حالت تهوع بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی تقریبا جز اصلی درمان سرطان است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، سالانه یک میلیون آمریکایی شیمی درمانی می شوند. شیمی درمانی عوارض جانبی بسیاری دارد که حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی (CINV) یکی از ناخوشایندترین و ترسناک ترین عوارض آن است.

به بیانی دیگر یکی از بزرگترین مشکلات شیمی درمانی حالت تهوع و استفراغ است. احساس تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی، هورمون درمانی، پرتو درمانی و درمان بیولوژیک کاملا شایع است. این علائم می تواند در عرض 24 ساعت از آغاز درمان و یا بعد از آن، مشاهده شود. علائم گوارشی دیگری مانند بی اشتهایی، یبوست، اسهال و… نیز در طول انجام کموتراپی (شیمی درمانی) رایج است.

تهوع بعد از شیمی درمانی

البته لازم به ذکر است که همه افراد این عارضه جانبی ناخوشایند را تجربه نمی کنند، اما اکثریت افرادی که تحت درمان شیمی درمانی قرار می گیرند، این حس را تجربه می کنند. حالت تهوع و استفراغ پس از شیمی درمانی، می تواند خفیف و یا شدید باشد. میزان شدت حالت تهوع در افراد مختلف متفاوت است. البته باید به این مسئله پرداخت که حتی حس تهوع خفیف نیز می تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش اشتها و کاهش وزن داشته باشد. از این رو آشنایی با راه های کنترل میزان حس تهوع پس از شیمی درمانی، بسیار حائز اهمیت می باشد. در این مقاله از مدافون به شما خواهیم آموخت که چگونه حس تهوع پس از شیمی درمانی خود را مدیریت کنید. همراه مدافون باشید.

انواع حالت تهوع پس از شیمی درمانی

حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی را به چهار دسته نقسیم بندی می کنند:

 • حالت تهوع و استفراغ حاد: که حدودا در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از شیمی درمانی در فرد بروز می کند.
 • حالت تهوع و استفراغ تاخیری (دیر هنگام) : حدودا بیش از ۲۴ ساعت بعد از شیمی درمانی بروز می کند.
 • حالت تهوع و استفراغ انتظاری: این حالت به استفراغی گفته می شود که ۳-۴ بار از شیمی درمانی گذشته باشد و فرد هنوز حالت تهوع داشته باشد.
 • حالت تهوع و استفراغ مزمن: این حالت در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته مشاهده می شود.

سوال پزشکی خود را از مدافون بپرس.

چه عواملی موجب افزایش حالت تهوع پس از شیمی درمانی می شود؟

عواملی که احتمال تهوع و استفراغ در شیمی درمانی را افزایش می دهند عبارتند از:

 • زنانی که در دوران بارداری خود تهوع بیشتری را تجربه کرده اند.
 • افرادی که هنگام سفر دچار ماشین زدگی می شوند.
 • احتمال تهوع در بیماران جوان و بانوان بیشتر از سایرین است.
 • افرادی که دچار کم آبی بدن (دهیدراته شدن) و یا نفخ شده اند.
 • افرادی که دچار انواع عفونت ها هستند.
 • افراد دارای بیماری های کلیوی
 • محل قرارگیری برخی تومورها مانند: سیستم گوارشی، مغز و کبد

راه های کنترل میزان تهوع پس از شیمی درمانی

همانطور که پیش تر گفته شد، تهوع و استفراغ پس از شیمی درمانی و یا پرتو درمانی یکی از شایع ترین مشکلات است. اما راه هایی برای کنترل میزان حالت تهوع پس از شیمی درمانی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

شما می توانید در اپلیکیشن مدافون با بهترین متخصصان و فوق تخصصان سرطان، مشاوره پزشکی تلفنی و یا مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

هنگام تهوع غذای مورد علاقه خود را نخورید.

هرگز هنگامی که احساس تهوع دارید، غذای مورد علاقه خود را نخورید. زیرا این کار ممکن است ارتباط منفی و بدی بین شما و غذای مورد علاقه تان ایجاد کند و همین کار باعث می شود تا دیگر نتوانید غذای مورد علاقه ی خود را بخورید. در عوض توصیه می شود، غذاهایی مانند: کراکر، نان تست، ماست، سیب زمینی، آبگوشت یا برنج بکه هضم آن ها آسان است را مصرف نمایید.

با مشورت پزشک، از داروهای ضد تهوع استفاده کنید.

اندانسترون (Zofran) و پروکلروپرازین مالئات (Compazine) از داروهای رایج کنترل حالت تهوع می باشند. بهتر است با مشورت پزشک خود، یک ساعت قبل از غذا این داروها را مصرف کنید. مصرف داروهای ضد تهوع به شما کمک می کند تا مقدار بیشتری غذا بخورید و از وعده غذایی خود لذت بیشتری ببرید.

از بوهای شدید دوری کنید.

نیمی از حسگرهای چشایی ما از بینی نشات می گیرد. از این رو سعی نمایید حدالامکان از بوهای شدید دوری کنید. زیرا بوهای تند و شدید موجب افزایش میزان حالت تهوع و استفراغ در شما می شود. از این رو هنگامی که خانواده در حال آشپزی هستند، به فضای رو باز رفته و هوای تازه استشمام کنید.

از مصرف غذاهای گرم خودداری کنید.

هنگامی که غذا گرم است، بوی بیشتری از خود تولید می کند. از این رو مصرف غذاهای گرم می تواند موجب افزایش میزان تهوع گردد. سعی نمایید غذاهای گرم مصرفی خود را حدود 30 دقیقه در فضای آزاد قرار داده و سپس مصرف کنید. مصرف غذاهای سرد مثل: بستنی و ماست نیز می تواند موجب کاهش میزان حالت تهوع گردد.

تغذیه مناسب شیمی درمانی

تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید.

هرگز معده خود را خالی نگذارید. هر 2-3 ساعت یک بار غذا بخورید. گاهی اوقات خالی بودن معده باعث ایجاد حالت تهوع در معده می شود. سعی کنید با خوردن چوب شور، کراکر، نان تست، ماست، پنیر یا میلک شیک، شکم خود را پر کنید تا کمتر احساس حالت تهوع بکنید.

مقدار مایعات زیادی بنوشید.

سعی کنید در طول درمان خود از نوشیدنی ‌های سرد مانند: آب، آب ‌میوه‌ های طبیعی، چای یا نوشیدنی‌ های زنجبیلی که فاقد کربنات باشند، استفاده کنید. مصرف مایعات به کاهش میزان حالت تهوع و هیدراته ماندن بدن کمک بسیاری می کند. از این رو تلاش کنید در وعده‌ های مکرر مقداری کمی از این نوشیدنی ها بنوشید.

از زنجبیل و نعناع فلفلی استفاده کنید.

زنجبیل و نعناع فلفلی داروهای قدیمی هستند که برای درمان تهوع استفاده می شوند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، زنجبیل توانسته تهوع ناشی از شیمی درمانی را به میزان 40 درصد کاهش بدهد. از این رو هنگام تهوع می توانید یک فنجان چای زنجبیل یا نعناع بنوشید. شیمی درمانی ممکن است فورا یا چند ساعت و یا چند روز بعد از تزریق باعث ایجاد حالت تهوع گردد. مطالعات صورت گرفته بر روی بیمارانی که دچار سرطان سینه انجام شده اند نشان می دهد که مصرف زنجبیل بین 6 تا 24 ساعت بعد از شیمی درمانی، بیشترین اثر را روی کاهش حالت تهوع خواهد داشت.

توصیه های تغذیه ای برای شیمی درمانی

اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که پس از شیمی درمانی دچار بی اشتهایی می شوید، از روش های زیر برای افزایش اشتهای خود کمک بگیرید:

 • در محیط خنک غذا بخورید.
 • از مواد غذایی استفاده کنید که دهان را تر می کند از مرکباتی که میزان بزاق دهان را افزایش می دهند استفاده کنید مانند آبغوره، آب نارنج، آبلیمو .
 • غذاهای متنوع بخورید. غذاهای تکراری اشتها را کور می کند.
 • غذاهای نرم که بلع آسانی دارد مصرف کنید.
 • از غذاهای خانگی استفاده کنید.
 • بهداشت مواد غذایی را رعایت کنید. از غذاهای فسادپذیر کمتر استفاده کنید و غذاهایی مصرف کنید که کاملا پخته باشد.
 • غذاهایی مانند کباب های کوبیده، برگ، جوجه که کامل پخته نشده اند، غذای مناسب برای افرادی که شمی درمانی می کنند نیست. در صورتی که تمایل به کباب داشتید از کباب تابه ای که مغز پخت شده باشد، استفاده کنید.
 • از میوه ها و سبزیجاتی استفاده کنید که کاملا قابل شستشو باشد. بعضی میوه ها مانند توت فرنگی، شاه توت و توت سفید معمولا به خوبی شسته نمی شوند و برای افرادی که در دوران شیمی درمانی، ایمنی کمی دارند مضر است.
 • از وعده های غذای کوچک و تعداد زیاد استفاده کنید. سعی کنید در روز 6 وعده غذا بخورید.
 • از غذاهای کم نمک استفاده کنید و سعی کنید به جای آن غذای خود را با ادویه های دیگر، سیر، پیاز و نارنج طعم دار کنید.
 • غذاهای مورد نظر را باشعله ملایم طبخ کنید.

در اپلیکیشن مدافون مجموعه ای از متخصصان تغذیه آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص تغذیه در دوران شیمی درمانی هستند:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1022

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *