برای کنترل سطح قند خون خود در حین استفاده از این دارو سوال کنید.

فراموشی دوز دارو

اگر این دارو را طبق برنامه منظم مصرف می‌کنید و یک نوبت را فراموش می‌کنید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. دوز را دوبرابر نکنید تا جبران کنید.

نگهداری استامینوفن

این دارو را در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. استامینوفن را در جای مرطوب نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

دوز مصرف استامینوفن

استامینوفن بر حسب شکل مصرف و نوع داروی مصرفی دارای دوز های متفاوتی است.

اشکال مصرفی استامینوفن و دوز های آن :

 • قرص استامینوفن 325 میلی گرم
 • قرص استامینوفن 500 میلی گرم
 • کپسول 325 میلی گرم
 • کپسول 500 میلی گرم
 • کاپلت آهسته رهش مدت 650 میلی گرم
 • قرص خوراکی بازشونده در دهان 80 میلی گرم
 • قرص خوراکی بازشونده در دهان 160 میلی گرم
 • قرص جویدنی 80 میلی گرم
 • محلول یا سوسپانسیون خوراکی 160 میلی گرم / 5 میلی لیتر
 • مایع خوراکی 160 میلی گرم / 5 میلی لیتر
 • مایع خوراکی 500 میلی گرم / 5 میلی لیتر
 • شربت خوراکی 160 میلی گرم / 5 میلی لیتر

قرص استامینوفن 500

استامینوفن ۵۰۰ همان طور که از اسم آن مشخص است، دارویی است که حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن در هر قرص است. این دارو ، معمولا برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط ​​مانند سردرد، دردهای قاعدگی و دندان درد استفاده می‌شود. استامینوفن ۵۰۰ برای اکثر بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال بی‌خطر است و به این دلیل بدون نسخه دردسترس و قابل فروش است.

خواب آوری

این دارو بالقوه سبب خواب آلودگی نمیگردد اما استامینوفن 500 به دلیل مسکن درد، سبب میشود فرد بتواند راحت تر استراحت کند و به خواب برود.

استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین، دارویی است که از ترکیب استامینوفن و کدئین ساخته شده است. این دارو هم اثرات استامینوفن و هم اثرات کدوئين را دارد.

تفاوت پاراستامول و استامینوفن

نام دیگر داروی استامینوفن، پاراستامول است و این نام ها هر دو به یک دارو اشاره دارد. این دارو در ایران بیشتر با نام استامینوفن شناخته می‌شود و کمتر فردی آن را با نام پاراستامول می‌شناسد.

استامینوفن و سرماخوردگی

استامینوفن ممکن است به برطرف شدن انسداد بینی و رینوره کمک کند، اما به نظر نمی‌رسد که برخی دیگر از نشانه‌های سرماخوردگی (از جمله گلودرد، ضعف، عطسه و سرفه) را بهبود بخشد. با این وجود استامینوفن دارویی است که به عنوان داروی اصلی سرماخوردگی به کار برده میشود و اثر آن در این بیماری ثابت شده است. 

استامینوفن 325 برای کودکان

استامینوفن 325 را برای کودکان بزرگ تر از 12 سال می‌توان استفاده کرد اما باید دوز مصرفی آن را با توجه به وزن و بیماری‌های همراه کودک حساب نمود.

این مقاله از وب سایت webmd ترجمه ‌شده‌است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *