زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی بیماری است که بر اثر آلودگی به ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی به وجود می آید. این بیماری از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود. ویروس اچ پی وی، در اکثر موارد بدون هیچ علائمی توسط سیستم ایمنی بدن دفع می شود. اما در مواردی سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود. ویروس HPV بسیار مسری بوده و حتی یک بار ارتباط جنسی با شخص آلوده به این ویروس می تواند موجب سرایت آن شود. زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی متفاوت است. تا به حال 150 گونه مختلف از این ویروس شناسایی شده است.

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی بیماریست که بر اثر آلودگی به ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی به وجود می آید. این بیماری از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود و در اکثر موارد بدون هیچ علائمی توسط سیستم ایمنی بدن دفع می گردد. اما در برخی مواردی این ویروس سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود. ویروس HPV بسیار مسری بوده و حتی یک بار ارتباط جنسی با شخص آلوده به این ویروس می تواند موجب سرایت آن شود. تا به حال 150 گونه مختلف از این ویروس شناسایی شده است. جالب است بدانید که زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی متفاوت می باشد.

روش انتقال زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی، تماس با پوست یا مخاط آلوده به این ویروس طی رابطه جنسی منتقل می شود. انتقال این ویروس از طریق اپیلاسیون، لیزر، استخر، سونا، سرویس بهداشتی عمومی و…..بسیار نادر است. مرطوب ماندن پوست در مدت طولانی نیز می تواند خطر ابتلا به این ویروس را افزایش دهد. نقص سیستم ایمنی بدن، در تشدید این بیماری و مقاومت به درمان در این بیماری موثر است.

ویروس HPV حدود 3 هفته تا 8 ماه دوره نهفته دارد و سپس به شکل زگیل ظاهر می شود. زگیل تناسلی اکثرا ناشی از ویروس های 6 و 11 این گروه است. این ویروس می تواند در ناحیه تناسلی، ناحیه مقعد، دهان، لب، گلو و زبان رشد کند.

خطرات زگیل تناسلی چیست؟

در اکثر موارد ویروس HPV موجب ضایعات زگیلی خوش خیم می شود اما در مواردی ممکن است که موجب ضایعات پوستی بدخیم نیز بگردد. در میان خانواده ویروس HPV گروه ویروس های 16 و 18 عامل اصلی سرطان دهانه رحم یا سرویکس در زنان شناخته شده است. بنابراین با ابتلا به زگیل تناسلی لازم است که آزمایشات لازم از نظر وجود این گروه از ویروس ها انجام شود. انجام پاپ اسمیر و غربالگری سرطان دهانه رحم برای تشخیص وجود این ویروس به کار برده می شود.

زگیل تناسلی معمولا مشکل خاصی در بدن ایجاد نمی کند، اما حس روانی منفی درباره آن، مشکلات خارش و… ممکن است علت مراجعه به پزشک باشد.

*شیوع زگیل تناسلی در افرادی که دارای رابطه جنسی پرخطر دارند، بیشتر است.

سوالات رایج درباره ویروس hpv :

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنم؟

برای مشاوره در خصوص زگیل تناسلی در بانوان می توانید با متخصصان آنلاین زنان و زایمان مدافون، صحبت کنید.

جهت مشاوره با متخصصان زنان و زایمان مدافون کلیک کنید.

برای درمان زگیل تناسلی در آقایان، می توانید با متخصص اورولوژی به صورت آنلاین مشاوره کنید و جواب سوالات پزشکی خود را دریافت نمایید.

جهت مشاوره با متخصص اورولوژی مدافون کلیک کنید.

همچنین شما می توانید، مشکلات مربوط با زگیل تناسلی را با متخصص پوست و مو مدافون نیز مطرح سازید.

جهت مشاوره با متخصص پوست و مو مدافون کلیک کنید.

شکل و ظاهر زگیل تناسلی چگونه است؟

زگیل تناسلی می‌تواند سیستم تناسلی داخلی (داخل واژن و گردن رحم) یا خارجی خانم‌ها، آلت تناسلی مردان کشاله ران، اطراف مقعد و زیرشکم را درگیر کند. زگیل می‌تواند به صورت تک یا چندتایی و شکل‌های مختلف برجسته یا صاف و در رنگ‌های سفید تا قهوه‌ای حتی قرمز و بنفش ظاهر ‌شود. اندازه زگیل نیز از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر متغیر است. زگیل تناسلی معمولا بدون علامت است، ولی گاهی ممکن است فرد احساس خارش داشته باشد.

بیشتر زگیل های تناسلی آن قدر کوچک هستند که فقط با چشم مسلح دیده می شوند.

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

برای درمان زگیل تناسلی، درمان قطعی وجود ندارد. برای درمان این زگیل از روش هایی مانند جراحی، لیزر، کرایو، پمادهای موضعی و… می توان استفاده کرد. دقت داشته باشیدکه به هیچ عنوان ضایعات پوستی ناشی از زگیل تناسلی نباید دستکاری گردد. ابتلا به ویروس اچ پی وی می تواند موجب ایجاد آنتی بادی و ایمنی نسبت به این ویروس شود. اما میزان آنتی بادی تولیدشده به مرور کاهش می یابد.

راه های پیش گیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

یکی از راه های مهم جهت جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده از کاندوم در رابطه جنسی است. هر چند که این مورد هم صد در صد تایید شده نیست اما تاثیر بسزایی دارد.

رعایت بهداشت فردی یکی از عوامل دیگری است که از ابتلا به این ویروس جلوگیری می کند.

خوشبختانه واکسن گارداسیل Gardasil، جهت پیش گیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی وجود دارد. این واکسن یک واکسن چهارگانه است که در سه نوبت استفاده می شود.

چه سنی برای تزریق واکسن گاراسیل مناسب است؟

سن مناسب برای تزریق این واکسن بین 11-12 سالگی تا 26 سالگی است. این واکسن در مقابل چهار گونه ویروس HPV یعنی گروه های 6، 11، 16 و 18 مصونیت ایجاد می کند.

آیا همسران زنان مبتلا به hpv نیاز به تست دادن دارند؟

در صورتی که آقایان در ناحیه تناسلی خود برآمدگی ها و یا تورم های زگیل شکلی را مشاهده نمایند، حتما بایستی به پزشک مراجعه کرده و اقدام به تشخیص و درمان بیماری خود نمایند. اگر چنانچه این آقایان علائمی را در خود مشاهده نمی کنند، بدین معنا نیست که به hpv مبتلا نشده اند. از این رو پس از تشخیص بیماری hpv در مرد یا زن، طرف مقابل نیز باید حتما آزمایشات کامل را انجام نماید.

این افراد حتما باید تست از ناحیه آنوژنیتلال انجام دهند. دقت داشته باشید که برای تشخیص hpv تست بزاقی اسکیرین کافی نیست و حتما باید با سیتوبراش از ناحیه غدد بزاغی، کام نرم و حلق نمونه برداری شود. سیتولوژی از ناحیه آنال یا مقعد نیز می تواند به تشخیص بیماری اچ پی وی کمک نماید.

جالب است بدانید که تشخیص بیماری آقایان کمکی به روند درمان بانوان نمی کند و تنها از ابتلا آقایان به این ویروس جلوگیری می کند.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.