سرطان خون چیست؟

عموما سرطان خون به دلیل افزایش تعداد گلبول های سفید خون در بدن شما ایجاد می شود. این بیماری عموما گلبول های سفید خون شما  که جنگنده ‌های قدرتمندی با عفونت هستند را درگیر می کند. در افراد مبتلا به سرطان خون یا همان لوسمی، مغز استخوان مقدار زیادی گلبول سفید غیرطبیعی تولید می کند که به درستی عمل نمی کنند. گلبول ‌های سفید خون، گلبول‌ های قرمز و پلاکت‌ هایی را که بدن شما برای سلامتی با آن ها نیاز دارد، از بین می‌ برند و از این رو سرطان خون رخ می دهد.

سرطان خون

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون بسته به نوع آن متفاوت است.

شایع ترین علائم و نشانه های لوسمی عبارتند از:

 • تب و لرز
 • خستگی مداوم، ضعف
 • عفونت های مکرر یا شدید
 • کاهش وزن شدید
 • غدد لنفاوی متورم، کبد یا طحال بزرگ شده
 • خونریزی های مکرر بینی
 • لکه های قرمز ریز در پوست شما (پتشیا)
 • تعریق زیاد به خصوص در شب
 • درد یا حساسیت استخوانی
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • از دست دادن اشتها

چنانچه هر یک از علائم فوق را در خود یا اطرافیانتان مشاهده نمودید، بهتر است با دکتر آنلاین خون و سرطان مدافون، مشاوره آنلاین پزشکی انجام بدید. انکولوژیست آنلاین مدافون در تمامی ساعات شبانه روز پاسخگوی شما عزیزان می باشد.

علل ایجاد سرطان خون

هیچ کس دقیقا نمی داند که چه چیزی باعث سرطان خون می شود. اما برخی موارد ممکن است باعث افزایش ریسک ایجاد آن شوند. این عوامل عبارتند از:

استعمال دخانیات

اگرچه ممکن است سیگار کشیدن دلیل اصلی سرطان خون نباشد، اما کشیدن سیگار خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد.

سابقه خانوادگی

بیشتر لوسمی ها هیچ پیوند خانوادگی ندارند. با این حال، اگر شما از بستگان درجه یک بیمار مبتلا به سرطان خون هستید یا اگر دوقلوی یکسانی دارید که مبتلا به لوسمی است، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری باشید.

سندرم های مادرزادی

به نظر می رسد برخی سندرم های مادرزادی شامل سندرم داون، کم خونی فانکونی، سندرم بلوم، آتاکسی-تلانژکتازی و سندرم بلکفان-دیاموند خطر بروز لوسمی را افزایش می دهند.

میدان های الکترومغناطیسی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موقعیت هایی مانند زندگی در نزدیکی خطوط برق، ممکن است خطر ابتلا به لوسمی را در فرد افزایش دهد.

سایر علل عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • قرار گرفتن در معرض تابش پر انرژی
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از آفت کش ها یا مواد شیمیایی

انواع سرطان خون

انواع عمده لوسمی عبارتند از:

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

 این نوع لوسمی شایع ترین نوع سرطان خون در کودکان خردسال است ALL همچنین می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد.

لوسمی میلوژن حاد (AML)

 AML یک نوع شایع سرطان خون است که در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد. اما میزان شیوع آن در بزرگسالان بیشتر از کودکان است.

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

CLL که یکی از شایع ترین سرطان های خون در بزرگسالان است، ممکن است سال ها بدون نیاز به درمان در بدن افراد وجود داشته باشد و هیچگونه علائمی از خود بروز ندهد.

لوسمی میلوژن مزمن (CML)

 این نوع لوسمی عمدتاً بزرگسالان را مبتلا می کند. یک فرد مبتلا به CML ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از ورود به مرحله ای که در آن سلول های سرطان خون سریعتر رشد می کنند، علائم کمی داشته باشد یا هیچ علائمی نداشته باشد.

انواع دیگر و نادرتری از سرطان خون وجود دارد که عبارتند از:

 • لوسمی سلول مویی
 • سندرم های میلودیسپلاستیک
 • اختلالات میلوپرولیفراتیو.

سرطان خون چگونه طبقه بندی می شود؟

پزشکان لوسمی را بر اساس سرعت پیشرفت و نوع سلول های درگیر طبقه بندی می کنند.

 1. اولین نوع طبقه بندی بر اساس سرعت پیشرفت لوسمی است:

لوسمی حاد

در لوسمی حاد، سلول ‌های غیرطبیعی خون، سلول ‌های خونی نابالغ (بلاست) هستند. آنها نمی توانند عملکرد طبیعی خود را انجام دهند و به سرعت تکثیر می شوند، بنابراین بیماری به سرعت بدتر می شود.از این رو لوسمی حاد نیاز به درمان تهاجمی و به موقع دارد.

لوسمی مزمن

انواع مختلفی از لوسمی مزمن وجود دارد. برخی سلول های زیادی تولید می کنند و برخی باعث تولید سلول های بسیار کمی می شوند. لوسمی مزمن شامل سلول های خونی بالغ تر می شود. این سلول های خونی کندتر تکثیر یا تجمع می یابند و می توانند برای مدتی به طور طبیعی عمل کنند. برخی از انواع لوسمی مزمن در ابتدا هیچ علامت اولیه ای ایجاد نمی کنند و ممکن است برای سال ها بدون توجه یا تشخیص داده شوند.

 • نوع دوم طبقه بندی بر اساس نوع گلبول سفید تحت تأثیر است:

سرطان خون لنفوسیتی

این نوع لوسمی بر سلول های لنفوئیدی (لنفوسیت ها) که بافت لنفاوی یا لنفاوی را تشکیل می دهند، تأثیر می گذارد. بافت لنفاوی سیستم ایمنی بدن شما را تشکیل می دهد.

لوسمی میلوژن (my-uh-LOHJ-uh-nus)

 این نوع لوسمی بر سلول های میلوئید تأثیر می گذارد. سلول های میلوئید باعث ایجاد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و سلول های تولید کننده پلاکت می شوند.

درمان سرطان خون

درمانی که دریافت می کنید بستگی به نوع سرطان خون شما، میزان گسترش آن و میزان سلامتی شما دارد. گزینه های اصلی درمان عبارتند از:

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی در خون و مغز استخوان شما استفاده می شود. داروها از راه های زیر می توانند وارد بدن شما شوند:

 • از طریق شلیک به ورید یا عضله
 • به عنوان یک قرص
 • تزریق به مایع اطراف نخاع شما

تابش

در روش تابش از اشعه ایکس پرانرژی برای کشتن سلول های سرطان خون یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می کند. این تابش ها بسته به تجویز پزشک گاهی به کل بدن شما و گاهی تنها در یک قسمت از بدن که در آن سلول های سرطانی زیادی وجود دارد، تابیده می شوند.

درمان بیولوژیکی

درمان بیولوژیکی که ایمونوتراپی نیز نامیده می شود، به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا سلول های سرطانی را پیدا کرده و به آنها حمله کند. داروهایی مانند: اینترلوکین و اینترفرون می توانند به تقویت دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان خون کمک کنند.

درمان هدفمند

درمان هدفمند از داروهایی برای مسدود کردن ژن ‌ها یا پروتئین ‌های خاصی استفاده می ‌کند که سلول‌ های سرطانی برای رشد به آن‌ ها نیاز دارند. این درمان می تواند سیگنال ‌هایی را که سلول‌ های لوسمی برای رشد و تقسیم استفاده می‌ کنند،  را با قطع جریان خون یا کشتن مستقیم آنها متوقف کند.

پیوند سلول های بنیادی

در این روش سلول های سرطان خون در مغز استخوان شما را با سلول های جدیدی که خون می سازند جایگزین می کند. پزشک شما می تواند سلول های بنیادی جدید را از بدن خود یا از یک اهدا کننده دریافت کند. ابتدا، دوزهای بالایی از شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در مغز استخوان خود خواهید داشت. سپس، سلول های بنیادی جدید را از طریق تزریق به یکی از رگ های خود دریافت خواهید کرد. آنها به سلول های خونی جدید و سالم تبدیل خواهند شد.

عمل جراحی

اگر طحال شما پر از سلول های سرطانی باشد و به اندام های مجاور فشار آورد، پزشک می تواند آن را خارج کند. به این روش اسپلنکتومی می گویند.

این مقاله به تایید دکتر رسیده است.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 8655

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.