سرطان رکتوم یا راست روده

سرطان رکتوم سرطانی است که از رکتوم شروع می شود. رکتوم 15 سانتی متر آخر روده بزرگ است. سرطان داخل راست روده (سرطان رکتوم) و سرطان داخل روده بزرگ (سرطان کولون) نامیده می شود. این دو کنسر با هم به عنوان«سرطان کولورکتال» شناخته می شوند.

اگر شما هم در اطراف خود بیمار مبتلا به سرطان روده دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعات مفیدی در این زمینه پیدا کنید. به یاد داشته باشید که این روزها، با پیشرفت های قابل توجه پزشکی، بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان می توانند عمر طبیعی و زندگی نرمالی داشته باشند.این مقاله به تایید دکتر محمد سیاحی، متخصص داخلی رسیده است.

اگرچه سرطان رکتوم و روده بزرگ از بسیاری جهات شبیه به هم هستند اما درمان آنها کاملاً متفاوت است. این تفاوت به این علت است که رکتوم در یک فضای تنگ قرار دارد و به سختی از سایر اندام های بدن جدا شده است. این فضای تنگ می تواند عمل جراحی را برای برداشتن سرطان رکتوم، مشکل کند.

سرطان رکتوم یا راست روده

درباره سرطان روده بزرگ چه می دانید؟ در مقاله زیر دکتر محمد درچین، فوق تخصص انکولوژی درباره این بیماری توضیح داده است.

علائم سرطان راست روده

علائم و نشانه های سرطان رکتوم عبارتند از:

  • تغییر در عادات روده، مانند اسهال، یبوست یا حرکات مکرر روده
  • خون قرمز روشن یا تیره در مدفوع
  • مدفوع باریک
  • احساس اینکه روده شما به طور کامل تخلیه نمی شود
  • درد شکم
  • کاهش وزن بی دلیل
  • ضعف یا خستگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم بالا که مداوم باشد، لازم است که با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

اگر به پزشک متخصص گوارش دسترسی ندارید، در اپلیکیشن مدافون، می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از بهترین پزشکان متخصص گوارش مشاوره تلفنی و متنی دریافت کنید.

لیست متخصصان گوارش آنلاین در مدافون

آیا می توان از سرطان رکتال پیشگیری کرد؟

سرطان رکتوم قابل پیشگیری است. تقریباً تمام سرطان‌های رکتوم از پولیپ‌های رکتوم که توده‌های خوش‌خیم روی دیواره رکتوم هستند، ایجاد می‌شوند. تشخیص و برداشتن این پولیپ ها با کولونوسکوپی، خطر ابتلا به سرطان رکتوم را کاهش می دهد. پزشک می تواند توصیه های دقیقی را برای غربالگری سرطان رکتوم بر اساس سابقه پزشکی و خانوادگی بیمار ارائه دهد. غربالگری معمولاً در سنین 45 سالگی در بیماران با خطر متوسط ​​یا در سنین پایین در بیمارانی که در معرض خطر بالاتر سرطان رکتوم قرار دارند شروع می شود.

اگر می خواهید درباره کولونوسکوپی بیشتر بدانید این مقاله را بخوانید:

همه چیز درباره کولونوسکوپی

اگرچه به طور قطع ثابت نشده است، اما شواهدی وجود دارد که رژیم غذایی ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از سرطان کولورکتال داشته باشد. تا آنجا که می دانیم، رژیم غذایی سرشار از فیبر (غلات، میوه ها، سبزیجات، آجیل) و کم چربی تنها اقدام غذایی است که ممکن است به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند.

اگر نیاز به یک رژیم غذایی مناسب و سالم با توجه به سرطان رکتوم دارید، از بهترین کارشناسان تغذیه در مدافون در این زمینه مشورت بگیرید.

استیج (درجات) سرطان روده

پس از تشخیص سرطان کولورکتال در بیمار، پزشک سعی می کند بفهمد که آیا این سرطان گسترش یافته است یا خیر و اگر گسترش یافته، تا کجا. این فرآیند درجه بندی نامیده می شود. مرحله (استیج) سرطان، میزان سرطان در بدن را توصیف می کند. استیج سرطان مشخص می کند که  سرطان چقدر جدی است و بهترین روش درمان آن چیست. همچنین استیج تخمینی از طول عمر بیمار به دست می هد.

مراحل اولیه سرطان کولورکتال مرحله 0 (سرطان بسیار اولیه) نامیده می شود و سپس از استیج های 1 تا 4 (IV) متغیر است. هرچه عدد مرحله بیماری کمتر باشد، سرطان کمتر گسترش یافته است. استیج 4 به معنی بیشترین مرحله در این سرطان است. اگرچه وضعیت سرطان از بدن یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است اما سرطان‌هایی که مراحل مشابه دارند، چشم‌انداز مشابهی دارند و اغلب به روش مشابهی هم درمان می‌شوند.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص جراحی دارید، در مدافون می توانید از بهترین پزشکان متخصص جراحی مشورت بگیرید.

لیست جراحان آنلاین مدافون

استیج سرطان روده بزرگ چگونه تعیین می شود؟

سیستم مرحله بندی که اغلب برای سرطان کولورکتال استفاده می شود، سیستم TNM است که بر اساس 3 اطلاعات کلیدی است:

اندازه تومور (T): سرطان تا چه اندازه به دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده است؟

گسترش به غدد لنفاوی مجاور (N): آیا سرطان به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده است؟

متاستاز به نقاط دوردست (M): آیا سرطان به غدد لنفاوی دور یا اندام های دور مانند کبد یا ریه ها گسترش یافته

است؟

درجه سرطانگروه های درجه بندیتوضیح استیج
0Tis N0 M0سرطان در ابتدایی ترین مرحله است. این مرحله به عنوان کارسینوم درجا یا کارسینوم داخل مخاطی (Tis) نیز شناخته می شود. در این مرحله سرطان، فراتر از لایه داخلی (مخاط) کولون یا رکتوم رشد نکرده است.
IT1 یا T2 N0 M0سرطان از طریق مخاط عضلانی به زیر مخاط (T1) و همچنین ممکن است به عضله پروپریا (T2) رشد کرده باشد. به غدد لنفاوی مجاور (N0) یا به نقاط دوردست (M0) سرایت نکرده است.
IIA  T3 N0 M0سرطان به بیرونی ترین لایه های روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده است اما از آنها عبور نکرده است (T3). به اندام های مجاور نرسیده است. به غدد لنفاوی مجاور (N0) یا به نقاط دوردست (M0) سرایت نکرده است.
IIB  T4a N0 M0  سرطان از طریق دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده است اما به سایر بافت ها یا اندام های مجاور (T4a) رشد نکرده است. هنوز به غدد لنفاوی مجاور (N0) یا به نقاط دوردست (M0) گسترش نیافته است.  
IIC  T4b N0 M0سرطان از طریق دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده و به سایر بافت‌ها یا اندام‌های مجاور متصل شده یا رشد کرده است (T4b). هنوز به غدد لنفاوی مجاور (N0) یا به نقاط دوردست (M0) گسترش نیافته است.
IIIA  T1 یا T2   N1/N1c   M0سرطان از طریق مخاط به زیر مخاط (T1)، و همچنین ممکن است به عضله پروپریا (T2) رشد کرده باشد. به 1 تا 3 غدد لنفاوی مجاور (N1) یا در نواحی چربی نزدیک غدد لنفاوی گسترش یافته است، اما نه خود غدد (N1c). به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).  
 IIIA  T1 N2a M0    سرطان از طریق مخاط به زیر مخاط (T1) رشد کرده است. به 4 تا 6 غدد لنفاوی مجاور (N2a) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).
IIIBT3 یا T4a N1/N1c M0سرطان به بیرونی ترین لایه های کولون یا رکتوم (T3) یا از طریق صفاق احشایی (T4a) رشد کرده است اما به اندام های مجاور نرسیده است. به 1 تا 3 غدد لنفاوی مجاور (N1a یا N1b) یا در نواحی چربی نزدیک غدد لنفاوی گسترش یافته است، اما نه خود غدد (N1c). به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).
 IIIBT2 یا T3 N2a M0سرطان به عضله پروپریا (T2) یا به بیرونی ترین لایه های کولون یا رکتوم (T3) رشد کرده است. به 4 تا 6 غدد لنفاوی مجاور (N2a) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).
 IIIBT1 یا T2   N2b   M0  سرطان از طریق مخاط به زیر مخاط (T1)، و همچنین ممکن است به عضله پروپریا (T2) رشد کرده باشد. به 7 یا بیشتر غدد لنفاوی مجاور (N2b) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).  
IIIC  T4a   N2a   M0سرطان از طریق دیواره کولون یا رکتوم (از جمله صفاق احشایی) رشد کرده است اما به اندام های مجاور (T4a) نرسیده است. به 4 تا 6 غدد لنفاوی مجاور (N2a) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).  
 IIIC  T3 یا T4a N2b M0  سرطان به بیرونی ترین لایه های کولون یا رکتوم (T3) یا از طریق صفاق احشایی (T4a) رشد کرده است اما به اندام های مجاور نرسیده است. به 7 یا بیشتر غدد لنفاوی مجاور (N2b) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).  
 IIIC  T4b N1 یا N2 M0سرطان از طریق دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده و به سایر بافت‌ها یا اندام‌های مجاور متصل شده یا رشد کرده است (T4b). حداقل به یکی از غدد لنفاوی مجاور یا در نواحی چربی نزدیک غدد لنفاوی (N1 یا N2) گسترش یافته است. به مکان های دور سرایت نکرده است (M0).  
IVAAny T Any N M1aسرطان ممکن است از طریق دیواره کولون یا رکتوم رشد کرده باشد یا نباشد (Any T). ممکن است به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده باشد یا نه. (هر N). این بیماری به یک اندام دور (مانند کبد یا ریه) یا مجموعه دورتر غدد لنفاوی گسترش یافته است، اما نه به قسمت های دورتر صفاق (پوشش حفره شکمی) (M1a).  
IVB  Any T Any N M1bسرطان ممکن است از طریق دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده باشد یا نه (Any T). ممکن است به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده باشد یا نه. این بیماری به بیش از 1 اندام دور (مانند کبد یا ریه) یا مجموعه دوردست غدد لنفاوی گسترش یافته است، اما نه به قسمت های دورتر صفاق (پوشش حفره شکمی) (M1b).  
IVC  Any T   Any N   M1cسرطان ممکن است از طریق دیواره روده بزرگ یا رکتوم رشد کرده باشد یا نه (Any T). ممکن است به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده باشد یا نه. به قسمت های دورتر صفاق (پوشش حفره شکمی) گسترش یافته است و ممکن است به اندام های دوردست یا غدد لنفاوی (M1c) سرایت کرده باشد.  

* دسته‌های اضافی زیر در جدول بالا فهرست نشده‌اند:

TX: تومور اصلی به دلیل کمبود اطلاعات قابل ارزیابی نیست.

T0: شواهدی از تومور اولیه وجود ندارد.

NX: غدد لنفاوی منطقه ای به دلیل کمبود اطلاعات قابل ارزیابی نیستند.

منبع: سایت cancer.org

سوالات پزشکی سرطان روزده

سرطان رکتوم چیست؟

سرطان رکتوم سرطانی است که از رکتوم شروع می شود. رکتوم چند سانتی متر آخر روده بزرگ است. سرطان داخل راست روده (سرطان رکتوم) و سرطان داخل روده بزرگ (سرطان کولون) نامیده می شود. این دو سرطان با هم به عنوان«سرطان کولورکتال» شناخته می شوند.

علائم سرطان رکتوم چیست؟

بسیاری از سرطان های رکتوم هیچ علامتی ندارند و در طول معاینات غربالگری معمول شناسایی می شوند. شایع ترین علائم سرطان رکتوم تغییر در عادات روده مانند یبوست یا اسهال، مدفوع باریک یا وجود خون در مدفوع است. همچنین ممکن است درد لگن یا پایین شکم، کاهش وزن غیرقابل توجیه یا احساس خستگی مداوم در بیمار وجود داشته باشد. البته سایر بیماری ها هم می توانند چنین علائمی داشته باشند.

استیج های مختلف سرطان رکتوم چیست؟

سیستم مرحله بندی که اغلب برای سرطان کولورکتال استفاده می شود، سیستم TNM است که بر اساس 3 اطلاعات کلیدی اندازه تومور، گسترش به غدد لنفاوی مجاور و متاستاز طبقه بندی می شود.

من 35 ساله هستم و پدرم در 70 سالگی به سرطان روده بزرگ مبتلا شده است. از چند سالگی باید کولونوسکوپی را شروع کنم؟

ابتلای افراد نزدیک خانواده به سرطان در سن های بالا مثلا 70 سال به بالا، زمینه ارثی را تقویت نمی کند. شما مانند افراد عادی از 45-50 سالگی لازم است که پی گیری های رایج و کولونوسکوپی را انجام دهید.

در صورتی که نیاز به مشاوره با متخصص خون و سرطان آنلاین دارید، مجموعه ای از بهترین پزشکان در اپلیکیشن مدافون، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند:

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » سرطان رکتوم یا راست روده

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2036

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

2 دیدگاه دربارهٔ «سرطان رکتوم یا راست روده»

    1. اختلال عملکرد گوارش به هر دلیلی در طولانی مدت، خصوصا در افرادی که شرایط خاصی دارند، کنسر و بدخیمی های کروکتال است. ولی توجه داشته باشید که بدخیمی کرورکتال معمولا علائم مهم تر دیگری مانند کاهش وزن، کم خونی، خستگی است. یعنی بیمار تعدادی علائم طولانی مدت اختصاصی تر دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *