زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی بیماری است که بر اثر آلودگی به ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی به وجود می آید. این بیماری از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود. ویروس اچ پی وی، در اکثر موارد بدون هیچ علائمی توسط سیستم ایمنی بدن دفع می شود. اما در مواردی سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود. ویروس HPV بسیار مسری بوده و حتی یک بار ارتباط جنسی با شخص آلوده به این ویروس می تواند موجب سرایت آن شود. زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی متفاوت است. تا به حال 150 گونه مختلف از این ویروس شناسایی شده است.

 

روش انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی، تماس با پوست یا مخاط آلوده به این ویروس طی رابطه جنسی منتقل می شود. انتقال این ویروس از طریق اپیلاسیون، لیزر، استخر، سونا، سرویس بهداشتی عمومی و.....بسیار نادر است. مرطوب ماندن پوست در مدت طولانی نیز می تواند خطر ابتلا به این ویروس را افزایش دهد. نقص سیستم ایمنی بدن، در تشدید این بیماری و مقاومت به درمان در این بیماری موثر است.

ویروس HPV حدود 3 هفته تا 8 ماه دوره نهفته دارد و سپس به شکل زگیل ظاهر می شود. زگیل تناسلی اکثرا ناشی از ویروس های 6 و 11 این گروه است. این ویروس می تواند در ناحیه تناسلی، ناحیه مقعد، دهان، لب، گلو و زبان رشد کند.

خطرات زگیل تناسلی چیست؟

در اکثر موارد ویروس HPV موجب ضایعات زگیلی خوش خیم می شود اما در مواردی ممکن است که موجب ضایعات پوستی بدخیم نیز بشود. در میان خانواده ویروس HPV گروه ویروس های 16 و 18 عامل اصلی سرطان دهانه رحم یا سرویکس در زنان شناخته شده است. بنابراین با ابتلا به زگیل تناسلی لازم است که آزمایشات لازم از نظر وجود این گروه از ویروس ها انجام شود. انجام پاپ اسمیر و غربالگری سرطان دهانه رحم برای تشخیص وجود این ویروس به کار برده می شود.

زگیل تناسلی معمولا مشکل خاصی در بدن ایجاد نمی کند اما حس روانی منفی درباره آن، مشکلات خارش و... ممکن است علت مراجعه به پزشک باشد.

شیوع زگیل تناسلی در افرادی که دارای رابطه جنسی پرخطر دارند، بیشتر است.

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنم؟

در صورتی که درباره زگیل تا تبخال تناسلی سوال پزشکی دارید با خود می گویید سوال پزشکی ام را از کی بپرسم، می توانید از مشاوره پزشکی آنلاین بهترین متخصصان کشور در مدافون بهره مند شوید. با توجه به گستردگی این بیماری در تخصص های مختلف، می تواند بنابر نوع بیماری از خدمات هر کدام از پزشکان مورد نظر بهره مند شوید.

پزشک آنلاین زنان مدافون مانند دکتر آزیتا صفارزاده کرمانی (فوق تخصص ناباروری)، دکتر زهرا نادری (فوق تخصص ناباروری)، دکتر هاله رحمان پور (فوق تخصص ناباروری) و سایر دکترهای آنلاین زنان مدافون در این خصوص پاسخگوی شما هستند.

در صورتی که در خصوص زگیل تناسلی سوال دارید می توانید از پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادراری مدافون نیز مشاوره دریافت کنید. دکتر سالار صفوی (ارولوژیست)در این زمینه می توانند به سوالات پزشکی اورژانسی شما پاسخ دهند.

در صورت تمایل به مشاوره پزشکی با متخصص پوست مدافون به صورت آنلاین در خصوص زگیل تناسلی می توانید به دکتر سید ابوالحسن آل محمد و دکتر بنفشه تمیزی فر، مراجعه نمایید.

پزشک متخصص عفونی آنلاین مدافون مانند دکتر فرشته غیاثوند و دکتر حمید عمادی در خصوص زگیل تناسلی می توانند پاسخگوی سوال پزشکی شما باشند.

همچنین متخصص آنلاین گوش و حلق و بینی مدافون مانند دکتر حسام اسکندرزاده و دکتر فاطمه حبیب زاده لمسو می توانند پاسخگوی آنلاین مشاوره پزشکی شما باشند.

آیا مشاوره پزشکی در مدافون رایگان است؟

شکل و ظاهر زگیل تناسلی چگونه است؟

زگیل تناسلی می‌تواند سیستم تناسلی داخلی (داخل واژن و گردن رحم) یا خارجی خانم‌ها، آلت تناسلی مردان کشاله ران، اطراف مقعد و زیرشکم را درگیر کند. زگیل می‌تواند به صورت تک یا چندتایی و شکل‌های مختلف برجسته یا صاف و در رنگ‌های سفید تا قهوه‌ای حتی قرمز و بنفش ظاهر ‌شود. اندازه زگیل نیز از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متغیر است. زگیل تناسلی معمولا بدون علامت است، ولی گاهی ممکن است فرد احساس خارش داشته باشد.

بیشتر زگیل های تناسلی آن قدر کوچک هستند که فقط با چشم مسلح دیده می شوند.

اگر میخواهید با مشاوره آنلاین پزشکی، بیشتر آشنا شوید، اینجا کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

برای درمان زگیل تناسلی، درمان قطعی وجود ندارد. برای درمان این زگیل از روش هایی مانند جراحی، لیزر، کرایو، پمادهای موضعی و... می توان استفاده کرد. ضایعات پوستی ناشی از زگیل تناسلی نباید دستکاری شود. ابتلا به ویروس اچ پی وی می تواند موجب ایجاد آنتی بادی و ایمنی نسبت به این ویروس شود. اما آنتی بادی تولیدشده به مرور کاهش می یابد.

راه های پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

یکی از راه های مهم جهت جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده از کاندوم در رابطه جنسی است. هر چند که این مورد هم صد در صد تایید شده نیست اما تاثیر بسزایی دارد. رعایت بهداشت فردی یکی از عوامل دیگری است که از ابتلا به این ویروس جلوگیری می کند.

خوشبختانه واکسن گارداسیل Gardasil، جهت پیش گیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی وجود دارد. این واکسن یک واکسن چهارگانه است که در سه نوبت استفاده می شود. سن مناسب برای تزریق این واکسن بین 11-12 سالگی تا 26 سالگی است. این واکسن در مقابل چهار گونه ویروس HPV یعنی گروه های 6، 11، 16 و 18 مصونیت ایجاد می کند.

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 1 نفر
100%

نفر

اطلاع از جدیدترین مطالب وب سایت

لطفا کد امنیتی را به طور صحیح وارد کنید.

شماره موبایل*
نادرست

Copyright 2018 MEDAFONE