سوالات رایج درباره بارداری

دوران بارداری دوران شیرین و البته پراسترسی است. سوالات پزشکی زیادی پیش از بارداری و در حین آن برای مادران پیش می آید. در این مقاله پزشکان متخصص زنان و زایمان مدافون به برخی از این سوالات پاسخ داده اند. در صورتی که شما هم در دوران حاملگی، نیاز به مشاوره با پزشک دارید، در مدافون می توانید در هر کجای کشور و هر ساعتی از شبانه روز، از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان مشاوره پزشکی دریافت کنید.

سوال و جواب پزشکی بارداری
اگر در دوران بارداری قلب تشکیل نشد چه باید بکنیم؟

اگر اندازه جنین در سونوگرافی بیش از 10 میلی متر باشد ولی قلب تشکیل نشده باشد و مدت 14 روز که باشد که چند سونوگرافی انجام شده باشد، این شرایطی است که قلب دیگر تشکیل نخواهد شد.  معمولا این جنین بعد از 15 روز تا یک ماه، خود به خود سقط می شود اما این شرایط باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

من خانم 38 ساله ای هستم که یک سال است که اقدام به بارداری کرده ام اما در سونوگرافی مشخص شده است که در رحم فیبروم دارم. آیا باید فیبروم ها را دربیاورم و بعد اقدام به بارداری کنم؟

این موضوع بستگی به این دارد که فیبروم شما چه قدر بزرگ باشد و درکجای رحم قرار گرفته باشد. اگر این فیبروم موجب خونریزی بشود و یا اینکه با توجه به سن و مدت زمانی که اقدام به بارداری کردید باعث عدم موفقیت شما شده باشد، بهتر است که اقدام به خارج کردن فیبروم کنید. اما اگر جایی که فیبروم قرار دارد جایی است که دقیقا در داخل حفره رحم نیست و یا مشکلی ایجاد نمی کند با صلاحدید پزشک خود می توانید آن را خارج نکنید. اگر در بارداری دچار سقط شدید، خوب است که فیبروم ها را خارج کنید که برای بارداری های بعدی دچار مشکل نشوید.

اگر می خواهید درباره فیبروم رحم بیشتر بدانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

خانم دکتر من باردار هستم و متوجه فیبروم شدم، چه اقدامی باید انجام بدم؟

اگر شما باردار هستید و فیبروم دارید، در اکثر مواقع لازم نیست کار خاصی انجام دهید. در بارداری چون سطح هورمون های بدن خیلی بالا می رود، فیبروم ها بزرگ تر می شوند. وقتی این فیبروم ها در بارداری دردسر ساز هستند که جفت روی فیبروم قرار بگیرد و بخواهد آنجا لانه گزینی کند. به یاد داشته باشید که از پزشک خود نخواهید که در عمل سزارین، فیبروم را خارج کند چون این کار باعث خونریزی و مشکلات بعدی می شود.

درباره فیبروم چه می دانید؟ در مقاله زیر دکتر کیانوش سودمند، متخصص زنان و زایمان درباره این بیماری توضیح داده است:

من 28 ساله هستم و در بارداری قبلی جنین سندرم دندی واکر داشت که سقط شد. اگر بخواهم دوباره برای بارداری اقدام کنم، چه کار باید بکنم؟

اگر در بارداری قبلی جنین یا کودک شما دچار اختلالات ژنتیکی است، بهترین کار این است که تا زمانی که نوزاد یا جنین زنده و در دسترس است، از او آزمایش ژنتیک گرفته شود. اگر آزمایش ژنتیک گرفته شود، می توان قبل از تولد  جنین دیگر، تشخیص ژنتیکی مناسب داشت. اما اگر از جنین آزمایش ژنتیک در دسترس نیست، حتما لازم است که یک مشاوره ژنتیک انجام شود. مدارک پزشکی تان توسط پزشک ارزیابی شود . گاهی بدون آزمایش ژنتیک هم می توان تشخیص صحیح را انجام داد. اما اگر این کار هم نشد، جای نگرانی نیست و از هفته های 12-13 بارداری می توان، سونوگرافی های تشخیصی انجام داد که هر چه سن بارداری بالاتر برود، تشخیص دقیق تر می شود.

من در هفته 22 بارداری هستم آیا لازم است که اسیدفولیک همچنان استفاده کنم؟

خانم های باردار معمولا تا هفته 16 ام اسیدفولیک به همراه ید را دریافت می کنند. از هفته 16 تا 18 می توانند اسید فولیک را همراه مولتی ویتامین دریافت کنند. یعنی در مولتی ویتامینی که در این دوران می خورند باید اسید فولیک هم وجود داشته باشد. در این دوران دیگر نیازی به مصرف جداگانه اسید فولیک نیست.

من در ماه هشتم بارداری هستم، دندان عقلم بسیار درد می کند. آیا می توانم کارهای دندانپزشکی انجام دهم؟

از آنجایی که هر التهابی در بدن می تواند منجر به زایمان زودرس شود، لازم است که حتما با پزشک خود مشورت کنید. در دوران بارداری هر نوع خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، پر کردن، عصب کشی و … مشکلی ندارد. حتی اگر نیاز به تصویر برداری از دندان باشد، می توان با قرار دادن یک شیلد بر روی شکم، این کار را انجام داد. حتما به دندانپزشک مراجعه کنید که در معرض خطر قرار نگیرید.

خانم 31 ساله هستم در هفته 31 بارداری، آمپول بتامتازون زدم، آیا با تزریق این آمپول می توانم زایمان طبیعی کنم یا حتما باید سزارین بشوم؟

آمپول بتامتازون در شرایطی برای مادر باردار تجویز می شود که وی در خطر زایمان زودرس قرار داشته باشد. در این شرایط، پزشک تزریق بتامتازون را برای تکمیل ریه تجویز می کند. این آمپول صرفا برای بلوغ ریه جنین است و ربطی به زایمان طبیعی یا سزارین ندارد.

من در هفته 37 بارداری هستم و پاهایم ورم زیادی دارد،. لطفا من را راهنمایی کنید.

ورم پا در دوران حاملگی طبیعی است البته به شرطی که ورم پشت چشم و یا ورم شدید صورت، احساس تنگی نفس، تاری دید، سردرد و درد سر دل با آن همراه نباشد و فشار خون طبیعی داشته و احساس خستگی مفرط نداشته باشید. از آنجایی که در اواخر حاملگی رحم بزرگ می شود و به وریدها فشار می آورد و خون رسانی آنها را مختل و موجب ورم در دست یا پاها می شود. اما ورم پشت چشم یا ورم بسیار شدید باید حتما توسط پزشک از نظر مسمومیت بارداری بررسی شوند. گاهی ممکن است که اکوی قلب یا آزمایشات کلیه انجام شود. اما این مشکل از مشکلات شایع بارداری است.

خانم دکتر من ماه های آخر بارداری هستم و پوست بدنم خشک و دچار خارش شده است. چه کار باید انجام بدم؟

اگر آنزیم های کبدی شما مشکلی نداشته باشد و سونوگرافی هایتان هم طبیعی باشد، می توانید تحت نظر پزشک متخصص زنان خود، از قرص های ضدخارش استفاده کنید. کمی هم نیاز است که این مشکل را تحمل کنید تا دوران بارداری پایان بیابد.

خانم دکتر برای من در غربالگری سه ماهه اول دکتر توصیه کرده است که آزمایش سل فری انجام بدهم. این آزمایش بهتر است یا آمنیوسنتز و چه فرقی با هم دارند؟

هر کدام از آزمایشات ژنتیک، مزایا و معایب خودش را دارد. ممکن است که نتایج مثبت یا منفی کاذب داشته باشد که همه اینها باید توسط پزشک برای بیمار مشخص شود. آزمایش cell free DNA یا همان NIPT  از روش های غربالگری است که 98 تا 99 درصد، می تواند بعضی از بیماری ها مانند سندرم دان را تشخیص دهد. اگر برای جنین خطر سندرم دان تشخیص داده شده است، آزمایش سل فری می تواند آن را مشخص کند. اما تشخیص قطعی توسط آمنیوسنتز انجام می شود.نتایج آمنیوسنتز، از طریق آزمایش ژنتیکی جنین به دست می آید و در آزمایشگاه، آزمایشات لازم بر روی آن انجام می شود. این ارزیابی از نظر سندرم دان یا سایر سندرم ها، تالاسمی و…انجام می شود. اما همه این موارد نیاز به مشاوره با پزشک دارد.       

خانم 29 ساله ای هستم که در بارداری قبلی جنینم به سندرم دان مبتلا بود. آیا باز هم امکان دارد که در این بارداری هم به سندرم دان مبتلا باشد؟ بعد از چند وقت می توانم مجددا برای حاملگی اقدام کنم؟

اگر شما زایمان کرده باشید، معمولا پس از یک سال می توانید مجددا برای بارداری اقدام کنند. اگر مادری جنین یا کودک مبتلا به سندرم دان دارد، در معرض خطر ابتلای مجدد به این سندرم است. در این زمینه باید با پزشک خود مشورت کرده و از روش دقیقی مثل آمنیوسنتز یا سل فری برای بررسی سلامت جنین در دوران بارداری استفاده کنید.

خانم 33 ساله ای هستم که مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستم. آیا می توانم برای بارداری اقدام کنم یا باید ابتدا سنگ کیسه صفرا را جراحی کنم؟

معمولا سنگ هایی که تا قبل از بارداری وجود داشته، بزرگ نبوده اند و علامت نداشته اند و اندیکاسیون نداشته باشند که جراحی شود، معمولا در بارداری مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. اما  اگر در بارداری ایجاد التهاب یا انسداد کیسه صفرا شد، بسته به شدت بیماری و علائم می توان جراحی های کم خطر مانند لاپاروسکوپی انجام داد. اگر در حال حاضر برای شما اندیکاسیون جراحی نگذاشته اند، به صرف اینکه می خواهید باردار شوید، لزومی ندارد که جراحی انجام دهید.

آیا در دوران حاملگی می توانیم رژیم بگیریم؟ من در ماه هفتم هستم و 28 کیلو اضافه وزن دارم.

قاعدتا خانم هایی که چاق هستند افزایش وزن شان در دوران بارداری کمتر از خانم هایی هست که لاغر هستند و باردار می شوند. خانم هایی که چاق هستند حداکثر باید 7 تا 11 کیلو اضافه وزن داشته باشند. 28 کیلو، اضافه وزن زیادی هست که ممکن است بعد از زایمان روی مادر باقی بماند اما ما در بارداری رژیم کاهش وزن را توصیه نمی کنیم چون ممکن است که برای جنین ضرر داشته باشد. در واقع باید به نوعی غذا بخورید که افزایش وزنتان در محدوده طبیعی باشد.

متخصص تغذیه آنلاین

اگر برای داشتن یک رژیم غذایی سالم نیاز به مشاوره با متخصص تغذیه دارید، مدافون بهترین انتخاب است. با مدافون، بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب، از بهترین متخصصان تغذیه کشور، رژیم غذایی مناسب بارداری را دریافت کنید.

مراجعه به لیست کارشناسان آنلاین تغذیه

آیا ویتامین دی را به صورت مکمل جداگانه در بارداری استفاده کنیم یا خیر؟

با توجه به اینکه خیلی از خانم های حامله دچار کمبود ویتامین دی هستند، می توانید سطح ویتامین دی را از طریق آزمایش خون چک کنید و طبق نظر پزشک مکمل ویتامین دی را به صورت جداگانه مصرف کنید و به طور کل اگر این ویتامین را مصرف کنید بهتر هست.

دکتر زنان

اگر شما هم نیاز به مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان دارید، کافی است وارد لینک زیر شوید و به صورت شبانه روزی از بهترین پزشکان متخصص زنان در کشور مشاوره پزشکی دریافت کنید.

لیست پزشکان آنلاین زنان و زایمان در مدافون

مدافون اپلیکیشن مشاوره پزشکی آنلاین، در هر ساعتی از شبانه روز و هر کجای کشور همراه شماست.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2541

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.