پرسش و پاسخ زگیل تناسلی و واکسن گارداسیل

همان‌طور که می دانید متاسفانه شیوع زگیل تناسلی یا HPV این روزها افزایش زیادی یافته است. در این مقاله از مدافون، دکتر احیا خان احمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از پزشکان آنلاین مدافون، به همه سوالات پزشکی مهم در خصوص زگیل تناسلی یا HPV پاسخ داده اند. در صورتی که درباره این بیماری سوالی دارید، می‌توانید به صورت تلفنی یا چت با پزشک از بهترین پزشکان متخصص در مدافون سوال خود را بپرسید.

سوالات زگیل تناسلی
زگیل تناسلی چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری و عفونت جنسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. ویروس HPV از طریق تماس جنسی و پوستی منتقل می‌شود. این موضوع به این معنی است که زگیل تناسلی حتی از طریق رابطه جنسی با کاندوم هم ممکن است که منتقل شود. علت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPV است که حدود 100 نوع از این ویروس وجود دارد. این احتمال وجود دارد که شخص حتی در صورت تزریق واکسن باز هم به این ویروس مبتلا شود.

راه پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

نکته مهم در پیش گیری این است که شریک جنسی شخص، روابط جنسی متعدد و رابطه جنسی با ریسک بالا نداشته باشد. نکته مهم این است که این ویروس از طریق تماس پوستی و جنسی منتقل می‌شود. بنابراین باید در انتخاب شریک جنسی دقت کرد. با احتمال بسیار کم و به صورتی که هنوز اثبات نشده‌است ممکن است از پروب دستگاه لیزر خیلی آلوده، تیغ آلوده و یا جاهای خیلی آلوده این ویروس منتقل شود. البته این موضوع هنوز اثبات نشده‌است و یک احتمال است.

تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی چگونه است؟

ویروس HPV به‌طور کلی دو نوع کم خطر و پرخطر دارد. انواع ویروس HPV که پرخطر یا high risk هستند باعث سرطان می‌شوند که شایع‌ترین علت سرطان دهانه رحم، همین ویروس HPV است. نوع پرخطر ویروس زگیل تناسلی می‌تواند انواع دیگری از  سرطان برای مثال سرطان واژن، سرطان دهان (در رابطه جنسی از طریق دهان)، سرطان مقعد و یا سرطان آلت تناسلی مردان را نیز ایجاد کند. انواع کم خطر یا low risk این ویروس به صورت زائده گوشتی بدون سوزش و خارش است که سطح نامنظمی دارد و روی پوست دیده می‌شود

از زمانی که با شخص مشکوک به زگیل تناسلی رابطه جنسی برقرار می‌شود ‌‌چه‌قدر طول می‌کشد تا ابتلا به این ویروس مشخص شود؟

از چند روز تا دو سال ممکن است که زمان ببرد تا ویروس HPV خودش را نشان دهد. در این مدت، ممکن است که اگر شخص تست HPV typing را بدهد، آزمایش او نرمال باشد اما بعد از یک سال که دوباره تست بدهد، نتیجه آزمایش نشان دهد که به HPV مبتلاست

تشخیص زگیل تناسلی به چه صورت است؟

در خانم‌ها در کنار تست پاپ اسمیر ، تست HPV Typing نیز انجام می‌شود که در واقع به آن co-testing گفته می‌شود و جهت غربال سرطان دهانه رحم است.

واکسن زگیل تناسلی چیست؟

یکی از ‌‌مهم‌ترین روش های پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است. واکسن گارداسیل به صورت 4 ظرفیتی و 9 ظرفیتی وجود دارد که در ایران واکسن 9 ظرفیتی هنوز وجود ندارد. دو تایپ از ویروس HPV که تایپ 16 و 18 است و شایع‌ترین این ویروس است و احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم را دارد، در واکسن 4 ظرفیتی در نظر گرفته ‌شده‌است.

سن مناسب برای تزریق گارداسیل (واکسن زگیل تناسلی) چیست؟

در گذشته گفته می شد که برای همه دخترها و پسرهای زیر 26 سال باید واکسن گارداسیل تزریق شود. بعدها تحقیقاتی انجام شد که نشان داد در دخترهایی که در سن 11 تا 13 سال این واکسن را تزریق کرده بودند و وقتی که 20 سال بعد، این افراد را بررسی کردند متوجه شدند که احتمال سرطان دهانه رحم یا سرویکس در این افراد 90 درصد کم شده بود. امروزه گفته می‌شود که همه افراد زیر 45 سال باید این واکسن را تزریق کنند هر چند که بهترین حالت این است که شخص قبل از اولین رابطه جنسی  اش این واکسن را تزریق کرده باشد.

واکسن گارداسیل چند دوز دارد؟

این واکسن سه دوز دارد. دوز دوم 1 تا 2 ماه بعد از دوز اول و دوز سوم 6 ماه بعد تزریق می‌شود.

آیا تزریق واکسن کرونا و واکسن زگیل تناسلی (HPV)  تداخل دارد؟

خیر، شما می‌توانید همزمان هر دوی این دو واکسن را تزریق کنید و آنها تداخلی با هم ندارند.

آیا با تزریق واکسن گارداسیل در برابر انواع زگیل تناسلی ایمن می شویم؟

خیر. در صورتی که واکسن 4 ظرفیتی را تزریق کنید فقط در برابر تایپ 11، 16، 18 و 6 این ویروس ایمن می‌شوید. اما همان‌طور که گفته شد، 100 نوع مختلف از این ویروس وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان ضایعات از طریق لیزر، کرایوتراپی (سرمادرمانی) و به صورت سرپایی می‌توان آن را درمان کرد. با استفاده از یک سری محلول ها و پمادها مثل پودوفیلین و TCA می‌توان آنها را درمان کرد. در مواردی که ویروس از نوع پرخطر است دو راه داریم. یکی اینکه در فواصل زمانی 6 ماهه پاپ اسمیر انجام دهیم و اگر پاپ اسمیر در این بازه مشکلی داشت، کولپوسکوپی colposcopy انجام شود. راه دوم این است که از همان ابتدا، کولپوسکوپی انجام شود. چرا که کولپوسکوپی تست دقیق تری است و نشان می‌دهد که آیا تغییرات سلولی بدخیم در دهانه رحم ایجاد ‌شده‌است یا خیر.

آیا برای درمان ویروس HPV دارویی وجود دارد؟

خیر، هیچ دارویی هنوز ساخته نشده‌است که با مصرف آن، ویروس HPV در بدن از بین برود. حتی قرص‌هایی مثل پاورفید و … بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و اثر علمی اثبات شده ندارد. در واقع سیستم ایمنی بدن است که می‌تواند ظرف مدت 9 تا 15 ماه این ویروس را از بین ببرد و برای ما اهمیت دارد که در مدتی که این ویروس در بدن است تغییرات بدخیمی و سرطان ایجاد نکند.

من خانمی ۲۲ ساله هستم که حدود ۲ هفته پیش، پس از مصرف یک پد جدید، آلرژی پیدا کردم. لابیه های بزرگم متورم شدن و پوستشان سفت شد. سپس تجمع یک سری خال قهوه ای هم سطح پوستم را دیدم که دقیق نمیدانم چیست؟ می خواستم بپرسم آیا این خال های قهوه ای، زگیل است یا خیر؟
در ضمن نا گفته نماند که بنده رابطه جنسی داشته ام و از این نوع خال ها تا به حال مشاهده نکرده ام. حدود ۴ ماه پیش نیز تست پاپ اسمیر انجام دادم و نتیجه منفی بود. اما خب پس از آن تست با شخص دیگری رابطه داشته ام. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

پاسخ دکتر زهرا نظامی، متخصص زنان و زایمان مدافون: سلام عزیزم. با توجه به توضیحات شما و ایجاد ‌‌لکه‌های قهوه ای به صورت ناگهانی، تشخیص بنده بر روی زگیل است. اما برای تشخیص دقیق تر بهتر است از این ضایعات نمونه برداری گردد.
حتما تست پاپ اسمیر و تست hpv را نیز انجام دهید و واکسن گارداسیل را هم تزریق نمایید.
به احتمال زیاد چون تعداد ‌‌لکه‌ها زیاد است و جدیدا هم ایجاد شده اند، دچار زگیل تناسلی شده اید.

زگیل تناسلی

بهترین راه مبتلا نشدن به زگیل تناسلی چیست؟

نداشتن رابطه جنسی پرخطر بهترین و موثرترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی است.

در صورتی که درباره ویروس زگیل تناسلی سوال دارید، می‌توانید از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در اپلیکیشن مدافون، سوال خود را بپرسید.

آیا زگیل تناسلی داخل رحم هم ایجاد می‌شود؟

زگیل تناسلی می‌تواند داخل ناحیه واژینال ایجاد شود و مخاط‌ها و رحم را به شکل وسیع درگیر کند.

آیا همه انواع زگیل تناسلی خطرناک است؟

ویروس اچ پی وی، به سه نوع کم خطر، پرخطر و با خطر متوسط تقسیم می‌شوند که انواع پرخطر آنها سرطانزا هستند..

تزریق واکسن گارداسیل چه عوارضی دارد؟

تزریق این واکسن می‌تواند موجب قرمزی، تورم یا درد در محل تزریق، تب، حالت تهوع، سردرد یا سرگیجه در افراد شود.

چه سنی برای تزریق واکسن گارداسیل بهتر است؟

بهترین سن برای تزریق این واکسن قبل از شروع رابطه جنسی است. برای دختران از 11 تا 26 سالگی و پسران از 11 تا 21 سالگی بهترین سن برای تزریق این واکسن است. افرادی که سن بالاتری دارند هم می‌توانند این واکسن را تزریق کنند اما اثر آن با افزایش سن کاهش می‌یابد.

در مدافون پزشکان متخصص در رشته های زنان، اورولوژی، پوست، عفونی و… نیز آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. برو به لیست پزشکان متخصص در مدافون

آیا برای کسی که به زگیل تناسلی مبتلا شده ، تزریق واکسن گارداسیل مفید است؟

بله، این واکسن ها در برابر انواع مختلفی از این ویروس ایمنی ایجاد می‌کنند. بنابراین شخصی که به یکی از انواع ویروس HPV مبتلا شده باشد، در برابر انواع دیگر این ویروس واکسینه می‌شود.

واکسن گارداسیل چند دوز دارد؟

پس از تزریق اولین دوز، دوز دوم بعد از یک ماه و دوز سوم بعد از شش ماه از اولین دوز، تزریق می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 7527

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «پرسش و پاسخ زگیل تناسلی و واکسن گارداسیل»

  1. من دچار یه تعداد لکه قهوه ای شدم ممکنه که زگیل باشه؟ آخه من رابطه جنسی نداشته ام؟ ممکنه حساسیت به نوار بهداشتی باشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*