همه چیز درباره ایدز و ویروس HIV

هر ساله اول دسامبر که روز جهانی ایدز است، در سراسر جهان، آموزش هایی در خصوص بیماری ایدز به مردم ارائه می شود. خوشبختانه امروزه با درمان های پیشرفته ای که این بیماری دارد، بسیاری از بیماران می توانند یک زندگی عادی و عمر نزدیک به طبیعی داشته باشند. در این بیماری تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری اهمیت زیادی دارد. همان طور که می دانید بیماری ایدز بر اثر ویروسی به نام HIV (اچ آی وی) به وجود می آید. در صورتی که این ویروس در بدن پیشرفت کند و بتواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، ایدز به وجود می آید.

ایدز

البته امروزه دیگر در دنیا HIV به عنوان یکی بیماری شناخته نمی شود، بلکه یک ویروس است که بیمار تا آخر عمر با آن زندگی می کند. جالب است بدانید که در دنیا در هر دقیقه 5 نفر به HIV مبتلا می شود. در 35 سال اخیر حدود 80 میلیون نفر در دنیا به اچ آی وی مبتلا شده اند. تخمین زده می شود، در ایران بیش از 100 هزار نفر به این ویروس مبتلا هستند اما تنها 30 هزار نفر از آنها از بیماری خود مطلع هستند.

در کشور ما نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، درمان های به روز دنیا برای درمان HIV به صورت رایگان، بی نام و راحت در اختیار این بیماران قرار دارد. همان طور که گفته شد، اهمیت فراوانی دارد که وجود این ویروس به موقع تشخیص داده شود تا از انتقال بیشتر این بیماری جلوگیری به عمل آید و درمان نیز سریع تر آغاز شود. در صورتی که درمان اچ آی وی به موقع آغاز نشود می تواند منجر به ایدز شود. در صورت نیاز به انجام آزمایش به صورت رایگان و دریافت داروهای اچ آی وی، می توانید به مراکز مشاوره رفتاری در سراسر کشور، مراجعه نمایید.

آیا بیماری ایدز با HIV تفاوت دارد؟

بله، HIV ویروسی است که پس از وارد شدن به بدن به صورت تدریجی در حال ضعیف کردن سیستم ایمنی است. وقتی تعداد سلول های ایمنی CD4 به یک عدد مشخص پایینی برسد، دیگر بیمار اچ آی وی مثبت نیست بلکه ایدز یا در واقع سندرم نقص ایمنی اکتسابی دارد که درمان آن کمی مشکل تر است.

چه قدر طول می کشد تا ویروس HIV خودش را در بدن نشان دهد؟

همانطور که می دانید HIV یک ویروس است که وقتی وارد بدن فرد می شود، ممکن است که شخص تا سال ها بی علامت باشد و بیمار اصلا از وجود ویروس مطلع نباشد. وقتی ویروس HIV وارد بدن می شود بین 2 تا 20 سال و میانگین بین 5 تا 10 سال طول می کشد تا علائم خود را نشان دهد.

راه های انتقال ویروس HIV چیست؟

دو راه اصلی انتقال ویروس HIV از طریق تزریق مواد مخدر با سوزن مشترک، روابط جنسی حفاظت نشده و پرخطر و از مادر مبتلا به اچ آی وی به کودک خود است. این ویروس از طریق دندانپزشکی، آرایشگاه، نیش پشه، دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، شنا کردن، غذا خوردن، عطسه و سرفه، دستشویی مشترک با شخص بیمار و… منتقل نمی شود. دریافت خون نیز در کشور ما خطری ندارد و از سال 76 همه خون های کشور از این نظر پایش می شوند.

بیماری ایدز چه مشکلاتی به همراه دارد؟

شخصی که دچار بیماری ایدز است، بعضی بیماری های ساده مثل سرماخوردگی، ویروس ها، میکروب ها و قارچ هایی که در محیط وجود دارند و در یک سیستم ایمنی معمولی مشکلی ایجاد نمی کند در بدن شخصی که به ایدز مبتلا شده است، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. بعضی از سرطان ها برای بیماران مبتلا به ایدز رخ می دهد.

آیا کسی که ویروس HIV دارد می تواند ازدواج کند و بچه دار شود؟

وقتی که ویروس HIV تحت کنترل باشد و سطح آن پایین باشد، بیمار می تواند ازدواج کند، بچه دار شود و ….

آیا بیماری ایدز و ویروس HIV درمان دارد؟

ویروس HIV مانند بیماری هایی مثل دیابت و یا فشار خون، قابل کنترل است و دارویی دارد که بیمار باید تا آخر عمر آن را مصرف کند و وقتی دارو را مصرف می کند، سطح ویروس صفر است و هیچ علامتی نیز ندارد و به این ترتیب تحت کنترل در می آید.

مشاوره پزشکی و روانشناسی

در صورتی که نیاز به مشاوره با دکتر عفونی در خصوص ویروس HIV دارید، در اپلیکیشن مدافون می توانید به صورت بی نام و در هر ساعتی از شبانه روز با پزشک متخصص عفونی در این زمینه مشورت کنید. برای این منظور به لینک زیر مراجعه کنید.

پزشکان عفونی

روش تشخیص HIV چگونه است؟

برای تشخیص HIV سه نوع آزمایش وجود دارد. آزمایش HIV معمولاً بر روی خون یا مایع دهان انجام می شود. این آزمایش ممکن است بر روی ادرار نیز انجام شود.

تست اسید نوکلئیک (NAT)

آزمایش NAT دارای ویژگی های زیر است:

  • به دنبال ویروس واقعی در خون می گردد و از طریق آزمایش خون انجام می شود.
  • تشخیص می دهد که آیا فرد HIV دارد یا اینکه چه مقدار ویروس در خون وجود دارد .
  • ویروس HIV را زودتر از انواع دیگر آزمایش ها تشخیص می دهد.
  • بسیار گران است .
  • در شرایط عادی و برای غربالگری استفاده نمی شود.
  • در شرایطی که بیمار در معرض ویروس اچ آی وی قرار گرفته باشد و یا علائم اولیه عفونت HIV را داشته باشد، به کار برده می شود.

 تست آنتی ژن/آنتی بادی

همانطور که می دانید وقتی که در معرض ویروس هایی مانند HIV قرار می گیریم، آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود. آنتی ژن ها مواد خارجی هستند که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن فعال شود. اگر شخصی به HIV مبتلا باشد، در بدن او آنتی ژنی به نام p24 تولید می شود. آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی، این دو ماده را در خون بررسی می کند و  دارای این ویژگی ها است:

  • آنتی بادی و آنتی ژن ویروس HIV را بررسی می کند.
  • از طریق آزمایش خون انجام می شود.
  • آزمایش رایج برای تشخیص HIV  است.
  • دارای یک روش تست سریع و در دسترس است که با نیش انگشت انجام می شود.

تست آنتی بادی

این آزمایش  به دنبال آنتی بادی های HIV در خون یا بزاق دهان است.

البته به یاد داشته باشید که آزمایش‌های آنتی‌بادی که بر روی خون انجام می شوند نسبت به آزمایش هایی که بر روی بزاق یا نیش انگشت انجام می شوند، می‌توانند HIV را زودتر تشخیص دهند.

چه قدر طول می کشد تا جواب آزمایش HIV مشخص شود؟

آزمایشات آزمایشگاهی (NAT و آنتی ژن/آنتی بادی) نیاز دارند که خون از ورید شخص به داخل لوله کشیده شود و سپس آن خون برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شود. نتایج ممکن است چند روز طول بکشد تا در دسترس باشد.

با آزمایش غربالگری آنتی بادی سریع، که معمولاً با خون ناشی از نیش انگشت یا با مایع دهان انجام می شود، نتایج در 30 دقیقه یا کمتر آماده می شود.

آزمایش سریع آنتی ژن/ آنتی بادی با نیش انگشت انجام می شود و 30 دقیقه یا کمتر طول می کشد.

ایدز و اچ ای وی

چقدر بعد از قرار گرفتن در معرض HIV، آزمایش می تواند تشخیص دهد که آیا شخص به اچ آی وی مبتلا شده یا خیر؟

هیچ آزمایش HIV نمی تواند این ویروس  را بلافاصله تشخیص دهد. همان طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، ممکن است تا 20 سال طول بکشد که ویروس خودش را نشان دهد.

 اگر فکر می کنید در 72 ساعت گذشته در معرض HIV قرار گرفته اید، سریع درباره این موضوع با پزشک مشورت کنید. در صورت تمایل می توانید از بهترین متخصصان عفونی کشور، در مدافون به صورت تلفنی، متنی و یا صوتی مشاوره دریافت کنید.

مشاوره با دکتر عفونی

زمان بین زمانی که یک فرد ممکن است در معرض اچ آی وی قرار گرفته باشد و زمانی که آزمایش می تواند با اطمینان مشخص کند که آیا این ویروس وجود دارد یا خیر، دوره پنجره نامیده می شود. دوره پنجره از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به نوع آزمایش مورد استفاده برای تشخیص HIV بستگی دارد.

 آمار زیر نشان دهنده مدت زمانی است که طول می کشد که هر آزمایش ابتلا به این ویروس را نشان دهد.

آزمایش اسید نوکلئیک (NAT)

 معمولاً 10 تا 33 روز پس از مواجهه با ویروس

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی

معمولاً 18 تا 45 روز پس از مواجهه با ویروس

آزمایش آنتی بادی

معمولا 23 تا 90 روز پس از مواجهه با ویروس.

تفسیر آزمایش ایدز

جواب آزمایش ایدز با دو مقدار مثبت positive و منفی Negative مشخص می شود که در صورت مثبت بودن یعنی شخص به ویروس اچ آی وی مبتلا شده است و در صورت منفی بودن، یعنی شخص به این ویروس مبتلا نشده است. البته این نتیجه، لزوما برای شریک جنسی شخص یکسان نیست.

در صورتی که برای تفسیر آزمایشات، سوالات پزشکی و درمانی خود نیاز به پزشک دارید، در هر نقطه از جهان که باشید می توانید از بهترین پزشکان کشور، به صورت 24 ساعته با هزینه ای کمتر از یک ویزیت حضوری، سوال و جواب پزشکی داشته باشید و به صورت آنلاین ویزیت شوید.با پزشکان آنلاین مدافون بیشتر آشنا شوید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6323

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *