سرطان، علل، تشخیص و درمان

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در نقاط مختلف جهان است. جالب است بدانید که در ایالات متحده از هر 3 نفر، یک نفر به سرطان مبتلا می شود. این روزها دیگر کسی نیست که در خانواده، دوستان یا اقوام بیماران مبتلا به cancer (سرطان) را ندیده باشد. در طی این سالها، روش های درمانی کنسر پیشرفت قابل توجهی داشته است.

سرطان

در صورتی که درباره بیماری سرطان، سوال پزشکی دارید، در اپلیکیشن مدافون می توانید در هر ساعتی از شبانه روز، سوال خود را از متخصص انکولوژی بپرسید.

برو به لیست متخصصان سرطان

سرطان چیست؟

بدن انسان از تریلیون ها سلول تشکیل شده است که به طور معمول رشد کرده و در صورت نیاز تقسیم می شوند. وقتی سلول‌ها غیرطبیعی هستند یا پیر می‌شوند، معمولا می‌میرند.

طبق برخی منابع روزانه بیش از صدهزار جهش یا سلول سرطانی در بدن انسان به دلایل مختلف ایجاد می شود که عوامل زیر در ایجاد آنها نقش دارند:

  • سبک زندگی
  • در معرض اشعه UV قرار گرفتن
  • مصرف دخانیات
  • رژیم غذایی
  • التهابات مختلف

در شرایط عادی سیستم ایمنی بدن انسان، سلول های جهش یافته را بلافاصله از سلول های عادی تشخیص داده و آن ها را از بین می برد. اگر این سلول های جهش یافته، توسط سیستم ایمنی از بین نرود، تکثیر می شود، سلول های مشابه را ایجاد می کند و این سلول ها آماده تهاجم می شوند و سرطان رخ می دهد.

وقتی تومور سرطانی ایجاد می شود در ابتدا سیستم ایمنی توسط سلول های T , NK به سراغ تومور می رود تا آن را مهار کند. پس از مدتی تومور سرطانی، سلول های سیستم ایمنی را به عنوان سرباز گروگان گرفته و دیگر سیستم ایمنی قادر به تشخیص این سلول های سرطانی نمی شود.

در واقع کانسر زمانی شروع می‌شود که در فرآیند تقسیم سلولی مشکلی پیش می‌آید و سلول‌های بدن به ساخت سلول‌های جدید ادامه می‌دهند و سلول‌های قدیمی یا غیرطبیعی در زمانی که باید نمی‌میرند. همانطور که سلول های سرطانی بدون کنترل رشد می کنند، می توانند سلول های طبیعی را از بین ببرند.

انواع سرطان

انواع مختلفی از سرطان (کانسر) وجود دارد. این بیماری می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود و نام گذاری آن به این صورت است که به نام قسمتی که از آن شروع شده است نامگذاری می شود حتی اگر به قسمت های دیگر هم گسترش پیدا کرده باشد. به عنوان مثال، کنسری که از پستان شروع می شود، هنوز سرطان پستان (سینه) نامیده می شود، حتی اگر به قسمت های دیگر بدن متاستاز داده باشد (گسترس پیدا کرده باشد).

دو دسته اصلی سرطان وجود دارد:

سرطان های هماتولوژیک (خون)

سرطان های سلول های خونی از جمله لوسمی، لنفوم و مولتیپل میلوما هستند.

سرطان تومور جامد

کانسر هر یک از اندام ها یا بافت های بدن است. شایع ترین تومورهای جامد سرطان سینه، پروستات، ریه و کولورکتال هستند.

سرطان های هماتولوژیک و تومور جامد، از برخی جهات شبیه هم هستند، اما می توانند از نظر رشد، گسترش و پاسخ به درمان متفاوت باشند. برخی از سرطان ها رشد سریعی دارند و گسترش می یابند. بعضی دیگر رشد آرام تری دارند. برخی کنسرها، بیشتر در سایر قسمت های بدن گسترش پیدا می کنند. بعضی در همان جایی که شروع کردند می مانند.

برخی از انواع سرطان با جراحی درمان می شوند. برخی دیگر به داروهایی مانند شیمی درمانی بهتر پاسخ می دهند. در بیشتر موارد دو تا چند روش درمانی برای درمان سرطان به کار برده می شود.

در صورتی که به دلیل سرطان برای پی گیری موضوعات سلامت، زیاد از خانه خارج نمی شوید، در مدافون می توانید 24 ساعته با پزشک متخصص در 40 تخصص مختلف مشاوره کنید.

میخواهم مشاوره پزشکی دریافت کنم!

تشخیص سرطان

برای تشخیص سرطان از روش های زیر استفاده می شود:

معاینه بدنی

پزشک ممکن است با معاینه از وجود تومورهای سرطانی در بدن بیمار مطلع شود. در معاینه فیزیکی، دکتر ممکن است به دنبال تغییراتی مانند تغییر در رنگ پوست یا بزرگ شدن اندام باشد که می تواند نشان دهنده وجود سرطان باشد.

آزمایشات

آزمایش هایی مانند آزمایش خون و ادرار به پزشک کمک می کند که به احتمال وجود سرطان در بدن پی ببرد. برای مثال، در افراد مبتلا به لوسمی، یک آزمایش خون رایج به نام شمارش کامل خون ممکن است تعداد یا نوع غیرعادی گلبول های سفید خون را نشان دهد.

تصویربرداری

یکی دیگر از روش هایی که به پزشک برای تشخیص کنسر به روش غیرتهاجمی کمک می کند تصویربرداری است. تصویربرداری هایی شامل سی تی اسکن، اسکن استخوان، MRI، پت اسکن، ماموگرافی، سونوگرافی و اشعه ایکس و … می باشد.

نمونه برداری یا بیوبپسی

در این روش، پزشک نمونه ای از سلول ها را برای آزمایش در آزمایشگاه از بدن بیمار تهیه می کند. روش های مختلفی برای جمع آوری نمونه وجود دارد. اینکه کدام روش بیوپسی برای بیمار مناسب است به نوع سرطان و محل آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، نمونه برداری تنها راه تشخیص قطعی سرطان است.

مرحله های مختلف سرطان

هنگامی که بیماری سرطان در شخص تشخیص داده می شود، استیج بیماری نیز برای وی مشخص می شود. این استیج نشان می دهد که وضعیت و میزان گسترش بیماری در چه حد است و بر اساس آن نوع درمان نیز تعیین می شود. در واقع مرحله این بیماری نشان می دهد که سرطان چه قدر پیشرفته است.

استیج سرطان معمولاً در مراحل I تا IV مشخص می شود که IV جدی ترین آنهاست.

استیج I یعنی سرطان کوچک و فقط در یک ناحیه است. این سرطان در مراحل اولیه نیز نامیده می شود. این سرطان به قسمت های دیگر بدن گسترش پیدا نکرده است.

مرحله II و III یعنی سرطان گسترده تر است و به بافت ها یا غدد لنفاوی مجاور رشد کرده است.

مرحله IV یعنی سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است که به آن سرطان پیشرفته یا متاستاتیک نیز گفته می شود.

بیمار سرطانی در معرض انواع افسردگی ها و مشکلات روحی و روانی قرار دارد، یک روانشناس خوب و آنلاین، می تواند در حل مشکلات روحی بیماران سرطانی بسیار مفید باشد.

درمان سرطان

همین الان با روانشناس تماس بگیر!

درمان سرطان

همان طور که می دانید روش های درمان سرطان، پیشرفت قابل توجهی کرده است و روشهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد. روش های درمانی مختلف بسته به نوع و مرحله بیماری، وضعیت و سن بیمار و… متفاوت است.

روش های درمانی مختلف سرطان شامل این موارد است:

عمل جراحی

هدف از جراحی برداشتن تومور سرطانی است.

شیمی درمانی

این روش که از رایج ترین روش های درمان است از داروهایی استفاده می شود که سلول های سرطانی را از بین می برد.

درباره تهوع بعد از شیمی درمانی چه می دانید؟

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای انرژی پرقدرت مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.

پیوند مغز استخوان

مغز استخوان ماده ای است که در داخل استخوان ها قرار دارد و از سلول های بنیادی خون، سلول های خونی می سازد. در پیوند مغز استخوان (پیوند سلول های بنیادی) از سلول های بنیادی مغز استخوان خود بیمار یا از یک اهدا کننده استفاده می شود.

پیوند مغز استخوان به پزشک اجازه می دهد تا از دوزهای بالاتر شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده کند. همچنین ممکن است مغز استخوان بیمار جایگزین شود.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی که به عنوان درمان بیولوژیکی نیز شناخته می شود، از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. سرطان می تواند بدون کنترل در بدن شخص  زنده بماند زیرا سیستم ایمنی آن را به عنوان یک مزاحم تشخیص نمی دهد. ایمونوتراپی می تواند به سیستم ایمنی شما کمک کند تا سرطان را ببیند و به آن حمله کند.

هورمون درمانی

برخی از انواع سرطان مانند سرطان سینه و پروستات توسط هورمون های بدن تغذیه می شود. حذف این هورمون ها از بدن یا مسدود کردن اثرات آنها ممکن است باعث توقف رشد سلول های سرطانی شود.

درمان دارویی هدفمند

درمان دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری‌های خاص در سلول‌های سرطانی تمرکز دارد که به آنها اجازه زنده ماندن می‌دهد.

کرایوآبلیشن

این درمان با سرما، سلول های سرطانی را از بین می برد. در این درمان چندین بار فرآیند انجماد و ذوب توده سرطانی در طول یک جلسه درمانی تکرار می شود تا این سلول ها از بین بروند.

رادیو فرکوئنسی یا RF

این روش درمانی از انرژی الکتریکی برای گرم کردن سلول های سرطانی استفاده می کند و باعث مرگ آنها می شود.

بیماران سرطانی و خانواده های آنها، نیازمند حمایت روانی، دسترسی آسان به پزشک و مراقبتهای درمانی هستند. مدافون، اپلیکیشن دکتر و  روانشناس آنلاین، در طول درمان کنار شماست.

این مقاله به تایید، دکتر خاطره معصومی؛ فوق تخصص خون و سرطان بالغین رسیده است.

برو به اپلیکیشن مدافون

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » سرطان، علل، تشخیص و درمان

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.1 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 3620

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *