غلبه بر حسادت | چه طور بر حسادت غلبه کنیم؟

آیا رابطه عاطفی موفق خواهرتان موجب ناراحتی و رنجش شما می شود؟ آیا ترفیع همکارتان باعث ایجاد حس ناخوشایندی در شما می شود؟ در چنین حالتی باید گفت که شما درگیر حس حسادت شده اید! همه ی ما در کنار خصوصیات مثبتی که داریم، بارها و بارها این اتفاق برایمان رخ داده است که وقتی با خوشبختی و موفقیت دیگران روبرو شده‌ایم، خشمی ناشی از حسادت تمام وجودمان را گرفته است. این حس خود به خودی بوده و دست خودمان نیست. از این رو برخی افراد ممکن است برای رخ دادن این حس، مدام خود را سرزنش کنند. این حس میان تمامی انسان ‌ها مشترک است و تنها شدت بروز آن با یکدیگر فرق دارد. در این مقاله از مدافون راهکارهایی برای غلبه بر حسادت را به شما معرفی خواهیم کرد. تا انتها همراه مدافون باشید.

غلبه بر حسادت

دکتر اینترنتی مدافون، همراه روزهای سخت شما

راهای غلبه بر حسادت

برای غلبه بر حسادت تا شماره ده بشمارید.

هر زمان که حسادت شما شروع به عصبانیت کرد، چشمان خود را ببندید، نفس عمیقی بکشید و تا ده بشمارید. پس از پایان ده ثانیه، از خود بپرسید که آیا چیزی که از آن ناراحت هستید واقعا ارزش دارد که روزتان را خراب کنید؟ در اغلب موارد فکر منطقی درباره حسادت، از میزان آن می کاهد.

حس حسادت خود را بپذیرید.

دقت داشته باشید که با انکارحسود بودن، بر روی آتش حسادت خود بنزین می ریزید و آن را شعله ور تر  می کنید. از این رو بهتر است حس حسادت خود را قبول کرده و آن را بشناسید. چرا که حسادت نوعی غریزه طبیعی بوده که در تمامی افراد وجود دارد. تنها میزان آن در افراد تفاوت دارد. راهی که باعث کاش حسادت می شود این است که بپذیرید حسود هستید. زمانی که افکار حسودانه را در ذهن خود می شنوید ، توقف کنید و  آن ها را به عنوان حسادت بپذیرید. با واقعیت روبرو شوید و بگویید این حسادت است. این کار باعث می شود بین خودتان و افکارتان فاصله ایجاد کنید و خلق و خوی خود را کنترل کنید. اگر این حس را در خود نپذیرید و به مقابله با آن نپردازید، به هیچ عنوان نمیتوانید از شر آن خلاص شوید.

از مقایسه خود با دیگران پرهیز کنید.

به خودتان یادآوری کنید که هر شخص ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و تمامی ما نقاط ضعف و قدرت خود را داریم. چرا که هرچه قدرتمند تر و ثروتمند تر شوید، کسانی هستند که از شما بالاتر هستند. از این رو نباید انرژی خود را با احساس غبطه هدر داد. تنها کسی که باید خود را با او مقایسه کنید، خود دیروزتان است. با اینکار نه تنها با حس حسادت مقابله خواهید کرد، بلکه موجب پیشرفت خود نیز خواهید شد.

روی ضعف‌ های خود تمرکز نکنید.

برخی افراد به هنگام مواجهه با موفقیت های دیگران، مدام بر روی نقطه ضعف های خود تمرکز می کنند و خود را انسانی ضعیف می دانند. این مسئله درست است که قبول کردن نقطه ضعف ها و تقویت آن ها موجب پیشرفت افراد می شود، اما توجه بیش از اندازه به نقطه ضعف ها باعث می‌شود شما رفته رفته به فردی افسرده، غبطه‌خور و ناامید تبدیل شوید. از این رو به جای این که کمبود های خود را زیر ذره‌ بین قرار دهید و فقط فقط وجوه منفی خود را ببینید، به فکر بهبود نقاط قوت خود باشید.

بیشتر بدانید درباره: چه طور خشم خود را کنترل کنیم؟

اعتماد به نفس و عزت نفس خود را بالا ببرید.

تقویت اعتماد به نفس به شما کمک می کند که هرگز خود را با دیگران مقایسه نکرده و احساس حسادت نکنید. هرچه میزان اعتماد به نفس بیشتر باشد، توجه و تمرکز به عیوب کمتر شده و مشاهده پیشرفت دیگران نه تنها موجب حسادت و رنجش نمی شود، بلکه موجب پیشرفت افراد نیز می گردد.  اولین و مهم ترین راه افزایش اعتماد به نفس این است که خودتان را باور کنید. یعنی قبول کنید که می‌توانید شما هم تبدیل به یک فرد با اعتماد به نفس شوید.

بر روی تست آنلاین اعتماد به نفس مدافون کلیک کنید تا میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید.

غلبه بر حسادت

موفقیت های دیگران را دست کم نگیرید.

هرگز پیشرفت ها و موفقیت های اطرافیان را با تحقیر نگاه نکنید. داشتن افکاری مانند اینکه «او به خاطر رابطه خوبی که با رئیس دارد ترفیع گرفته است» و یا «او به خاطر این موفق شده است که پدرش ثروتمند است» موجب افزایش میزان حسادت در شما می گردد. شما هرگز با خار کردن و کوچک شمردن دستاوردهای دیگران به قدرت روحی دست پیدا نمی‌کنید. از این رو پذیرش را در خود تقویت کنید و بدون قضاوت موفقیت ‌های دیگران را تصدیق کنید. زمانی‌که آن فرد را تحسین ‌کنید، وقتی حس کنید فردی که آن موفقیت را به دست آورده حقش بوده، همین حس به شما انگیزه می‌دهد و تشویق ‌تان می‌کند که سخت‌تر تلاش کنید و اهدافی والاتر پیدا کنید و حتی داشتن این احساس در شما باعث جلوگیری از بروز افکار اشتباه و اعصاب خردکن می شود.

با یک مشاور صحبت کنید.

اگر با رعایت موارد فوق همچنان حس حسادت در شما وجود داشت و از شدت آن کم نشد، با یک روانشناس صحبت کنید. صحبت کردن با روانشناس کمک بسیاری به تقویت اعتماد به نفس، تمرکز برروی نقاط قوت، عدم مقایسه خود با دیگران و در نهایت موجب غلبه بر حسادت می شود.

شما می توانید در اپلیکیشن مشاوره آنلاین پزشکی مدافون، با روانشناس آنلاین مدافون، مشاوره روانشناسی آنلاین و یا مشاوره روانشناسی تلفنی داشته باشید. مشاور آنلاین مدافون در تمامی ساعات شبانه روز آماده پاسخ دهی به سوالات شما می باشد. فقط کافیه اپلیکیشن مدافون را نصب نمایید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 9853

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.