سوالات پزشکی مهم درباره زگیل تناسلی

همان طور که می دانید متاسفانه شیوع زگیل تناسلی یا HPV این روزها افزایش زیادی یافته است. در این مقاله از مدافون، دکتر احیا خان احمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از پزشکان آنلاین مدافون، به همه سوالات پزشکی مهم در خصوص زگیل تناسلی یا HPV پاسخ داده اند. در صورتی که درباره این بیماری سوالی دارید، می توانید به صورت تلفنی یا چت با پزشک از بهترین پزشکان متخصص در مدافون سوال خود را بپرسید.

سوالات زگیل تناسلی

چت با پزشکان مدافون به چه صورت است؟

زگیل تناسلی چیست و چرا ایجاد می شود؟

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری و عفونت جنسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود. ویروس HPV از طریق تماس جنسی و پوستی منتقل می شود. این موضوع به این معنی است که زگیل تناسلی حتی از طریق رابطه جنسی با کاندوم هم ممکن است که منتقل شود. علت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPV است که حدود 100 نوع از این ویروس وجود دارد. این احتمال وجود دارد که شخص حتی در صورت تزریق واکسن باز هم به این ویروس مبتلا شود.

راه پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

نکته مهم در پیش گیری این است که شریک جنسی شخص، روابط جنسی متعدد و رابطه جنسی با ریسک بالا نداشته باشد. نکته مهم این است که این ویروس از طریق تماس پوستی و جنسی منتقل می شود. بنابراین باید در انتخاب شریک جنسی دقت کرد. با احتمال بسیار کم و به صورتی که هنوز اثبات نشده است ممکن است از پروب دستگاه لیزر خیلی آلوده، تیغ آلوده و یا جاهای خیلی آلوده این ویروس منتقل شود. البته این موضوع هنوز اثبات نشده است و یک احتمال است.

تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی چگونه است؟

ویروس HPV به طور کلی دو نوع کم خطر و پرخطر دارد. انواع ویروس HPV که پرخطر یا high risk هستند باعث سرطان می شوند که شایع ترین علت سرطان دهانه رحم، همین ویروس HPV است. نوع پرخطر ویروس زگیل تناسلی می تواند انواع دیگری از  سرطان برای مثال سرطان واژن، سرطان دهان (در رابطه جنسی از طریق دهان)، سرطان مقعد و یا سرطان آلت تناسلی مردان را نیز ایجاد کند. انواع کم خطر یا low risk این ویروس به صورت زائده گوشتی بدون سوزش و خارش است که سطح نامنظمی دارد و روی پوست دیده می شود

از زمانی که با شخص مشکوک به زگیل تناسلی رابطه جنسی برقرار می شود چه قدر طول می کشد تا ابتلا به این ویروس مشخص شود؟

از چند روز تا دو سال ممکن است که زمان ببرد تا ویروس HPV خودش را نشان دهد. در این مدت، ممکن است که اگر شخص تست HPV typing را بدهد، آزمایش او نرمال باشد اما بعد از یک سال که دوباره تست بدهد، نتیجه آزمایش نشان دهد که به HPV مبتلاست

تشخیص زگیل تناسلی به چه صورت است؟

در خانم ها در کنار تست پاپ اسمیر ، تست HPV Typing نیز انجام می شود که در واقع به آن co-testing گفته می شود و جهت غربال سرطان دهانه رحم است.

واکسن زگیل تناسلی چیست؟

یکی از مهم ترین روش های پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است. واکسن گارداسیل به صورت 4 ظرفیتی و 9 ظرفیتی وجود دارد که در ایران واکسن 9 ظرفیتی هنوز وجود ندارد. دو تایپ از ویروس HPV که تایپ 16 و 18 است و شایع ترین این ویروس است و احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم را دارد، در واکسن 4 ظرفیتی در نظر گرفته شده است.

سن مناسب برای تزریق گارداسیل (واکسن زگیل تناسلی) چیست؟

در گذشته گفته می شد که برای همه دخترها و پسرهای زیر 26 سال باید واکسن گارداسیل تزریق شود. بعدها تحقیقاتی انجام شد که نشان داد در دخترهایی که در سن 11 تا 13 سال این واکسن را تزریق کرده بودند و وقتی که 20 سال بعد، این افراد را بررسی کردند متوجه شدند که احتمال سرطان دهانه رحم یا سرویکس در این افراد 90 درصد کم شده بود. امروزه گفته می شود که همه افراد زیر 45 سال باید این واکسن را تزریق کنند هر چند که بهترین حالت این است که شخص قبل از اولین رابطه جنسی  اش این واکسن را تزریق کرده باشد.

واکسن گارداسیل چند دوز دارد؟

این واکسن سه دوز دارد. دوز دوم 1 تا 2 ماه بعد از دوز اول و دوز سوم 6 ماه بعد تزریق می شود.

آیا تزریق واکسن کرونا و واکسن زگیل تناسلی (HPV)  تداخل دارد؟

خیر، شما می توانید همزمان هر دوی این دو واکسن را تزریق کنید و آنها تداخلی با هم ندارند.

آیا با تزریق واکسن گارداسیل در برابر انواع زگیل تناسلی ایمن می شویم؟

خیر. در صورتی که واکسن 4 ظرفیتی را تزریق کنید فقط در برابر تایپ 11، 16، 18 و 6 این ویروس ایمن می شوید. اما همان طور که گفته شد، 100 نوع مختلف از این ویروس وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان ضایعات از طریق لیزر، کرایوتراپی (سرمادرمانی) و به صورت سرپایی می توان آن را درمان کرد. با استفاده از یک سری محلول ها و پمادها مثل پودوفیلین و TCA می توان آنها را درمان کرد. در مواردی که ویروس از نوع پرخطر است دو راه داریم. یکی اینکه در فواصل زمانی 6 ماهه پاپ اسمیر انجام دهیم و اگر پاپ اسمیر در این بازه مشکلی داشت، کولپوسکوپی colposcopy انجام شود. راه دوم این است که از همان ابتدا، کولپوسکوپی انجام شود. چرا که کولپوسکوپی تست دقیق تری است و نشان می دهد که آیا تغییرات سلولی بدخیم در دهانه رحم ایجاد شده است یا خیر.

آیا برای درمان ویروس HPV دارویی وجود دارد؟

خیر، هیچ دارویی هنوز ساخته نشده است که با مصرف آن، ویروس HPV در بدن از بین برود. حتی قرص هایی مثل پاورفید و … بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و اثر علمی اثبات شده ندارد. در واقع سیستم ایمنی بدن است که می تواند ظرف مدت 9 تا 15 ماه این ویروس را از بین ببرد و برای ما اهمیت دارد که در مدتی که این ویروس در بدن است تغییرات بدخیمی و سرطان ایجاد نکند.

در صورتی که درباره ویروس زگیل تناسلی سوال دارید، می توانید از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در اپلیکیشن مدافون، سوال خود را بپرسید. در مدافون پزشکان متخصص در رشته های زنان، اورولوژی، پوست، عفونی و… نیز آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

میخواهم با مدافون بیشتر آشنا شوم

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 7526

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.